Bant zımpara..  (21581 defa okundu)

Taner Salar

• Üye
  • *
Bant zımpara..
« : 10 Ocak 2010, 20:27:59 »
ılk bıçağımı yapayım dedim ve ck 67 den bıçağı kestım zımpara işlemleri başlayınca anladımki bu böyle olmayacak.
zamanım iş dolaysı ıle kısıtlı ,  bant zımpara bana büyük kolaylık sağlayacak . ama yabancı sıtelerde gördüğüm zımparalardan malesef bulamadım.
Sağolsun Emre bey bana faydalanabıleceğim zımpara resimleri göndermişti , bir tanesini gözüme kestırdım ve çalışmalara başladım.
iskelet profilden olusuyor. tekerlekleri tornada yaptıracaktım ama istanbulda bır fırmada buldum oradan alacağım.
geldık motora 2850 devir  ve 1500  arasında tereddütte kaldım. 2850 devır monofaze bır motor alarak invertör takmayı düşündüm ama invertör fiyatı uçuk bana göre.
kasnaklarla devırı düşürüp arttırmayı düşünüyorum. bu sızce mantıklı bır yolmu .?
yoksa invertör,ü almalımıyım.?     yada son olarak 1500 devır motoru alacağım. aslında  az devırlı olan motor bana daha mantıklı gibi gelıyor "malzemeyı yakmam dıye düşünüyorum"

bır secenek daha pıyasada satılan ufak bant zımparalar var. bunlardan alıp modıfıye etmek..
neden mod dıyeceksınız..? 
malesef bu makınaların bant zımparaları  915x100mm ölçüde ve piyasada bakmadık yer bırakmadığım halde yok.
bır yerde 8 adet buldum ve sadece 80 kum olarak mevcut. satıcılarla baya bır muhabbetımız oldu ama bu zımparalardan gelmıyeceğini belirttiler.
yani makına elımızde kalabılır..   nasıl iş ise bu..  :(

fıkırlerınızı bılgılerınızı esırgemez iseniz beni, sevindirirsiniz...

Saygılarımla.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Bant zımpara..
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2010, 01:00:39 »
Öncelikle kısıtlı zaman ve kısıtlı yer problemi olan bu işe gönül koymuşların mutlaka edinmesi gereken bir alet bu.
Tavsiyelerim ve uyarılarım:
Öncelikle ölçü, standart olarak 2000 X 50 mm, yani uzunluğu bant zımparayı bir yerinden kesip uzunlamasına yere yaysanız 2 metre, eni 5 santim. Bu zımpara türleri dışındakiler genelde çok daha pahalı oluyor metresi. Denemenizi tavsiye edebileceğim bir iki yer var: http://www.kosdag.com.tr/turkish.asp
Buradaki yazan Hermes bantlardan kullanmıştım, gerçekten kalitelidir, ancak 2000'lik 80 kum zirkonyum zımparanın fiyatı 3-4 liranın üstündeyse değmez...
Bunun dışında hiç denemediğim ama çok fazlasıyla kaliteli olduğunu sandığım bir ürün daha var Türkiye'de bulunabilen, o da norton markalı 822 kodlu zımparalar:
https://www.sanalisveris.com/urunler.asp?pNum=20&grup_no=96806&dil=1&marka_no=&eylem=&ara_urun=
Sanalalışveriş sitesindan daha birşey almadım ancak yukardaki linkte verilen fiyatlar doğru ise bu ürün sudan ucuz denilebilir, ve emin olun 2 yıldır sinir ola ola kullandığım dandik Ege zımpara zirkonyum zımparalarından kat kat daha kalitelidir....

