Osmanlı Zincir Zırh..  (87948 defa okundu)

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı Zincir Zırh..
« Yanıtla #15 : 24 Şubat 2011, 02:58:13 »
Hayırlı olsun hocam bende bu hafta geleceğim inş İstanbula ve karadeniz metalden 10 kilo halka alacağım.. Ben 9 mm halka çapı, 2mm tel çapı düşünüyorum ve siyah krom-nikel kaplama alacağım inş. ama bana kilosu 7 lira dediler.. bukadar fark neden var acaba...

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 24 Şubat 2011, 05:41:34 »
Ne kadar küçük olursa o kadar pahalı mı oluyor acaba?  9/2 halkayı örmesi zor olmalı, Gökmen'in makalesindeki çizelgeye bir gözat ve daha geniş halkaları da bir düşün derim ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #17 : 24 Şubat 2011, 11:31:55 »
Kusura bakmayın, okçulukta baya yoğun olduğumdan ender bakabiliyorum buraya. Soruları yanıtlamaya çalışacağım.
-Tel kalınlığı 2 veya 1,5 olur, Uğur bey mümkünse biraz daha geniş çap daha iyi olur. Ama 10 kilo almadan önce bir kilo alıp örmeyi denemeyi tavsiye ederim.

-Ayna boş bırakmadan örüp aynaları üzerine takmak? Bu sadece çar ayna sistemi ile kullanılıyordu. Yani plakasız bir zincir zırh ve üstüne giyilen bir ‘çar ayna katı’ daha. Bloguma bakarsanız ilk resim dikkatinizi çekecektir, çar ayna ama kolları falan yok. Bu tip zırhı normal zırh gömleğin üstüne giyerlerdi.

-Sıraları istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz, tek tek parça parça sıra sıra, 5 tane birleştirip, sağdan soldan, canım sıkılınca değiştiriyordum.

-Benim zırhım 7,5 kilo geliyor, Dresden Türkenkammer müzesinin kitabı var bende orada bir zırh mesela 10,5 kilo gelmiş. Bu normal, benimkinden biraz uzun, benimkinin plakaları hem alüminyum. Seni iyi koruyacak zırhın, yani orjinalinin sadece 10,5 kilo olduğunu bilmek çok güzel birşey. Avrupa zırhlarına nazaran çok hafif. Ama şunu da unutmamak lazım, zırhın altına birşey giymedinizmi kılıç darbesinde kesmeye karşı korusa bile darbeye karşı hiçbirzaman korumaz, kemikleriniz kırılır. Bunun altına 'padded armour' şeklinde yumuşak birşey giyinmek şart. Türkçe tabirini bulamadım yalnız.

-Miğferi Gaziantepli bir ustaya yaptırdık ama sorunlar oldu, doğrusunu anlatana kadar dilim çatladı, sonunda yine yanlış yaptı. Orjinaline uygun miğferi asıl sizden beklerim.

-Bu arada halkaları 5 defa gibi çekiç ile vurup biraz yassılaştırabilirsinizde

Hmm aslında sizden perçinli zırh beklerim, doğrusu  ::) Buraya bakın, halka ve perçinlerini satıyorlar
http://historicenterprises.com/loose-rings-rivets-steel-1-lb-wedgeriveted-mail-9mm-diam-p-684.html?cPath=101_141

Perçinsiz zırh yapımını öğrenmek için tavsiye ederim, sonra perçinli yapabilirsiniz. Yine vaktim olsun ben de düşünüyorum.
Ayrıca güzel işlemeli hatlı plakalar lazım, kim bunu yapabilir? Bazı memlük zırhları var, plaka adetleri daha fazla, önde ve arkada, böyle bir zırhı yapması daha çabuk olur.

Teşekkürler
herkese selamlar

Gökmen Altınkulp

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 24 Şubat 2011, 14:49:54 »
Gökmen bey sağolun. Perçinlisini artık bir dahaki sefere yapalım. ;D Dün bir heves giriştim, bir kol yeni kadar ördüm zırhı ama pense sıkmaktan elim uyuştu :D 14 milimlik nikelajlı demir halkayı herkese tavsiye ederim. Hem açacak kadar yumuşak, kapatınca bir daha kolay kolay açılmayacak kadar sert, güzel görünüyor ve de ucuz. Büyüklüğü de uygun olduğundan hızlı biçimde örülebiliyor. Memlük üslubunda bol aynalı düşünüyorum zırhı, o yüzden bu halkalar yetecek de artacak gibi duruyor. Bana beşli bir grup yapıp ordan devam etmek kolay geldi. Gökmewn beyin makalesindeki resimlere de sıksık baktım. İlk başta biraz kafa karışıyor örerken, sıra atlıyorsunuz, yönü ters yapıyorsunuz v.s. ama bir defa rutine bağlayınca hızlı hızlı örülebiliyor. Dizi izlerken kaptırıp örmüşüm baya :D

