Osmanlı Zincir Zırh..  (87902 defa okundu)

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
Osmanlı Zincir Zırh..
« : 20 Ocak 2011, 02:34:56 »
Selamun aleykum..

Hiç zincir zırh örmüş olan varmıdır aranızda merak ettim inş ben haftay başlayacağım.. şuan sadece halka seçimindde kararsız kaldım, krom nikel mi, siyah krom nikel mi , kalay mı vs.. bir bilginiz varmıdır?

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı Zincir Zırh..
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2011, 12:28:16 »
Kendim örmüşlüğüm yok ama zamanında göz gezdirdiğim yabancı sitelerden biraz kulak dolgunluğum var bu konuda. Genellikle aliminyum, paslanmaz çelik, galvanize çelik, pirinç, bakır, bronz ve bazen de gümüş halkalar kullanılıyor. Genellikle en çok tercih edilen aliminyum(hafiflik açısından) ve paslanmaz çelik(dayanıklılık açısından) halkalar. Ben olsam zannederim paslanmaz çeliği tercih ederdim. Halkaları hazır mı almayı düşünüyorsunuz yoksa kendiniz mi telden bükeceksiniz?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Adnan Mehel

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2011, 12:41:50 »
Benim örmüşlüğüm hatta öğrenci yetiştirmişliğim de var. coşkun kolejinde çocuklara zırh örmeyi öğretiyoruz. Müsait zamanınızda bekleriz http://www.facebook.com/photo.php?fbid=181824338511564&set=a.181820811845250.46321.100000519985123#!/album.php?fbid=181820811845250&id=100000519985123&aid=46321 adresinde hem zırh hem de kaskan( miğfer eteği)  fotografları var. (Orjinalleri Çernigov müzesinde )halkaları kendinizin yapmasını pek tavsiye etmem. uçları düzgün kesmenizde fayda var. ben hazır demir halka kullanıyorum illa kendiniz yapacaksanız halka çapının tel kalınlığının 5 mislinden fazla olmamasına dikkat edin yoksa zırh kendi ağırlığını zor taşıyor ve halkalar açılıyor

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2011, 23:47:14 »
çok sağolun hocam, ben facebook tan sizinle iletişime geçeyim inş.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2011, 09:27:03 »
Adnan hocam, sizden bir "Zincir zırh nasıl örülür" veya "Herkes zırh yapabilir" başlığı istiyoruz mutlaka  -^b

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2011, 14:02:41 »
Gökmen beyin müsaadesiyle onun Atlı Okçuluk sitesinde şöyle bir başlık buldum:

http://atliokculuk.blogspot.com/2010/10/tarihi-atl-okculukta-turk-zrh-kullanm.html

Gökmen bey bizim gibi yeni başlayanlar için adım adım resimlerle çok güzel ve ayrıntılı olarak anlatmış zırh yapımını. Meraklıları için bulunmaz bir kaynak. İlk fırsatta ben de deneyeceğim.  -^b

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2011, 10:17:53 »

Sancar . yukarıda verdiğin  gökmen dostumuzun sitesine  girip " alıcı gözle "  :D  bir daha okudum  ve   hemen  zırh  " yapasım geldi  "  :D :D
 Ellerinize  sağlık  Gökmen bey   harika bir  yol  kılavuzu  olmuş  siteniz .
Tabii  elimdeki  projelerim yüzünden  halka zırha  hemen  başlayamam  ama  şu  cahar  ayna ları  kabartma  denemelerimle  birlikte  çıkarabilirim gibi  geliyor . Örnek  ve  fotoları  özellikle de desenli  , bezemeli  olanları heyecanla bekliyorum .  Arşivlerinizi  bir  karıştırın  bakalım  neler, neler  dökülür. :D

"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2011, 01:18:09 »
teşekkürler arkadaşlar, Zırh konusunda Adnan Mehel abimiz ve bilhassa atlı okçu arkadaşım Hilmi Arıç çok emekdardırlar. Ben hadi araştırdım ettim yavaş yavaş öğrene öğrene sadece bir tane yaptım. Arkadaşlar seri üretime geçmişler :)

Hatırlatayım, araştırılması gereken birçok şey var da asıl ilgimi çeken müzedeki zırhların metal kalitesi nasıl? Örn. yüksek karbonlu mu? yumuşak mı? sert mi? Aynalar ve zincir halkaları aynı demirden mi yoksa farklı mı?
Bir de iki halkayı birleştirip pim çakmak lazım, asıl o zaman zırh olur, bizim yaptıklarımız daha ziyade süs sayılır.
Benim aynalar sade alüminyumdan. gerçeklerine daha benzer süslü, yazılı vs tercih ederim tabiiki. Demek istediğim, yapabilen olursa alan da olur :)

Ekte Hilmi beyin yaptığı iki farklı zırhın fotoğrafı var. Bir de kolçak yaptırmış yanına.

Ha bu arada en son 'Muhteşem Yüzyıl' bölümünü izlediniz mi? Sultan Süleyman'a zırh giydirmişler ama öyle adi ve çakma ki utandım. Sanki tiyatro sahnesi de kıyafetler daha çok 'sembolik' yani gerçeği andırması yetiyor sanki.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2011, 02:32:24 »
Harika zırhlar bunlar! Yapanların eline sağlık. Kıskandım doğrusu  -^b

Bir sorum olacak size Gökmen bey, miğferinizi nerden aldınız? Yahut kendiniz yaptınız veya yaptırdınız mı?

