Yatağan Onarım.  (41586 defa okundu)

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
Ynt: Yatağan Onarım.
« Yanıtla #15 : 13 Şubat 2010, 04:16:55 »
mergup bey bu resmdede noktaladığım yerler tamamen o kırmızı taşlarla döşeliydi. bu kabze orjineline yakın öylesine elim alışsın diye örnek yapmıştım.
M.K Atatürk.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 13 Şubat 2010, 15:34:15 »
Mergup bey bu yatağan zaten 100+ senelik bi rum evinin duvarında çıktı gökhan beye attığım mesajı aynen sizede atıcam. biz zaten selanik göçmeniyiz mübadelede rumlarla ist tuzlada yer değiştirenlerdeniz, bencede balkan yatağanı çünkü gördüklerimin hepsi daha kıvrımlı daha geniş duruyo.. kabzeside çok minik ve ince. kendi foto makinam geldi daha kaliteli resimler çektim onlarıda ekliyorum. üzerinde mühürleri ve desenleri daha net şekilde görünür. üzerinde yazı yok ama yapan yada yaptıran mührünü vurmuş belki ondan yola çıkılarak ustası bulunabilir. kabzenin üzerindeki kırmızı taşlar da sonuna kadar gidiyodu sağlam yanağını hala arıyorum ewi yıktım döktüm bulamadım :S kabze sırtında işleme yoktu sadece bitiminde dibinde aynı taşlar devam ediyodu.

Kaşif Kardeşim,

mailerini aldım. Enterresan bir konu. Bayahı bir kücük Servet kaçırmışsınız elinizden, üzücü. :( maalesef ne derler 'geçmiş yagmurun ardından....'

Neyse Konuya geri dönelim. Resimlerini inceledim.
1. resim tek iz olarak görünen bence 'Mühr-ü Süleyman'..

Bunun acıklamasını Kayahan bey uzun bir zaman önce zaten vermişti. Tarih  Eylül 10, 2008, 13:47:36
http://cebehane.com/forum/index.php?topic=8.0

Ben sana genelde kullanılan formlarını yüklüyorum.
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 13 Şubat 2010, 15:57:56 »
2. Resminde, Damganın Resmini koymuşsun.

Ben 'Amel-i ' yani (yapan / üreten) yazısını görür gibi oldum ama devamı cok silinmiş ve okunması zor buradan.

Sana elimdeki bir kac örneği gönderiyorum. Belki sen elindeki parcayla daha iyi okuyup, çözebilirsin.

1. Damgada 'Amel-i Abdullah' yazılı,

2. Damgada 'Amel-i İbrahim',

3. Damgada 'Allah' yazısı görünmekte.

Taşlar konusunda Eylem bey hemen tanımış, ;) taş degil kırmızı Mercan onlar (Son gönderdıgın resımlerde daha net belli.) toparladıgın zaman bir resmini paylaşda görelim. :) Kolay gelsin.

Selamlar

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 13 Şubat 2010, 16:09:57 »
evet mergul bey Mühr-ü Süleyman olabilir ama ilk resimdeki gibi yıldız şeklinde değil de diğerleri gibi işlenmiş olabilir çünkü çizgiler eğri bi yıldızınki gibi düz köşeli falan değil.
ön yüzündeki mühüre dikkatli baktım evet söylediğiniz gibi bir yazı mevcut. arkadaşıma verdiğim bi makinam var o geri geldiğinde milim milim resmini çekip tekrar yollarım pro bi makina pasına kadar çeker anlaşılır olur.
zaten ilk resimdeki işlemelerin ucunda 4 ve 6 kollu yıldız resimleride mevcut.
aslında 2 gün önce yapmaya başlıyacaktım ama usta yorumları fikirleri biraz daha bekledim.
zaten yaparken fikir oluşturması açısından resimleyip bütün aşamalarını koyucam. yarın başlayabilirim kısmetse teşekkür ederim.
M.K Atatürk.

