METAL PLAKADA KABARTMA , ÇÖKERTME  (98099 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: METAL PLAKADA KABARTMA , ÇÖKERTME
« Yanıtla #60 : 19 Şubat 2011, 10:39:58 »
Bu denemeleri  kültürümüze  ,  bize   ait  oldukları  için  araştırmaya  değer çalışmalar  olarak  görüyorum Sancar . Elimin   erdiğince de   yaparak   her  gün  daha çok  öğreniyorum .
Anlamak  için  soru  soran ya da benim gibi  uygulamalar yapmak isteyen   dostlarıma da elde  ettiklerimi    anlatmak  isterim  seve , seve  . -^b
Olabilse de  hepimiz   kendi   kültür  değerlerimiz  üzerine  daha  da çok  çalışıp  ürünler verebilsek .
Elde ettiklerimizi de  anlatıp  açıklamakta  yarışsak  birbirimizle .
   Di  mi ... ?
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #61 : 19 Şubat 2011, 11:47:56 »
Sizlerin özverisiyle bilgiler toplanacak ve ayrıntılar günışığına çıkacak inşallah. :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sinan Erşen

• Üye
  • *
« Yanıtla #62 : 19 Şubat 2011, 13:57:31 »
Bekir abi, yatağan balçağında nasıl tarif edeyim bilemedim ama sap tarafına olan boynuzun üstünde kalan kısım var orayı ayrı yapıp oksijenlemi birleştirdin yani tek parçadan kabartmak orayı biraz zor geldi bana...
Keskin bıçak olmak için, çok çekiç yemek gerekir...

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #63 : 19 Şubat 2011, 18:04:17 »
Doğru tahmin etmişsin  Sinan . -^b.
Balçağın yan aynasının  kabzayla  birleşen kısmında  yarım daire şeklinde tesviye  ettiğim   çıkıntıyı   uygun bir  açıyla eğip ,  önceden ölçerek  dikdörtgen  şeklinde  kesip , desen işlediğim  düz  parçayı da  işlemeleri bitince   yarım yüksük şeklinde yuvarlayarak  uç uca getirip   lehimledim .
Yani  bir parça  yan ayna , bir parça da yarım yüksük  olmak üzere  tek yüzde  iki  parça  var . birleşim kenarlarını  kalıpçı eğesi  ve  zımparayla tam  tesviye  edip  aralıksız  alıştırırsan   işlemden sonra  dış yüzdeki lehim  kalıntılarını  temizlediğinde   bütün bir  parça  kadar  güzel olacak .
 Benim deneme  parçasında  acemi  lehimlerim  ve  temizlemek için de  desene verdiğim hasar  iyi görülsün de    ibret olsun  bana  ;D ;D

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2011, 18:09:38 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Sinan Erşen

• Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 21 Şubat 2011, 10:16:23 »
teşekkür ederim abi benim acilen bir tane kuyumcu tipi 6kg lık oksijen seti almam lazım...

Sinan Erşen

• Üye
  • *
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2011, 18:25:44 Gönderen: Sinan Erşen »

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #66 : 25 Şubat 2011, 20:16:33 »
Eline sağlık Ahmet dalak  ustamız . Bu ata   sanatının  inceliklerini bizlerle  paylaştığınız için
Eline  sağlık  ve  teşekkürler   Sinan usta  bulup  paylaştığın bu videolar için  .
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #67 : 26 Şubat 2011, 11:13:15 »
Deneme  çalışmamı  bitirdim  bu da  son  hali  :)

« Son Düzenleme: 28 Şubat 2011, 19:03:48 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 26 Şubat 2011, 19:55:38 »
Bir "deneme" isi icin cok güzel bir objekte cikmis, kutlarim efendim... -^b
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #69 : 28 Şubat 2011, 19:03:49 »
Helal olsun Bekir usta. Harika olmuş.

