damast ..  (18910 defa okundu)

Taner Salar

• Üye
  • *
damast ..
« : 21 Aralık 2009, 22:55:47 »
merhaba ..    ustaların yardımına ıhtıyacım var. elımde bulunan damast bıcağın desenlerını daha belırgın hale nasıl getırebılırım..?
bıçagı yenı aldım ağız acılmamıs , sanırım kullanılmamış. görüntu itıbarı ıle gayet hoş desenlerı var ama bıraz daha net  gözukebılır sanırım. yıne asıt banyosu ışe yararmı yoksa zararmı verır..?

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: damast ..
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2009, 01:55:42 »
Taner Bey, çok dikkatli olmalısınız öncelikle.
Bir fotografı varsa bizimle paylaşırsanız size daha çok yardımcı olabiliriz. Öncelikle piyasada iki tür "damaskus" bıçak var.
İlki normal, yani çelik katmanlarından oluşuyor. Eğer öyle ise bunun yolları var.
Diğer tipi ise maalesef bazı bıçak simsarlarının damaskus benzeri yaptıkları bıçaklar var. Bu bıçaklar düz çelikten aslında, damaskusa benzesin diye asite dayanıklı bir malzeme ile (bal mumu, parafin, plastik boya vs.) kaplanıp desenler negatif olarak işleniyor ve asitte bekletilerek desen veriliyor.

Aslında eğer çok silik ise bu iyi birşey olabilir, çünkü taklit olanların kontrastı yüksek olur. Ancak ciddi bir şekilde detaylı bir çalışma ile silik olan desenler ortaya çıkartılabilir. Ancak yine de uyarayım, eğer daha önce böyle birşey yapmadıysanız tüm desenleri yok etme ihtimaliniz de söz konusu...

Öncelikle bıçak çelikleri (gerçek damaskus olduğunu varsayıyorum) karbon çeliği mi (yani baslanıyor mu) yoksa paslanmaz mı? Diğer konu ise en az iki tür çelik göreceksiniz, birisi açık renk diğeri koyu. Açık renk olanın açık renk olması aside daha az duyarlı olması (muhtemelen daha yüksek nikel içeriği ya da krom içeriği). Koyu olan ise genelde daha yüksek karbonlu düşük alaşım çeliğidir. Eğer paslanmaz çelik ise açık renk olan genelde ya saf nikel veya çok daha yüksek krom oranlı tam paslanmazdır, koyu olan ise çok yüksek karbonlu %13-14 civarında krom ihtiva eden paslanmaz takım çeliğidir.

Ancak sizin elinizdeki çok silik ise, ve ustası kontrastı yüksek tutmamışsa ya bıçak tam bitmemiştir, ya çelikler birbirine çok yakın tiptedir ya da en kötüsü işini bilmiyordur (pek ihtimal dahilinde değil bence, hem damaskus yapıp hem de düzgün desenleri ortaya çıkaramaması). Her durumda aşağıda kabaca anlatacağım şeyleri yaparsanız büyük ihtimalle desenler daha çok kontrasta sahip olacaktır....

Eğer bıçak paslanmaz değilse, bu durumda ihtiyacınız olan düşük derişimli asit çözeltisi. Önce bıçağın sırtında deneme yapın, ılık limon suyu veya sirke karartma yapıyor mu diye. Bu iş için tek bir damla yeterli. Damlayı orada 10 -15 dakika kadar tutun. Eğer kararma varsa bu iyiye işaret, işimiz nispeten kolay. Eğer sadece koyu cizgiler daha koyulaşıyor açık olanlar etkilenmiyorsa muhtemelen elinizdeki damaskus karbon çeliği ve nikel karışımıdır, bu durumda yapacağınız tek şey limon suyu ya da sirke içinde istediğiniz sonucu alana kadar bekletmek olacaktır.

