Ankarada Acil Görüşebileceğim Cebehane Yetkil/Görevlisi Aranıyor...  (6954 defa okundu)

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
Selamun Aleykum Cebehanenin değerli mensupları..

Allah izin verirse kavsi gurubu olarak bu hafta kültür bakanlığı ile bir görüşmemiz olacak, yer- destek vs için. Bende aynı zamnda bir cebehane üyesi olarak , Bakanlıktakilerle hem yay yapımcılığı kavsi sanatı hemde demirci(cebe) sanatı ile ilgili konuşmayı arzuluyorum.
Lakin istekle yetmiyor, ne yazıkki demirclilikte fazla bir bilgi ve tecrübem yok. O yüzden siz Üstadlarımdan yardım rica ediyorum. Mümkünse Cuma günü ankarada olup bakanlığa bizimle gelebilecek, değilse bana ulaşıp bilgi aktarabilecek ve tavsiyelerde bulunabilecek. Şimdiden Allah razı olsun

Selametle...

Mesut Çetin

• Üye
  • *
Uğur Bey inşallah hakettiğiniz ilgi ve desteği alırsınız. Ustalar varken bana laf düşmez ancak şu sürüncemede bırakılan silah kanunu tasarısı bir an önce kabul edilse önemli bir katkı sağlar diye düşünüyorum.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
 Halen  üretici konumundaki arkadaşlarımız   ve bu konuma gelebilecek ustalarımız için , aslına  uygun  , yüksek nitelikli  sanatsal ürün  olarak  tanımlanabilecek   eserlerin üretimini ve  bir  kültür ürünü olarak satılabilirliğini  önleyen en önemli etken ;
 Bezdiren  bürokratik  işlemler ile  herkesçe  farklı yorumlanarak  sonunda "yassak "tan  başka  kararın  çıkmayacağı   belli , üzeri  nasır  bağlamış ,aslında işlerliği de kalmamış  yasalar .
Kültür  bakanlığımız ; hem kültürel hem de ekonomik ilerlemeye  katkı sağlayacak  nitelikli   kültür  eserlerimizin  bugün   ( en  azından) replika denen tekrar üretimlerinin yaygınlaşması için bence öncelikle
 a- Nitelikli kültürel   eser sayılabilecek   eserler  (kesici silahlar  , kalkan , zırh  gibi  savunma  gereçleri , ok , yay , gürz , şeşper ) V.b  için  öncelikle  bir  tanım ortaya koymalı .( DÖSİM lerde  malezyadan ithal  yayları , okları  Türk yayı  adıyla  görüyoruz )
 b - Bu  eserlerin  üreticilerinin bugünki  pazar şartlarında hem  birbirleri  hem de dünyadaki  rakipleriyle  kıyasıya  yarışıp , en iyisini  ortaya çıkarmaları ve de   üretip  satabilmeleri , vergi  ödemeleri   için , uyacakları  yasal sınırları  da  başka türlü yorumlanamayacak  netlikte  çizip   meydandaki  taşı   temizlemeli . Yarışacak  pehlivan  meydana koşacaktır.
Bence  bu  kadarı bile  kültüre yapılabilecek  büyük  hizmet olur . Çünki Türk  kültür ürünlerimizin tüm dünyada  , nitelikli  ürüne  aç  , uzun  süre de  doyurulamayacak   talebiyle  , alıcı kitlesi   zaten  hazır
  , bizden  ürün bekliyor  . mal  bekliyor , arz  bekliyor  .
« Son Düzenleme: 02 Mart 2011, 22:02:33 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
İnş Cuma günü kanun hakkında da konuşuruz. Lakin bizim konuşacağımız asıl konular bir yer alınması ve yay yapımının dışında birde  ufak çapta demirhane kurulması isteği olacak. Bunun içinde bilgi eksikliğim vardır benim, yardım istğeim ondandır.

Diğer konuyada gelecek olursak, zaten bizlere resmi birer sanatçı kimliği sağlanması düşünülmektedir. Böylece üretim daha kolay olur ,tanıtımıda zaten bakanlık ve belediye kendisi üstlenecektir. Örnek olarak yaşayn insan hazineleri programına bakılabilir.

Uğur Nakaş

• Üye
  • *
İlgilenip özelden mesaj atan moderetörlerim sağolun, ben cevapladım numaramı gönderdim ama emin değilim bazen gönderdiğim mesajlar gitmiyor

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2