Yay  (106199 defa okundu)

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
Ynt: Yay
« Yanıtla #120 : 21 Haziran 2011, 22:42:42 »
  Buarada hala zihgirle atış yapmayı beceremedim :-\.En son denememde kendimi vuruyordum.Korktum ve daha uygun fiziki şartlarda öğrenmeye karar verdim.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #121 : 16 Temmuz 2011, 20:16:05 »
Eveet. İstanbul'a döndüm. Konya'da Karatay müzesinde, Kubat Abad sarayı çinilerinden birisi dikkatimi diğerlerinden fazla çekti...

Görüntü ters geldi ben de sağda ayna görüntüsünü verdim. Başparmakla çekiş, eldeki diğer üç ok dikkate değer...
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2011, 20:18:06 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #122 : 18 Temmuz 2011, 13:23:37 »
Selçuklu sikkelerinden ve bir selçuklu vazosonudan bu şekle benzer resimler biliyorum ama bu çinileri ilk defa görüyorum. Bunu tarihlendirmek mümkün müdür acaba?
Teşekkürler!

Gökmen

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #123 : 18 Temmuz 2011, 14:16:48 »
Kubadabad çinileri Anadolu Selçuklu dönemine, 1200lerin başlarına Aladdin Keykubad dönemine aittir ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Süleyman Elkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #124 : 22 Temmuz 2011, 01:04:34 »
Yay ve Ok tarihi olarak devam...
Mergup bey son iki resimdeki isme baktım Ottoman soldier yazmışlar.
Minyatürdekiler Osmanlı askeri değil Sultan II. Murat'ın ta kendisidir. Selamlar...

Süleyman Elkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #125 : 22 Temmuz 2011, 01:08:54 »
Hahahaha..bu İngilizler kocaman yayları ile bizimkilerin ancak yarısına kadar atıyorlardı :-))
Adnan bey bu konuları iyice açar sanırım  ;D

Ahh. Ercan Bey ahh!!! Yarısı kadar bile atabilseydi Hun yayı yapmayı bırakır long bow yapardım.
Osmanlı 500 metre atıyorsa Long bow en fazla 200

Murat Eraslan

• Üye
  • *
« Yanıtla #126 : 29 Nisan 2014, 01:32:42 »
           Serum lastiği çekmek antrenman açısından iyi oluyor ama bir yayın yerini tutmuyor.Yayı tanımak elinizde hissetmek gerekiyor.Ankaradaki kavsi arkadaşlar İlkay kardeşimizin organizasyonuyla biraraya gelip kepaze yapımıyla işe başladılar (bu aşamaya bende katılmıştım).Şimdi ise Osmanlı ve Hun yayını paralel götürmeye çalışıyorlar.
             Bence bu konudaki en iyi bilgi Adnan Mehel beyde.Ben, yay yapıyorum ama zihgirle ok atmayı beceremedim henüz(üç parmakta iddialıyım ama).Bu konuda Adnan bey bizleri aydınlatırsa bende çok şeyöğreneceğimden eminim. Cengiz bey yaptigim taşinlerden bir takim verebilirim.ama yay a ihtiyacim var.oval şekilde boşluksuz birbirine  geciyor .taşin kosminda resimleri var

Ege Alabucak

• Üye
  • *
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2014, 17:24:35 Gönderen: Ege Alabucak »

Ege Alabucak

• Üye
  • *
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2014, 17:15:56 Gönderen: Ege Alabucak »

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2