Daha önce koftgari meselesini de burada tartıştyığımız için konu dağılması olmaması açısından buraya ekleyeyim dedim. Nejat Eralp'in kitabında zırhlarla ilgili bir konuya bakarken tesadüfen silah süsleme teknikleri konusuna gözüm takıldı. Nejat hoca kakma ile  koftgariyi birbirinden ayırıyor ve koftgarinin Türkçe karşılığı olarak "çakma" terimini kullanıyor. Metin şu şekilde:

"Çakma: Bir adı da küftgari olan bu teknikle altın veya gümüşle kaplanması düşünülen geniş satıhlarda kaplama yapılmıştır...Çakma tekniğinde yüzeylerde uygulanacak yazı ve motiflerin kenar konturları kazıma tekniği ile oyulur. Daha sonra konturlar ortasında kalan geniş yüzeyler noktalar halinde kumlanır veya karmaşık birbirini kesen çizgilewr halinde oyulur. Varak halindeki altın ve gümüş bu yüzey üzerine konularak ısıtıldıktan sonra çok hafif darbelerle yüzeye çıkılarak yapıştırılır. Yüzey kenarlarındaki çapaklar temizlenir ve konturlardaki metal birikimleri çekiçlenerek çakılan maden üzerine yaptırılır. Bu teknik varak yerine zaman zaman yan yana konulan tellerin dövülmesi ile de uygulanabilir." (Nejat Eralp, Tarih Boyunca Türk Toplumunda Silah Kavramı ve Osmanlı İmparatorluğunda Kullanılan Silahlar, sf. 182)

Ne dersiniz?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #70 : 28 Şubat 2011, 19:19:17 »
Ne denir ,  harika bilgiler denir  Sancar  :D
Bu  kısa metindeki ifadeler bile   kendi içinde ipuçları veriyor , Tarihi  silahların  namlu  fotoğraflarına  yakından bakarak  çok  küçük  bir iki benzer deneme  yapmıştım  ,  " Çakma  "  anlatımı  aradığım yöntem için  aydınlatıcı oldu  . Teşekkürler , yöntem hakkında daha geniş bilgisi olan dostlarımızın da katkısı ile  faydalı bir  çalışma konusu daha açılmış  olacak  hepimize .
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2011, 19:24:36 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #71 : 10 Mart 2011, 01:19:11 »
Bu denemeleri  kültürümüze  ,  bize   ait  oldukları  için  araştırmaya  değer çalışmalar  olarak  görüyorum Sancar . Elimin   erdiğince de   yaparak   her  gün  daha çok  öğreniyorum .
Anlamak  için  soru  soran ya da benim gibi  uygulamalar yapmak isteyen   dostlarıma da elde  ettiklerimi    anlatmak  isterim  seve , seve  . -^b
Olabilse de  hepimiz   kendi   kültür  değerlerimiz  üzerine  daha  da çok  çalışıp  ürünler verebilsek .
Elde ettiklerimizi de  anlatıp  açıklamakta  yarışsak  birbirimizle .
   Di  mi ... ?

Iyi Aksamlar Bekir Bey,

Bir Antikacida bir parcaya rastladim ve hemen aklima siz geldiniz. Konu bu Baslik altina cok uyar gibime geldi ..... :D

Parcayi ilk gördügüm ve detayli baktigimda bazi kafamdaki sorular cevablandi gibi sanki. Fazla yazi yazmiyacagim, hepinizin yorumunu ve görüslerinizi merak ediyorum... ;D

- Ilk iki resim Antikacidaki buldugum Parca (19. yüzyilin basindan, cok güzel korundugundan herhalde Profesyonelce Konservation olmus anlasilan ...) ki bu tarihlere kadar gelebilmis, Ana / Ham Madde tamamen Odun  olmak sarti ile hic bozulmamis öyle duruyor...

- Son 2 resim bu "Tahta Kaliptan" cikan eser formlarindan bazi örnekler...

Not: Son günlerde ekranlarda konusulan "Osmanli " dizisinde Haremdeki Bayanlarin hatta Yenicerilerin belinde epeyce görülmekte bu obje...

