Isıl işlem fırını yapımı  (47225 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Isıl işlem fırını yapımı
« : 25 Kasım 2010, 11:48:45 »
Eveet fırın biraz daha ilerledi. Şu ana kadar yaptıkarımı yayınlıyorum:

Öncelikle 20 adet tip 23 tuğla tedarik ettim. Bunu aldığım mekan bana bir parça da seramik battaniye verdi.

Karaköy'den tanesi 7,5 liradan bu taşları aldım. Taşlarda içinden rezistans geçirmek için dört kanal var.

Bu taşların boyutlarını projeme uydurmam gerekti. Bu yüzden taşları gördüğünüz testere ile kestim. Bu galiba seramik kesmeye yarayan bir testereydi.

Aynı mekandan K tipi termokupl aldım. Dışındaki izolasyon nesnesi de ordan. Termokupl 38 liraymış. Daha önce soranlara aklımdaki rakamları vermiştim ama bir iki gün önce bu kalemlerin fiyatlarının yazılı olduğu kağıdı da buldum.

Mekanda üç parça kanthal rezistans yaptırdım. 1500 watt değerini tercih ettim. İki tanesi kullanmak için, bir tanesi ise yedek olarak... Bunların her biri 15 lira. Böylece 3000 wattlık bir fırınım oldu.

Bu mekandan yukarda söylediklerim dışında 2 tane seramik klemens, ısıya dayanıklı kablı falan da aldım. Klemenslerin tanesi 1,5 lira. Kablonun metresi 8,5 lira. Unutmadan fiyatlar geçen senenin fiyatları.  ::)

devamı sonraki mesajda....
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
Ynt: Isıl işlem fırını yapımı
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2010, 11:50:12 »
devam...

Oluklu taşların şekli beni biraz düşündürmedi dersem fena halde sallamış olurum. Hem iç hacmi tutturmak hemde 20 adet tuğlayla yetinebilmek gerekiyordu. Ortaya bu tasarım çıktı. Gözden çıkardığınız bir testere varsa bu işte kullanabilirsiniz. Kıyamadığınız bir testereyi ise kullanmayın derim çünkü bu tuğlalar olsun ytonglar olsun çok kolay kesilmelerine rağmen testereleri çok hızlı köreltiyorlar.

Bu da fırını paketsiz ama çalışır hale getirdiğimde çektiğim bir resim. Profil kontrolör, içinde bıçak saplarımın olduğu bir kutuda uykuya dalmış halde.

Termokuplu fırına geçici olarak pratik bir şekilde üstten daldırdım. Sonradan bu şekide daldırınca termouplun dış ucunun da ısınıp yanlış ölçüm yapacağından şüphelenmeye başladım.

Kontrolör 48x48 mm'lik olanlardan. Bu tür kontrol nesneleri bazı standart boydaki kare hatta dikdörtgen yuvalara girecek şekilde yapılıyor. Ancak aynı işlevdeki üründe fiyatlar yine de farklılaşabiliyor. Tabi tamamen aynı olmayıp,  seri port gibisinden şeyler de eklenmiş yada eksik olabiliyor.

Bkz. http://www.enda.com.tr/TR/Urunler/Urunler.aspx?UrunID=209

Bu SSR. Galiba uygun olan en ufağı elde yoktu da 50A'lık almıştım.

Bu haliyle sistem bir kenarda aylar boyu bekledikten sonra geçenlerde kasasını yapmaya giriştim. Bir boy 30x30x3'lük köşebent profil ve gereken boylarda sac parçaları aldım.

Profil demirler gördüğüm kadarıyla hep 6 metrelik "boy"lar halinde satılıyorlar. Alışverişimi yaptığım mekan profilleri ve sacı istediğim boylarda kestiğinden levhayı kendi imkanlarımla kesmeye çalışmak ve 6 metrelik profil taşımak derdim olmuyor.

Kasayı, fırını soğutma suyu ve yağıyla yakında isteyeceğimi düşündüğümden yerde ve güvenli dursun diye ayaklarını yeterince uzun yapmaya karar verdim. Fırınla su tenekesini böylece hem yakın koyabileceğim hem de su tenekesini devirirsem belki kebap olmam.

Fırının izolasyonu konusunda fazla paranoyak olduğumdan battaniyeyi üste çift kat sermeyi planlamıştım. Ancak görünüşe göre böyle yaparsam ön ve arkada kullanabileceğim battaniyem kalmayacaktı. Katların birinden vazgeçmek de kasanın üstünün 2 cm kadar boş kalmasına neden olacaktı. Ben şimdilik üstü tek kat yapmaya ve üstteki boşluk için iyi bir çözümün aklıma gelmesini beklemeye başladım. Halen aklımda iki üç çözüm var ama kafamdaki bulutlar tamamen dağılmış değil.

Battaniyenin içine tuğlaları dizerken kasanın eninin biraz az olduğunu farkettim. Battaniyenin kalınlığı konusundaki varsayım hatalıymış. Neyse ki biraz zorlamayla çözülebilecek kadar ufak bir hesap hatası yapmışım.  O:-)

Her şeyi yerleştirdim ve rezistansların arkadan çıkan uçlarına izolasyon boncuklarını dizdim. Battaniyenin kenarlarını kıvırınca fırının arkası büyük oranda örtüldü. Bu arkaya belki de uygun boyutta bir fiber/pertinaks levha kesip kablajı bunun üzerinde yapabilirim.

Bu da önden görünüm:

Fırının kapağını da yapmaya başladım ama onu fotoğraflamadım. Zaten bu kısımda hala netleştiremediğim çok şey var.