Eğer ikisi birden kararıyorsa iki ihtimal vardır. Ya damaskus sahtedir ya da iki farklı takım çeliğinin karışımıdır. Bu iş için biraz sabra htiyacınız var. Elinize bir parça 800 veya 1000 kum zımpara alın, bıçağı iyice sabunlu suda çalkalayın, asidin nötralize olması için. Sonra zımpara ile damla koyduğunuz koyu yerde perdah yapın, dikkat hiç bir şekilde zımparayı elinizle ya da yumuşak bir cisme sarıp sürümeyin ve hep tek bir doğrultuda zımparalayın, ileri geri değil tek yöne. Amacımız asitten daha az etkilenen çeliği zımparalamak ama diğer çeliğe zımpara ile değmemek. Eğer yumuşak bir cisim ile desteklerseniz zımparanın çukurlara da nüfuz etmesine neden olabilirsiniz, bunu da hiç istemiyoruz, en güzeli sert bir ahşap ya da metal parçaya sarılmış zımparadır. Eğer damlayı damlattığımız yerin kontrastı artmıyorsa hatta siliniyor gibiyse maalesef büyük ihtimal taklit bir damaskus bıçağımız vardır, eğer iyi kesiyorsa ve yeterince sert ise hamd olsun diyin...

Eğer kontrast arttı ise doğru yoldayız. Tüm bıçağın namlusunu (aman kabza ya da balçağa gelmesin) düşük aside (bu durumda limon suyu ya da sirke) batırıp iyice kararana kadar bekliyoruz, iş hızlansın istiyorsanız 40 derece civarına (duş alabileceğiniz sıcaklıklar) ılıtıp asit banyomuzu yapalım ve tüm bıçağı düzgün ve tek yöne (balçak ya da kabzadan uca doğru, sırta ya da ağza paralel hareketlerle) zımparalayalım, bundan önce kararma devam etmesin diye iyice sabunla yıkıyoruz tabii. Eğer istediğiniz kontrastı elde edemediyseniz ama gelişme varsa bu işlemi tekrarlayınız, bazen 5-10 kez bunu tekrarlamak gerekebilir. Bazen ise tek bir geçişte çok güzel bir kontrast alabilirsiniz. Sonuçtan mutlu olduğunuzda bıçağın namlusunu kaynar suya sokunuz, su kaynamaya devam ederken öyle 3-5 dakika bekletiniz. Bunun amacı siyah tabakayı veren demir oksidin sabitlenmesi. Eğer bu işlemi atlarsanız zaman içinde yine silikleşecektir desenler...

Eğer limon suyu veya sirke ile sonuç alamadıysanız asidin gücünü yükseltmek gerekecektir. Bunun için genelde demir 3 klorür kullanılır, ama bunu bulmak çok zor. Bunun için en iyi diğer seçeneğiniz tuz ruhu ya da kezzap (hidro klorik asit veya nitrik asit). Bu malzemelerle çalışırken çok çok dikkatli olun, çelikle temasında açığa çıkan gazları solumayın, çok büyük ihtimalle zehirlidir. Bu arada en önemli güvenlik bilgisi : Her zaman asidi suya katın, suyu aside değil.. Asitle suyun karışımı ekzotermik yani dışarı ısı veren bir reaksiyondur. Eğer derişik asit suya karışırsa oluşan ısı çok kuvvetli kaynamaya ve etrafa asit çözeltisinin sıçramasına yol açabilir....
1 litre suya yaklaşık önce 5 cl, yani  yaklaşık 2 yemek kaşığı derişik asit kullanılır. Ancak genelde bakkalda filan satılan tuzruhu veya kezzap çok yoğun değildir, yaklaşık %50-40 derişimlere sahiptir, bu yüzden 3-4 yemek kaşığı kadar koyabilirsiniz 1 litre suya. Ve limon ve sirke deneyini tekrarlayın. Eğer hala kararmıyorsa zaten büyük ihtimal çelikler paslanmazdır, veya daha kötüsü paslanmaz taklit üründür. Kararma görene kadar derişimi arttırın, her seferinde 1 kaşık daha koyun çözeltiye. Aman bu işi açık havada, elinizde lastik eldiven, gaz maskesiyle yapın... Kararma olduğunda aynı testi uygulayın, eğer kontrast artıyorsa yukarda sirke için anlattıklarımı tekrarlayın. Her seferinde unutmayın ve bıçağı sabunlu suyla iyice yıkayın...