Motor:
Açıkçası en güzel çözüm trifaze 3 beygirlik motor ve 2 KW hız sürücüsü. Ancak hız sürücüleri (VFD) acaip pahalı, ben daha alamadım ama kararlıyım  ;). 2 Beygirin altına düşmeyiniz derim, zımpara bunun altındaki motorlarda tıkanma yapıyor, biraz yüklendiğinizde motoru durdurabiliyorsunuz. 3 Beygir ideali...
Devir ne kadar düşükse o kadar iyi. Ben 1200 küsur devirli bir motor kullanmaktayım ancak 4'lü kasnak sistemi ile çok daha yavaş hızlarda çalışmayı tercih ediyorum...

Bu arada bant zımpara bulmak için işlek bir hırdavatçıya da gidebilirsiniz, hemen hemen çoğu Karbosan veya egebant'tan özel sipariş bant zımpara getirtebiliyor. Toplamda 2000X50 diye sipariş verirken 2000'in açık hali, kapalı (yani bantı elde tuttuğunuzda iki tarafından) 1000mm olduğunu da belirtin, bazen 2000X50 sipariş verip elime 4000'lik zımpara ya da kapalı 1000X50 dediğimde açık 1000X50 bant yolladıkları çok oldu, siparişi geçerken defalarca doğru anlayıp anlamadıklarından emin olun, hatta telefonla toptancı ya da fabrikayı aradıklarında yanında olun emin olmak için....

Bu arada tekerleri 100 mm yapabilirsiniz isterseniz, bu sayede 50 değil de daha farklı standartları da kullanabilirsiniz. Ayrıca ön plaka ya da çalışma tekerinin ileri geri uzayıp kısalması şart, aynı tip zımparaların bile değişik kumları toplamda bir santim kadar fark edebiliyor. Bu da eğer sabit bir makine yaparsanız başınıza bela açar. Benim bant zımparam 2700'den 1700'e kadar tüm uzunluklarda çalışabilmeme olanak sağlıyor. Bazen dışardan getirttiğim Amerikan standartındaki 2X72 zımparaları kullanmak zorunda kaldığımdan daha kısa bantlarla çalışabilmem beni kurtardı....

Burak Ekit

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2010, 13:28:26 »
Benim gibi tembeller icin (nisbeten ) daha ekonomik ve daha az yoran ama tabii ki cok daha etkisiz bir ampirik  cozum de tank zimparalarinin kullanimi olabilir. Aslinda konu ekonomi olunca bu alternatif ile ne kadar kar edilebileceginden cok emin degilim , bunun yaninda birkac beygirlik makinalarin yaptiklari islerle karsilastirildiginda tank zimparalar en fazla 750 watt gucleri ile goreceli olarak tabii ki etkisizler ama baslangic icin kucuk boyutlarda bicaklarin sekillendirilmesinde rahatlikla kullanilabileceklerini dusunuyorum. Buna ek olarak bu is icin kullanimi artik neredeyse gelenek haline gelmis buyuk bant zimpara makinalarinin Turkiye'de bulunmasinin da ne kadar guc oldugu da dusunulurse bu makinalarin hobiciler icin ciddi bir alternatif oldugunu dusunuyorum.
 Bazi markalarin tank zimparalari alisildik pozisyonlarinin disinda kullanilabiliyorlar. Ornegin (resim1) bu makina 75x533 mm bant kullanan ( 60 - 400 gren bantlar rahat bulunabiliyor ve tanesi 1,5 tl ) 750 w gucunde ve devir ayarli bir tank zimpara makinasi. Bu makine 380 tl civarinda ve cok taksitle bulunabilir. Geleneksel ege kullaniminin dezavantajlari ( zaman ,acinin sabit tutulmasinin zorlugu , buna bagli olarak yan yuzde sirt cizgisinin  duzgun olamamasi vb.) nisbeten azaltilabilir.

Burak Ekit

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2010, 13:32:40 »
...bir iki resim daha...

