Malzeme Temini  (52099 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: Malzeme Temini
« Yanıtla #30 : 06 Şubat 2010, 18:33:08 »
Eylem bey, izahat ve linkler için teşekkürler. İyi bilmediğim İngilizce maalesef kaynak aramada elimi kolumu bağlıyor. Şu an biraz rahatsızım, perikardit efüzyon dedikleri bir hastalık var başımda. İyileştiğimde resimleri inceleyerek ocak yapmaya çalışacağım.

Ahmet bey,

Burada birbirimizi desteklemek ve yardımlaşmak için beraberiz. İnanın bana Dil sorununuz yok, cünkü bu Sitede Ingilizce, Almanca gibi lisan bilen Arkadaşlar cok...

Gereken sorunuzu Türkce yazıp koyun buraya. Inanın, ben eminim, burada yardıma koşan el cok ! Mutlaka cevap verirler veya veririz...
Öyle değilmi Arkadaşlar?

Benim bildiğim ve tanıdıgım bu Siteyse, evvelallah yardımsız kalmazsınız....

Hastalığınıza üzüldüm. Inşallah yakın zamanda Şifa ve Sihatinize kavuşursunuz.
Geçmiş olsun dilerim.

Saygılar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 09 Şubat 2010, 00:11:58 »
 geçmiş olsun, sizin için tam saglıga kavuşmak cok önemli. özellikle iyi havalandırılmış ortamlarda çalışmalısınız.  1095 güzel bir secim ama maalesef ben türkiyede bulamamıştım. yoksa siz buldunuz mu? ne ile ısıttıgınız önemli ancak daha önemlisi kaç dereceye ulaşabildiginiz.  uygun derecelere ulaşırsanız sertleştirme şansınız her zaman var. 

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #32 : 09 Şubat 2010, 09:58:16 »
Emre bey izahat için teşekkürler. Isıl işlem yapmak için basit kömür ocağı kullanmayı düşünüyorum. Forumda izobeton tuğladan yapılmış bir gaz ocağı gördüm. Aynısını yapmayı deneyeceğim. Bu kısımda takıldığım pürmüzün ocağa 45 derece açı ile nasıl ve ne oranda takılacağı. Bunları yapmak istiyorum ama mekan en büyük sorun benim için. Ufak bir bahçe ayarlamaya çalışıyorum. Isıl işlem kısmını orada kuracağım nasipse.

Size birsoru sormak istiyorum. Bir sitede, usta talaşlı olarak yaptığı bıçağı bildiğimiz pürmüz lambası ile ısıtıp su veriyordu. Bu tür işlemlerin sonucunda ortaya çıkacak dayanıklılık ne oranda olabilir?

Geçmiş olsun Ahmet Bey, acil şifalar diliyorum...

Pürmüzü ocağın ortasına yakın ve ön açılışın hemen arkasında 45 derece civarı bir açıyla tavana ve fırının içine doğru 10 derece civarı bir açıyla ileri doğru yönlendirirseniz ocak kapısının önünden arkaya doğru ocağın içini yalayarak burgaçlanan bir alev akımı oluşur. Bu sayede oldukça eşit biçimde tüm ocak ısınacaktır. Burada önemli olan ocağın iç hacminin yuvarlatılmış olması, kenarlara sahip olmaması....

Bu tip bir ocak ile oldukça rahat ısıl işlem ısılarına ulaşabilirsiniz, fırının hacmini büyük tutmayın ancak alev direkt bıçağa çarpmayacak kadar da üstten ve yanlardan payınız olsun ki ateş burgaçlanabilsin bıçak ocakta iken.

Bıçağın dayanıklılığı tamamen:
1- Bıçağın kalınlığına ve geometrisine
2- Meneviş sonrası elde edilen sertliğe
3- Bıçak ağız eğimlerinin geometrisine bağlı bir olgudur.

Eğer 1095 gibi bir çelik kullanırsanız kolaylıkla kille seçimli sertleştirme (hamon) yapma şansınız olur ki bu da çok sert bir ağızın yanında bükülmekten etkilenmeyen bir bünyeye sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Bu ancak kalın bıçaklarda uygulanabilecek bir yöntemdir çünkü sırt kısmı yumuşak çelik olarak kalır ve esnekliği yoktur. İnce bıçaklar kolaylıkla büküldüğü için tercih edilmez. Daha ince bıçaklarda dayanıklılığı artırmak için seçimli menevişleme yapılabilir. Bunun mantığı ise sırt kısmını yumuşak değil yay esnekliğine kavuşturmak ama ağızı sert bırakmaktır. Bu sayede benim görüşüme göre yapılabilecek en dayanıklı bıçağı elde etmeniz mümkün. Bu saçimli menevişleme işlemini bir çok şekilde yapabilirsiniz. Örneğin tamamen sertleşmiş bıçağın sırtını pürmüz ile ısıtmak ama ağzın fazla ısınmasına engel olmak güzel bir yöntem. Meneviş renkleri sırtta koyu maviye çalınca yay menevişi yapılmış olur. Ağızın ise saman sarısı civarında bırakılması gerekir. Başka yöntem ise ocakta kızdırılmış iki parça çeliğin bıçağın sırtına kıstırılması. Bu aslında daha kontrollü bir yöntem...

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #33 : 12 Şubat 2010, 12:44:46 »
Arkadaşlar merhaba,
Genelde bulabildiğimiz çeliklerin  çok kalın olması ve katlama çelikle kılıç yapma isteğimden dolayı bir Şahmerdan'a ihtiyacım var gibi. Temin etmek istediğim fazla ağır olmayan ,işimi görebilecek ve uygun fiyatlı bir ürün. Kömür ocağım olduğu için istediğim ısı dercesini yakalayabilmekteyim bu yüzden çok çok güçlü bir makineye ihtiyacım yok sanırım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

Süleyman Diksoy

• Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 29 Ekim 2013, 15:44:14 »
cümleten selamın aleyküm arkadaşlar bundan yaklaşık 3-4 ay once bır arkadaşım telefonda damascus dedi ve incelemelerim basladı işin tek sorunlu kısmı malzeme temini oldugunu anladım kendim özel bi seramik fabrikasının kalıp atolyesinde 15 yıldır calısmakdayım kullandıgımız malzemeler 1050 1.280 svr3 2327 2436 v.s elimizdeki bu malzemelerle damascus bıcak yapabılırımıyım cunkı damascusun malzemesi olan 15n20 ve 1095 malz.bulmam sıkıntılı ve sanırım pahalı bu forum dan bi arkadasım eski planya bıcagı ve hızar bıcaklarından faydalanabılırsın dedı ama bu ıkı malz. mı bırıbırıne kaynatıp fırında dövucez yoksa planya bıcagını 1050 malz. ıle dovsem olurmu yardımcı olursanız cok sevinirim içimdeki bu damascus aşkı zirve yaptı trt belgeselde gecen gun hare adlı bı prog. cıktı bizim özümüzün kullandıgı bi sistem fakat ulkemızde unutlmuş eger yardımcı olursanız cok sevinirim

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2