KOLAY BIÇAK YAPIMI  (74578 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
KOLAY BIÇAK YAPIMI
« : 04 Eylül 2010, 06:07:34 »
1) KABA TASLAK ÇIKARMA

* Mesleğiniz ne olursa olsun, çok az bilen ya da hiç bilmeyenler için en önemli koz, en güçlü silah "ben yaparım" demektir.

* Bunu güçlü bir sesle söylediyseniz hadi başlayalım. Forumdan beğendiğiniz bir bıçak modeli seçin. Büyütüp küçülterek yapmak istediğiniz ölçüye getirin.

* Ekranın üzerine seçtiğiniz modeli kaplayacak bir   aydınger  kağıdını, yağlı  kağıdı ya da  asetatı  bantlayarak sabitleyin.

* Elinize bir kurşun kalem ( asetat  için  asetat  kalemi )alarak ekrandaki görüntüyü kağıda geçin.

* Uygun ölçülerdeki çeliğin üzerine kağıdınızın   fotokopisini   yapıştırın.( Küçük  bir bıçak  icin çeliğin   kalınlığı   2 - 2.5 mm, en  - boy da  modelinize  göre )

* Kağıt üzerinde ölçerek sınır çizgilerinin 4-5 mm uzağından 7-8 mm aralıklarla noktalar işaretleyin.

* Bu noktaları ucu yaklaşık 60° bilenmiş bir çelik nokta ve çekiçle vurarak alttaki çeliğin de işaretlenmesini sağlayın. (Nokta için tamircilerden alacağınız çıkma enjektör memesi veya tornacılardan alacağınız ucu kırılan kılavuzların saplarını kullanabilirsiniz.)

* Bu belirlenmiş noktalardan önce 2,5 - 3 mm matkap  ucuyla bütün noktaları delin  . (Çeliği matkap tablasına işkenceyle sabitlemeyi, çıkacak çapaklardan korunmak için eldiven ve gözlük takmayı unutmayın. Matkap için en uygun devir sayısı, çapağın renk değiştirmeden çıkıp sakin bir sesle delmesiyle anlaşılabilir. Koyu renk çapak ve ciyaklayan bir ses, ısı oluştuğunu gösterir. Deviri düşürüp matkap ucunuzu bileyin ya da değiştirin.)

* Bütün noktaları deldikten sonra delmede ikinci tur başlıyor. Şimdi matkaba 6 mm bir uç takın ve daha önce deldiğiniz bütün delikleri 6 mm ile büyütün.

* Şimdi çizginize dıştan yakın çok sayıda 6 mm delikleriniz oldu. Noktanın ucunu keski gibi bileyerek, delik aralarını alttan ve üstten vurarak çeliğin taslağınızla bağlarını tamamen zayıflatın.

* Bu işlem sırasıyla yapıldığında, nurtopu gibi kabataslağınız çekiç sapıyla küçük bir dokunmanızla avucunuza düşecektir. Düşmez ise delik arası bağlantılarını gözden geçirip tutan yerleri tekrar keskiyle elden geçirin.

Bundan sonraki anlatımımızda, kabataslağı bıçak taslağı haline getireceğiz.