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 13 Şubat 2010, 16:13:47 »
bu arada birşey sormak istiyorum. üzerindeki siyahlıkların bikaç santimine azcık zımpara sürttüm siyah pas gibi bişey çıktı ama siyahlıklar gittiğinde altında parlak çelik görünüyo.. bunu temizlemek için bir işlem yaıyım mı eğer yapıcaksamda nasıl bi işlem? galvanizcilerde özel bi bez var tebeşir tozu gibi bir maddeyle pasta yaptıklarında metalleri parıl parıl yapıyo onun gibi bişey yapıyım mı?
M.K Atatürk.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 13 Şubat 2010, 22:46:34 »
Arkadaşlar bu çok güzel bir yatağan.Bu konuda birşey danışmak istiyorum.Yatağanın bir rum evinden çıktığı söyleniyor ve üzerinde bir desen var.Ben bu deseni daha önce pekçok yatağanda gördüm.Özellikle yurtdışındaki bazı sitelerde yeniçeri yatağanı olduğu belirtilmişti.Bu desenin yeniçerilerle alakası olup olmadığını bilen varmı?
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 14 Şubat 2010, 03:10:31 »
evet cengiz bey rum evinden çıkartan benim :) rumlardan kalan bir evde çıktı ama kim gömdü onu bilemiyoruz. illa ki yeniçeri diyince yatağan geliyo insanın aklına.. Atatürk'ün sofyada baloda giydiği kıyafetinden tutun daha önceki resimlere kadar hep bellerinde 2 yatağan bir piştov resmi gördüm ben.
M.K Atatürk.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 14 Şubat 2010, 10:26:21 »
Yeniçeriler yatağanı yaygın olarak kullanmışlar.Yatağanda piyade sınıfı silahı olarak etkili bir silah.Ben üzerindeki desen konusunda bilgi arıyorum artık.Zira daha öncede aynı deseni gördüm ve pek çoğunda yeniçeri olduğu belirtilmişti.Bu desen yeniçeri ocağını mı sembolize etmektedir?
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 14 Şubat 2010, 13:06:49 »
Cengiz bey bu deseni mi gördünüz daha önce yada bu desenin mi ne olduğunu arıyorsunuz? eğer bulursanız bende öğrenmek isterim. gerçi büyük ünivtersitelerin kütüphanelerinde olabilir itü de arkadaşım var ona sorucam bende itü kütüphaneye yıllık 2milyon tl ayıran bir üniversite belki birşey çıkabilir.
M.K Atatürk.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #24 : 14 Şubat 2010, 13:13:20 »
Bunlar Yeniçeri ortalarının simgeleri imiş

Bkz.: http://koltukgenerali.blogspot.com/2006/01/yenieriler-4-yenieri-ocann.html

Alıntı yaptığım site kaynağın kendisi midir, yoksa kaynağını vermedikleri bir yerden alıntı mı yapmışlardır bilmiyorum.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 14 Şubat 2010, 14:05:56 »
Birkaç resim paylaşmak istedim.
M.K Atatürk.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 14 Şubat 2010, 16:35:59 »
Yeniçeriler yatağanı yaygın olarak kullanmışlar.Yatağanda piyade sınıfı silahı olarak etkili bir silah.Ben üzerindeki desen konusunda bilgi arıyorum artık.Zira daha öncede aynı deseni gördüm ve pek çoğunda yeniçeri olduğu belirtilmişti.Bu desen yeniçeri ocağını mı sembolize etmektedir?

Merhaba Cengiz Bey,

Elimde bulunan bır kac resim ekliyorum. Bunlar bazı Yeniçeri Bölük ve Ortalarının Simgeleri.
Belki ıleride yardımcı olabilir :)

Selamlar.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 14 Şubat 2010, 17:10:42 »
Arkadaşlar bu çok güzel bir yatağan.Bu konuda birşey danışmak istiyorum.Yatağanın bir rum evinden çıktığı söyleniyor ve üzerinde bir desen var.Ben bu deseni daha önce pekçok yatağanda gördüm.Özellikle yurtdışındaki bazı sitelerde yeniçeri yatağanı olduğu belirtilmişti.Bu desenin yeniçerilerle alakası olup olmadığını bilen varmı?

Ben bu konuda şu acıklamayıda vermek istiyorum Cengiz Bey. Her Yatağan kesin bir Yeniçeriden kullanıldığını ben şahsen inanmıyorum, (Bunlar yabancı satıcıların Silahı satabilmek icin ortaya atılan Kuşku ve teori ve yalanları maalesef) Ama size yardımcı olabilecek bir ipucu vermek isterim tabiiki.
Evvela Eylem beye teşekürler ;) paylaşımındaki semboller kesin yeniçeri arayışında yardımcı olabilecek ...
Ama işin birde bir 'Gizli' bölümü varmış.

Ileride bu sayfalara tekrar girdiginizde Arabcada  'ﺝ' yani  'Cim' harfini bulursanız ve yanında rakamlar belli ise o zaman büyük bir derecede bir Yeniçeri Silahı buldunuz demektir...
Cünkü Arapcada 'Cemaat' kelimesinin ilk harfi olması sebebiyle, Cim harfinin Cemaat, yanındaki Rakamında Yeniçeri Cemaat Orta numarasını gösterdiğini coğu bilim Kaynaklarıda kabul edilmektedir.
Bir örnek resim ekliyorum...

Cengiz Bey böyle bir tane bulursanız sakın ha kacırmayın ;D ;D ;D ;D
Almıycam derseniz, banada haber vermeyi sakın unutmayın lütfen :P :P :P

selam ve saygılar

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 14 Şubat 2010, 17:30:41 »
tüm arkadaşlara verdikleri bilgiler için teşekkürler,

gerçekten detaylara girdikçe işin aslında hiçte basit olmadığı görülüyor. ne yazılan yazıların nede vuralan mühürlerin hiç birisi boşuna değilmiş.

« Son Düzenleme: 14 Şubat 2010, 17:34:21 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 14 Şubat 2010, 18:55:36 »
Mergup bey belki buda öyledir? gerçi bilen biri elinde tuttuğunda rahatça anlayabilir. istanbul tuzlada ikamet ediyorum yolu düsen olursa misafirim olsun beklerim.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2010, 18:57:56 Gönderen: Kaşif Bozoğlu »
M.K Atatürk.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2