Kabaca bu kadar, ancak emin olun hiç birşey bu kadar kolay değildir, biraz sabırla olabilir yine de...

Saygılar, sevgiler
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2009, 02:01:04 Gönderen: Emre Kipmen »

Taner Salar

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2009, 22:16:32 »
Emre bey aydınlatıcı tavsıyelerınız için çok teşekkür ederim.  hemen lımon alıp deneyecektımkı  sızın desenlerin kaybolma ihtımalı uzerıne söyledığınız sözler durmama sebep oldu.
ama sonucta ya gercek yada sahte damast almış olduğumu öğreneceğimden denemeye karar verdım.

bır damla limon suyu damlattım, 10dk beklettım ve bıngo..  :)  lımon suyuna tepkı verıyor. damlanın olduğu yer daha acık tonda şu anda. bırde bıçagın uzerındekı desenlerı olusturan karbon çelığının bazı yerlerınde çok dıkkatlı bakılırsa pas lekelerı ve çok ufak cukurcuklar var..

kısa zamanda bıcağın resımlerını ekleyeceğim.

Saygılarımla...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2009, 01:03:01 »
Taner Bey, şimdi okuyabildim mesajınızı...
Limon suyu ile açılıyor mu rengi? Sirke deneyiniz, rengin kararması lazım açılması değil. Yüksek asitlere hiç ihtiyacınız yok demek ki çünkü pas oyukları farkettiğinize göre...

Aslında damaskus bıçağın sahte olup olmadığını anlamanın oldukça garantili bir yolu var. Santimi 10-15 liradan daha ucuza aldıysanız çok yüksek ihtimalle sahtedir. Sadece hammaddesinin değeri bu civarlarda olmalı. Tabii iyi bir damascus avcı bıçağının en azından 250-350 lira civarında olması beklenir en sade haliyle. Eğer 40 - 50 liraya aldıysanız sahte olma ihtimali çok yüksek. Tabii bunlar sadece tahmin, resmini görmek, nerden aldığınızı bilmek bana daha kolay yorumlama imkanı verirdi...

Taner Salar

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2009, 21:41:31 »
Emre bey merhaba.  sızın gıbı bır ustanın bılgılendırıcı yorumları ve yardım severlığı gerçekten çok hoş.

resim konusunda tel ile cektım ama kötü göründüğü kanaatıne vardığım için yüklemedim. bır fotoğraf makınesı şart oldu artık,

bıçagı açıkarttırma yolu ıle malum sıteden 255tl,ye aldım .almadan önce satıcı ıle baya bır diyaloğum oldu,
sahte olduğuna ınandığım taktırde hemen gerı ıade etmemı söylemıstı kendısi,
bayağı çekişmeli geçti arttırma :)

Taner Salar

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2009, 21:51:00 »
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2009, 23:30:47 Gönderen: Taner Salar »

