METAL PLAKADA KABARTMA , ÇÖKERTME  (99661 defa okundu)

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
Ynt: METAL PLAKADA KABARTMA , ÇÖKERTME
« Yanıtla #45 : 11 Şubat 2011, 10:30:35 »
Koftgari yapılacak satıhın  istenildiği gibi çapraz kesilebilmesi için o satıhın önceden, çelik ,lacivert renk alıncaya kadar ( bu kaç derecede olur bilmiyorum ) ıstılıp tavlanması gerekir.Burada amaç iki türlü ,birincisi eğer işlenecek yüzey evvelce  sertlleştirimiş ise onu bir nebze yumuşatmak ikincisi ise üzerine
yerleştirilecek telin  bakır veya pirinç veya altın ve gümüş gibi daha rahat görülebilmesini sağlamak.Kullanılan tel kalınlığının 5 ila 7 mikron arasında olduğunu düşünürsek  bu teli görebilmenin bayağı bir mesele olduğu ortaya çıkar.İmalat sürecini düşündüğümüzde  namlunun  balçak zıh ve saplarının montesinden evvel dekore edildiğini, su verilmişse dahi süslenecek kısmın suyunun alınmış olabileceğini  düşünmek pek de yanlış olmaz sanırım.

Sinan Erşen

• Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 11 Şubat 2011, 11:13:41 »
çok özür dileyerek izninizle Bekir abinin yatağan üzerindeki kabartma ve çökertme tekniğinin detaylarını mümkünse resimli olarak görmek isterdim.. :) yeni bıçağımda uygulamak istiyorumda konuyu inşallah bölmemişimdir..
Keskin bıçak olmak için, çok çekiç yemek gerekir...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #47 : 11 Şubat 2011, 11:50:14 »
Koftgari yapılacak satıhın  istenildiği gibi çapraz kesilebilmesi için o satıhın önceden, çelik ,lacivert renk alıncaya kadar ( bu kaç derecede olur bilmiyorum ) ıstılıp tavlanması gerekir.
...

Bu ayrıntı ile her şey yerine oturuyor.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 11 Şubat 2011, 20:11:46 »
 Altay bey üstadım, Eylem, koftgari konusunda verdiğiniz bilgiler ve zevkli sohbet için tekrar sağolun; birçok nokta aydınlandı kafamda sayenizde.  -^b

Sinan beyin dileğini ben de tekrarlıyorum. Bekir usta, kabartma-çökertme tekniğinin detaylarını istiyoruz... ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
Iraklı Kılıç Ustası Anlatıyor...
« Yanıtla #49 : 12 Şubat 2011, 02:30:46 »
Youtube'da kılıç ve kılıçla ilgili rutin aramalarımdan birinde rastladığım ilginç bir videoyu siz dostlarla paylaşmak istedim. Sadam Hüseyin'in de kılıçlarını yapan Iraklı kılıç ustasının El-Cezire'nin ingilizce yayınında verdiği bir röportaj bu. Kılıçlardan çok fazla konuşulmasa da ustanın çalışmasını özellikle de kılıcın kını üzerine kabartma-çökertme işlemeler yapmasını bolbol izleyebilirsiniz.

Ayrıca video sadece kılıçlar açısından ilginç değil, aynı zamanda Irak'taki trajik durumu anlatması açısından da ibretlik... :-[

Saddam's swordmaker speaks - 20 May 07

Şeyh Galip

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #50 : 12 Şubat 2011, 10:46:13 »
Sanca Bey, izninizle son mesajınızı "Kabartma-Çökertme" başlığına taşıdım; nihayetinde forumumuzun bir youtube indeksine dönüşmemesi açısından, ilintili görsellerin ilgili konu başlıklarının içerisinde bir tamamlayıcı unsur olarak bulunmaları daha uygun olur herhalde...

;)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #51 : 12 Şubat 2011, 16:20:34 »
  Hadi, konuyu   basitleştirdiğim  bir  çizimle kabartma - çökertme   uygulamasına  tekrar  çevirelim   mi ?   :D

1-)   Desen  çizimi  : En çok  dikkat ve  emek  gerektiren  en  önemli  bölüm .
 kabartma  yapacağımız  metalin  üzerine  kurşun kalem ile   çizilebilir .    Veya  aydınger , asetat , yağlı  kağıt ya da  dosya kağıdına çizilen veya  yazıcıdan  çıktı alınan   desen  ,  altına  bir  karbon kağıdı  konarak  bantlanıp üzerinden kalemle geçilerek  dikkatlice  metalin  üzerine  geçirilir .

2 -) çizgilerin hemen dışından  çizgi şekline  uygun baskı ile  çekiçleyerek  ince kanal açma  :  önceden  uçları  çizgi  formlarına göre  açılmış  baskılardan  , desendeki  dış  çizgiye  uygun  formları
seçerek  , çizgi boyunca    bir kenarı çizgiye   dayalı  kanallar basılır.
 bu  aşamada  baskıların  uç  formlarında  eğeyle  küçük  değişiklikler  yapıp , aynı baskıyı  birkaç  formda kullanabilmek  için   ben  8  mm  çaplı  inşaat  demirinin  ucunu  önce  ısıtıp  dövdüm , ilk eğelemeden  sonra da  portakal  rengine  kadar ısıtıp  su  verdim.
Bu  şekilde  baskılarım  hem  çabuk  eğilip ,bozulmayacak ,  hem de tekrar  eğelemeye izin verecek  sertlikte  
3 - ) Desen  arası çökertme :  Tüm desenlerin   dış çizgilerini  kanallarla  dönüp  tamamlayınca sıra,  desen aralarını  çökertip , desenleri öne çıkartmaya   geldi .
 Ben  bu iş için  ucuna  hafif bir  bombe  verdiğim  3 - 4  mm  çaplı  bir baskı ile  , yine  ucunu  çok  küt  bir açı ile  taşladığım  3 - 4 mm  boyunda keski  biçimli  bir  baskı kullandım .
 Çok  yakın  çekim   desen  detayının  fotoğrafını  verdiğim  örnekteki  bombeli  olanı  ben  daha çok  beğendim
Desen aralarını çökertirken altta kurşun  plaka  da olabilir  , daha sert  bir  çelik üzerinde de yapılabilir ,

