En iyi düello sahneleri :D  (21035 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
En iyi düello sahneleri :D
« : 05 Kasım 2010, 19:21:33 »
Belki biraz forumun konu alanı dışına çıkıyorum (eğer kural ihlali varsa modeatör arkadaşlar lütfen silsin ;) )lakin kılıçlara merakım sadece yapım teknikleri, tarihi ve sanatsal yanı üzerine değil; evvel eski kılıç kullanım yöntemleri ve savaş sanatlarına da teorik olarak da olsa meraklıyımdır. Bu sevgim sinema sanatına olan ilgimle de kesişince doğal olarak filmlerdeki kılıç dövüşü sahnelerine de özel bir merakım oluştu ;D Çoğu filmde ya aşırı stilize ve abartılı, ya da beceriksizce ve akıcı olmayan sahneler oluyor lakin nadir bir kaç filmdec akıcı ama gerçekçi sahnelere rastlamak mümkün.

Siz forumdaşların da bu alakamı paylaştığını hüsnüniyetliyle yıllardır izlediğim kılıç ve bıçak düellosu sahnelerinden bence en iyi birkaçını sizlerle paylaşmak istedim :D

ilk sahne bence çekilmiş en iyi düello sahnesi olan Rob Roy filmi final düellosu. Liam Neeson Tim Roth rapier ve sepet siperli claymore ile dövüşüyor;Koreograf meşhur William Hobbes:

Rob Roy - Final Duel

ikinci sahne bence konu üzerindeki en iyi filmlerden biri olan Düellocular filminden, koreograf yine Wiliam Hobbes, Harvey Keitel ve Keith Carradine süvari kılıçları ile dövüşüyor. düello sahnenin sonlarına doğru lakin tüm sahneyi ilzemeniz atmosfer açısından daha zevk almanızı sağlayacaktır:

The insult

üçüncü sahne aynı filmden dövüşen Harvey Keitel, silah küçük kılıç denen düello epesi. Keitel bu filmden önce eline kılıç almamış olmasına rağmen filmde tüm sahneleri dublörsüz çekmiş! :

the duel that started it

aynı filmden, Carradine ve Keitel bu kez küçük kılıçla düello yapıyor

Harvey Keitel sabre duel

yine aynı filmden son kılıç düellosu, aslında kılıç düellosu sayılmayabilir ama çok sevdiğim bir sahnedir :D İki düşman at üstünde süvari kılıçları ile dövüşüyor

The Duellists

Geçiyoruz Sydney Pollack'ın meşhur filmi Yakuza'nın finaldeki tapınak düellosu sahnesine, Takakura Ken katanasıyla yakuzaları doğruyor >:D:

THE YAKUZA - Takakura KEN - sinematik-mafia.blogspot.com

Samurai kılıçları sözkonusu olunca Kurosawa'yı ve Toshiro Mifune'yi anmadan olmaz. İşte Sanjuro'nun final sahnesi, teknik sorundan dolayı oluşan aşırı kan fışkırmasını göz ardı ediniz ;) Bu sahne Japon kılıç sanatını çok gerçekçi yansıtıyor bence:

SANJURO SLAUGHTER SCENE - Toshiro Mifune

Troy filminden Aşil ve Hektor'un düellosu. Evet tarihi olarak pek gerçekçi değil, gerçek hipolitler ağır zırhları altında daha da ağır kalkanları ardına büzülüp yine ağır mızrakları ile birbirlerini dürterek dövüşürdü. Bir de şu var ki o bronz kılıçlar fena dağılırdı hakikaten böyle kullanılsalar; ama kabul etmek lazım yine de iyi tasarlanmış bir sahne:

Troy- Achilles Vs Hector

Son sahne;Kılıç değil ama müthiş realist bir bıçak dövüşü sahnesi; Tommy Lee Jones Benicio DEl Toro ile kapışıyor, film The Hunted:

The Hunted

Daha çok sahne var; 1954 yapımı Prens Valiant'ın finalindeki şövalye kılıcı ve kalkanlı düellosu, Orson Welles'in Macbeth uyarlamasının final dövüşü, Cennetin Krallığı filminde Eyyubi süvarisi ile Balian'ın düellosu gibi, ama onların videolarını da buldukça ekleyeceğim. Lafı geçmişken bizim filmlerimizde de az da olsa iyi sahneler var, aksesuar ve kostümlerin mütevazılığını gözardı edip koreografiye baktığınızda Atıf Yılmaz'ın Köroğlu filminde Ruşen Ali ile eşkiya reisinini sahnesi ile Hoylu Bey ile dövüşü, Battal Gazi filminde Cüneyt Arkın ve Fikret Hakan'ın düello sahnesi gibi dönemi içinde yabana atılmayacak sahneler mevcut. En son Derviş Zaim'in Cenneti Belerken filminde d çok kısa bir savaş sahnesi de hiç fena değildi. İnşallah birgün hem teknik, hem gerçekçilik ve hem de yaratıcılık açısından iyi yapılmış kılıç sahneleri olan bir film de yapılır. :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mesut Çetin

• Üye
  • *
Ynt: En iyi düello sahneleri :D
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2010, 13:50:23 »
Bence güzel bir konu başlığı olmuş. Elbette birçok sahne var beğendiğimiz, birkaç sahne de ben eklemek isterim müsaadenizle.

İlki ,yine kurosawa'dan bu kez yedi samuray'dan bir duello sahnesi. Video epeyce kalitesiz ama süresinin 10 sn olması, gerçekçiliği hakkında bir fikir verebilir :)

duel from 7 samurai

İkinci olarak animatrix'in en sevdiğim bölümü olan "program" var. Konu ve görsel açıdan animenin zirve örneklerinden biri diyebilirim. Üzerine gelen kılıcı elle tutma klişesi de var :)

http://video.google.com/videoplay?docid=2121983029516956116#

Son olarak bizden bir sahne, duello yok ama Cüneyt abinin kılıçlar hakkındaki engin bilgi birikiminden mahrum olmak istemeyiz diye düşündüm, yorumsuz paylaşıyorum :)

Cüneyt Arkın ın Karton Kılıç Koleksiyonu
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2010, 13:59:29 Gönderen: Mesut Çetin »

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2010, 18:12:26 »
yasasin cüneyt arkin.... :D ;D :D -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2010, 19:28:45 »
Evet Arkadaşlar,

Madem konu "Duello" Sahneleri  ise bu Parca burada eksik olmaması lazim bence... ;D ;

'Kill Bill 1 bölümü cılgın 88'e karsı' ReJisör Quentın Tarantino' :o :o :o

Not: Biraz Ciddi dısı ve Kanlı ama Kılıç dedigin keskin ve Kesen bir Alet oldugunu unutmamak lazım... >:D >:D >:D
Maalesef Sahnenin en Güzel yerine varmadan kesmisler, son sahnede şu cümleyi söylüyor:

"bütün kestiğim parcalar benim malımdır ve burada kalıyor, gerisini alıp cıkın..." ;) ;) ;)

Kill Bill -- The Bride vs. Crazy 88's Original Version

Kill Bill -- The Bride vs. Crazy 88's Original Version

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2010, 18:16:00 »
İzlemesi güzel de pek fantastik be hocam, doğra doğra bitmiyo maşallah ;D

doğramak demişken Akira Kurosawa'nın Yojimbo filmini anmamak olmaz.  :D Toshiro Mifune bir alay samurayı kıyma yapıyor

sanjuro and yojimbo - iaijutsu fight in movie 5

Chanbara filmlerine girmişken bu da çok sevdiğim Lone Wolf and Cub serisinden bir sahne:

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance aka Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru (1972)

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2010, 18:25:40 »
Ooh, seyret seyret dur. Dadından yinmez.  -^b
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2010, 17:27:16 »
Leh tarihi filmlerinden bir demet, bol bol eğri kılıç dövüşleri izleyebilirsiniz ;)