Selam ve Saygilarimla

Mergup

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #72 : 10 Mart 2011, 01:31:09 »
Daha iyi anlasilir diye bir iki resim daha yüklüyorum... :D

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #73 : 10 Mart 2011, 21:58:50 »
Çok teşekkür ederim  Mergup  bey .  -^b
Sancar dostumuz  daha önceki bir  mesajında , Osmanlıda  bu  sanatın  çeşitli  kalıplar  kullanılarak  icra edildiğini  yazmıştı .
Gönderdiğiniz  kalıp  ve  önlü - arkalı  toka  fotoğraflarını da görünce  , bende de   o  dönemdeki  uygulama  ile  ilgili  pek çok  karanlık  nokta  aydınlandı .-^b
İlk  fotoğraftaki  ahşap  kalıbın  üzerindeki  , kalıpçılıkta " erkek " denilen  çıkıntıların  ,  başları  çeşitli  sekillerde işlenmiş  metal  çiviler şeklinde  işlenip  sert  ahşaba  çakıldığını düşünüyorum.
Daha sonra  bu  kalıp  kurşun  ya da  zift gibi  daha  yumuşak  bir  zemin  üzerine  konan  tavlanmış gümüş  plaka üzerine yerleştirilip , çeşitli ağırlıklar  ya da çekiçle uygulanan  baskı sonucu şekillerin  gümüşe  kolayca  geçmesiyle  döneminin  ,kalıp kullanarak seri  imalat  yöntemi uygulanmış  olabilir .
Kalıp  üstüne  eklenmiş  ilave  bombeli  ahşap  parçasının  da   bu  baskıyı  karşılayıp  dayanımı  arttıracak bir  ilave olduğunu  sanıyorum.
Sancar  ya da  diğer dostlarımızın  elinde  bu yöntemle  ilgili  eğer  başkaca  birkaç  bilgi  var  ise   dönemindeki  uygulamanın  tekrarlanabileceği  bir  kalıbı  bugün   aynen  yapmamız için bir  engel  kalmayacak .  Bu da  bana  iyi  bir  haber  gibi  geliyor  .
Ne  dersiniz ? ;) ;)
PİRİ REİS

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #74 : 10 Mart 2011, 22:22:31 »
Çok teşekkür ederim  Mergup  bey .  -^b
Sancar dostumuz  daha önceki bir  mesajında , Osmanlıda  bu  sanatın  çeşitli  kalıplar  kullanılarak  icra edildiğini  yazmıştı .
Gönderdiğiniz  kalıp  ve  önlü - arkalı  toka  fotoğraflarını da görünce  , bende de   o  dönemdeki  uygulama  ile  ilgili  pek çok  karanlık  nokta  aydınlandı .-^b
İlk  fotoğraftaki  ahşap  kalıbın  üzerindeki  , kalıpçılıkta " erkek " denilen  çıkıntıların  ,  başları  çeşitli  sekillerde işlenmiş  metal  çiviler şeklinde  işlenip  sert  ahşaba  çakıldığını düşünüyorum.
Daha sonra  bu  kalıp  kurşun  ya da  zift gibi  daha  yumuşak  bir  zemin  üzerine  konan  tavlanmış gümüş  plaka üzerine yerleştirilip , çeşitli ağırlıklar  ya da çekiçle uygulanan  baskı sonucu şekillerin  gümüşe  kolayca  geçmesiyle  döneminin  ,kalıp kullanarak seri  imalat  yöntemi uygulanmış  olabilir .
Kalıp  üstüne  eklenmiş  ilave  bombeli  ahşap  parçasının  da   bu  baskıyı  karşılayıp  dayanımı  arttıracak bir  ilave olduğunu  sanıyorum.
Sancar  ya da  diğer dostlarımızın  elinde  bu yöntemle  ilgili  eğer  başkaca  birkaç  bilgi  var  ise   dönemindeki  uygulamanın  tekrarlanabileceği  bir  kalıbı  bugün   aynen  yapmamız için bir  engel  kalmayacak .  Bu da  bana  iyi  bir  haber  gibi  geliyor  .
Ne  dersiniz ? ;) ;)

Evet, ayni kanaatdeyim derim.... ;D -^b

Hattaki hatta bu "Yöntemi" Yatagan yapan Usta veya Arkadaslarimizda icra edebilir. Böylelikle yapilan parcalar birazcik olsun, tarihine daha uyumlu, yakin takiben orijinal eski tarihi parcalari tekrar canlandirmak etabinda önemli bir "yol tasi" olarak görünebilir....

Selam ve Saygilarimla

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2