Topkapı Sarayının Gizli Hazineleri - Hurriyetten bolca fotograf  (13770 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Topkapı Sarayının Gizli Hazineleri - Hurriyetten bolca fotograf
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2009, 22:33:36 »
Üzücü değil mi?

Duvarlar küflü, yer kaplamaları kalkmış, toz içinde....

Genelde çok üzülmüyorum Türkiye'deki kültürel değerlerin özel kolleksiyonlara gitmesine. En azından ihtimam görüyorlar. Arkeolojinin içinden geldiğimden biliyorum müzelerimizin büyük çoğunluğunun nasıl olduğunu. Kazılardan çıkardığımız eserleri müzeye verirken içimiz cız ederdi....

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2009, 14:08:34 »
Merhaba Eylem bey,

Insanın ici burkuluyor, bunları görünce....yazık. :(  :'( >:(
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 14 Aralık 2009, 14:48:31 »
İşin kötüsü kendi dedemin ninemin sandığından da birşeyler çıktığı rivayet ediliyor ama bunlara bile sahip çıkmak nasip olmadı. Muhtemelen bir kukri yada bir saldırma varmış zamanında...

Atalardan onların hikayelerini, onların atalarının kimler olduklarını, ne yaptıklarını, nereden geldiklerini sağ iken öğrenmek gerek... Babamın dedesinin hangi savaşta şehit düştüğünden bile emin değilim. Onun babasının adına ulaşamadığımdan 1. dünya savaşı kayıtlarından araştıramadım. Sarıkamış şehitlerinin ad-memleket şeklindeki bir listesi var mı bir yerlerde?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bahadır Soydan

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2009, 00:10:19 »
Türk okçuluğu meraklısı bir tanıdığım anlatmıştı. Kanada'dan bir akademisyen uzmana Topkapı sarayı'ndan araştırma için izin almada yardım etmiş, uzman gelince birlikte gidip bu resimde görülen şekilde tarif ettiği yay deposuna götürülmüşler. Yanlız aradaki fark onlar gittiğinde yaylar üstüste yığılı haldeymiş. Sanırım gazeteciler gelecek diye biraz düzene sokmuşlar. Kanadalı yayları görünce heyecandan dilini yutmuş tabi.Sonra eyvah demiş, özel eldivenlerimi almayı unuttum ya şimdi bize dokundurtmazlarsa?. Benim arkadaşla bunlar üzülürken, Sarayın uzmanı gelmiş, bir çift beybi bulaşık eldiveni kendi giymiş,birer çift de bunlara vermiş ve yaylara yumulmuşlar..
Tabi bu gözlerden uzak örgü zırhların, miğferlerin kalkanların kaçta kaçı orjinal Osmanlı olarak saklı kalmıştır, bu kadar yıl içinde hangileri sahteyle veya daha değersiz benzerleriyle değiştirilmiştir, bunu engellemek için envanterleri ne kadar hassas çıkarılmıştır,bir sürü gelmiş geçmiş müfettişler ne kadar sıkı ve dürüst denetlemişlerdir o ayrı bir merak konusu..
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2009, 00:14:13 Gönderen: Bahadır Soydan »

Berke Boyacı

• Üye
  • *
Bahadır beye katılıyorum. Aynen benimde bu durumlara içim burkuldu. Orda saklıyacaklarına bunlara çıkarsız iyi bakacak birilerine verseler keşke...

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 21 Aralık 2010, 16:02:06 »
Bu resimleri daha önce görmüştüm. Şimdi yeniden gördüm hem heyecanlandım, hemde üzüldüm. bir servet mi demeli yoksa en azından saklama koşulları sağlıklı olsunda varsın biz görmeyeleim gelecek nesillere aktarılsın yeterki mi demeli emin olmadım.

Şimdi aklıma geldi Yıllar önceydi 2000 yılı ekim yada kasım ayları, üniversite sınavını kazanıp istanbula gelmiştim ilk kez. neler neler hayal etmiştim istanbul için vede özellikle topkapı sarayı için. ilk fırsatta gittim ve yaşadığım hayal kırıklığı inanılmaz boyutta idi. Sonradan biz kısmı giderildi ama . nedeni şu idi ben sarayı kitaplarda filmlerde daha cok da hayalimde canlandırdığım şekilde bulacağımı sanıyrodum.

ne bileyim en azından odaların salonların orjinal dekorasyonu ile halısı kilimi perdesi yerde döşemeleri vb  ile korunduğunu hayal ederek gelmiştim. halbuki sarayın orjinaline ait yüzlerce esyanın depolarda olduğunu buyuk kısmının sergilenemediğini sonradan öğrendim.

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Aralık 2010, 16:09:59 »
Topkapı sarayı için sur-u saultani adında bir proje vardı kültür bakanlığı sarayın tarıhi sınırları olan tarihi surların içindeki sarayla ilgisi olamayan yapıları kaldırmak ve bu alanın tamamını saraya dahil etmek niyetinde idi. sarayın içinde kimlermi var zührevi hastalıklar hastanesinden askeri kışlaya. teknik liseden tren istasyonu ve depolarına kadar pek cok alakasız kuruma ait kamu binaları işlevini ve ihitiyacını yitirmiş durumda pek cok yapı. işte bunlar temizlenip doğru bir proje ile saray depolarındaki eserlere yeni sergi alanları acacak İNŞALLAH ama allahtan ricam ben ölmeden olsun. görmeden ölürsem eksik kalırım.

o zaman belki kesici silahlar da en doğru ve zengin halleri ile sergilenme imkanı bulur.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Aralık 2010, 16:30:48 »
Aslına bakılırsa kanaatimce Topkapı Sarayı boşaltılmalı ve burada sergilenen ve maalesef sergilenemeyen eserler yapılacak büyük bir Osmanlı Medeniyeti Müzesi'ne aktarılmalı.Zira sarayın kendisi müze değil bizzat tarihi bir eser. Hergün gelen ziyaretçi akını bu tarihi esere büyük zarar veriyor; ayrıca mekanları sergileme ve depolama için yetersiz olduğundan birçok eser sergilenemiyor veya depolarda kötü koşullarda çürüyor. Modern ve geniş sergileme alanları, tematik olarak şekillenmiş ve dekore  özel salonları, her türlü tertibata sahip depolama ve araştırma bölümleri ile yeni bir Osmanlı Müzesi kurulması hem eserlerin daha iyi korunması ve değerlendirilmesini sağlayacak, ve hem de ziyaretçi yükü altında ezilen Topkapı Sarayı'nın sırtındaki yükü alacaktır.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2010, 16:39:54 »
Bu konuda haklısınız. Ancak bahsettiğim saray sınırları içinde bile cok sayıda esas işlevini yitirmiş bina mevcut. bu alanlar bile kullanılsa cok önemli bir aşama kaydedilmiş olabilir.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2