Elektroliz işlemi ile metalleri kaplama(Resimli Anlatım)  (49445 defa okundu)

Berke Boyacı

• Üye
  • *
Merhaba arkadaşlar. Açmış olduğum başlıkta metalleri bakır v.b kaplamayı göstericeğim.Umarım işinize yarar.

Konuyla İlgili Bilgi , Giriş:

Elektroliz, elektrik akımı yardımıyla, bir sıvı içinde çözünmüş kimyasal bileşiklerin ayrıştırılması işlemidir.Elektroliz işlemi, elektroliz kabı ya da tankı denen bir aygıt içinde uygulanır. Bu aygıt, çözünerek artı ve eksi yüklü iyonlara ayrılmış bir bileşiğin (Elektrolit) içine birbirine değmeyecek biçimde daldırılmış iki elektrottan oluşur. Elektrotlar bir akım kaynağına bağlandığında meydana gelen gerilim (elektriki alan), iyonları karşıt yüklü elektroda (kutup) doğru hareket ettirir. Karşıt kutupta yükünü dengeleyen atom veya moleküller elektrotta çökelir veya elektrolit içindeki moleküllerle yeni reaksiyonlara girer.

Herhangi bir metalle kaplamak istediğimiz bir cisim elektroliz kabında katot olarak kullanılır.Hangi metalle kaplamak istiyorsak o da anot olarak seçilir.Çözelti yerine anot olarak kullanılan metalin tuzunun, sudaki çözeltisi alınır.Teknikte kromaj,nikelaj ve gümüşle kaplama bu metodla olur.Bir demir çatal nikelle kaplanmak isteniyorsa,çatal katot,nikel ise anot olarak seçilir.Çözelti olarak nikel tuzu çözeltisi kullanılır.Sulu çözelti içindeki nikel iyonları katoda gider ve element halinde birikerek kaplama olayını gerçekleştirirler.

Adım Bir, Kullanılacak Malzemeler:

Yeteri kadar sirke (Miktar konusunda bir fikrim yok), tuz , 1 adet kalem pil, kaplama metali (bakır tel), kaplanacak malzeme.

Adım İki:

İşe kaplama metalini ayrıştırmakatan başlayın.Sirkenin içine hem (+) hem de (-) kutuplara bakır teli takıp doğru akım verin. Burada 3 ila 12 volt arası doğru akım kullanabilirsiniz...

Baloncukların çıkmaya başladığını görebilirsiniz. Arada sırada metalleri temizlemeyi ihmal etmeyin.

Adım Üç:

Ayrıştırma işleminin bittigini sıvımızın renginin komple değişmesinden anlarız.

Adım Dört:

Kaplanacak malzemeyi pilin (-) kutbuna bağlayın. Yeni ve temiz bir bakır teli de pilin (+) kutbuna bağlayın. 

Adım Beş:

Metal para bakırla kaplanmaya başladı.

SON

Yaklaşık 45 dakika sonra paramız tamamen bakırla kaplanmış oldu. Kaplamada beklenilen süre ile kaplama kalınlığı doğru orantılıdır.

NOT: Alıntıdır ve denenmemiştir.

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Ynt: Elektroliz işlemi ile metalleri kaplama(Resimli Anlatım)
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2010, 18:33:22 »
berke bey yerimden fırladım sana yalan gelir bu işi pirinç üzeridede deneme yaptınmı eğer bu işlem pirinç üzerinde başarılı olursa ben yaşadım be... bilgi becerinize teşekür ederim en kısa zamanda pirinçle ilgili çalışma yaparsanız memnun kalacam

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2010, 18:46:26 »
berke bey yerimden fırladım sana yalan gelir bu işi pirinç üzeridede deneme yaptınmı eğer bu işlem pirinç üzerinde başarılı olursa ben yaşadım be... bilgi becerinize teşekür ederim en kısa zamanda pirinçle ilgili çalışma yaparsanız memnun kalacam
Abdurrahman bey inanın bana bu kadar basit birşey için bile malzemem yok ancak bana bu güne kadar yaptığınız iyilikleri göz önünde bulundurarak haftaya kadar mutlaka yapmaya çalışacağım. Sonuçta ben daha denemedim alıntı yaptım bir siteden.

EDİT: Bahsettiğiniz pirinç nasıl bir pirin. bildiğiniz pilavmı :) k bakmayın malzeme bilgim pek yok malum yaş 14 tecrübe sıfır...
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2010, 18:48:35 Gönderen: Berke Boyacı »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2010, 09:50:43 »
Berke, madem merak var, 6-7 liraya dijital multimetre bulabiliyorsun piyasada. 1 milyonculara da bakıp bir tane alsan işine yarar. Ne de olsa elinde hiç bir şey yokmuş.

