Kolay Bıçak Mengenesi  (14702 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Kolay Bıçak Mengenesi
« : 20 Ağustos 2010, 22:31:06 »
Malzemeler:

1- 50x50x3 mm profil - 50 mm boy (1 adet)
2- 50x10x260 soğuk çekme lama (1 adet)
3- 30x40x10 soğuk çekme lama (2 adet)
4- 40x40x10 soğuk çekme lama (1 adet)
5- 40x60x10 soğuk çekme lama (1 adet)
6- 100x250x10 lama (1 adet)
7- Çap 25x80 mm mil (1 adet) (25 mm transmisyondan 80 mm boyunda kesilerek kullanılacak, tornalama gerekmiyor)
8- Çap 40x60 mm kovan (1 adet) (iç çapı 25 mm tornalanacak)

Yalnızca bir tek parçası (40x60 mm kovan) tornalı, diğer tüm parçalar testerede kestirilip delinerek ve kaynatılarak yapılmıştır.

Uzatılan alt lama 50x50 mm profile kaynaklı, yerinde sabit, hem eğeleme hep de perdahlama için kullanılabiliyor. Üzerindeki deliklere takılan pim ya da civata eğeleme sırasında işin geriye kaymasını önlüyor. (9A masaya vidalanan sabit, 9B sökülüp takılabilir bağlantı şeklidir.)

« Son Düzenleme: 11 Eylül 2010, 11:51:22 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Kolay Bıçak Mengenesi
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2010, 03:37:53 »
Mükemmel, tam olarak olması gereken budur ustam  -^b

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2010, 06:22:22 »
Teşekkürler  ustam . Yapıp kullanacak  bütün arkadaşların  keyifle kullanmalarını dilerim. Bu arada  farkettim   aparat  için  tek parçası  tornalı demişim  ama  benimkinde  tepe sıkma  kolu  ile  profile kaynaklı onun somunu da  tornadan çıktı  :) tornalama imkanı kısıtlı olanlar ; kol için  METRİK  12 X 100   imbus  civatayı (çeliktir  ve  tavsiyemdir ) yada   alt    kovanda kullandığım METRİK  10x 50   L - KOL 'u (plastik  uzun  kullanımda  sorun  olabilir ) hazır  alıp kullanabilirler.  Üstte   profile de METRİK 12 bir somun kaynatılabilir . Cıvata  ya da  L - kolu  yerine  takmadan önce  uçlarını  taşa tutarak  tam  bombe haline getirmeyi  unutmayın. ( benim zımpara  makinemin  başlangıç resimlerinde ki   gibi) .  Hadi  birde malzemeden kazandırayım herkese :) 40  x 40 x 10   soğuk  çekme  lamaların (4 ve  5  no lu  fotoda çok  iyi görünüyor) alttaki  milin  alnına  kaynaklı 40 x 60 x 10  lamanın  heriki yanında menteşe  oluşturması  yerine  tek  tarafa  1 adet  kaynatılıp sıkılması  yeterli  sağlamlığı sağlıyor . ben de ikinci menteşe lamasını  çıkaracağım (   40x60 a  8.5 mm  matkapla delip  metrik 10 kılavuz  çekin  40x40 a  aynı eksende 10.5 mm -11 mm  matkapla delik  delin.  Birinden boş geçen cıvata diğerini çektirip yüz yüze  tam olarak sıkacaktır)
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2010, 09:52:50 »
Güzell,

Buna bıçağı iki farklı tarafa doğru kıstırmak da mümkün. Bıçak, fotoğraflarda görülenin aksi istikametine doğru uzarsa üzerinde havada iş yapmak da mümkün olabilir. Böylece istendiğinde altında destek levhasıyla, istendiğinde havada çalışılabilir. Sap zımparalarken bu ikinci yöntem iyi iş görür.

Kullanımı için önerim, gereğinde aralara deri, kumaş vs. koyarak bıçağın çizilmesini engellemektir.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2010, 10:59:09 »
Yaparken  arka tarafta sıkılıp  havada kullanmayı  düşünmemiştim .  Deri  yada  kauçuk altlık ta güzel fikir  teşekkürler usta.
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #5 : 21 Ağustos 2010, 15:46:17 »
Yaparken  arka tarafta sıkılıp  havada kullanmayı  düşünmemiştim .  Deri  yada  kauçuk altlık ta güzel fikir  teşekkürler usta.

İnce zımpara işini bitirip öteki tarafı çevirince alttaki bitmiş tarafı çizmek felaket gibi bir şey oluyor hani.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2011, 21:26:16 »
Özelden  mesaj  yazarak  mengenem  için  fiyat  çıkarmamı isteyen  dostlara  , işlerimden  zaman ayırıp  yapamayacağım için  cevep veremedim  özür dilerim .
böyle giderse  hiç  cevap veremeyeceğimi    :)  de görüp  sanatına güvendiğim  tornacı  bir  arkadaşımdan  yardım ve  fiyat  istedim .
 Bugün fiyat geldi on adetlik  bir  partiyi  vereceğim teknik  resim ve  ölçülere  tam  uygun olarak  malzeme  + işçilik  75  tl ye    yaptırıyorum .  isteyen  arkadaşlar için  İstanbuldan teslim  fiyat   budur  75  tl .
Yanında testere denemelerimden çıkan  yaklaşık  10 X 10 x 200  mm  ölçülerinde  seramik  bileme  çubuklarından  bir  adet  hediyemdir  ona  para  yok  :D
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2