Yeni Miğferim  (5915 defa okundu)

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
Yeni Miğferim
« : 21 Kasım 2014, 01:13:07 »
Yeni miğferimin resimlerini burada paylaşmak istedim.
ne düşünüyorsunuz?
selamlar
Gökmen

http://www.atli-okculuk.com/2014/11/16-yy-turk-osmanl-suvari-migferi.html

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Yeni Miğferim
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2014, 07:27:30 »
İşçilik gerçekten fevkalade. Güle güle kullanın.

Merak ettiklerim:

1-Miğfer içinin kaplamasında hangi malzemeler kullanıldı? Bu kaplamada hangi tarihi örneklere başvuruldu?

2-Miğfer gövdesi yekpare olarak mı yoksa parçaların birbirine kaynaklanması ile mi yapıldı? Eğer yekpare ise sıcak dövme mi yoksa metal sıvama yöntemi mi kullanıldı şekillendirilirken?

3- Miğferin et kalınlığı nedir? Karbonlu çelik mi yoksa demir saç mı kullanıldı?

4- Miğferin toplam ağırlığı nedir? At üstünde deneme şansınız oldu ise kullanımı ve rahatlığı size göre nasıl?

5-Yapan Kırımlı ustanın adını ve diğer eserlerini inceleyebileceğimiz bir internet sitesi veya facebook sayfası veya başka iletişim bilgilerini varsa öğrenebilir miyiz?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: Yeni Miğferim
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2014, 22:39:12 »
Güle güle  kullanın  .  Gerçekten de   ince ayrıntılar  çok ustaca işlenmiş  ,aslına çok yakın  mükemmel  bir eser . Yapan kırımlı ustayı da ayrıca kutlarım  ellerine  sağlık .
  Ortak ilgi alanımızdaki  tüm konular  , ülkemizin gündeminde  yeni ,yeni   yer bulmaya  başladı   .  İlgi   artıp ,  talep yükseldiğinde  üretim de  miktar ve kalite anlamında  yükselecektir  bence . 
    Her geçen gün   sayıları  artan  yeni  ustalarımız  , kalite  çıtalarını  yükselterek  kılıç  üretiminde   hızla  yol almaya  devam ediyorlar .
  Eminim   hepimizin göğsünü kabartacak   kaliteli  örneklere  çokta  uzak olmayan   zaman içerisinde  şahit olacağız  .
 Artan  ilginin  doğal sonucu olarak  benim  beklentim  de;  kalkan, zırh , miğfer, temren ,mızrak  hatta  giderek tarihimizden    fitilli ve  çakmaklı  ateşli silah örneklerinin de  görülmeye  başladığına  şahit olacağımız .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2