Şerit zımpara makinesi projem  (89545 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Şerit zımpara makinesi projem
« Yanıtla #45 : 09 Ağustos 2010, 21:40:22 »
Ben solak olmama rağmen hayatım boyunca sağlak aletler kullanmaktan artık sanmam ki solak tasarılmı bir alet kullanayım, ondan beni saymayınız  ;)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #46 : 12 Ağustos 2010, 21:30:29 »
Merhaba arkadaşlar, epeydir beni uğraştıran makina ön projemi nihayet tamamladım. Sanırım önerilerinize oldukça yakın bir model oldu. Yine de yeni fikir ve önerileriniz için projemin son halini sizlerle paylaşıyorum:

Ön sağdan genel görünüş

Ön soldan genel görünüş

İlave ettiğim kasnak bağlantılı döner zımpara diski

Büyük-küçük tekerli döner kafa, zımpara altı dayaması ve ön mafsallı dayama detayları

Kolay sökülüp takılabilir 25 mm polyamid teker grubu

Çap 300 mm tırtıllı teker takılmış hali

« Son Düzenleme: 13 Eylül 2010, 14:28:18 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #47 : 12 Ağustos 2010, 21:38:25 »
Bence herşeyiyle süper görünüyor  -^b. Eğer çizimdeki gibi çıkarsa motorsuz ve kasnaksız şekliyle ben ilgilenebilirim. Açıkçası herşeyiyle süper görünüyor. İkili döner kafada 150 milim çapta teker kullanma şansı var mı bu arada?

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 12 Ağustos 2010, 22:00:08 »
Merhaba emre . bu işte kullanılabilecek  her  ölçüdeki  teker  ikili kafaya  takılabilecek . 150 mm de  tabii .
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 12 Ağustos 2010, 22:42:21 »
Resimdeki halinin tüm imalat resimleri hazır  Emre  .. Benim kızaktaki makine  bitip de  şerit zımpara çeliğe ilk öpücüğünü kondursun. İkisinin fısıldaşmalarını  dinleyip son notumu veririm  :D.   Çalışırken  çıkardığı  sesi de onayladığımda  aynı gün   senin makineyi de kızağa koyarız .  Senin düzeyindeki  ustalık için makine yapmak  benim için de onurdur . Selamlar.   
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #50 : 12 Ağustos 2010, 23:15:34 »
Eveet, geri besleme geliyor:

-- Disk zımparanın tepsisi: Bu kolay gevşetilir, hatta açısı bozulmadan kaydırılır olursa şerit değiştirmek ızdıraba dönüşmez.

-- Teker kolunun sıkma vidaları: Bunlardan geride, operatörden uzakta olanı daha geride olabilir.

-- Şerit zımpara tepsisi: Dikdörtgen girintiye - bence - gerek yok. Hatta tepsiyi kaidesinden sağa sola eğdiğiniz zaman problem çıkaracaktır. Şerit değiştirmeyi de zorlaştırır.

-- Şerit zımpara tepsisi: Sağ-sol doğrultusunda zımparadan iki yana 12-15 cm açılması çok çok iyi olur. Paslanmazdan olması da yine çok faydalı olur. Demir kesinlikle kötü bir fikir. Bu alan hem aşınmaya hem de paslanmaya müsait.

-- Disk zımpara tepsisi: Göründüğü gibi kısa bir dikdörtgen şeklinde olmak yerine, şimdiki kısa kenarının boyutu 20 cm civarına çoksa iyi olur. Yine paslanmaz tercih edilmeli...

-- Bir ek: Sağ-sol doğrultusunda geçen, operatöre yakın olan alttaki profilin üzerine ek parça montajını kolaylaştırmak için delik, somun vs. konulmalı. Böylece bir toz emme hunisinin montajına imkan tanınabilir.

-- Gergi kolu kulbu: Bu kulp daha uzun bir kolun ucunda olmalı. Çünkü buradaki yay kolay bastırmak için fazla sert kalıyor.

