Osmanlı Süvarisi kılıç teknikleri  (84929 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Ynt: Osmanlı Süvarisi kılıç teknikleri
« Yanıtla #15 : 29 Temmuz 2010, 16:17:45 »
İçine bakınca Türkler ile ilgili pek de bir şey yok gibi görünüyor.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #16 : 02 Ağustos 2010, 14:57:50 »
Merhaba arkadaşlar

Yabancı kılıç ustasını çağırmak mantıklı. ‘Kılıcı gavurdan mı öğrencez olmaz, biz daha iyi biliriz’ diyenler olabilir, ama başka çare yok. Yay yapımını da yabancılardan öğreniyoruz ve hala onların seviyesine gelemedik. Bir iki makale okuyarak olmuyor.

Darek isimli Polonyalı arkadaşı kemankeş olarak çağırmıştık zaten. Ben maalesef katılamamıştım. Yine çağırsak güzel olabilir.

Haziran’da Polonya’ya gittiğimde Andrzej Kalinski usta bize ders verdi. Resimlerde göreceksiniz, ak sakallı adam. Yakında 50 senedir kılıç çalışıyorum diyebileceğim dedi bana. Ayrıca savaşta süvari olarak kılıcı kullanmış bir ustadan öğrenmiş.

Ama korkarım başlangıç dersi için Türkiye’ye gelmeyebilir. Yine de arkadaşlara bi danışabilirim ne yapabiliriz diye. İngilizcesi yok maalesef sürekli tercüman lazım. Polonya’ya gitmek isteyen varsa herzaman onların antrenmanına katılabilir, o imkan herzaman var yani.

Manoucher’i davet etsek? Pratik olarak da birşeyler yaptığını bilmiyordum: http://www.mmkhorasani.com/10.html
Ne öğretecek ama hiç bir fikrim yok. Pratik değeri var mı yoksa hepsi teoriden ve resimlerden canlandırılmaya çalışılmış mı bilmiyorum.
En iyisi galiba üçünün de antrenmanına katılmak olacak.

Mergup bey, yazdığınız kitap galiba daha çok Çinlileri anlatıyor ama daha detaylı bakmaya değer.

Bir haberim daha var. Farklı kılıç okulunda antrenman yapan iki Polonyalı çocukla tanıştım, resmen osmanlı virüsü bulaştı onlara. Yumuşak antrenman kılıçları vardı, satın aldıkları yere Türk stili yumuşak eğri kılıç yaptırdılar resmi ekte. Çok işimize yarayacak ileride, fiyatı sadece 10 euro.
Madem güzelim ülkemde picasa bloke olmuş, ekte 4 resim gönderiyorum (yüzlerce fotoğraf var aslında)..
teşekkürler

Gökmen

Mesaj birtürlü gitmiyor muhtemelen resimlerden gerçi 128kbyi geçmiyor.. Resim sayısını azaltçam bakalım.. yok maalesef resimleri ekleyemedim.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 12 Ağustos 2010, 22:38:30 »
Gökmen bey, Yatağan'daki at yarışı alanını görüp, daha önceki yıllarda şenlikte Cirit takımlarının da gelip gösteri yaptığını duyunca daha önce bahsi geçen süvari okçuluğu ve kı8lıç teknikleri gösterisi için ne kadar münsip bir zaman ve mekan olduğu geçti içimden. İmkan olsa da seneye off road yarışları yerine böyle birşey yapılsa Yatağan festivalinde. Şenliğin ruhu ile çok daha uyumlu ve manalı olur kanaatindeyim.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 16 Eylül 2010, 17:34:09 »
Bugün internette rastladığım ilginç bir blogu foruma ekleyeyim istedim, Memlük harp sanatları ile alakalı bu ngilizce blog çeşitli Memlük yazmalarından derlenmiş bilgiler ve minyatürler içeriyor. Çok ayrıntılı olmasa da benim gibi konuyla ilgililer için ne bulunsa kardır ;)

http://the-mamluk-faris.blogspot.com/

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 20 Eylül 2010, 19:55:24 »
Bikkul'un makalesinden Türk süvari kılıç talimleri ile alakalı bir bölüm, kısa ama detay bilgi içeriyor ;)

Şeyh Galip

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #20 : 21 Eylül 2010, 17:26:49 »
İnanılmaz!!! Sancar bey çok teşekkür ederim. O kısa metinde bile çok detay var. acaba tüm makaleyi nereden buluruz?

Bu arada Askeri müzeye gittim ve vitrin dışından 'Hacı Sungur'un yaptığı kılıcın ölçülerini aldım. Bi ağırlık ve denge noktası eksik.

teşekkürler

Gökmen

Sancar Özer

• Üye
  • *

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 13 Kasım 2010, 18:10:38 »
İnternette Türk kılıcından devşirilmiş kılıçların kullanımları ile ilgili videolara bakarak Türk kılıcının kullanımı ile ilgili fikirler edinmeye, farklı kültürler içinde Türk kılıcının ipuçlarını bulmak konusunda fikir jimnastiği yapmaya çalışıyorum. Siz dostları da bu münazaraya dahil edip fikirlerinizi edinmek istedim.

ilk olarak Leh sabr kullanımı ile ilgili bir video gördüm. Ne kadar hakikidir tartışılır tabi ama Leh eğri kılıçlarının Türk kılıcından devşirildiğini düşünürsek Türk kılıcının kullanımı ile ilgili ipuçları verebilir diye düşündüm. Burda dikkatimi çeken Batı avrupa sabr eskriminin hilafına burada kılıcın daha dairesel ve içerden kullanılması ki benim Türk kılıcı ile ilgili tahminlerime de uyuyor.