Sztuka walki szablÄ… / The art of sabre fencing

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2011, 13:58:05 »
Bir düello sahnesi daha; bu kez 1940 yapımı Mark of Zorro filminden. Rivayete göre sahnedeki iki aktör de deneyimli eskrimciler olduklarından bu sahne büyük oranda tek çekimde ve önceden kareografisi yapılmadan çekilmiş. Yani aktörler büyük oranda doğaçlama dövüşmüşler, biri ki kez de yaralamışlar birbirlerini. Bu yüzden de dönemin benzer filmlerindeki benzer sahnelerden çok daha sert ve gerçekçi bir dövüş çıkmış ortaya:

Duel from Mark of Zorro (1940) (plot spoilers)

Şeyh Galip

Yaşar Burak Uslu

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Temmuz 2011, 10:17:08 »
Dostlar , bu düello ve kılıç kullanma sahneleri hep hoşuma gitmiştir , ancak son yıllarda türk kılıcı kullanma sahnelerinde çek ,macar süvari kılıcı tekniği temelli sahneler beni oldukça rahatsız ediyor. Hani bir de Bursa kılıç kalkan ekibinin aralarda sergilediği , döğüş demostrasyonlarını görünce yahu bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demeden duramıyorum.
Ne olur biraz araştırsalar ...
Ha birde son yıllarda matrak oynuyoruz diyenler var ama  Matrakçı Nasuh dahi   görse ağzı açıkta kalır...
Mümkünse bu konuda referans aldıkları risaleleri de paylaşsalar biz de aydınlanırız...
Neyse yazdıkça sinirlenmeye başladım , asıl söyliyeceğimi unuttum.
Sevgili dostlar paylaştığınız videolar için çok teşekkürler , ellerinize sağlık...
Selamlar.

Selim Atalay

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Temmuz 2011, 09:07:06 »
Sancar bey eğer izlemediyseniz "Captain AlaTrieste" yi öneririm.Düello olmasa da baştan sona rapier dövüşlerinin olduğu , dönemin İspanyasını anlatan güzel bir film.Maalesef sahne ekleyemiyorum.Sanırım film yeni olduğu için youtube da fazla bir şey çıkmadı.VCD si rahatlıkla bulunabilir.Tüzbaşı alatrieste olarak geçmesi lazım.Başrolde Viggo Mortensen oynuyor.Dövüş kareografileri çok güzel.Zaten Mortensen kılıç eğitimine en azından "stage combat" dedikleri sahne kareorafisine sahip.

Ayrıca "Reclaiming the blade " belgesel tadında çok güzel bir yapım.Maalesef yurdumuzda bulmak mümkün değil.İnternetten online izleyebilir yahut indirebilirsiniz.Bulunabilse 4 saatlik dvd si izlenebilse.Eğer ingilizce izlemek sıkıntı olmazsa size linkleri özelden verebilirim.
"Who dares wins"

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 14 Temmuz 2011, 22:31:32 »
Alatriste'yi izledim, tam benim sevdiğim türde bir film. Kılıç koreografilerini de benim favori koreografım(yuakırdaki videolardan Duellists, Rob Roy ve birçok filmin koreografilerini yapmış olan) William Hobbs tasarlamıştır. Reclaiming The Blade'den haberim var laikn henüz izlemeşansım olmadı.

Şeyh Galip

Selim Atalay

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 15 Temmuz 2011, 02:21:25 »
Ben" Reclaiming the Blade " youtube dan izledim.Maalesef yeni youtube ya da youtube 2.0 dedikleri şey tarafından mağdur olduk.Eskiden video silemezdiniz sizin eklediğiniz video da silinmezdi.Şimdi telif hakkı gibi pek çok nedenle videolar silinebiliyor.En son baktığımda yalnızca fragmanı vardı.Bununla bazı online izleme sitelerinde gördüm.İlk birkaç dakikasını izledim.Yalnız onlarda sanırım bazı video paylaşım altyapılarını kullanıyorlar.Video silindiğinde tekrar yükleyerek sorunu çözdüklerinden bahsediyorlar.Arzu ederseniz size izleme linki veyahut indirme linki gönderebilirim.Eğer indirmeyi seçerseniz İngilizce altyazı mevcut maalesef Türkçe yok.Tabi tüm bunlar belgeselin kesilmiş hali için.Tüm içerikleri 4 saat ama oda deluxe dvd de.