« Son Düzenleme: 24 Eylül 2010, 13:46:55 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
Ynt: KOLAY BIÇAK YAPIMI
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2010, 16:21:40 »
Bekir bey elinize kolunuza sağlık harika bi anlatım olmuş :)
hakikaten bravo :)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2010, 10:53:58 »
Teşekkür ederim Metin bey . Hiç bir karmaşık  teknik terim kullanmadan olabildiğince basit işlemler  ve kolay bulunabilir  malzemelerle çok az  metal  ve  imalat bilgisine sahip olanlarımızın bile işlem sırasını  dikkatlice uygulayarak  kendisi için güzel bir bıçak  yapabileceğine  kesinlikle  eminim . Anlatımın olumlu  yada olumsuz yönleri ve  varsa  benim bilgi eksikliğimden kaynaklanan başka işlemlerin de ilavesi gerekiyorsa ;( ki   ben  yalnızca   bizim ustalarımızın   ve yabancı  forumlardaki  ustaların  paylaştıkları bilgileri  resimliyorum  demiştim ) bilgisi ve tecrübesi  ya da  yalnızca fikri olan herkesin katkısıyla  bu bölüm  daha da zenginleşecek . Öyleyse   hadi  anlatın bakalım . :D :D
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2010, 13:00:36 »
 "BEN  YAPARIM " diyip  kolları sıvayan  ve  mesajını gönderen ilk üç  arkadaşımıza  benden  teşvik  ödülü .İlk    ben  başlıyorum mesajını  gönderene  kesilip düzeltilmiş  ve ağartılmış bir bıçaklık  kemik  sap malzemesi . İkinci  ben başlıyorum  mesajına : On iki  yıldır  kurumuş  kestane  ağacından kesimi ve kaba zımparası bitmiş bir bıçaklık sap malzemesi . Üçüncü ben başlıyorum mesajına : kendi kullandığım  yada yeniden yapacağım cıva çeliğinden  1 adet nokta  , 1 adet  keski  ,1 adet çizecek .  Tabii  ilk bıçaklarının  fotoğraflarını bizlerle  paylaşmaları şartıyla  :)   hepimize  kolay  gelsin. ;)
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2010, 08:18:15 »
Anaam :) Gene harika bir hizmet >:D  BEN YAPARIM!!! :). Bence böyle bir olanak sağlamanız çok hoş olmuş teşvik bakımından... Yanlız ben kemiği değil kestaneyi istiyorum ama 9 da bankaya gitmem lazım. Eğer illede kestaneyi isteyen olmazsa kestaneyi ben alabilirmiyim.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2010, 08:26:13 Gönderen: Berke Boyacı »

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2010, 08:46:56 »
 :D :DKestane kabza malzemesi  senin sevgili berke  .   :ister çeliği alıp başladığında  istersen sıra kabza takmaya geldiğinde  haber ver  adresine  geliyor. Hadi sana birde benden " cesur yürek " ödülü  nokta ve  keski de  yanında  ilave. güle güle kullan :)
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2010, 10:09:21 »
 ;D ;D Sırıtmayımda ne yapayım :). Çok Çok teşekkürler... Artık ışıl ışıl bir bıçak yapmak boynumuzun borcudur...

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #7 : 06 Eylül 2010, 11:34:51 »
 -^b  -^b  -^b

Çizgilerle anlatabilmek çok özel bir yetenek ve kesinlikle çok etkili bir yöntem.  Devamını dört gözle beklediğim bu seriyi bitirdiğinizde makaleler bölümümüze eklemeyi öneriyorum.

Teşvik ödülleri de bir o kadar ince düşünülmüş, tebrik ederim.  Herkesin birşeyler yapmaya başlamasını teşvik etmek bence de çok önemli.  Bu anlamda, araç-gereç ve malzeme teşvikleri dağıtmayı düzenli bir hale getirmeliyiz belki de, ne dersiniz?

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 06 Eylül 2010, 12:14:22 »
makaleler bölümüne  taşınmasına itirazım olmaz  tabii  Kayahan bey .  son çizgiyi çizip  bitirdiğimde  gördüğü
 ilgiye  göre siz  karar verin. ilk  üç  cesur yürek  için  teşvik  ödülleri sözünü  ben verdim  karınca  kararınca :)  belki  devamında  ilk  başlayacak dostlarımız  için  küçük  bir alet   , pim ,ve  kabza  seti  ile katkıda bulunabiliriz . İlk  cesur yürek  beni  hem sevindirdi  hem de heyecanlandırdı  çünki  sevgili Berkenin  mesleği  bildiğim kadarıyla  kuaför . ve  yaşı da  çok  genç   yani hiç  metal işleme  tecrübesi olduğunu  sanmıyorum  buna rağmen  cesaretle   BEN  YAPARIM dedi  ve  ilk ödülü aldı  .  bu  tam da yapmayı  amaçladığım  şeydi  hiç  bilmeyenler  başlasın   çelik  gibi  bir  metalin  işlenmesinde  ilk  deneyimleri  yaşasınlar  , hiç te  zor olmadığını  görsün  ve  yaptıkları  ilk  bıçakla  kendi  gizli yeteneklerini  keşfetsinler  .Bakalım  ikinci  üçüncü  ve daha sonraki   ilk bıçağını  yapacak dostlarımız  nerelerden  merhaba diyecekler :) :)
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2010, 12:16:32 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 06 Eylül 2010, 13:34:37 »
makaleler bölümüne  taşınmasına itirazım olmaz  tabii  Kayahan bey .  son çizgiyi çizip  bitirdiğimde  gördüğü
 ilgiye  göre siz  karar verin. ilk  üç  cesur yürek  için  teşvik  ödülleri sözünü  ben verdim  karınca  kararınca :)  belki  devamında  ilk  başlayacak dostlarımız  için  küçük  bir alet   , pim ,ve  kabza  seti  ile katkıda bulunabiliriz . İlk  cesur yürek  beni  hem sevindirdi  hem de heyecanlandırdı  çünki  sevgili Berkenin  mesleği  bildiğim kadarıyla  kuaför . ve  yaşı da  çok  genç   yani hiç  metal işleme  tecrübesi olduğunu  sanmıyorum  buna rağmen  cesaretle   BEN  YAPARIM dedi  ve  ilk ödülü aldı  .  bu  tam da yapmayı  amaçladığım  şeydi  hiç  bilmeyenler  başlasın   çelik  gibi  bir  metalin  işlenmesinde  ilk  deneyimleri  yaşasınlar  , hiç te  zor olmadığını  görsün  ve  yaptıkları  ilk  bıçakla  kendi  gizli yeteneklerini  keşfetsinler  .Bakalım  ikinci  üçüncü  ve daha sonraki   ilk bıçağını  yapacak dostlarımız  nerelerden  merhaba diyecekler :) :)
Ben zaten bayağıdır BEN YAPARIM diyordum ama nasıl yaparımda diyordum. Konuyu bitirdiğinizde artık BEN KILIÇTA YAPARIM derim heralde :)

