Osmanlı Zincir Zırh..  (87898 defa okundu)

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı Zincir Zırh..
« Yanıtla #30 : 04 Mart 2011, 01:06:13 »
Yeniden Selamlar.. Hocalarım, şuan zırh örümüne başladım bu hız ile devam edersem inş 2 haftaya kalmaz bitiririm..

:) peki bana levha(ayna) işleyebilecek varmı???

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 04 Mart 2011, 01:55:29 »
Hayırlı olsun ve kolay gelsin. ;) Ben de yavaş yavaş örüyorum çoğu gitti azı kaldı sayılır.

Uğur, levhaları yapmadan önce zincir kısmını ve tam bnereye geleceğini, deliklerin yerlerini belirlesen daha kolay olur derim ben. Özellikle deliklerin tam yerini belirlemek zor bir iş.
 Ben şöyle yaptım bunun için: Kırtasiyeden 2 mm kalınlığında mukavva aldım, levhaların büyüklüğünde kestim ve halkaların geçeceği yerleri Gökmen beyin makalesindeki usulle zincir zırhı sarkıtıp levha uzunluğunda kaç halka geldiğini sayarak belirleyip o adette delerek halkalarla zincir zırhı muklavvaya sabitledim. Mukavva zincir zırhın ağırlığını bayağı çekiyor. Zırhın tamamını bitirince geriye sadece mukavva kısmı çıkarıp kalıp olarak kullanarak birebir aliminyumdan(yada başka metalden) kesmesi ve aynı hizada deliklerini açması kalacak. Mukavva aynaları kullanarak levha işine girmeden zırhı bitirip üstüne giyerek denemek, olmuş olmamış yerlerini, sıkan veya bol gelen yerlerini  görerek icabında değişiklik yapmak dahi mümkün. ;)

Aynaları hangi malzemeden düşünüyorsun? Ben önce paslanmaz çelik düşünüyordum ama ayna yerini bol tuttuğumdan aşırı ağır olma ihtimali doğdu. Bu yüzden aliminyum kullanmayı düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2011, 01:58:45 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #32 : 04 Mart 2011, 12:28:53 »
Fo - toğ - raf   ....     is - te - riz  - 
Fo - toğ - raf  .....       is- te - riz   :D :D :D
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 05 Mart 2011, 00:14:28 »
Sancar Hocamın ki bitmiş nerdeyse hadi hemen isteriz ozman ondan fotoğrafları :) benim zırhın sadece sırt kısmı bitti sayılır.

Muvakka fikri gayet mantıklı bende deneyebilrim. Yanlız aliminyum kullanmak istemiyorum aslında , özellikle rengi yüzünden, inş fotoğrafını çekip yollayayım benim zırhın rengi metalik  gri ye yakın bir renk , beyaz parlayan aynalar pek hoş durmaz üzerinde.. sanırım aynalar için ankaradaki suluhan ve samanpazarını bir deneyeceğim orda halen işlemeciler var.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 05 Mart 2011, 05:31:25 »
Çoğu bitti azı kaldı derken yarıyı geçtik demek istedim ;) Pek hızlı çalışmadığımdan daha çok işi var ama biraz hale yola girince çekerim resimlerini :)

Şeyh Galip

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 09 Mart 2011, 11:20:25 »
Sancar, uğur bey nasıl gidiyor örme işi?
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 09 Mart 2011, 20:33:55 »
Benim tembelliğimden ötürü yavaş yavaş ilerliyor. Dün farkettim 10 kilo halkanın ilk beş kiloluk torbasını bitirmişim. Eni-boyu on halka büyüklüğünde parçalar örüp birlşetiriyorum. Halkaları örmek alışınca hızlı hızlı ve kolayca yapılıyor da bunları zırh üstünde tam geleceği yeri hesaplayıp aynaların deliğine v.s. uydurmak biraz zahmetli.  Patron olarak deri ceketimi yaydım onun kalıbına uydurmaya çalışıyorum ;)

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 12 Mart 2011, 02:05:57 »
Az evvel ördüğüm parçaları(kollar hariç) birleştirmeyi bitirdim ve zırh biraz birşeye benzemeye başladı. Hadi olmuşken bir iki resim çekeyim ama telefonla çektiğimden pek iyi çıkmadı resimler. Yine de en iyisini ekliyorum:

Masada yer yetmediğinden henüz gövdeye eklemediğim kolları yayamadım. Görüldüğü gibi burada aynalar 2 mm.lik kalın mukavva, zırhın ağırlığına dayansın diye dilimleri yekpare olarak kestim, o yüzden yarımşar santimlik üste binme kısmını sacdan keserken eklemek gerekecek. Sırta da ayna koymaktı orjinal planım ama bu sefer bayağı ağır olma ihtimalinden dolayı vazgeçtim. Asıl torso kısmı bitince levha işini halledip en son da etekleri diz üstüne  kadar uzatmayı planlıyorum. Orjinal zırhlar mintan gömlek ve kalın cübbe üstüne giyilirdi, o yüzden zırhı enli tutmak istiyorum. Hoş zırh örgüsü yanlardan çekince bayağı genişliyor ancak o zaman da mukavemeti azaldığından yanlardan gerilmemiş haliyle de cübbe üstüne giyilecek kalıpta olmasına çalışıyorum.

