Osmanlı Zincir Zırh..  (89023 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı Zincir Zırh..
« Yanıtla #60 : 04 Nisan 2011, 19:06:20 »
Bekir usta senin sabahtan akşama bir gününü bana ayırıp, aynaları bizzat yapman sayesinde epey kolaylandı benim zırh, aslında bitti de sayılır(ayrıntısını hepsi tamamlanınca yazacağım ama tavsiyem elinin altında sütunlu matkap tezgahı, şerit testeresi v.s. olmayanlar aynalı zırh işine hiç girmesin, davulun sesi uzaktan hoş geliyormuş). Aynaları da taktım, zırhın örgüsünü de ufak tefek farklara göre yeniden ekleme ve çıkarmalarla uyarladım. Lakin o günden beri matkap beklediğimden bitiremiyorum zırhı. İnşallah biter bitmez fotoğraflayıp koyacağım foruma. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #61 : 04 Nisan 2011, 23:26:20 »
Elinize sağlık Uğur Bey. Orjinal zırh görmüş gibi hissettim.  -^b
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #62 : 05 Nisan 2011, 14:46:16 »
Sancar  abartmaaa.. :D :D
  Tam  ölçülerinde hazırlanmış , delik eksenleri bile  tek , tek  belirlenmiş  binme  payları hesaplanmış   karton  şablonları  getirmiştin. Ben  sadece  malzeme  seçimi ve  basit  kesme  , delme  işlemlerini  yaptım .
Sancara    inanmayın  dostlar  yayınlayacağı  fotoğraftaki  tüm  işlemlerin  faili  tamamiyle  kendisidir ,
olayda  benim  fazlaca bir taksiratım  yoktur . :D :D
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #63 : 05 Nisan 2011, 15:01:12 »
O "basit" işlemler tüm gün sürdü ama... :D Sen binme paylarını, delikleri tekrar hesaplamasan benim şablonlara kalsak bir günde bile bitiremeyecektik belki. Tek tek elde yaptığın kopçalar da caba. Sen yardım etmesen ben aynalı zırhı rüyamda görürdüm.  Tekrar sağol  -^b

Şeyh Galip

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 06 Nisan 2011, 15:46:10 »
 Sancar bey en kısa zamanda sizin zırhıda görmek istiyoruz artık :) merak ettim aynalar fln..

Bu arada aynalı zırha dahda küçük halkalarla , 2mm tel kalınlığı - 9mm halka çapı ,  başladım bakalım.. Artık sizlerin aynlarıda incelemk isterim, hatta mümkünse şablonları.. :D daha da mümkünse Bekir hocamdan bende bi yardım alayım ... ahh hatta birleşsekte imece usulü hem örsek bikaç tane hem metal işlerini halletsek

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #65 : 06 Nisan 2011, 16:53:45 »
Uğur bey zırh işinin tam bir terzilik işi olduğu aynalarda daha iyi ortaya çıkıyor. Her aynanın sayısı, ebatları, delik sayısı, binme payları v.s. zırha göre ve zırhın giyecek kişinin vücuduna göre değişiyor o yüzden benim şablonların size bir fayda sağlayacağını sanmam. Ama tavsiyem kalın ve esnek bir malzemeden (ben 2mm kalınlığında mukavvadan yaptım- kalın pvc daha iyi olabilir) kendi vücudunuza göre mutlaka şablon çıkarın. Şablonlarda binme paylarını, eğimi v.ds. iyi hesaplayın, şablon aynaları zırhla birleştririp her halkanın geleceği yeri ve zırh örgünün aynalara göre alacağı şekli(özellikle kol altları ve göğüs ile birleştiği yerde) iyice görün. Aynaların simetrik ve aynı büyüklükte olmasına dikkat edin. Ben kesmeyip yelkpare bıraktığımdan sonra hesap-kitap açısından başıma çok iş açıldı; şablonlar ve aynaların tam birbirine uymamasından ötürü zırhın birleşme yerlerini tekrar örmek ve bir sürü terzilik işi ile uğraşmak zorunda kaldım.  yüzden her ayna şablonunu bakla bakla kesip zırha öyle yerleştirmenizi, üst üste geldiği noktaları v.s. iyice incelemenizi tavsiye ederim. defalarca üstünüze giyip deneyin. Ve herşeyin tamamen doğru olduğundan emin olmadan da gerçek aynaları kesmeyin. Gerçek aynalar için Bekir ustanın tavsiyesiyle 1 mm kalınlığında sac kulandım; hem hesaplı, hem de gayet sağlam bir malzeme, tavsiye ederim. Aynaları yapmak için bir atölye ve Bekir usta gibi ne yaptığını bilen bir arkadaş mutlaka lazım. Elde filan kesmek, delmek, düzeltmek v.s. mümkün değil zira.

