DIMIŞKI YAPMAK  (72275 defa okundu)

Durukan Türe

• Üye
  • *
Ynt: DIMIŞKI YAPMAK
« Yanıtla #30 : 17 Mart 2009, 06:45:08 »
sagol sefa,
zaten ayrıştırmanın maalesef mumkun olmadıgını bende ogrendım. döküm atolyelerinin kalıp için kullandıkları malzemeleri buldum. silicalı kum, vs vs. yada belkide direkt uretci ıle konuşmak lazım.

temel hedeflerim aradında kendi çeligimle silah yapmak var ama demirciliğin d sini bitirmeden o iş olmaz sanırım.

eski 25 kuruş larla ilgili tavsiyeye teşekkür ederim. çok işime yarar ama yeterince fazla sayıda bulunabilir mi ona bakmak lazım.

bu arada site uyudu sanırım....

durukan

Durukan Türe

• Üye
  • *
yeni proje
« Yanıtla #31 : 17 Mart 2009, 07:56:01 »

arkadaşlar haftasonuna yetiştirmeye istedigim projemi sizlerle paylaşmak istiyorum.  amacım duzgun motıfli bir şam çeligi yapmak oldugu için kaliteli çelik olarak ege çeligi muhtemel W-2, planya çeligi ( tam ne oldugunu bilmiyorum ama hss veya paslanmaz çelik degil, ve 1040 karbon çeligini kullandım. maalesef birleştirmelerin fotografını çekemedim. sonra kendi yaptıgım minik ejderi ateşledim. (benim fırın oluyor)

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 17 Mart 2009, 08:10:11 »
sonrasında bir tanesi 5 digeri 6 kattan oluşan barları daha once gökhanın anlattıgına benzer bir şekilde birleştirdim. bu aşama yapımın en hassas aşaması ve çok dikkat gerektiriyor. yalnız oldugum için bu aşamanın fotografıda maalesef yok. sonra 10 cm uzunluktaki plakaları ezerek uzattım. birbirine çok yakın boyda iki plakanın ocaktakı son halleri aşagıdaki gibiydi...

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 17 Mart 2009, 08:11:52 »
resmin detayları için özür dilerim. maalesef istenilen ölçülere göre ayarlamada zorluk çekiyorum. nasıl bir program kullanacagım konusunda da emin degilim.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 17 Mart 2009, 19:03:03 »
Durukan bey çalışmalarınızı taktir ile takip ediyorum.

Bu konuları sizin kadar bende araştırdım. pota konusunda bir  iki önerim var belki olur bilmiyorum açıkçası bende denemedim ama olabileceğini düşünüyorum.

Kilden pota yapmak için kil ve ateş tuğlası karışımı işe yarayabilir, ateş tuğlasını iyice ezip toz haline getirdikten sonra, kille karıştırarak bir pota yapılabilir diye düşünüyorum, tabi burada kullanılacak kil, sadece bağlayıcı olması acısından ve en az ne kadar kullanılabiliyorsa o miktarda olmalı diye düşünüyorum ama denemek lazım tabi. Birde bu karışımın bir kalıp içinde iyice sıkıştırılarak oluşturulması gerek sanırım sonrada iyice bir bekleme ve fırınlanmadan sonra işe yarayabilir.

yada en basitinden bir ateş tuğlasını oyarak yapılabilir.?

Ayrıca kiltaş diye bir firmanın ürettiği ısıya dayanıklı beton malzemeleri var, onlarda bir seçenek

Girafit pota ise bulması biraz zor, vakti zamanında kapalı çarşı etrafında kuyumcu malzemeleri satan yerlerde bol miktarda görmüştüm.acaba bu potaları kaç kere kullanma şansımız var o da ayrı bir konu.

Tabii burada beklide en kritik olay şu biz bunu günümüz teknolojisi ile çözmeye çalışıyoruz. Ama yapmak istediğimiz pota çeliği bundan 1000 yıl öncesinde yapılıyordu, yani benim gönlümden geçen gerçekten bir kil potada eski tarza bir eritme ocağında eski deri bir körük yardımı ile bu işlemi yapmak.

Her şey sırayla değil mi? İlk önce pota çeliğini yapmayı başarmak gerekli,...
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 17 Mart 2009, 19:17:29 »

Durukan bey bir konuyu daha hatırlatmakta yarar görüyorum pota çeliğinde kullanılacak olan malzemelerin içeriğini tam olarak bilmek gerekli. En azından sahip oldukları karbon oranlarını bilmek şart. Çünkü karışım sonunda ortaya çıkan çeliğin %1,5 ile % 2 aralığında olması gerekiyor.

Döküm demir ve saf demir karışımında kullanılan malzemeler ve karışım oranları dikkatli seçilmeli, ayrıca vanadyumun bu işlemde önemli rolü varmış, kullanılan malzemelerde vanadyum miktarı nedir, ve gerekiyorsa bu karışıma vanadyum da koymak gerekebilir. Onun temini de ayrı bir konu.

