Yatağan Onarım.  (41580 defa okundu)

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
Ynt: Yatağan Onarım.
« Yanıtla #30 : 14 Şubat 2010, 19:24:29 »
Herkese verdikleri bilgiler için teşekkür ederim.
Mergup bey Cim harfini her baktığımda ararım zaten.Bulunca size haber veririm zira  yakın zamanda alamam :-[
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #31 : 14 Şubat 2010, 21:59:01 »
Fazla bilgili olduğum konular değil ama yeniçeri ocağı kaldırıldıktan sonra yeniden mehteranın canlandırılması gibi geçmişi yaşatmaya dönük girişimlerin 2. meşrutiyet döneminde gerçekleştiini biliyorum, tabi yanılıyor da olabilirim. Bu durumda bu fotoğraftakiler de "orjinal" yeniçeriler değil canlandırma yeniçeriler olacaktır.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 26 Şubat 2010, 17:32:20 »
Sonunda işe başlayabildim.. kardeşim izne geldi o oldu bu oldu derken baya zaman kaybettim herkese selamlar.
önceki hafta malzemelerimi aldım bugun biraz oynadım.
ilk resimde aldığım sanayide kestiğim krom ve pirinç lamalar mevcut ihtiyacı olana istediği kadar temin edebilirim.
üzerlerinden çizip taş motoruyla kestim sonra pirinç parçayı yine taş motoruyla flex zımparayla düzelterek şekillendirdim. ikisinide orjinaline uygun olarak aynı boyutlarda yapmaya çalıştım. gerçi şu an yarım saatlik bi işlem mevcut ama bittiğinde ortaya nasıl bişey çıkacağı belli oldu. beğenmeyen yada fikir vermek isteyen abilerim olabilir diye paylaşmak istedim.
M.K Atatürk.

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #33 : 26 Şubat 2010, 20:12:14 »
balcağın önlüğüde olacakmı bu şekilde mi kalacak

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 26 Şubat 2010, 21:16:11 »
olacak abdurrahman abim, kabzenin dibine aynı boyutta bi parça daha ek yapıp üzerine oturtucam.
M.K Atatürk.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 02 Mart 2010, 15:17:34 »
evet kaşif, bu işe başladıysan elbet biter. önemli olan niyet. ;)

kolay gelsin.  :D
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 08 Nisan 2010, 19:24:09 »
Fazla bilgili olduğum konular değil ama yeniçeri ocağı kaldırıldıktan sonra yeniden mehteranın canlandırılması gibi geçmişi yaşatmaya dönük girişimlerin 2. meşrutiyet döneminde gerçekleştiini biliyorum, tabi yanılıyor da olabilirim. Bu durumda bu fotoğraftakiler de "orjinal" yeniçeriler değil canlandırma yeniçeriler olacaktır.

Merhaba Arkadaslar,
Konu belki "Cebehane" tarzina uymayan bir Konu ama hepimizin Tarihi oldugu icin paylasmak istedim. Yanlis düsündüysem Af ola......

Konu bayahi eski diyeceksiniz ama gecenlerde bir Parca aldim ve uyar diye tekrar ben koyuyorum. Kasif kardesim bu resimleri paylasmisti ve Eylem bey bunlarin 2. mesrutiyet döneminde Mehter Ocagi olan canlandirma sözkonusu diye adlandirmisti. Neyse uzun lafi kisasi gecenlerde böyle bir parca gecti elime, tanidim ve  kacirmadan aldim.  Eskilere dönük bir Konu, ama Tarihimizin bir parcasi diyerek tekrar bunu sizinle paylasip bunun bir "Mührü-Süleyman" diye konusmustuk hatirlamanizi, daha dogrusu bu bilginin dahilip paylasilmasi arzum.....

Aldigim kisi (Alman) bunu 1965 senesinde bir Türkiye Seyahati esnasinda Bursada bir Antikacidan almis. O zamanlar cok cüzi bir rakama ve ne ben nede Antikaci kisi bunun ne oldugunu anlamis degiliz diye yorumda bulundular. Ne ücüzü bir durum degilmi?
(Antikaci kardesim pazarliyor ama ne degerinden nede hangi niyetle yapildigndan haberi bile yok...) Tarihimizi böylelikle yutdisina veya Dünyaya pazarlamislar. Yazik... :( >:( ???

