eski tekniklerde isil isleme dair soru,  (34032 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: eski tekniklerde isil isleme dair soru,
« Yanıtla #15 : 29 Eylül 2010, 11:13:48 »
Ahh Gökhan, sen birtanesin. Neden düşünemedim Hycast kullanmayı, mükemmel yalıtım, mükemmel tutunma, kururken çatlamaz, sanırım Amerikalıların Satanite diye kullandıkları malzemeyle eşdeğer birşey. Aklınla bin yaşayasın  -^b

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 29 Eylül 2010, 11:21:18 »
eğer işe yararsa buna en çok Ercan sevinir sanırım,  -^b

25 kg. hycast 50 tl falandı yanlış hatırlamıyorsam. bununla bir dünya iş yapılabilir, ayrıca karışımı tutturma derdi de olmaz her zaman kullanmaya hazır bir malzeme...
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #17 : 29 Eylül 2010, 16:22:21 »
Ercan Bey, Cumartesi günkü buluşmaya gelecek misiniz?  Bende bir miktar Hycast85 var, isterseniz yanımda getirebilirim.   ;D

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #18 : 29 Eylül 2010, 18:20:51 »
Valla harikasınız, swordforum'da satanite'ı duymuştum ama Hycast'ı ilk defa duyuyorum. Cumartesi günü kaçta buluşuluyor? O gün dersim var gelme ihtimalim zor gözüküyor, yinede elimden geleni yaparım, Dudullu değil mi?

Bugün elime sodyum silikat geçti, çok yapışkan silikon gibi bir madde. Fazla eritemedim jel kıvamında, sanırım yakında deneyeceğim.
Bu Hycast'ı nereden temin edebilirim? Kayahan bey'in  malzemesine ortak olmayayım :-)
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2010, 18:25:05 Gönderen: Ercan Şarbat »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #19 : 29 Eylül 2010, 18:40:33 »
Valla harikasınız, swordforum'da satanite'ı duymuştum ama Hycast'ı ilk defa duyuyorum. Cumartesi günü kaçta buluşuluyor? O gün dersim var gelme ihtimalim zor gözüküyor, yinede elimden geleni yaparım, Dudullu değil mi?

Bugün elime sodyum silikat geçti, çok yapışkan silikon gibi bir madde. Fazla eritemedim jel kıvamında, sanırım yakında deneyeceğim.
Bu Hycast'ı nereden temin edebilirim? Kayahan bey'in  malzemesine ortak olmayayım :-)

Hycast 85'i ben Kiltaş'tan almıştım. Çok yardımcı oluyorlar, fiyatları uygun ve gönderimleri oldukça hızlı...
http://www.kiltas.com/prddetail.php?urun_id=9
Bunun dışındaki malzemeleri de dikkate almak lazım. Düşük betonlu HyLow serisi veya Çok düşük betonlu HyUltra serisi dışında, yapışkanlığı için kullanılan tamir harçları HyMor refrakter malzemeyi dikkate almak lazım. Belki Kiltaş teknik servisindeki elemanlar bizi daha doğru ürün seçimine yönlendirir. Açıkçası HyCast85 hatırladığım kadarıyla hamonda uyguladığım killerden daha kaba yapılıydı, belki Kiltaş'a hem yüksek yapışkanlığı, hem çok ince taneli olması hem de kururken çatlamaması özelliği olan bir ürün istediğimizi belirtirsek hycast'tan da daha iyi bir seçeneğe kavuşuruz...
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2010, 19:15:23 Gönderen: Emre Kipmen »

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 30 Eylül 2010, 08:10:48 »
hycast 85'in içinde iri taneler olduğu doğru, ben hycastı elemiş içindeki iri taneleri ayırdıktan sonra, curuf yapmasını engellemek için ince bir katman sürümüş ama tam kurumasını bekleyemeden su vermek zorunda kalmıştım. tam kurumadı içinde olumlu bir netice alamamıştım.

yalnız düzgün kuruduğunda olacakmış gibi geldiğinden bunu deneyebileceğimizi düşünüyorum. zaten elimizde olan bir malzeme, baktık olmadı o zaman kiltaş ile bağlantıya geçilebilir daha doğru bilgiler alınabilir...

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #21 : 30 Eylül 2010, 09:57:52 »
Aynı fikirdeyim.

Ercan Bey, hele siz Cumartesi günü benim getireceğim Hycast85'i bir deneyin, işe yararsa Kiltaş'tan tedarik etmek çok kolay.  Gerçekten de çok ilgili, çok düzgün bir firma.  Şayet Hycast85 de başarılı sonuçlar vermezse, o zaman firmanın diğer ürünlerini deneyebiliriz.