İlkay Demirhan

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2010, 14:44:43 »
Merhaba Bekir bey, güzel anlatımınız cesaret veriyor. Aklıma takılan nokta nasıl bir çelik kullanacağız. Daha önce böyle bir denemem olmadı. Uygun çeliği bulursam ben yaparım diyen ikinci kişi olmayı arzu ediyorum.
Saygılarımla,
Lalahan-Ankara

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2010, 15:30:52 »
* Eveet, ikinci tur için sıvayalım kolları bakalım. Bittiğinde bıçaklığa yaklaşmış bir taslağımız olacak.

Önce Malzemeler: 1) Lama, yarım yuvarlak ve büyükçe bir yuvarlak eğe. (Lama ve yarım yuvarlak olanın hem kalın hem ince dişlisinden olursa, perdahtan önce ince dişli olanlarla zımpara işimizi kolaylaştırırız.)  2) 2 adet ağaç takoz (biraz büyük ya da küçük ölçülerde olabilir.) 3) 4 adet işkence (büyüklü küçüklü daha iyi ama aynı ölçülerde de olabilir.)

* Öncelikle eğe kullanırken kitaplarda yazan bilgiler: 1) Eğe sapının arkasını başparmak ayasına dayayın. 2) Dört parmakla alttan kavrayın. 3) Başparmakla üstten bastırın.

* Eğe ucunu ya diğer elinizin üstten başparmak, alttan işaret ve orta parmağıyla tutarak ya da başparmağın avuçtaki yumuşak kısmıyla bastırın.

* Bu şekilde tuttuğunuz eğeyi sap ve uca eşit kuvvetle basarak ve yere paralel düz bir hattı koruyarak bıçak üzerinden talaş kaldırmaya başlayın.

* Hadi çekicin de doğru kullanımını gösterip aradan çıkaralım (perçinde işimize yarayacak)

* Kaba taslağın kaba çapakları birkaç şekilde düzeltilir: 1) Taşlama motorunda 2) Şerit zımparada.

*3 - Mengene ya da tahta takozlar arasında eğelemek.    En çok zaman ve enerji gerektiren eğelemedir. Ancak eğe üzerindeki kontrolünüz arttığı oranda çeliğe sözünüzü dinletir, hatta ona hükmedersiniz. Buna da usta olmak denir.

* Bu çalışmanın sonunda ödülünüz: Kenardaki matkap tırtıklarından temizlenmiş, bıçaklığa doğru emin adımlarla taşıdığınız çeliğiniz olacak.

* Şimdi düzgün eğelenmiş namlunun sırtı ve kesici ağız olacak kısmını, kalın uçlu keçeli kalem ya da kalıp marka boyası ile boyayın.

* Bir kumpası saç kalınlığınızın yarısı kadar açarak bir ağızını namlunun dışına değdirip, diğer ağızın uçtaki keskince kenarıyla tam orta noktayı çizerek işaretleyin. (hem sırta hem de kesici ağız kısmına aynı çizgiyi devam ettirin.)

