Anodik dağlama ile bıçağın markalanması  (18483 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Anodik dağlama ile bıçağın markalanması
« : 12 Aralık 2010, 21:29:06 »
Anodik Dağlama

Bu yöntem, bir metal yüzeyinin elektrik akımından yararlanarak maske ile dağlanmasıdır.

Gerekenler

P-n-p kağıdı
Ütü
DC gerilim kaynağı
iki parça tel
çeşitli bantlar
sabit kalem
sirke yada dengi
bir miktar kağıt havlu yada benzeri
ufak bir metal levha yada kalın folyo

Öncelikle Press-and-peel kağıdının mat yüzüne kazımak istediğiniz desenin negatifinin ayna görüntüsünü basınız. Bunu basılı alandan az geniş olacak şekilde kesiniz.

Deseninizi nerede istediğinize karar verdikten sonra bu p-n-p parçasını ütülerken kaymasın diye ufak bant parçaları ile bıçağa tutturunuz.

P-n-p'yi doğrudan ütülemeyiniz. Desenin üstüne bir parça beyaz kağıt koyunuz.

Uygun bir ütü bulup,

En yüksek sıcaklığa ayarlayınız.

P-n-p'yi ütüyü gezdirerek ütüleyiniz. İlk denemelerinizde başarısız olma ihtimaliniz yüksek olduğundan deseninizden birden fazla basmanızı tavsiye ederim.

Maskenizin basılı halinin görünüşünü kontrol ediniz. İstediğiniz maskeden fazlası yada eksiği olabilir. Fazlalıkları ince bir araçla kazıyınız eksik yerleri de bant ile yada sabit kalem ile (CD kalemi) kapatınız.

Maskenizin çevresindeki alanın da dağlanmasını engellemek için bant kullanınız. Bant ile maskeniz mükemmel bir şekilde örtüşmelidir. Eğer aralık varsa buradan geçen sirke istemediğiniz noktaları da dağlayacaktır..

Dağlama düzeneğini hazırlayınız. Gerilim kaynağının artı ucunu dağlanacak nesneye, eksi ucunu da iletken bir levhaya bağlayınız.

Bir parça kağıt havluyu üç kat kadar kat katlayıp sirke ile ıslatınız. Islak kağıdı maskenin tam üstüne koyunuz. Maskenin yüzeyine yetecek kadar geniş olduğunu görünüz.

Her şey tamam ise kısa devreye karşı son bir kontrol yapıp enerjiyi veriniz. Benim besleme kaynağım çıkışı en fazla 20-25 Volt ve en fazla 1.5 amper verebilmekte. Daha yüksek gerilim değerlerine çıkmanıza gerek yok. 12 volt ile de sonuç alabiliyor olmanız lazım. Gerilimin fazlalığı sadece işi hızlandırmaya yarar.

Sirkeli kağıdı kuruyorsa yada çok kirlenmişse yenisiyle değiştirin. Eğer kağıdı çok kalın yapmışsanız biraz zaman kaybedeceksiniz demektir. Çok ince olursa da problem çıkarır. Eksi uca bağlı metalin bıçağa değmesi kısa devreye neden olabilir, aman dikkat!

Yukarıda iş bittikten sonraki manzarayı görebilirsiniz. İkinci sirkeli kağıdımın üstündeki leke maskem ile örtüşüyor.  :)

İş bitince bantları söküp mavi maskeden kurtulmanız lazım. Kullandığım bıçak ıvır zıvır işlerde kullandığım bir bıçak olduğundan scotchbrite'ın sert tarafı ile işimi gördüm. Eğer daha nazik bir durumda iseniz metalden daha yumuşak bir malzemeyle maskeyi kazımanızı tavsiye ederim.