Fencing (фехтование, escrime, fechten) Polish Sabre (duel scene) Sieniawski & Sons.avi

Yukardaki ile karşılaştırmak üzere bu sefer Polonya'dan bir kıta uzakta Hindistan'dan bir video. Sihlerin savaş sanatı Gatka'dan Babürlü kılıcının torunu tulvarın kalkanla kullanımını gösteriyor. Stilize edilmiş kısımlarını bir tarafa bırakırsak kılıcın eğiminin yörüngesine uyan dairesel hareketlerle yapılan içerden kesişlere yine dikkatinizi çekerim:

Gatka (Sword and Shield)

Birbirinden çok uzakta iki kültürdeki bu benzerlikler bana ikisinin ortak kökeni olan Türk kılıcından gelen bir nüve olduğunu düşündürüyor bana. Bu fikrimi güçlendiren ise iyice stilize hale gelmiş olan Kılıç Kalkan oyununda da çok benzer dairesel hareketli içerden kesişler olması. Maalesef kılıç kalkanın dövüş kısmına odaklanan iyiv bir video bulamadım youtube'da ama folklor koreograflarının elinde iyice canı çıkıp tamamen dans haline getirilmiş olan kılıç kalkan oyunu videolarının gösteri kısımlarını kafanızda soyutlayıp asıl kesişlere odaklanabilirseniz özellikle gatka videosuyla benzerliğini görebilirsiniz:

bursa mehteran ve kılıç kalkan ekibi gösterileri(2 bölüm)

Türk kılıcı üzerinde çalışmak isteyenlerin gerçekten kılıç kalkan oyununun köklerine inip iyice araştırması gerektiğine inanıyorum. Kanaatimce kılıç kalkan oyunu Türk kılıç sanatının doğrudan yaşayan mirasıdır ve kata veya stilize talim olarak düşünülebilir. Şu anki haline 1940-50lerde folklorcülerce getirildiği ve ondan önce dans olarak değil "oyun" yani bir nevi spor olarak algılandığını, orjinal halinde dövüş kısmında oyuncuların serbest dövüştüğünü ve birbirinin başına vurmaya, kılıcını düşürmeye v.s. çalıştığını da söylersem bu daha da iyi ortaya çıkacaktır. Yazılı kaynaklar kadar önemli bence ve kaynaklarda tam olarak anlatılamayacak temel kesiş ve adımlar ortaya çıkarılabilir böyle bir çalışmayla.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2010, 18:30:08 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 21 Aralık 2010, 12:43:12 »
Dostlar yeni terim ve bilgileri çıkarmak için Mehmet Zeki Pakalın'ın üç ciltlik Osmanlı Deyimleri ve Terimleri Sözlüğünü taramaya başladım. Henüz başında olmama rağmen Osmanlı silah eğitimi ile ilgili değerli bilgilere ulaşınca hemen sizlerle paylaşayım dedim. Acemi Oğlanlar maddesi altında tarihi kaynaklardan alıntılarla yeniçeri ocağındaki savaş sanatı eğitimine değinilmiş:

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 21 Aralık 2010, 17:09:46 »
ODT Sözlüğünde şu ana kadar bulabildiğim ve harp sanatı ile alakalı bilgiler:

Yeni bilgiler buldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim... ;)

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 21 Aralık 2010, 18:27:11 »

Devam edecek...

Şeyh Galip

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 21 Aralık 2010, 20:59:20 »
çok kıymetli bilgiler, derleyip paylaştığınız için teşekkürler.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #27 : 21 Aralık 2010, 21:38:37 »
Hepimizin   ilgi  alanına  giren  ender bilgileri  " Müzehhip "  titizliğiyle  derliyorsun  Sancar .  -^b
İran  azerilerinin  teşekkür   ifadesiyle  seslenmek  geldi  içimden  . Ellerin  ağrımasın

"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 21 Aralık 2010, 22:53:16 »
Tesekürler Sancar,

Cok ama cok önemli ve Bilgi dolu enteresan kaynak acmissin buraya...

Lütfen devam... -^b -^b -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 21 Aralık 2010, 23:39:23 »
Sancar ,

Yukarida "Cirit " demissin.....

Evet cok Popüler ve her imkan olup zaman bulundugunda oynanan bir oyun imis Osmanli aleminde...
(Sayin Ingilizlilerin "polo" diye atlandirmak icin kopyaladikari oyun sözkonusu...) ama Oynama Form ve Kurallari degisen bir Osmanli oyunu.

Sivri kisa Mizrak tipi olani veya tek sert agactan ucu sivri olmayan tipleri gibi. Yanibir genis Alana "degnekci" ayrilir ve Cavus bagirir imis: Osmanlilar alana " diye... :D :D :D

Buyrun benden de bir kac detail....  Oyun ve "Oyun Aletleri".... :D

Selam ve Saygilar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2