Gökmen bey, sorması ayıp miğferi hangi malzemeden yaptı usta? Bizim K.Maraş'da çok iyi bakır ustaları var, bronz miğfer yapabilirler mi acaba diye düşünüyordum ne zamandır.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2011, 14:57:05 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #19 : 24 Şubat 2011, 15:16:33 »
Miğferler doğrudan başa mı yoksa başka bir başlığın üstüne mi giyilir? Darbeyi yastıklama ve kafayı üşütmeme gereğinden dolayı bir yöntem tutmuş mu atalarımız?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #20 : 24 Şubat 2011, 15:23:41 »
Sancar maşaallah  hızlı başaladın aynı hızda da   devam  ediyorsun  .  -^b
Uğur bey   benzer haberleri sizden de bekliyoruz :D . bir de  ikiniz de   bitirip yayınladığınızda  aynalı ,kolçaklı  osmanlı zırhlarını  , eşsiz  bir  keyif olacak  bizler için .  Ha  gayret   her ikinize de kolay gelsin  .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 24 Şubat 2011, 18:32:59 »
Bekir usta hızlı başladık ama ne zaman bitiririz Allah bilir. :)

Eylem miğfer doğrudan başa giyiliyor ama içinde dolgu yastığı oluyor, bazılarında deriden(askerdeki eski tip askeri miğferlerdeki gibi), bazılarında kadife kılıf içine pamuk dolgu şeklinde. Tabi birçok yastıksız olanları da var, onları da giyerken atalarımız dolak doluyorlarmış başlarına teri alsın veya üşütmesin diye. Orta asyadan gelen bir gelenek de uzun saçı önden iki örgü yapıp(zülüf) miğferi giymeden önce bu örgüleri başın arkasında toplamak, böylece tam miğferin oturduğu yerde örgüler doğal bir tampon oluşturuyor. Yine orta asyadan gelen bir gelenek uzun saçı başın tepesinde topuz yapıp miğferi üstüne giymek, hatta aslında dünya milletlerinin çoğunun miğferi basit yarım küre tas şeklinde iken Türk miğferlerinin kendine has  tepesi yüksek şeklinin sebebi saç topuzuna miğferde yer açmakmış. ;)

Şeyh Galip

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 24 Şubat 2011, 22:09:02 »
Normalde İstanbula gidip almam gerekiyordu lakin gidemeyeceğim sanırım, kargo ile getirmem gerekecek. Haftaya başlarım inş. elimde 2mm ye 9mm siyah krom nikel halkalar vardı onlardan denedim aslında epey göze hoş durdu. hem nikel gibi bembeyaz parlamıyor hemde örgüsü epey yoğun sık. Sanırım ikimizin farklı materyallerle örmesi daha makbul olur böylece karşılaştırıp en iyi metodu bulabilriz. tam bir arge çalışması.
Ve plakalar la mifer için cebehanedeki üstadlardan yardım bekliyoruz  :)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 25 Şubat 2011, 10:23:36 »
Plakalarda   uygulanmış , ayet , desen , motif  örnek fotoğrafları olabilse   ne  kadarının yapılabileceği konusu da  netleşir  bizim için  .
 Adnan ,  Sancar  ,  Gökmen  , Mergup  dostlarımız   arşivlerinizi  bir  yoklayın  bakalım   neler çıkar  :D
PİRİ REİS

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 25 Şubat 2011, 15:18:56 »
Plakalarda   uygulanmış , ayet , desen , motif  örnek fotoğrafları olabilse   ne  kadarının yapılabileceği konusu da  netleşir  bizim için  .
 Adnan ,  Sancar  ,  Gökmen  , Mergup  dostlarımız   arşivlerinizi  bir  yoklayın  bakalım   neler çıkar  :D

Böyle "Davet`iyelere" hic bir zaman "Hayir2 diyememisimdir... ;D :D ;D
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 25 Şubat 2011, 15:23:52 »
Böyle "Davetiyelere" hic bir zaman Hayir diyememisimdir... ;D :D ;D

Devami...

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 25 Şubat 2011, 15:26:26 »
Belki bu 4 resimde "ÖRME" isinde yarayabilir... -^b ;) :D

Selam ve Saygilar ile...

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #27 : 25 Şubat 2011, 16:30:37 »
Bu da benden: https://picasaweb.google.com/TurkishArchers/Armour#

resimleri tek tek göndermektense böyle biryerde toplayıp sadece bir link göndermek çok pratik ve daha kolay.

Öneri olarak 'Cebehane'nin böye albümleri olsun derim. Kılıç, yatağan, zirh diye ayrı albümler yaratılabilir...

Gökmen

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 25 Şubat 2011, 17:01:05 »

...
Öneri olarak 'Cebehane'nin böye albümleri olsun derim. Kılıç, yatağan, zirh diye ayrı albümler yaratılabilir...

Gökmen

Güzel fikir  -^b
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2011, 17:03:19 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 26 Şubat 2011, 18:36:01 »
Üretimlerin de   çeşitlendiğini  gördükçe ( daha   kalkanlar , kolçaklar , dizcekler  , baltalar ,ciritler de  var sırada )  -^b   ayrı bölümler   , kendi  içinde farklı mesajlarla konu bütünlüğünün  bozulmaması  açısından da  gerekli  bence de .
Moderatör dostlarımız  bir değerlendirse  derim .
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2