Şimdilik varabildiğim nokta bu. Şu an için köşebent profili tüketmiş olduğumdan duraklamış haldeyim. Eksiklerini tedarik edip projenin arkasını getirdikçe paylaşmaya devam edeceğim.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2010, 12:16:45 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2010, 12:06:44 »
Eline sağlık ve kolay gelsin Eylem ;) Ayrıntılı ve fotoğraflı anlatım için de ayrıca teşekkürler; fırın yapmaya niyetlenenlere çok faydalı olacak -^b
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2010, 12:08:15 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2010, 15:05:58 »
Eylem  eline sağlık  iyi  iş çıkarmışsın . Bundan sonra   bizim yapacağımız  fırınlar  için de  iyi  bir  örnek var  önümüzde . ytong ve tuğlaları  kesmek için  testere  yerine  180 mm  elmaslı kesici kullanmak  en  iyisidir . çok uzun süre  kullanılabilir  hala  ihtiyacın olursa   elimde var . fırın yapacak diğer arkadaşlar da  haber  verirlerse  ben  bu iş için ayırdığım bir kesiciyi  kargolarım işi biten geri gönderir  böylece tek kesici ile  hepimiz  işimizi görürüz .
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2010, 16:12:04 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2010, 17:03:14 »
eveeettt.... :o

şaloma ile su verme devri sona erdi, devir artık teknoloji devriiii  -^b
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2010, 17:05:35 »
eylem bunun iç çap ölçüleri nedir?

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Kasım 2010, 23:11:20 »
Yaklaşık ölçüler bunlar:
Genişlik: 10 cm
Yükseklik: 12 cm
Derinlik: 45 cm
Eylem Cengiz

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2010, 00:56:31 »
eylem eline saglik süper olmus. senden baska bir sey beklemezdim zaten... -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Kasım 2010, 01:25:54 »
Eylem, ölçülere baktım da, kılıç gibi uzun namlulara ısıl işlem yapılabilecek mi bu fırında? (evet ne okusam ne görsem kafam kılıca gidiyor biliyorum ;D)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Kasım 2010, 11:49:16 »
Eylem, ölçülere baktım da, kılıç gibi uzun namlulara ısıl işlem yapılabilecek mi bu fırında? (evet ne okusam ne görsem kafam kılıca gidiyor biliyorum ;D)

Hayır.

40 tuğla almayı, fırını en 8-10.000 watt ile beslemeyi, fırın içindeki sıcaklık dengesizlikleri ile başa çıkmayı proje başında göze alamadığımdan bu fırını 45 cm derinlik ile sınırladım.
Eylem Cengiz

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Kasım 2010, 12:16:22 »
ha haaa.. :D bende Sancar'ın ne zaman kılıç muhabbeti açacağını merak ediyordum. >:D -^b

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 27 Kasım 2010, 12:35:23 »
 :D :D  Devam  Sancar .. Hız  kesme ..  Ta  ki   içimizden  birinin   nihayet   canına    yetip " yetti  gari   aha  kılıç " diyerek  önümüze  sürmesine  kadar  .  Bu  kışkırtma  , gaz verme , iğneleme , çuvaldızlama
(hatta  hafiften bıçaklamaya  kadar  gidebilir ) misyonunu  sen  üstlen  çok  iyi de uyguluyorsun . -^b
   Kaldı  ki  bu  tür  faaliyetler  de  gündemi  sıcak  tutup  ortamı  ısıtmak  anlamında  Türk  kılıcı  yapımı  projesinin  olmazsa olmaz  ön  çalışmalarından  bir  bölümü .  Ağzına  sağlık   Sancar  .  Devam .
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2010, 12:38:33 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 27 Kasım 2010, 13:49:11 »
Valla, ben sayenizde artık hiç bir yaptığımdan eskisi kadar zevk almıyorum. Siz yine de depiklersiniz, dürtersiniz ayrı...
Eylem Cengiz

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 27 Kasım 2010, 15:52:01 »
 :)---- :D--- ;D---- :o   :o .  Eyvah   dur  bir yerlerde  yanlış  kelam  ettik  zahir . Eylem  ustam  depık , dürtük  konusunda  koskoca  bir  estağfurullah  derim de . Ustamızın   tam da hepimize  örnek  bir  fırını  bitirmesine ramak  kala   ne  edip  ne  işledik te  ağız  tadını  bozduk   merak  ederim . İnşallah   sürç-ü lisan  ola da  affola  dememle  helalleşile .
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2010, 15:53:42 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #14 : 28 Kasım 2010, 03:04:18 »
 :-\ yani!
Şu forumda kılıç konusu araştırma ve tartışma olayından çıkıp, "artık bir Türk kılıcı yapılsın , hani nerde" haline geldiğinden beri, işin birebir içinde olanların canı sıkılıyor, bunu artık farketmiş olmalısınız. Tabii bu kişisel fikrim, belki hatalıyımdır, belki birilerini gaza getiriyordur, ama kişisel olarak benim hevesimi yok etti. Öyle bir hayalim vardı ama ilgimi yitirdim, biraz da bu "gaz" sayesinde... Sadece ben kişisel deneyimimi söylüyorum, hatalı olabilirim, "zaten yapmayacaktım" olabilir, ya da belki her türlü beklentiye tepkisel yaklaşıyorumdur. Ancak benim gibi başka arkadaşlar da var bundan dolayı kılıç yapma fikrinden soğuyan, en azından onu biliyorum. Eleştirmek anlamıyla söylemedim, yanlış anlamayın, sadece durum tespiti yapıyorum kendimce...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2