Anlattıklarım tamamen  kendi denemelerimle  elde ettiğim  sonuçlardır  ve  bence  en  iyi  tecrübe  uygulamaları  fazlaca  yaparak  elde  edilendir . küçük  parçalar  üzerinde   basit   desenlerle   başlayıp ,  ilerledikçe  hakimiyetinizin  artmasıyla  desenlerin  çok  daha  hızlı  güzelleştiğini  göreceksiniz .

Kurşun  altlık için   ben   12 Mm  genişlikteki  3 mm  saç  bantı   bükerek  10  x 15 cm  lik  bir  çerçeve  yaptım .  Alttan  boşluk  kalmamasına  dikkat  ederek bir  çelik  plaka  üzerine  yerleştirdim.
Hurdacıdan aldığım   3 -4 kg   kurşunu  açık  havada eritip   içine  döktüm , soğuyunca  kalıp çerçevemin  bir  köşesini  açarak , içinden kurşunu aldım . kurşun  ezildikçe  yeniden  eritip  aynı  kalıba  dökerek  kullanıyorum .

« Son Düzenleme: 13 Şubat 2011, 11:33:10 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 12 Şubat 2011, 22:26:20 »
Yaprak yahut kabarttığınız diğer nesneleri levhayı ters çevirerek kabarttınız mı?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 18 Şubat 2011, 13:35:16 »
Hadi  biz  işimizle konuşmaya devam  edelim  mi ?   :D :D
Çizimle  anlattığım işlemin   uygulama  fotoğrafları :

Üzerinde  çalıştığım  son  hali    .  ilerledikçe  paylaşmaya devam  edeceğim  tabii  :D

PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #54 : 18 Şubat 2011, 15:21:43 »
Bekir usta, reesimlerden tam çözemedim de, acaba işlemeyi levhanın tersinden mi yapıyorsunuz, yoksa direk yüzüne mi işliyorsunuz?

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #55 : 18 Şubat 2011, 16:26:44 »
bekir bey elinize sağlık güzel bir çalışma size sormak istediğim bir soru var kullandığınız metal sarı kac mm acaba  0.50  mi .0.40 mı  işleme başlanmadan önce metal üzerinde temberleme yapacakmıyız

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 18 Şubat 2011, 16:31:33 »
Bekir usta, reesimlerden tam çözemedim de, acaba işlemeyi levhanın tersinden mi yapıyorsunuz, yoksa direk yüzüne mi işliyorsunuz?

Bekir usta sanırım repoussé tekniğini tercih etmiyor.
Eylem Cengiz

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 18 Şubat 2011, 16:46:48 »
Kopya kağıdı ile  deseni  çizdiğim  ön yüzüne  çalıştım  Sancar .Çizgilerin  üzerine önce   çeşitli  formdaki  baskı kalemleri ile  arka arkaya vurarak , yalnızca  ön  yüzünden deseni  tamamladım .
Böylece  tüm  çizgiler  kendi  hatları boyunca   1- 1,5 milim  " ÇÖKERTİLDİLER " baskı ve çekiç görmeyen   kabarık bölümlerin  sırrı da  ;D alttaki  kurşun  plakada  :D . Çevresindeki  çizgileri alttaki  kurşunla birlikte  çökertince  ortadaki  işlem  görmeyen  bölüm  eski düzlemini  kurşun desteği ile  koruduğu  için çizgilere  göre yükselti  olarak  kalıyor .  Çizgiler tamamlanıp  desen  çevresi  de   yuvarlak  pul baskı ile  indirilince   (   6   ve   7  no lu  fotoğraf ) desenlerin   tamamı  kabartma olarak  öne çıkıyor .  
Dışa  doğru  kabartma    da   gerektiren , derin dövülmüş ve  desenli  formlar  için  (  at başlığı  ,  tas - tabak  kalkan  ,dizcek  gibi ) tersten  de  ikinci dövme uygulanıyor . ama  özellikle  silah bezemesi için  alçak  kabartmalar  yeterli olacağından  tek  yüzden  işleme ile  istenen desen rahatlıkla  elde edilebiliyor . Tekrarlamakta fayda var  , bilgim  ve   anlattıklarım   deneme - yanılma  ile  öğrendiklerimdir  .  bu  sanatın yalnızca böyle uygulanacağına  dair  bir iddiam   olmadığı  gibi . kendim de henüz  bir  metod  ortaya koyabilecek    tecrübeden  çok   uzaktayım . Dileğim  , uygulayacak  diğer ustalarımızla birlikte  bu  sanatımızı da hem  öğrenip  , hemde birlikte geliştirerek  bizlerin  de gelişmesidir  .
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2011, 16:49:16 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 18 Şubat 2011, 16:54:26 »
Ben 0,5 mm   pirinç  saç  kullandım  abdurrahman  usta .  Hatırlattığın  çok  iyi oldu  unutmuşum :  pirinç  sactaki  haddeleme gerilimini  almak  için   önce  tamamını kırmızı  renge kadar   tavlayıp  yumuşattım .
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 18 Şubat 2011, 16:58:59 »
Anlattığın için sağol Bekir usta ;)

Şeyh Galip