tanışalım -sokbet edelim  (8841 defa okundu)

Kerem ziya Esen

• Üye
  • *
tanışalım -sokbet edelim
« : 15 Nisan 2010, 09:46:29 »
öncelikle herkese merhabalar ben kerem ziya esen kamu kuruluşunda metalurji ve malzeme müh. olarak görev yapmaktayım.Çocukluğumdan beri kılıçlara özel bi merakım ve hassasiyetim vardı ve bu merakı metalurjik ve/veya bilimsel olarak irdeleyip onunla perçinleyen insanların olması beni heyecanlandırdı aranıza katılmak istedim ve ayrıca hepinizide teker teker kutluyorum biraz hızlı olacak galiba ama bir an önce kılıç yapmak istiyorum sizlerde bunların ölçüleri varmı ama öncelikle yatağan veya hançerler üzerine çalışmak isterim veya yönlendireceğeniz bir yer varmı?
Bir diğer öğrenmek istediğim mevzuu çelik dövültek sonra tekrar östenitleştirilip yani 723C nin üstüne çıkılıp kızartılıyor ve sonra su veriliyor bu işlemden sonra dövülme izleri kaybolmazmı büyük ölçüde yani dövmenin etkisi su vermeden sonra kaybolmazmı.
                                                                              :) :)HERKESİ TEKER TEKER SELAMLIYORUM :)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: tanışalım -sokbet edelim
« Yanıtla #1 : 15 Nisan 2010, 10:40:08 »
Kerem Bey,
Hoşgeldiniz öncelikle,

Kılıç yapmak istemeniz doğal, ben de aynı istekle bu sanata bulaşmıştım zamanında, hatta ilk girişimimi de bir kılıç yapmaya çalışarak yapmıştım. Ancak kılıç yapımı bir çok tekniğin bir arada ustalığını gerektiriyor. Küçük bir bıçağın bile yamulmadan, düzgün sertlikte ve şekilde ocaktan sağ salim çıkması belli bir deneyimi gerektiriyor. Aradan 7-8 yıl geçti ve hala bir kılıç yapabilmiş değilim. Bu arada yaptığım her bıçaktan yeni birşeyler öğrendim, ancak bu yıl sanırım ciddi bir denemeye girişebilecek deneyimi biriktirdiğimi sanıyorum. Belki de daha hala birkaç yılım vardır, denemeden bilemeyeceğim...

Diğer sorunuzu anlayamadım, "kızartma"dan kastınız "östenitleme ısısında demleme" anlamında sanırım. Ancak çok fazla basite indirgemişsiniz. Öncelikle küçük bir bıçak yapmaya girişin anlayacaksınız neden basite indirgemişsiniz dediğimi...

Isıl işlem sonunda çelikteki çekiç izleri kaybolmaz, ah keşke kaybolsaydı  :D

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2010, 15:00:22 »
Hoşgeldiniz Kerem Bey,

Kızartma ile Kerem Bey'in metali kızıl rengi alana kadar ısıtmayı kastettiğini, dövülme izi ile de dövmenin çelik yüzeyinde değil de çeliğin yapısında yaptığı değişiklikleri kastettiğini düşünüyorum.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #3 : 15 Nisan 2010, 16:09:59 »
Hımm, yine terimler  ??? :D

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2010, 11:33:21 »
hoşgeldiniz kerem bey. :D
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2