Multimetre ne dersen, piyasada avometre diye adlandıran da çok. Bu alet voltmetre ampermetre vs. olarak iş gören hesap makinesi boyutlarında dijital yada analog göstergeli bir nesne

Dijital multimetre (Ref.:http://laserpointerforums.com/f51/help-setting-current-rkcstr-thank-you-44066.html)

Analog multimetre (Ref.: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Analog_Multimeter.jpg)

Yine bir milyonculardan yada elektrikçilerden biraz da telefon teli al kendine. pil ile falan yaptığın işlerde bu teller işini görür.

Pil yerine eski cep telefonu şarjı da kullanabilirsin.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2010, 22:03:34 »
pirinç tenkastım pilavlık pirinç değil sarı diye tabir edilen bizim balcaklarda  kullandığımız sarı levha teknik adını bilmem artık bazı terimleri unutmaya başladım

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2010, 12:29:27 »
Amerikan kapıların kollarında pirinç kaplama kullanılıyor.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2010, 12:39:23 Gönderen: Berke Boyacı »

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Mayıs 2010, 12:43:06 »
Berke, madem merak var, 6-7 liraya dijital multimetre bulabiliyorsun piyasada. 1 milyonculara da bakıp bir tane alsan işine yarar. Ne de olsa elinde hiç bir şey yokmuş.

Multimetre ne dersen, piyasada avometre diye adlandıran da çok. Bu alet voltmetre ampermetre vs. olarak iş gören hesap makinesi boyutlarında dijital yada analog göstergeli bir nesne

Dijital multimetre (Ref.:http://laserpointerforums.com/f51/help-setting-current-rkcstr-thank-you-44066.html)

Bunlara neden ihtiyacım olsun ki ?

Analog multimetre (Ref.: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Analog_Multimeter.jpg)

Yine bir milyonculardan yada elektrikçilerden biraz da telefon teli al kendine. pil ile falan yaptığın işlerde bu teller işini görür.

Pil yerine eski cep telefonu şarjı da kullanabilirsin.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2010, 15:27:27 »
Elektriğe bulaşma ihtimalin varsa diye...

Genel konuşuyorum. Ara sıra kullanılacak da olsa, her evde kontrol kalemi kesinlikle olmalıdır. Bunun yanısıra böyle basit gereçler çok işe yarar. Evdeki pillerin hangisi bitik, hangisi değil diye bakmaktan tut, elektroliz için eski bir adaptör işe yarar mı diye bakmaya kadar çok faydasını görürsün.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 18 Mayıs 2010, 18:15:17 »
teşekkürler o zaman  -^b

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Mayıs 2010, 21:21:59 »

Maalesef başarısız oldum belkide ben bi hata yaptım bilemiyorum...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 24 Mayıs 2010, 10:20:17 »
Pirinç için voltajı biraz daha arttırmak da gerekebilir. Pil sayısını arttırıp yeniden deneyin derim. Sadece bir fikir, kesin bir bilgim yok.
Eylem Cengiz

Caner Aydoğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Ağustos 2010, 00:54:12 »
yanlış bilmiyorsam sanayide pirinç kaplama için siyanürlü kimyasallar kullanılmakta, sirkedeki organik asitler ve sofra tuzu bu işlem için yeterli olmayabilir açıkcası.
ayrıca yapacağınız kaplamanın bakır gibi saf (element halinde) metalden olmayacağı bakır çinko alaşımı olan pirinçten olacak olmasıda düzgün bir kaplama yapabilmeniz için daha fazla zorluk çıkacağı anlamına gelmekte. En azından akım, voltaj, sıcaklığı sabit tutmanız kaplanacak parçanızın her yerinde aynı rengi tutturabilmek için gerekli olacaktır diye düşünüyorum. bunun içinde pil yerine belki bir doğru akım bir güç kaynağı kullanılabilir. sıcaklığın artmaması içinde kaplama banyonuzu karıştırmak iyi olabilir diye düşünüyorum.
tüm bunlarla birlikte çinko kaplama yapmadığımı, diğer bilgilerime dayanarak tahminlerde bulunduğumu söylemeliyim, umarım çinko kaplama konusunda başarılı olursunuz ve bizle de deneyimlerinizi paylaşırsınız
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2010, 00:58:53 Gönderen: Caner Aydoğan »

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2