Taner Salar

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2009, 21:52:35 »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2009, 00:32:53 »
Gördüğüm kadarıyla bu bıçak %100 gerçek, belirgin bir dövme kaynak hatası göremiyorum, biçimiyle, eğimleri, ağız açısı ile herşeyiyle çok güzel bir bıçak diyebilirim. 255 lira kesinlikle kelepir bir fiyat böyle bir bıçak için. Açıkçası bu tip desenleri sahte yapmak gerçeğini yapmaktan daha zor olurdu. Fotograflardan görebildiğim kadarıyla biraz dekarbürizasyon yüzünden olan oyuklar var, bunlar çok yüksek kalite beklenmediğinde dövme kaynak damaskus metalde olabilecek, çok da anormal olmayan şeyler. Dert edilecek bişey yok. Ayrıca kontrastı da fena değil, bana kalsa bu güzel şeyle hiç oynamam, yağlayıp kullanırdım. Yine de karar sizin. Göründüğü kadarıyla iki veya üç çeşit çelik kullanılmış katmanlarda, açık renk olan çok büyük ihtimal daha yüksek bir takım çeliği ancak kesinlikle saf nikel değil gibi, sonuçta açık katman bile asitten etkilenmiş görünüyor. Bu açıkçası bıçağın performansı için iyi bir haber, ancak desenlerin kontrastı için çok da iyi bir haber değil, katmanlar bazı bıçaklarda gördüğümüz gibi siyah ve beyaz şeklinde yüksek kontrastlı pek kolay birbirinden ayrılamayacak gibi. Yine de eğer denemek istiyorsanız kesinlikle bıçağın pirinç balçağını oje gibi bir madde ile kaplayınız, ahşabını da elektrikçi izolasyon bandı ile içice kaplayınız. Özellikle pirinç aside hemen reaksiyon verebilir ve rengi hızla bozulur. Bıçağın perdahı hiç fena değil, asitle karartma işinden sonra düzensiz zımparalama yapıp bıçağınızın kalitesini bozabilirsiniz.

Bana kalsa ben gururla kullanırdım bu güzel bıçağı. Ne yazık ustasını bilemiyorum, ellerine sağlık diyecektim... Kılıf da elle yapılmış sanırım, kullanılan deri ve dikişler hiç de kötü değil. Güle güle kullanınız...
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2009, 00:35:43 Gönderen: Emre Kipmen »

Taner Salar

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2009, 01:08:21 »
Yazdıklarınızdan sonra kontrastı bozmamak adına düşündüğüm işlemleri yapmaktan vazgeçtim.
sadece elimdekinin değerini bimeliyim..
bu bıçağı kullanmaktan ziyade kolleksiyonumun baş köşesine koydum. "daha iyisini bulana kadar"

100% damast demenız benım için yeterli cümleydi. bılıyordum ama emin olamıyordum. bır ustanın görmesi
şarttı benım için.
çok teşekkür ederim...   :)

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Aralık 2009, 19:36:53 »
 Taner bey,
Bende emreye katılıyorum. yanlışım olmasın ama yaklaşık 80 kat ve 3 ayrı çeşit çelik var. bunlar yüksek karbonlu gibi durmakta. hiç biri saf nikel değil üstelik. eger dogru ısıl işlemden geçmişse olası olarak agız tutuşu iyidir.  kontrastı güzel. bu çelik ile zaten bu kadar olur.
ben sizin yerinizde olsam hiç dokunmam ne asitlerim nede perdahlarım. bozarsınız çünkü. zamanla şekiller biraz solabilir o hali ile bile çok güzel olacaktır. balçak kısmında kısmi bir oturmamışlık var. bir tek o bozuyor biraz.  hayırlı olsun. güle güle sevin. daha iyisini yaparsınız işallah.

Taner Salar

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2009, 20:46:08 »
Durukan bey ıyı dıleklerınız için teşekkür ederim..
tavsiyeleriz üzerine hiçbir işlem yapmayacağım bıçakta. kaş yapalım derken göz çıkarmak var ;)

bıçağin ağzına baktım taş izleri duruyor, sanırım hiç bileylenmemiş. banada sadece bılemek kalıyor.

balçaktakı oturmamışlığı fark ettım ve balçaktakı kaplama yer yer soyulmus. aslında yenıden yapılabılır
ama ben su anda bunları yapacak bılgı ve tecrubeye sahıp değilim maalesef.
olurda bıraz tecrube kazanırsak ve o cesaretı kendımde bulursam yapmaya çalışırım, veya Emre bey ve sızın gibi ustalardan yardım isterim..

Saygılarımla.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2