Buyrun hep beraber kisa bir tarihe dönüs yapalim.
(Resimlerin icine kirmizi cember yaptim, onlarin icindeki parca sözkonusu...)
Büyüklügü: 13 cm. Arka ve Ön bayahi zedelenmis ama restore yapilabilicek durumda Allahtan...

Görünen Kisilerin bagrinda/gögsünde 4 parcadan olusan, (maalesef tek olarak kalmis, öyle buldum) Bir migfer veya yelek tipinde kiyafet üzerine giyilen ve tasiyicisina Güc , Cesaret ve kötülüklerden uzak tutmasi niyetinde giyilen bir parca sözkonusu. Cogunlugunda cenklere cikilma esnasina mahsus bir durumdan ibaret... 

selam ve saygilar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 08 Nisan 2010, 20:37:02 »
Slm ,
Mergup bey bu bir takı olsagerek.İsmini bilmiyorum ama daha öncede gördüm.
Hatta Ankara kalesindeki antikacılarda gördüğümü sanıyorum.Emin değilim.Hediyelik eşya fuarlarında otantik ürünler satanlardada benzer objeler gördüğümü hatırlıyorum.Ama alıcı gözle bakmadığımdan nerde nezaman gördüm bilmiyorum.
Aynı zamanda erkeklerin zıhlarında kullandığı bir parçada olabilir.Çünkü gönderdiğiniz resimlerde sanki zırh parçası gibide görünüyor.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 08 Nisan 2010, 22:02:45 »
Bu görünüşe göre bir tepelik. Yani bayan başlıklarının tepesindeki parça. Taç dendiği de oluyor galiba. Zaten 13 cm'lik çap da tepelik boyutlarındadır. Yani bir kadın başının tepesini örtecek boyuttadır. Zincir ve ucundaki paralar da bu savı desteklemektedir.

Eşim zamanında bunun birebir aynısının fotoğrafını takı kursunda görmüş. Hatta fotoğraftan bunun resmini çizmiş. Hocasının bir kaç sene önce hazırladığı kadın başlıkları sergisi içeriğindenmiş.

Fotoğraflardaki metal parçaları taşıyan kişilere bakılırsa ikisinin de kadın oldukları görülebilir. Kıyafetleri de kadın kıyafetidir zaten... Ayrıca kırmızı işaretli resimdeki kadının göz aralığı ile metalin çapı karşılaştırılırsa metallerin büyük olanlarının çapının kabaca altı cm civarında olduğu söylenebilir. Bu da 13 cm'nin ancak yarısı kadardır. Yani elinizdeki ürün eski fotoğraftakiler olamaz.

Elinizdeki tepelik görünüşe göre ezilip yassılaşmış. Eğer düzeltilirse bunun da diğer tepelikler gibi tümsek olduğu görülecektir.

Bazı tepelik örnekleri:

Bkz.:

http://www.sahibinden.com/savatli_osmanli_turali_gumus_tepelik_orjinalWQQaXQQ10250639WQQpXQQdisplayitem

http://www.cappadociaonline.com/nevsehirtr.html

http://www.vipresim.com/osmanli-donemi-takilari-resmi.html

http://urun.gittigidiyor.com/OSMANLI-TEPELIK-SEKIZGEN-YILDIZLI-10-TL_W0QQidZZ21853624#aciklama

Yeniçeri konusuna dönecek olursak, wikipediaya bakarsak ilk insan fotoğrafı 1839'da çekilmiştir der. Yeniçeri ocağının ise 1826'da kaldırıldığını söylemek gerek...

« Son Düzenleme: 08 Nisan 2010, 22:07:24 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 08 Nisan 2010, 22:11:25 »
Ailecek şerlok holmes gibiyiz beah.  ;D ;D  -^b
Eylem Cengiz

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 08 Nisan 2010, 22:35:08 »
Eylem bey,

Esinizde, Sizde Sag olun.
Durup dururken yormadim sizi insallah :)
Bakin iyide koymusum parcayi buraya. Sizin sayenizde birazcik daha tarihiminden bir olay cözmüs oldum.  -^b
Tavsiyeniz üzerine bende  temizledikten sonra eski haline getirmeye calisacagim.
(yani tümsekli....)

Bilgilendirip bana birazcik daha ISIK tutugunuz icin cok cok tesekür ederim.

selam ve saygilar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 08 Nisan 2010, 22:46:10 »
Ne önemi var efendim? :) Zaten tarihi nesneleri araştırmaya bir meyil de var bende hani, keyif verdi araştırmak.
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2