İsminden de anlaşılacağı üzere kılıcın yeniden sahiplenilmesinden bahsediyor.Tarihi altyapıdan biraz bahsederek 20 yy geliyor.Sinemanın onu keşfedişinden ve dövüş kareografilerinden bahsediyor.(Acaba William Hobbs dediğiniz yaşlı ve epey ünlü bir kareograf mı?Zira belgeselde kendisiyle bir röportaj var.Yıldız savaşlarına kadar pek çok ünlü filmin kareografı.)Sonrasında tarihi araştırmacılardan ve HEMA gibi kılıç kullanma pratikleri yapan kuruluşlardan bahsediyor.Son olarakda kılıç yapan usta demircilerden bahsediyor.Aslında fragmanda da geçen şu cümleler (mealen) belgeseli özetliyor."Kendini savunma ve saldırma ihtiyacından doğdu.Her büyük hikayenin kalbinde yeralmasına rağmen şimdi kayboldu."

Aslında kesin geleceğinden emin olsam sipariş edeceğim.En son istediğim dvd den haber yok.
"Who dares wins"

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 15 Temmuz 2011, 21:13:09 »
William Hobbs kılıç koreografileri alanında amerikan sinemasının en ünlü iki simasından biri ancak SW serisinin koreografı değil. Yi,ne ünlü bir koreograf vew eskrimci  olan Bob Anderson o sahneleri tasarlayan kişi. ;) Hobbs'un meşhur filmleri arasında da benim de yukarda videosunu paylaştığım Rob Roy, Duellists, Cyarone De Bergerac gibi filmler var.

Reclaiming The Blade anladığım kadarıyla HEMA(Tarihi Avrupa Savaş Sanatları)'nın  ve bununla bağlantılı olarak tarihi kılıç yapım sanatının BAtı'da yeniden doğuşunu anloatan bir belgesel. Benzer bir rönesansı ülkemizde yaratmak amacında olan bizlerin feyzalmak için izlemesi lazım asılnda...

Şeyh Galip

Selim Atalay

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 16 Temmuz 2011, 11:52:59 »
Kesinlikle aynı fikirdeyim.Dayanamadım ebayden sipariş ettim.İngiliz bir satıcıdan 2 dvd  içeren versiyonunu uygun bir fiyata buldum.Bakalım ne olucak.

Seveceğinizi tahmin ettiğim başka bir belgeseli size önerebilirim.Önermekle de kalmayıp paylaşabilirim.Youtube henüz bu belgesele dokunmamış.Belgeselin İsmi "Weapons that made Britain".Tarihçi Mike loades her bölümde Britanya tarihinde rol oynamış beş önemli silahı tanıyor.Etkinliklerini kanıtlıyor ve yanına aldığı genç öğrencilere nasıl kullanılacağını öğretiyor.

Silahlar :Kılıç ,Uzun yay ,kargı ,kalkan ve zırh.Ben kılıç isimli bölümün ilk kısmını ekliyorum.Yükleyen 5 dk lık parçalar halinde yüklediği için 9 kısmı arka arkaya eklemek görüntü kirliliği olur düşüncesindeyim.Arzu ederseniz youtube dan izlemey devam edebilirsiniz.

Weapons that Made Britain: The Sword (Part 1) kısım 1
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2011, 12:10:19 Gönderen: Selim Atalay »
"Who dares wins"

Fatih KARAKAPLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 16 Temmuz 2011, 19:27:34 »
Komutan Alatriste hakkında biraz fikir verebilen bir video buldum. Buyrun linki.

Kapitán Alatriste.mpg

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2