* Şimdi kesici ağzın saptan sonraki ilk başlangıç noktasını belirlemek için bir başlangıç oluğu açacağız. Bunun için ya benim "oluk kılavuzu" dediğim aparatı ya da yine vidalanmış iki takozu kullanabiliriz.

* Başlangıç oluğu için oluşacak oluğun eksenine gelecek bir çizgi çizin ve yuvarlak eğenin çapının yarısı kadar sapa doğru geriden kılavuzu bağlayın. Bu işlemi yapacağınız eğenizi olabildiğince kalın çaplı seçin. Oluk ne kadar geniş olursa, kesici ağız açılırken düz eğe ile o kadar rahat çalışacaksınız. Bir de bitmiş bıçakta en dikkat çeken ve hoşa giden görüntü, kesici ağzın düz yüzeyinin tam burada temiz, çiziksiz ve doğal bir kavisle bitirilmesindeki ustalığınız olacaktır. Dikkat ve emeğinizi burada yoğunlaştırarak hakkından gelirsiniz.

* Oluğumuzu da namlunun her iki yüzüne açtıktan sonra yine keçeli kalem ya da marka boyasıyla boyayıp, kumpas ucuyla ağız açısının sırta yakın sınırını oluk üst noktasından başlayıp uca kadar devam ederek çizin. Şimdi saptaki perçin deliklerini ilk seçtiğiniz modelinizdeki noktalardan nokta vurarak işaretleyip delebiliriz.

* Ağız açısının eğelenmesinde kolay yol, eğer bıçakçı mengeneniz yoksa bir tahta takozdan yardım istemektir. Sap deliklerinden vidaladığınız çelikle birlikte sağlam bir zemine işkenceyle bağlayın.

* Ağız açımızın alt sınırı, oluğun kavis dibi üst sınırı namludaki sırta yakın çizgimizdir. Eğeyi kontrollü kullanarak telaşsız bir tempoyla talaş kaldırmaya başlayın.

* İnişli çıkışlı ve dalgalı olmayan düz bir yüzey eğelemek için eğeyi tek yönlü kullanmayın. Bir tur 90° dik geçtikten sonra aynı yüzeye bir sağdan 45°, sonra da soldan 45° geçin. Oluşan eğeleme çizgileri size hemen bir önceki yönde tümsek ya da çukur olan yerleri gösterecek ve düzeltme imkanı verecektir.

* Arada bir eğeyi böyle tutup "açkı" yaparak dördüncü bir eksenden de talaş kaldırırsanız yüzeyde hata ihtimali neredeyse kalmaz.

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2010, 22:09:23 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 07 Eylül 2010, 21:05:37 »
Merhaba İlkay bey  aramıza hoş geldiniz. Usta  arkadaşlarımız  başlangıç için  karbon çeliklerinin nispeten kolay  işlenmesi  ve  iyi  sertleştirilmesi  özellikleri nedeni  ile  iyi  bir  seçim olacağını söylüyorlar .başlangıç  için  büyük olmayan  bir  model seçin bence  2.5  mm  kalınlıkta bir karbon çeliği de  bulabilirseniz  hemen kolları  sıvayın derim  . Ben  yaparım  mesajınızla  İKİNCİ  CESUR  YÜREK  oldunuz  zaten   :) berke  kabza  için  kestaneyi  seçti   .Siz  kemik mi   kestaneyi mi   tercih  edersiniz.  Ama   bi dakka .. bi  dakka ..  şu  dövdüğünüz  ok  uçlarının  resimlerini  burada  bizimle  paylaşmadan  kargoya  gitmem  haberiniz  olsun . ;D
PİRİ REİS

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2010, 22:37:52 »
bekir bey sizde çok güzel gidiyorsunuz. harika bir anlatım oluyor -^b
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2010, 23:01:25 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 07 Eylül 2010, 22:57:23 »
teşekkürler Gökhan usta. Bu forumlarda ustaların anlattıklarını  resimliyorum .  eksik  kalan  yada  ilave  edilmesinde  fayda  gördüğünüz  her  konuda  mesajlarınızı  hemen resimler  ve  bu  bölümü   dahada  zenginleştirerek  hepimiz  aramıza  yeni  bıçak  sanatçılarının  katılmasına  yardımcı  oluruz . katkılarınızı  bekliyorum.
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2