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #22 : 30 Eylül 2010, 10:48:43 »
Cumartesi gelmeye çalışacağım ama zor olabilir ders programımdan dolayı.

Bu sodyum silikat bayağı bir jel kıvamında, ısınınca su kıvamına geçmedi. Dün biraz su kattım bir parçasına, daha da seretleşir gibi oldu, bu sabah baktım erimiş, yani su çözmede işe yarıyor. Biraz Sodyum Silikat , su, kül, Bentonit ve Şamot karışımını bir denemek istiyorum. Sodyum Silikat gerçekten çok yapışı yapış bir şey bakalım ne olacak.

Tabii ki daha güvenilir ve kolay tedarik edilebilen bir ürün tercihim olacaktır, yani Kiltaş'tan edinebileceğimiz malzemeler denenmeli.

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #23 : 06 Ekim 2010, 15:16:08 »
Evet arkadaşlar sonunda uygun bir formül buldum :-)
Şamot+kül+bentonit+hycast85+sodyum Silikat ...bu formülü çelik telle güçlendirdim. Çok küçük 1-2 çatlağı biraz sulandırdığım kil ile sıvadım. Korka korka da olsa dayandı :-)) Bundan sonra direkt Hycast85 i deneyeceğim.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 06 Ekim 2010, 15:49:14 »
 -^b tebrikler, eee artık gelsin hamonlar :D

yalnız son hazırladığın formülde bir tek davul tozu eksik kalmış  >:D

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #25 : 06 Ekim 2010, 16:24:24 »
Geçmiş olsun Ercan, arayışın sona erdiğine sevindim -^b Bir ara ben de deneyeyim Hycastı bakalım iş görecek mi?

Bu arada olmuş demişsin ama ben resim göremiyorum, benim bilgisayarda mı bir sorun var ?  ;)  :D

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #26 : 06 Ekim 2010, 18:17:38 »
 ;D Ben formül oldu dedim ama Hamon yok hehehehehe. Yani ince bir şey var ama kayda değmez bence. Sanırım alt kısma biraz kalın sürdüm, bir dahakine kili daha kalın tutup alt tarafı komple açık bırakmayı düşünüyorum. Bu arada daha önce olan karıncalanma olmadı Çelikte, sanırım bu da alttaki sathın biraz kalın olduğunu gösteriyor. Neyse durmak yok...yola devam  -^b
Bu bıçak daha bitmedi bitsin resimlerini koymayı düşünüyorum.

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #27 : 04 Kasım 2010, 19:29:32 »
Beyler,
Çok ilginçtirki 1040 Çelikte cayır cayır bir Hamon oluştu...biraz ilginç, daha 180 kumdayım. Kısmet olur ise yarınki buluşmaya gidebilirsem onu da götürmeyi düşünüyorum sonrada burada resim lerini koymayı planlıyorum.
Kil formülüm süper işe yaradı hatta çıkarmak için elimle bayağı bir uğraştım ama en sonunda ancak zımpara ile tamamen çıktı, bu iyi haber!!!
Emre resimler yakında burada ona göre  -^b

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #28 : 05 Kasım 2010, 11:50:51 »
Ercan şimdi bu haberi verince  gelmekten başka şansın kalmadı valla  ;D .  gelemezsen  işinle birlikte  derdest edilip getirilmen için kalabalık bir ekibi  oluşturuyorum haberin ola  :D . artık seni zor kullanarak  getirmemiz için  kaç kişilik takviye gerekiyorsa onu da hazır kuvvet olarak tamam  ediyorum . Bence  sen  hamonu da al gel de  gereksiz  zayiata  neden olma . ;D ;D
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #29 : 05 Kasım 2010, 15:43:47 »
Nihayet..!   -^b

Hem çok güzel bir haber, hem de gerçekten ilginç bir durum.  Daha birkaç gün önce konuşmuştuk; 1040, düşük karbon oranının görece yüksek mangan içeriği ile desteklendiği bir ürün.  Mangan, sertleşebilirliğe olumlu etkisi ile bilinen ve malzemenin sertleşme derinliğini artıran bir element.  Öte yandan, hamon oluşumu için temel olarak sığ sertleşen çeliklerin kullanılması gerektiğini de biliyoruz.  Tam da bu nedenle, 1040 hamon denemelerinde kullanılmayan bir ürün.  (Aslında, 1095'ten daha az C içeren tüm 10xx serisi ürünler görece yüksek oranda Mn içeriyor ve dolayısıyla hamon amaçlanan çalışmalarda kullanılmıyor.)

Bu durumda, sizin 1040 ya 1040 değil  ???  yahut da standart dışı üretilmiş  ::)  ve düşük Mn içeriyor.  Her halükarda, bir parça getirseniz de analiz ettirsek iyi olur derim ben.   ;)

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2