Teknik Konular > Üretim Teknikleri

METAL PLAKADA KABARTMA , ÇÖKERTME

(1/22) > >>

Bekir Çankırı:
Yatağan için yaptığım  ön çalışmalar kapsamında , bulabildiğim tarihsel örnek ve  fotoğraflardan ,  deneme  - yanılma yöntemiyle  yaptığım çalışmaları  dostlarımla paylaşmak istedim .
Eleştirilerinizi tabii ki beklerim  ama   usta yardımı ve  desteğinden yoksun  ,  neredeyse  el yordamı  ve içgüdüyle   yürütüp ancak  bu seviyeye getirebildiğimi de  eklemeliyim .
uygulayacak  yeni  arkadaşlarımızın da  ekleyeceği bilgi ve tecrübeleri  ile  aslına  çok daha yakın örnekleri    hep birlikte daha kolay  uygular hale  geleceğiz  şüphesiz .

Önce  faydalandığım  birkaç   tarihi örnek :

Bu  ve benzeri  örnekler ışığında    yaptığım  denemeler :

Uygulama   fotoğraflarını  ve  ilave çizimleri  de  ayrıca  yükleyeceğim  tamamlamak üzereyim

Sancar Özer:
Eline sağlık Bekir usta, çok güzel örnekler bunlar. Hele ilk sefer için harika!

Görebildiğim kadarıyla sen emek verip tektek elde yapmışsın lakin Osmanlı'da bu gibi parçalar yapılırken kolaylık olsun diye kalıp da kullanılırdı ;) Örnek resimlerindeki kıvrım dallı tatar kılıcında kazıma, ve zannederim savatlama yahut koftgari de olmalı. Yani demem o ki o incelikte işlemeye yalnız kalıpsız elle kabartma-çökertmeyle ulaşmak çok zor bir iş. Tebrikler :)

Bekir Çankırı:
Koftgari de  çok merakla araştırdığım  ve uygulamayı çok iştediğim  bir teknik  Sancar . fakat  aşağıdaki örneklerde de  oldukça  net  görülüyor . Estetik  görüntüsü ve  ustalığı çok daha yüksek , nitelikli  bir  sanat. 
 İlk  resimdeki  kılıçta desenlerin  önce  bir yüzden elde baskılanıp  sonra araların tersten çökertildiği
daha yakın ihtimal gibi geliyor bana  .
benim  uygulama fotolarını verdiğimde   sanırım  daha  iyi  karar verebiliriz

Mergup Özkan:

--- Alıntı yapılan: Sancar Özer - 04 Şubat 2011, 16:47:14 ---Eline sağlık Bekir usta, çok güzel örnekler bunlar. Hele ilk sefer için harika!

Görebildiğim kadarıyla sen emek verip tektek elde yapmışsın lakin Osmanlı'da bu gibi parçalar yapılırken kolaylık olsun diye kalıp da kullanılırdı ;) Örnek resimlerindeki kıvrım dallı tatar kılıcında kazıma, ve zannederim savatlama yahut koftgari de olmalı. Yani demem o ki o incelikte işlemeye yalnız kalıpsız elle kabartma-çökertmeyle ulaşmak çok zor bir iş. Tebrikler :)

--- Alıntı sonu ---

Bekir Bey, Güzel Konu, kutlarim.

Sancar,
Bende bu Konuyu baslatayim diye düsünüyordum ama bir türlü hic bir yere sigmamisti, simdiye dek...
Evet "Koftgari" diye basladin, bende bunu temel sayip bir Video ve birkac resim paylasmak isterim.

Bu Videoda hindistanda cok ünlü olan Koftgari ustalarindan biri kendi  "El Sanatinin" bir kac kösesinden bakma ve görme imkani göstermis. (ama videonun bazi yerlerinde "Cekim hatasi" anlaminda göstermek istemedigi Konulari cektirmemis anlasilan... Kisaca özet gerekirse, tel cekilip ve islenilecek yeri "X" tipinde yani birbirine capraz halinde kaziyor ve bu kazimada cikan "Kanallar" icine "sertce basma, vurma ve itilerek"
yerlestirilen tel ve bundan dogan  Desen söz konusu...

Sandeep Singh - The Master of Koftgari Art

Kendi Koleksiyonumdaki bazi parcalarin üstünde bulundugundan bu islem yakin mesafeden resimledim... Aciklamalar resimlerin üzerinde...

Selam ve Saygilar

Mergup

Mergup Özkan:
iki Örnek daha...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git