Emin Albayrak

• Üye
  • *
  • ... / hiç / ...
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2010, 11:34:55 »
burak bey, bu zımparanın konumlandırma elemanları da yanında mı veriliyor, yoksa haricen sizin bulduğunuz çözümler mi?
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

Burak Ekit

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2010, 01:44:06 »
Kusura bakmayin cevap biraz gec oldu , konumlandirma aparatlari tamamen bu makinaya ozel parcalar. Ama maalesef kutuya dahil degil. Ben o zaman internette bu makinanin bu sekilde kullanilabildigini gorup , aldigim magazaya sordugumda bu parcalardan haberdar degillerdi , mamafih Turkiye dagiticisinin stoklarinda kolaylikla bulunabiliyor. Temel olarak 2 ayri kutu ismarlamak gerekiyor , biri makinayi dikey yada ters bicimde tezgaha sabitlemek icin basit bir mengene sistemi ve makinayi tasiyan parca , digeri de makinaya baglanabilen on platform. ( bu parca , tam fiyatini hatirlamiyorum ama biraz kazik gelmisti). Yurtdisinda - avrupanin herhangibir yerinde standart olarak kutuya dahiller ikisi de, hem de o halleriyle bile daha ucuza geliyor.  Baska bir sorunuz olursa cevaplarim yine , ama bu arada soyle bisi buldum bunun fiyatini ogrenince buraya yazarim , saglicakla.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 02:09:27 Gönderen: Burak Ekit »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2010, 11:32:22 »
Tank zımparaların fiyatlarına baktım da, bu tür bir iş için aşırı pahalı bence. Kendi 2000 X 50 mm 3 beygirlik bant zımparamın yapım maliyetine denk  :o
100 lira torna işi
150 lira çıkma 3 beygir motor
100 lira 4 kademeli 2 kasnak
50 lira civarı kayış, civata, kaynak vs..
Toplamda 400 liraya biraz zaman ayırıp kafa yorunca hayat boyu işinizi görebilecek profesyonel bir bant zımpara yapabilirsiniz, hatta yaptırabilirsiniz, ne istediğinizin fotograflarını çizimlerini vs. bastırın bir dosya halinde, sanayiye gidip bir tornacı usta ile ahbap olun, ayrıntılı bir şekilde ne istediğinizi anlatın, ana parçaları yapıversin adam 1 günde, bir iki gün de bunları bir araya getirmeyle uğraşın, en fazla 400-500 lira para çıkar cebinizden, piyasada 1000-1500 liraya satılan bant zımparalardan çok daha iyi bir bant zımparaya sahip olursunuz ama...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2010, 11:36:19 »
Kendi yaptığım makine,
kaynak vs. her işi kendim yaptığımdan 300 liraya filan mal oldu, tüm işlerimi burada çıkarıyorum:

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2010, 11:40:13 »
Emre Bey, sizin elinizde bu amaçla kullanılabilecek hazır bir plan/çizim var mı?

Ben şunu buldum:  http://www.dfoggknives.com/PDF/GrinderPlans.pdf

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 15:56:34 Gönderen: Kayahan Horoz »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #9 : 17 Şubat 2010, 22:07:52 »
Emre Bey, sizin elinizde bu amaçla kullanılabilecek hazır bir plan/çizim var mı?

Ben şunu buldum:  http://www.dfoggknives.com/PDF/GrinderPlans.pdf

Aynen budur :)
Yahu ben de bunu arıyordum uzun zamandır. Kendisi yapmak yaptırmak isteyenler için mükemmel bir kaynak bu. Bunun bir versiyonu benimki de, aynı olması mümkün değil, ben kafama göre yaptım, plan kullanmadım. Ancak bunları bastırıp tornacı ustaya gidip aha ben bunun aynısını istiyorum deseniz yeridir  ;D

Burak Ekit

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 17 Şubat 2010, 22:12:43 »
...kucuk bir ek yapmak istedim, insan biraz ugrastikca 75 mm genisligi bile biraz fazla genis buluyor. Acikcasi - burada tabii bu iste cok usta arkadaslarimiz var ama - 50 mm zimpara genisligi sanirim bu is icin ideal. Ozellikle Gokhan' in son saheseri gibi icbukey bir kesici agiz ile calisiliyor ise ,

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2