-- Gergi kolu: Bu kolu inik halde sabitlemenin mümkün olması şerit değişimini  çok kolaylaştırır.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2010, 23:20:09 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #51 : 13 Ağustos 2010, 08:28:12 »
Teşekkürler Eylem . Gerçekten de kullanırken doğabilecek bütün sıkıntılar  için önerilerin  mükemmel .  Makinanın  İmalatına  başlamadan kullanan  ustaların  ya da  benzer makineyi yapanların  fikir ve önerilerini almanın yolu çok kısaltacağını  biliyordum . Fikir ve eleştirilerinizle  çok değerli katkılarınız  için  ;önerilerini gönderen bütün usta arkadaşlara  teşekkür ediyorum . Hepimize  kolay gelsin . ( Eylem e bir küçük not : disk zımparada  tepsiyi  yerinde sabit düşündüm  sanırım değişken ayarlı olması eksen tutturmada  sıkıntılar doğurabilir  şerit değişimi için önündeki  açı   ayarlı dayama gurubu tepsiye doğru yaklaşıp  uzaklaşabiliyor tabandaki kanallı  parça üzerinden de  sabitlenebiliyor. Bu da  şerit zımparanın  geçebileceği aralığı verecektir. )
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 13 Ağustos 2010, 08:50:07 »
Yeri gelmişken ; Üzerine zımpara bağlanan yuvarlak alumınyum disk e  TEPSİ  , Önündeki plakaya da DAYAMA ya da   TABLA  diyelim mi ?
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 13 Ağustos 2010, 08:59:14 »
Şerit zımpara tepsisini 90 dereceye kadar eğebilmek çok değişik kullanımlara olanak tanır. Hatta disk zımparaya bile neredeyse gerek bırakmaz.

Zaten alttaki çizimdeki bıçak tutuşunu sağlıklı ve güvenli yapmak için bu tepsiyi 90 derece döndürüp tepsinin oyuğunu şeridin karşısına denk getirmek gerekli. böylece bıçak sapındaki parmak oyuklarını düzgün çıkarmak mümkün olur.

Ustam bu işlerdeki terimleri sen bilirsin tabii. Ancak kelimeler terimleşmemiş ise işi alttan destekleyen, genelde de yatay olan zeminlere "tepsi"; zımparanın arkasındaki yüzeye de "şerit desteği", "zımpara desteği", "destek tablası" vs. diyebiliriz. Bunlar aklıma bir çırpıda gelenler. Belki daha iyileri de bulunur.
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2010, 09:04:12 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #54 : 13 Ağustos 2010, 09:12:42 »
Bu makinayı bilmiyorum gördünüz mü? Ben de bunu görünce tablayı açısı esnek bir şekilde ayarlanır yapmak gerektiğini düşünmeye başlamıştım:

Bkz.: http://199.231.142.3/forums/showthread.php?t=466024

Linkteki sayfaya kesinlikle bakmak gerek...
Eylem Cengiz

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 13 Ağustos 2010, 09:36:21 »
Kalp kalbe karşıdır derler ya eskiler :D . Ben de mafsallı döner tabla için tam da resimdeki  makineyi uzunca  inceledim . belki de  beni  en çok zorlayan bölüm oldu  >:(  tasarımımda   tablanın tam altındaki mafsal  resimlerde tam görünmüyor  ama tabla  hem   aynı  konumu  alabiliyor  hem de  daha  küçük  ve daha büyük açılarda sabitlenebiliyor -^b
PİRİ REİS

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 13 Ağustos 2010, 09:55:26 »
Bekir bey, gerçekten güzel bir tasarım, -^b

şu ilk öpücüğü :-* kondurmasını sabırsızlıkla bekliyorum, :D  
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2010, 12:47:48 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 13 Ağustos 2010, 10:00:48 »
Tablanın  hem ağırlığını azaltacak hem sürtünmeye karşı  ömrünü uzatacak  hem de oksitlenmeyi önleyebilecek  bilinen  en iyi malzeme  : Seramik  . Alüminyum oksit ya da alümina tozundan sinterlenen ,  piyasada  granit seramik  diye bilinen  malzemeyi kullanmayı düşünüyorum .Daha küçük ölçüdeki  alt saca  epoksi türü bir yapıştırıcı ile  yapıştırılabilir  .Seramikteki   Oluk , kanal ,v.b  gibi talaşlı imalat işleri dert değil . Çünki   sert  malzemeler için  kullanılan kesici -aşındırıcı   elmaslı  alet ve takımların  (Dıamond  tools)üretimini yapıyorum  zaten . -^b
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 13 Ağustos 2010, 10:06:03 »
Unutmuşum . Seramik fikri  Eylemindir.TEŞEKKÜRLER  USTA  -^b
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 13 Ağustos 2010, 11:25:34 »
Yok, o Emre'nin fikri.
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2