Eveet, işte işin bitmiş hali:

Bu yöntemdeki markalama yöntemi yerine farklı usullerde de markalama yapılabilir:

- Örneğin asetat kalemi ile maskeleme yapılabilir.
- Balmumu yada boyayla kaplanıp kazınarak maskeleme yapılabilir.
- Bantlamak ve bantı oymak yoluyla maskeleme yapılabilir.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Anodik dağlama ile bıçağın markalanması
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2010, 21:47:45 »
Anlatımın için sağol Eylem.  -^b

Bir iki sorum olacak. İlk olarak bu DC gerilim kaynağı olmayanlar için, en büyük boy pilin iki ucuna kablo bağlasak aynı işi görür mü? Ayrıca sirke yerine tuzlu su da kullanıldığını görmüştüm, hangisi daha iyi sonuç verir?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Aralık 2010, 23:57:26 »
DC güç kaynağı yerine eski bir adaptör de iş görür. Evdeki adaptörler arasından verebildiği akımı yüksek olan gerilimi de şöyle 10-12 volttan aşağı olmayan bir tanesini seçebilirsiniz.

Bir tiyo: printer adaptörleri iyidir. 20 volt ve 1 amper gibi değerleri görmeniz mümkündür.

Bir uyarı: Modem adaptörlerinin çıkışı AC de olabiliyor. Eğer elinizde diyodunuz yoksa AC çıkışlı adaptörler işe yaramaz.

Kendi DC üretecinizi yapmak için ufak bir şema ektedir. Bir trafo, bir köprü diyot bir de kondansatör ile bunu yapabilirsiniz.

Ben sirkeyi el altında diye tercih ettim.  ;D Tuzlu su da aynı işi görür.  ;)

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2010, 00:12:29 »
Sağol Eylem abi. Çok güzel anlatmışsın ama biz bu malzemeleri nerelerde aramalıyız??

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2010, 00:13:51 »
Tekrar sağol Eylem, ilk fırsatta bunu evde bir deneyeyim ben ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2010, 00:22:22 »
Unutmadan, şansınızı 9 voltluk pillerle de deneyebilirsiniz.

Uyarı: Yukardaki devreyi yapmak 220 Volt ile uğraşmak insanı durumunda bırakacaktır. Ciddi yaralanma ve ölüme yol açabilir.

Berke, trafo, köprü diyot ve kondansatör alacaksan bunları Çankaya'da bulabilirsin.

Ankaralılar Konyalı Sokak'ta,

İstanbul'lular da Karaköy'de başta Selanik Pasajı olmak üzere bir iki mekanda ve Kadıköy Yazıcıoğlu İş Hanı'nda aradıklarını bulabilirler.

Kondansatör, elektrolitik kondansatördür.
Eylem Cengiz

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2010, 01:06:11 »
Sağol Eylem abi ama PNP kağıdı  DC gerilim kaynağı bunlar ne oluyor ? Nerden bulabilirim...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2010, 01:32:09 »
DC demek doğru akım demek.

Nasıl bulacağını da yazmıştım. Gözünden kaçmış.

DC güç kaynağı yerine eski bir adaptör de iş görür. Evdeki adaptörler arasından verebildiği akımı yüksek olan gerilimi de şöyle 10-12 volttan aşağı olmayan bir tanesini seçebilirsiniz.

Bir tiyo: printer adaptörleri iyidir. 20 volt ve 1 amper gibi değerleri görmeniz mümkündür.
...
Eylem Cengiz

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 13 Aralık 2010, 15:55:37 »
Pardon evet gözümden kaçmış... Teşekkür ederim :)

Serkan Kurnalı

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2010, 23:21:26 »
Eylem bey çok güzel bir çalışma olmuş merak ettim pnp kağıdını nereden tedarik ettiniz ve baskıyı nasıl yaptınız?

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 14 Aralık 2010, 11:49:13 »
Karaköy'deki bir pasajdan. Adını unuttum ama Atlas Outdoor'un yanındaki girişten girdikten sonra soldaki kapının ardındaki zemin kat.

Baskı lazer yazıcı ile yapılıyor. maskelenecek şekil ayna görüntüsü olarak basılıyor.
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2