CebehaneForum

Teknik Konular => Bakım, Onarım ve Restorasyon => Konuyu başlatan: Osman Turgut Evcimen - 05 Şubat 2015, 14:58:13

Başlık: bakım, onarım
Gönderen: Osman Turgut Evcimen - 05 Şubat 2015, 14:58:13
Merhabalar, forum katılımcılarına ve özellikle ustalara teşekkür ve  selamlarımı sunarım.Uzun zamandır çözemediğim sorunum; aile yadigarı iki adet kılıç ve bir adet kamanın, onarım ve bakımını yapamamış olmak.Özellikle  çabalarını ve üretimlerini yüksek beğeniyle izlediğim ustalardan fikir ve rehberlik rica edeceğim.Teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: bakım, onarım
Gönderen: Sancar Özer - 06 Şubat 2015, 20:52:06
Osman bey, size ilk söyleyeceğim tarihi eserlerin en büyük tahrip olma nedeninin yanlış yapılan bakım ve onarım olduğudur. O yüzden ne yaptığınızdan %120 emin değilseniz hiç elinizi sürmeyin derim. Yapacağınız en basit ve doğru iş, kılıçları ve kamayı ince makine yağı(bütün nalburlarda satılan singer dikiş makinası yağları gibi) emdirilmiş temiz bir bezle silip temizlemek ve hafif yağlı bırakmak, ve bunu çok sık olmamak kaydıyla tekrar etmektir. Yağ mevcut aktif (kırmız renkli)pası durdurur ve hava ile temasını keserek ilerde daha çok paslanmayı engeller ve olduğu gibi muhafaza eder. Bu rutin, lerde restorasyon ve konservasyon konusunda daha çok deneyim ve bilgi edinene dek fazlasıyla yeterli olacaktır. ;)
Başlık: Ynt: bakım, onarım
Gönderen: Bekir Çankırı - 08 Şubat 2015, 21:22:39
Sancara  tamamen katılmakla  birlikte  yine de  birer  fotoğraf paylaşmanızı   öneririm   belki de  farklı yönde yardımımız olabilir .
Başlık: Ynt: bakım, onarım
Gönderen: Osman Turgut Evcimen - 10 Şubat 2015, 18:44:47
Sayın üyeler, yanıtıza teşekkür ederim.Forum katılımını ilk kez denediğimden , olası kusurlarımı bağışlayınız.
Becerebilirsem fotoğraf sunacağım.Sancar bey'in de uyardığı gibi; kama hariç bir müdahelede bulunmadım.Bahse mevzu malzemeler yıllarca farklı şartlara maruz kaldığından,kabze sökülmesi, kında hafif vuruk izleri vb.mevcut.Benim onarım marifetim henüz bulunmadığından,bilinçli bir onarım için yol göstermenizi rica edeceğim.Teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: bakım, onarım
Gönderen: Süleyman KABLAN - 13 Şubat 2015, 14:55:55
detay fotoları eklerseniz ne yapılabileceğini/yapılması gerektiğini görme şansımız olabilir. saygılar...