Allah kolaylık versin ;)

Şeyh Galip

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #66 : 07 Nisan 2011, 00:23:05 »
Aynaların fotoğraftaki gibi zincir zırh üzerine ayrı bir parça olarak giyilmesi mümkün mü yoksa burada kolayına mı kaçılmış.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #67 : 07 Nisan 2011, 03:18:19 »
Ben tarihi örneklerde böyle birşey görmedim, en azından Önasya(Osmanlı, Memlük, Safavi v.s.) Türk zırhlarında yoktur diyebilirim Anladığım kadarıyla bindirme aynaları deri üstüne zaptederek bir çeşit ikincil zırh yelek yapmışlar ki bunu yapmak da aynalı zırh yapmaktan kolay olmasa gerek. Bana avrupalıların "brigandine" veya "lamellar armour" dediği ve Asya'da da örnekleri olan yılan derisi gibi pul pul zırhları hatırlattı. Lakin ben bunu yapmaya girişecek olsam hiç örme zırhla uğraşmaz ve Bizans, Orta Asya ve Japon zırhlarındaki gibi tüm zırhı bu şekilde yapardım. Bu şekilde örme zırhın ayna kısımlarını karşılayacak biçimde bir versiyonu bizde yok.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2011, 03:22:30 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 07 Nisan 2011, 22:13:36 »
Sancar bey en kısa zamanda sizin zırhıda görmek istiyoruz artık :) merak ettim aynalar fln..

Bu arada aynalı zırha dahda küçük halkalarla , 2mm tel kalınlığı - 9mm halka çapı ,  başladım bakalım.. Artık sizlerin aynlarıda incelemk isterim, hatta mümkünse şablonları.. :D daha da mümkünse Bekir hocamdan bende bi yardım alayım ... ahh hatta birleşsekte imece usulü hem örsek bikaç tane hem metal işlerini halletsek

Sancarın  mukavva  örneğinden ,  tek tek ayna  ölçülerini beraber belirleyip  , her dilim ayna şeklinin    şablonlarını çıkardık .
 Bunlar üzerinden yeni bir ayna takımı çıkartmak  şimdi zor olmayacak  Uğur bey. :D
 Halka  çaplarınız  farklı olduğundan  yalnızca deliklerini  siz  belirleyip delebilirseniz  ben  bir takım ayna da size  çıkarır  kargolarım . :D  istediğiniz  bu  olsun 
 Ama  sancarın  yayınlayacağı örneğe  bir  bakıp siz  karar  verin , bana düşen kısmı kolay  artık  -^b .
PİRİ REİS

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #69 : 07 Nisan 2011, 22:56:43 »

Sancarın  mukavva  örneğinden ,  tek tek ayna  ölçülerini beraber belirleyip  , her dilim ayna şeklinin    şablonlarını çıkardık .
 Bunlar üzerinden yeni bir ayna takımı çıkartmak  şimdi zor olmayacak  Uğur bey. :D
 Halka  çaplarınız  farklı olduğundan  yalnızca deliklerini  siz  belirleyip delebilirseniz  ben  bir takım ayna da size  çıkarır  kargolarım . :D  istediğiniz  bu  olsun 
 Ama  sancarın  yayınlayacağı örneğe  bir  bakıp siz  karar  verin , bana düşen kısmı kolay  artık  -^b .

Çok zahmet olur hocam size.. ama çokta hayra geçer  -^b  sağolun  :) . ama dediğiniz gibi sancar beyin fotoğrafları yayınlamasını bekleyelim..

Turgut Uzundağ

• Üye
  • *
« Yanıtla #70 : 06 Mayıs 2011, 13:45:33 »
Zırh örmede kullanılan basit bir halka yapma aracı ve pense ile sıkıştırma
halkanın ölçüleri
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2011, 16:16:23 Gönderen: Turgut Uzundağ »

Turgut Uzundağ

• Üye
  • *
« Yanıtla #71 : 06 Mayıs 2011, 13:53:06 »
Örme sitilleri örneğe dikat ettiyseniz beşli gruplar oluşturup daha sonra bu gurupğlar birleştirerek bütüne ulaşılıyor.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2011, 13:55:55 Gönderen: Turgut Uzundağ »

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #72 : 06 Mayıs 2011, 19:01:47 »
Örmeyi  bitiren  arkadaşlarımız  hangi  yöntemleri uyguladılar  bilmiyorum  ama , yönteminizin  oldukça  hızlı  ve  düzgün  üretim  yapılabilecek    bir  metod  olduğu  anlaşılıyor  Turgut  bey . Katkılarınız  için  teşekkürler .
PİRİ REİS

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #73 : 12 Mayıs 2011, 22:28:11 »
Yeni örmeye başlayacak olan var ise bir kaç tavsiye vereyim,
1) Sabırsızsanız başlamayın
2) Tel alıp halka yapmayı önermiyorum epey zor olur direk hazır halka alın derim
3) Halka çaplarını 16,14,11 mm gibi büyük çaplarda alıpta hemen bitsin diye örmeyin sakın, 9 mm halka çapı 2 mm tel kalınlığı en idaelidir. Daha büyük halkalar üzerinize giydiğinizde elek gibi durur , zincir zırh havası vermez, verdiğiniz emeğe yazık olur kaldıki orjinal zincir zırhlarda dahada küçük halkalar kullanılıyordu.
4) Orjinale sadık kalarak çalışmlar yapın , osmanlı tarzı yada avrupa tarzı orjinal örnekleri inceleyin ve replika üretin böylece ileride inş düzenlenecek yarışmalrdada kullanılır hemde tarihi yaşatmış oluruz.
5) Penselerinizi iyi seçin,ortası yaylı kendiliğindne açılan ufaklar benim tercihimdi.
6) Sabırsız sanız başlamayın :)
Kolay gelsin

Turgut Uzundağ

• Üye
  • *

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2