Evet o dizideki birçok şey gibi zırhlar da berbattı. Zaten bir bölümünde de amerikan "mameluke" kılıcını taşıyordu padişah osmanlı kılıcı diye, kabzasına da uyduruk çin kılıçlarındaki püsküllü süslerden takmışlardı. Midem bulandı resmen  >:( Yarın da Macaristan seferinden bir savaş sahnesi koyacaklarmış, reklamlarında gösteriyorlar; tamamı süvari olan koca Osmanlı ordusunda bir padişah atın üstünde, başhaseki İbrahim paşa bile yaya saldırıyor düşmana. Birkaç at kiralamak  pahalı geldi heralde >:( >:(

Ben yaşlanıp ölmeden memlekette ecdada hakaret etmeyen doğru dürüst bir tarihi film yapıldığını görsem gözüm açık gitmeyecek.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2011, 10:39:08 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2011, 08:18:46 »
Hilmi hocamla tanışma fırsatımız oldu, hatta bize birkaç çizim dahi bıraktı sağolsun, tavsiyelerde bulundu. Gökemen hocam sizede bir iki sorum olacak:
1- Tel kalınlığı 2 mm veya 1,5 mm olması görünüm olarak zırhı nasıl etkiler
2- Ayna kısımlarını boşbırakmadan örsek aynaları üzerine taksak olabilirmi?
3- Fotoğrafınızda sıra sıra örüğünüzü (sandalyenin üzerinde) gördüm lakin detayını tam anlayamadım yani ilk önce 4+1 li halkalardan bir sıra örüp enine doru sonra 2+1 halkaları onlarlamı bağlıyorsunuz aşşağıya yeni sıra oluşturmak için

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 09 Şubat 2011, 13:59:40 »
...Ben yaşlanıp ölmeden memlekette ecdada hakaret etmeyen doğru dürüst bir tarihi film yapıldığını görsem gözüm açık gitmeyecek...
-^b -^b -^b maalesef bende katiliyorum. Sen bekle. Bugün yarin bu Diziyi birde Yurtdisina pazarlasinlar, sen rezaleti o zaman gör. Adamlar bize affeddersin Ki.... gülecekler. :( >:( :( >:( :( >:(
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #11 : 09 Şubat 2011, 14:25:55 »
...
Ben yaşlanıp ölmeden memlekette ecdada hakaret etmeyen doğru dürüst bir tarihi film yapıldığını görsem gözüm açık gitmeyecek.

Valla malzeme eksikliğinden oyuncuların çok zaman kavuksuz gezdiğini falan görüyorum. Doğrusu bu muydu diyorum ama bu gün en azından bir adım ilerdeyiz. Yarın da bu gün atılamayan adımlar atılır.

Ecdada küfür derken... Burada bilfiil kendi soyumdan gelen bir hanedan söz konusu alduğundan bir kaç diyeceğim var.

Kayılar'da değil 13 tane 15 tane kadınla evlenmek, yabancı eş almak hatta kadını erkeğine denk görmemek dahi yoktur. Ben kendi babamdan atamdan biliyorum bunu. Yani açıkçası Osmanoğulları atalarımın töresini bu kadar "esnetmiş"ken olanı kimse görmeyip üzerini örtecek de değil elbet.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2011, 16:37:35 »
Bugün yarın derken nihayet bugün Eminönü'ne gidip Karadeniz Metalden 10 kilo kadar halka aldım. 14mm çap ve 2mm kalınlığında nikelajlı demir halka vardı; aslında paslanmaz çelik umuyordum ama o çeşit halka satmadıklarını söylediler. Pirinç ve demir halka çeşitleri varmış sadece. Kilosunu 4,5 TLden aldım.  Aynalarını biraz fazla tutacağımdan 10 kilo işimi görür zannediyorum. Kısmetse yavaş yavaş öreceğiz artık... ;)

Bu arada imalattan anlayan siz ustalara birkaç sorum olacak. Zırhın aynalarını paslanmaz çelikten kestirmek istiyorum. Acaba nerden temin edebilirim ve istediğim ebatta kestirebilirim? Paslanmaz çeliğe soğuk olarak bömbe vermem mümkün olur mu?(basitçe kalın bir borunun üstüne koyup onun şeklini alana kadar çekiçlemeyi tasarlıyorum) Bu aynalara halkaların yerine göre deliği elde açmam mümkün müdür ve hangi aletle açabilirim?

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #13 : 23 Şubat 2011, 16:58:10 »
  İstediğin   kalınlıktaki paslanmaz çeliği ( cr - ni )  bize yakın sanayi sitelerinden bulur ve kestiririz Sancar.
 İstediğin  formu da , delik işini de burada bende hallederiz . delik aralıkları önemli , senin halkaların çapına göre hatve çıkarıp delikleri  öyle deleceğiz . Birkaç tane de halka getirirsin . Hallederiz  -^b
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 23 Şubat 2011, 19:14:08 »
Sağolun Bekir usta. Bu arada hızımı alamayıp örmeye başladım 2 saatte küçük bir sıra oldu. Bu gidişle tahminimden çabuk bitecek. :)

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2