KILIÇ RENDESİ  (32729 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: KILIÇ RENDESİ
« Yanıtla #15 : 09 Aralık 2010, 22:45:57 »

Isıl işlemle  sertleşebilecek  bir  takım çeliği dövülerek  ya da    hurda  bir  lama eğe sadece  taşlanarak  bu  şekil  verilebilir . -^b  .  Eğeye açacağınız  ikinci kuyruğu  iyice  tavlayıp  ilk  kuyruk  kadar  yumuşatmayı  unutmayın .

35-  40   derecelik  bir  ağız  açısı bilemeden  sonra  iyi  iş görüyor.  İki de sap  takılınca güle  güle  kullanın  -^b  Tabii  namluya  temas  edecek  alt  yüzeyi  de temiz ve düz bir şekilde taşlamalısınız
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2010, 22:55:01 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 09 Aralık 2010, 23:33:37 »
Bekir usta kitapta gördüğümüz "sen"in tutacak yerleri aşağı doğru biraz açılıydı gibi hatırlıyorum. Bu resimdeki ise düz. Hangi tip daha iyi performans gösteriyor?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #17 : 10 Aralık 2010, 00:45:16 »
Bu alet, İngilizce konuşan milletlerin draw knife dediği, bizim de ışkı yada İzmir Kemeraltı'nda yapımı için fiyat istediğim ustadan duyduğum adıyla sıyırgı diye adlandırdığımız geleneksel bir el aletidir. Gönderdiklerinizden farklı olarak ışkıda saplar bilekleri ağrıtmayacak şekilde açılandırılmıştır. Yol tecrübelerime dayanarak doğru açı konusunda fikir vermesi aşısından yol yada performans motosikletlerinin gidon açıları örnek alınabilceğini söylemem gerek...

Türkiye'deki eski ışkı örneklerinde silindirik yahut armudi saplar bulunur ve bunların ekseninin bıçak ile olan açısının dike yakın olduğu görülür.

Işkının bu günkü kullanımını kürek vb aletlerin saplarının yapıldığı atölyelerde görmek mümkündür.

Bkz.: http://www.kenthaber.com/karadeniz/zonguldak/alapli/Haber/Genel/Normal/zonguldak--alaplida-sapcilik-meslegi-teknolojiye-yenik-dustu---/9b19a199-d7c5-4a5f-8bd8-d38a7d1eec7d

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 10 Aralık 2010, 10:21:09 »
Ben  kollarımın uzandığı  yerden  kendime  doğru  çekerek  kullandım  Sancar .
bu yüzden  sapları hem  aşağı  hemde geri  doğru  açılandırdım . Bu  şekilde kullandığımda da hem  hakimiyet  hem de talaş  derinliğinin  kontrolü   bana  daha  rahat geldi .
  ' sen'  de  japonlar iterek , ileri doğru  talaş  kaldırarak  kullanıyorlar .Bu  kullanımda  kollara  açı verildiğinde hakimiyet  zorlaşır . kollara aşağı doğru  küçük  açılar  verilen tiplerine de rastladım ama  japon tarzı kullanım için  bence düz  kollar  daha kullanışlı .
PİRİ REİS

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #19 : 10 Aralık 2010, 11:05:16 »
Bekir ağabey ellerine sağlık  -^b
İlk yaptığın resmen çelik için üretilmiş bir ''Permatik'' olmuş, harika. İkincisi ise daha geleneksel duruyor, sanırım bende benzerini bir eğeden yapacağım, hep sana yüklenmeyelim değil mi :-) Zaten bu paylaşımın yeterde artar bile.
Sanırım sap eğimi biraz aşağıya doğru olur ise daha rahat kullanılabilinir...neyse bunu deneye deneye öğreneceğiz inşallah.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 10 Aralık 2010, 12:50:22 »
...
 ' sen'  de  japonlar iterek , ileri doğru  talaş  kaldırarak  kullanıyorlar.
...

O zaman iş değişti. Bizde ileri doğru kullanımın tercih edildiğine denk gelmedim. Bu haliyle "draw knife" değil de "draw push knife" "straight draw knife" gibi isimlerle geçiyor ama bu kullanımın yaygınlığı çok daha az.

Bkz.: http://www.oldjimbo.com/survival/mdk.html

Bkz.: http://www.woodworkforums.com/f152/draw-knife-100909/index2.html

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 10 Aralık 2010, 14:47:12 »
Eylem bu ışkıların çelik düzlemekte kullanılanları var mı bizde de?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 10 Aralık 2010, 18:54:30 »
Teşekkürler Bekir abi :). Eski eğeyi napsam diye düşünüyordum bende. Yarım yuvarlak eğeden olurmu acaba bu tarz birşey...