Hemen ekleyeyim, işin zor kısmı halkaları örmek değil terzilik kısmı; uyacak mı uymayacak mı diye sürekli ölçü almak, serip bakmak, sağını solunu düzeltmek v.s. yoruyor insanı, ki terzilik bana çok yabancı değildir az buçuk kesip dikmişliğim vardır ona rağmen zorlanıyorum. Niyetlenen herkese zincir örmekten önce , bir ceket yayıp neresi nasıl bileşmiş v.s. önnün arkasını yakasını eteğini filan iyice gözden geçirmelerini, hatta daha iyisi gazete kağıdından patron çıkarmalarını tavsiye ederim.

Neyse şimdiye kadar çok büyük hata yapmadan ilerledim. Allahın izniyle elime yüzüme bulaştırmadan ve acele etmeden düzgün şekilde bitirmektir amacım.  :D
« Son Düzenleme: 12 Mart 2011, 02:26:49 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #38 : 12 Mart 2011, 14:34:55 »
 -^b -^b -^b

Tebrik ederim Sancar Bey, çok iyi gidiyor.  Halka çapları biraz büyük mü olmuş, yoksa fotoğrafta mı öyle görünüyor bilmiyorum, ama bu zırh konusu sonunda sizin ellerinizi de demire bulaştırdı ya, bravo...

;D ;D ;D

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 12 Mart 2011, 16:32:07 »
Sancar,

Süper olmus, hadi gayret cogu bitmis azi kalmis.... -^b -^b -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 13 Mart 2011, 00:25:46 »
Kayahan bey, Mergup sağolun. Halka çapının büyük görünmesi fotoğraftaki derinlik yanılsamasından kaynaklanıyor. İlk sefer için tabi çok küçük halka kullanmadım ama fresimde görüldüğü kadar da değil ;)

Bugün Deniz Müzesi'ndeydim (bu arada Beşiktaş Akaretlerde durağın arkasındaki Depo-Müze'yi herkesin görmesi lazım, osmanlı sarayındaki günlük yaşam eşyalarından, şehzadelerin oyuncaklarından çini sobalardan, sinema makinelerine, yazı takımlarına v.s.ye kadar yüzlerce çok ilginç eşyanın bulunduğu harika bir sergi yapmışlar. Üç tane kasap bıçağı da gördüm ki bayağı aşınmış olasalar dahi polat olduklarını zannediyorum. En ilginç tarafı müzenin depo kısmının kapılarının açık olması. Giriş sadece 1 TL -^b) Fırsattan istifade 2.kattaki Kayutbay'ın zırhına bir daha alıcı gözle iyice bir bakayım dedim. Eski Türk zırhlarındaki halka çaplarının olağanüstü küçüklüğü gerçekten şaşırtıcı,3-4 mm çapında ya vardı ya yoktu halkalar, ki bunlar bir de perçinleniyor. Bronz veya tombak olduğunu tahmin ettiğim aynaların et kalınlığı da zannımdan çok daha az idi. Bu arada maalesef dört beş defa uyarmama, ziyaretçi defterine yazmama, gördüğüm her yetkiliye söylememe rağmen ısrarla bir çift dizçeği zırhlımankenin omzuna yerleştirmekten vazgeçiremedim Deniz Müzesini; her gittiğimde ya sabır çekiyorum.  :-\

Bu arada dün gece mesaj attıktan sonra oturup sabaha kadar devam ettim zırh örmeye. Kolları önceden yapmıştım ama gövdeye ekleyince fazla uzun geldiğini gördüm, zira sağdan sola örgü dizileri kollar aşağı sarkınca açılıp iki kattan fazla uzunluğa ulaşıyor, dirseğe kadar olan kol yeni elini bile geçer hale geliyor. Ben de bir kolu ikiye bölüp iki kol yaptım. Diğerini en son eteğe ekleyeceğim.

Dediğim gibi örmek değil de böyle simetrik olsun, düzgün olsun diye yaptığım hesap kitap çok zaman alıyor, oturup ikide bir halkaları saymak falzasını çıkarıp eksiğini eklemek zorunda kalıyorsunuz.  Ama sabah şöyle üstüme geçirip belden kemerle sıktırıp bir baktım, fena durmuyor doğrusu. Bu akşam altı yaşındaki yeğenim gördü, halka artarsa ona da öreceğim bir zırh. Kılıçlar kamalar zaten hazır, kalkanı miğferi ok yayı filan da tamamlarsak artık kısmetse bu bahar ailece Viyana üstüne sefere çıkacağız...;D ;D
« Son Düzenleme: 13 Mart 2011, 00:38:54 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 13 Mart 2011, 22:13:27 »
İlk denemede aynasız düz bir zincir zırh ördüm, aslında henüz tam bitmedi çünkü halka yetmedi :) yeni sipariş vermem gerekecek, tamamlandığı kadarıyla bikaç foto ekleyeyim, kılıcımla beraber(cep tlf çekimi oldupundan görüntü kalitesi düşük) ...
Ayrıca SAncar beye katılıyorum , örme kısmı tabi zahmetli ve sabır istiyor ama terzilik kısmıda çok uğraştırıcı... Gerçi artık iyi kötü elimde bir kalıp oluştu bundan sonra daha rahat örebileceğimi düşünüyorum.

Uploaded with ImageShack.us

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 14 Mart 2011, 08:26:30 »
maşallah, ikinizin de çalışması bence çok güzel.
elinize sağlık  -^b ...
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #43 : 14 Mart 2011, 10:02:15 »
Gerçekten çok şık olmuşsunuz Uğur Bey, elinize sağlık.   -^b

Şimdi bir de aynalı zırh bekleriz sizden...   ;)

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 14 Mart 2011, 12:26:42 »
Eline sağlık Uğur; çok güzel olmuş.  -^b

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2