Bu Nasıl Yapıldı - Albion Bastard Kılıç  (21329 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Bu Nasıl Yapıldı - Albion Bastard Kılıç
« : 24 Kasım 2010, 22:23:26 »
Discovery'deki "Bu Nasıl Yapıldı" programını görmüşsünüzdür. Bu bölümü evvelce izlemiştim. Videosunu bulunca seri üretim bölümüne uygun olduğunu düşündüm. Video ingilizce ama görüntülerden herşey anlaşılıyor zaten. Dünyaca ünlü reprodüksyon kılıç ve bıçak üreticisi Albion'un "bastard" tabir edilen ortaçağ kılıçlarının aslına uygun modern kopyalarını günümüzün teknikleriyle nasıl seri ürettiğini görüyoruz. Ne kadar kısa sürede ürettiklerini görmek gerçekten ilginç. Tabii el işçiliğinin yeri ayrı ama ilerde Türk kılıcı ve yatağanını aslına uygun olarak seri üretmeyi düşünecek dostlar için (Yüce Allah bize o günleri de gösterir inşallah) faydalı olacağını sanıyorum.  ;)

How it's made-Albion Sword

Gavur lafzını anlamayıp da üretim ayrıntılarını merak edenler olursa söylesin, özet olarak çevirebilirim burada :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Ynt: Bu Nasıl Yapıldı - Albion Bastard Kılıç
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2010, 23:04:00 »
sancar bey paylaşımın teşekürler eğer bizler burda yaptığımız replikaları böyle seri üretim yaparsak en başta sizin gazabınızdan kurtulamayız biz en iyisi gene doğrusunu ve düzgününü yapana kadar el zanatına devam derim

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2010, 23:43:58 »
Tabii önce aslına uygununu yapmak lazım, ama inşallah ilerde siz ustalar dünya pazarına açılırsınız ve bu usulle de kılıç, yatağan üretirsiniz diye hayal kuruyorum kendimce :)

Bekir usta siz anlarsınız; videoda kılıç şablonu kesilen makina su jeti mi, yoksa CNC tezgah gibi birşey mi?

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2010, 13:48:48 »
CNC  freze   Sancar bey .  Yalnızca şablonu değil   kılıcın  namlu , kuyruk, ağız açısı , oluk  , kabza deliği gibi  bütün bir yüzündeki  talaşlı işlemleri bağlanan çeliğin  bir yüzüne   işleyip  bittiğinde de kenarları kesip bitiren bir talaşlı  üretim tezgahı . Tabii işlenecek  bütün  ölçü değerlerini  önceden tezgahın bilgisayarına yüklemek gerekiyor .  Tek yüzü biten parçayı da  önceden  hazırlanan  bir hassas  bağlama  aparatıyla  tekrar tezgaha bağlayıp  o yüze de aynı   ölçü değerleriyle bir önceki  işlem  tamamen  tıpatıp  tekrarlanıyor . Böylece   bir tek programlamayla  ve  çok  kısa  zamanda  birbirinin  eşi  çok sayıda  ürün  elde  edilebiliyor .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2010, 23:53:18 »
Sağolun Bekir usta, hakikaten dedikleri kadar varmış bu CNC tezgahlar...

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2010, 10:22:51 »
Gerçekten de   uçak motor  parçalarından , savunma sanayiindeki   tüm silahlara  otomotiv ve  ev eşyası  parçalarına  kadar  talaşlı metal üretiminde  bu tezgahlarla yapılamayacak  yok  . binlerce parçanın  birbirine göre ölçü  farklılığı  yani  işleme  ölçü toleransı da   0,01 mm (yüzde bir )mm den  daha da  az  olabiliyor . yani  bu  alet  için sadece  iki yüzü olan  kılıç yapabildiklerinin  yanında   devede  kulak .
  Ama  kendi  adıma   ben  sıfır  hatalı   birbirinin  tıpkısı bu tezgahtan çıkmış   kılıçlar yerine ;  insan eli , bakışı , zekası  ve estetik görüşüyle  sindire sindire yüzlerce yılda  son şeklini bulmuş ,hatta   göze  gelmeyen   küçük ustalik  hatalarını da barındıran , insanın  ve  sanatın  gelişiminin  aynası  el  yapımlarını  baş tacı  ederim . Böyle  modern tezgahların da işi  modern  ordulara ( mesela ) modern  makineli tüfekler üretmek  olmalı  derim .
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2010, 11:19:02 »
sanırım  mesajı tekrarladım. ikinciyi  siliyorum .
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2010, 21:06:10 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2010, 17:16:52 »
İşin CNC tezgah tarafına takılmadım ben. Bekir Bey'in el emeği göz nuruyla yaptığı Yatağan'ın güzelliğini görmüşken böyle bir makinaya hayıflanmam.

Benim dikkatimi çeken şey, ustaların ısıl işlem imkanları. Böyle bir ısıtabilme ortamı sayesinde yapılan aletin her mm2 sini böyle dengeli ısıtma imkanı üstelik de kılıç boyundaki nesneler için olanak dahilinde olsa herhalde her birimiz bundan daha güzel kılıçların yapımına girişiriz.

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 26 Kasım 2010, 17:39:40 »
Videoda "sıcak sıvı tuz"a batırdıklarını söylüyor; böyle bir ısıtma yöntemini ilk defa duyuyorum doğrusu.

Şeyh Galip

Soytürk Dönmez

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 28 Kasım 2010, 20:11:06 »
Sancar kardeşim sıcak tuzlu suya batırma yöntemi ısıtmak için değil suyunu vermek içindir, sanırım yanlış anladın o yüzdende ilk defa duyuyorsun.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 28 Kasım 2010, 20:28:57 »
Tuzlu suda su vermeyi duymuştum ama videoda "sıcak tuzlu sıvı"(tuzu nasıl sıvılaştırılıyorlarsa) demesi biraz acayibime gitti; herhalde metinde bir hata olacak.

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Kasım 2010, 21:00:18 »
Yok  yok   metinde hata yok Sancar  .  fırında  elektrikle veya  başka bir  ısı kaynağında  ısıtılan  çeliği  belli oranda tuz  karıştırılmış suda  soğutarak  sertleştirme  bir su verme  yöntemi . başka bir yöntem de çeliğin   ; eritilerek  ısısı istenen dereceye  kadar  yükseltilen   bir  kazandaki   nötr  tuzun  içinde
batırılarak ısısının kademeli olarak istenen dereceye  bu  tuz  banyosunun  içinde  yükseltilmesi . kılıç gibi  eğilip  çarpılma  riski  olan  çelikler  için ani soğutmadan  sonra , çok  kısa  bir  süre de olsa ısıya  dayanıklı eldiven kullanarak   elle  düzeltme  imkanını  veren bu  yöntem  daha güvenilir tabii.  videondaki  firma da bu yöntemi kullanıyor .
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2010, 03:14:04 »
Açıkladığın için sağol Bekir usta o zaman videoda 1:20'de kızgın haldeki namlunun içinden çıkarıldığı silindir, sıcak sıvı tuz banyosu oluyor; ondan sonra sulama ve tavlamaya geçiliyor anladığım kadarıyla.

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2010, 09:03:16 »
Biraz geliştirelim kendimizi Sancar. Olmuyor böyle. En temel teknikler bunlar.  :D ;D :D

Şaka şaka, biraz gaz vereyim dedim.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 29 Kasım 2010, 11:10:33 »
Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demiş atalar, sora sora öğreniyoruz sayenizde :)

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2