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 10 Aralık 2010, 20:07:05 »
 :D "Permatik " :D ten   başkası  benim    değil  Ercan .
   Diğeri    internette rastladığım   orijinal     japon " sen" i .  Cumartesi toplantımızda  kitapta  gördüğümüz de bu boyutlarda  ve  bu  tip bir  aletti sanırım . Belki de   kullanım  anında  çekilen  fotoğrafta  uygulanan kuvvetle   saplar hafif  aşağı  eğim  almış  olabilir . yahut  saplara eğim  verilen  başka bir  tipi  olabilir  bilmiyorum .  Eğeden yapmanın  avantajı   kuyrukları  defalarca  ısıtıp , bükerek  kullanımına   en uygun  sap  eğimini  bulabilirsin .
  Bugün    Kayahan    beyle    neredeyse  bütün gün   nöbetleşe  kullandık . İlk fırsatta  sen de bir tane  yap çelik işlerken    tozsuz ,  dumansız   ve   de gürültüsüz  ortamda  rahatlığı  ve  eğlenceyi   yaşayacaksın  ;D .

Berke .
  yarım yuvarlak eğe  daha  az  taşlama gerektireceği ve dolayısıyla ısınmayacağı , üstelik  ısıl işlem de gerektirmeyeceği   için çokta güzel  olur .  Bence  hemen  başla  aşamaları da   fotoğrafla  . Keyifle  izlemek  için  bekliyoruz  -^b
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2010, 22:00:15 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 11 Aralık 2010, 11:50:42 »
Hemen başlayamam :) 15 tatilinde belki. Okul ruhumu sömürdü...  :'(

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 11 Aralık 2010, 11:53:26 »
             :D :D
PİRİ REİS

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #26 : 11 Aralık 2010, 18:54:06 »
Bir eğenin bir ucuna bir parça demir kaynaklayıp, diğer ucunu biraz ısıtıp (sap bölümü) eğmeyi düşünüyorum. Sonra eğeyi spiral ile şekillendirip fazla düzlüğünü bozmadan bir satır haline getirebilirim sanıyorum. Sonra kaynakladığım yeni sapada biraz eğim verdimmi iş tamam gibi geliyor.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 11 Aralık 2010, 19:45:19 »
Bence  yeni bir parça  kaynatmak  yerine   ,   eğenin   dişli  bölümünün  diğer ucuna   yani  saptaki  kuyruğun tam  karşı ucuna taş motoru ile taşlayarak   yeni  bir  kuyruk  açmak  yeterli  olacak  Ercan .
 Tabii  çalışırken gelen yüke  kırılmadan   dayanabilmesi  için  tavlanarak  yumuşatılması  gerekecek .
  Bence  bu  kadar  talaşlı  işlem  yeterli olur . Tavlanmış  iki  kuyruğun  açılarıda  kullanıma  göre  eğilebilir .
  Hadi  kolay  gelsin .  :D
PİRİ REİS

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 12 Aralık 2010, 00:01:19 »
Eylem bu ışkıların çelik düzlemekte kullanılanları var mı bizde de?

Bu konuda elimde bir bilgi yok. Ancak eski ışkıların ağız açılarını inceleyerek bir fikir sahibi olmak yine de mümkün olabilir. Tabi eskileri konusunda artaştırma da zor. Bu aleti müzecilerin umursayıp depodan çıkarıp sergileyeceklerinden bile şüpheliyim.

Bu arada düz saplı olan "ışkı"lar ile ilgili bir yorumum olacak. Bu gün kare bir ahşap parçasını tornadan önce biraz yuvarlatmak için yontarken kendi yapımı düz saplı ışkıyı kullandım. gördüm ki düz saplı olanda aleti aynı rende gibi ileri doğru ittirmek insana daha rahat geliyor.
Eylem Cengiz

Ercan Şarbat

• Üye
  • *
  • İstanbul-Göztepe
    • Bujinkan Türkiye
« Yanıtla #29 : 12 Aralık 2010, 10:11:38 »
Bekir ağabey,
Kırılabilir diye korktuğumdan kaynak yapıyim diye düşündüm ama belki öylede fazla uzun kalabilir. Herhalde deneye yanıla uygun bir şekil bulurum.

Sancar kardeşim,
Dediğin elektrolizli karartma makinesini yaptım, gayet iyi çalışıyor. Yakında kısmet olur ise 1-2 örnek ile sitede paylaşacağım.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2