İçine konulan cam kırıklarından, yeşil yapraklara kadar pek çok incelikleri var. Ayrıca çeliği eritmekle de olay bitmiyor. Sonrasında bir süre tavlanması ve daha sonra işlenmesi gerekiyor.

Yani bunun damascus yapmaktan daha zor bir işlem olduğu aşikâr bir gerçek

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 17 Mart 2009, 22:26:35 »
orası kesin. zaten bu işler bir anda olmuyor. böyle olmasıda lazım. zamanla. ateş tuglası kullanıyorum ben fırınımda ve ocagımda. en kalıteli olanlardan birisini kullanıyorum ancak sınırı 1300 derece. bize 1500 dereceye yakın bir sıcaklık gerekiyor.

bir arkadaşımla konuşurken aklıma birkonu geldi. bildigimiz seramik malzemeler oldukca ateşe dayanıklı. dısına bir kat kil tabaka koyarak bu işi başarabilirmiyiz acaba. ne dersiniz.?

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 18 Mart 2009, 07:31:14 »
birleştirilen iki barın ilk gun son hallerının fotografını aşagıda veriyorum

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 18 Mart 2009, 21:17:26 »
seramik konusunda haklı olabilirsiniz, zaten ısı yalıtım işindede yüksek sıçaklıklara dayanımından dolayı seramik elyaf materyaller tercih ediliyor.

bildiğim kadarıyla bazı seramikler 1400 dereceye gibi yüksek sıcaklıklarda pişiriliyor,

durukan bey bu işler birazda deneme yanılma yöntemi ile oluyor.
bizim için en garantisi grafit pota sanırım. belki birkaç kez kullanılabilirde.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2009, 21:19:00 Gönderen: Gökhan Bakla »

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 19 Mart 2009, 00:51:58 »
Durukan öncelikle kolay gelsin diyor ve tebrik ediyorum, sonuçları merakla bekliyoruz. Pota konusunda hazır potaları kullanmanı öneririm, diğer seçenekler büyük oranda zaman kaybına yol açacaktır, Gökhan beyin sözünü ettiği potada çeliği oluşturma yöntemi oldukça zor bir iş, içerisine konulacak katık elemanları, oranları, konulacak malzemenin saflığı vs vs içinden çıkılması çok zor bir prosesler bütünü. Bunları canınızı sıkmak için söylemiyorum sakın öyle algılamayın ama durum böyle. Benim düşünceme göre eğer potada bir alaşım yapılacaksa hazırda var olan ve içeriği belli olan malzemeleri kullanmak daha kolay ve daha hızlı sonuca götürecek bir yöntem. Burada nikele yoğunlaşmak daha doğru olur gibi geliyor. yine canınızı sıkmak istemem ama pota sonrasında elde ettiğiniz ürün sonuçta bir alaşım olacağına göre ve alaşımları oluşturan katık elemanlarının alaşımı oluşturan yapı içerisinde homojen bir dağılım göstereceğini bildiğimize göre böyle bir ürünü daha sonra dövüp asite attığınızda ortaya görsel anlamda sizi pek tatmin edecek bir sonuç çıkmayacaktır, öyle olsaydı crom vanadyumlu bir açık ağız anahtar alıp ( ki zaten sözettiğimiz katık elmanlarının hepsi bunlarda var) ısıtıp dövsek ve katlasak zaten böyle bir sonuca ulaşmış olurduk. Konuyu tartışabiliriz, en azından forum uyumamış olur:) selamlar
Sefa

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 19 Mart 2009, 11:17:30 »
Sefa bey sizde benim bir zamanlar düştüğüm hataya düşüyorsunuz, ilk önce dımışkı pota çeliği ve eski ustalar yazısını okumanızı tavsiye ederim çünkü sözünü ettiğimiz çeliğin içindeki desenlerin oluşması soğuma esnasında oluşan dentrit yapı yüzünden oluyor. Yani içine katılan crom veya nikel gibi bir madde yüzünden değil.

Hazır grafit pota kullanma konusunda haklısınız. yalnız konumuz dımışkı yapmak, yani bin yıldan çok daha uzun bir süre bu çeliği kil potalarda yapmışlar. Bizimde hedefimiz kil potada bu çeliği yapmak olmalı

Bizim bulmamız gerekenler
•   kil potanın hazırlanışı ve kullanılan malzemeler
•   içine konulan saf demirin türü
•   içine konulan döküm demirin içeriği
•   kullanılan ocak şekli
•   kullanılan kömür
•   içine konulan cam
•   içine konulan yeşil yaprak
•   eritme sonundaki potanın nasıl soğutulduğu
•   elde edilen pota çeliğinin tavlanması
•   işlenmesi ve su verme işlemleri
vb. gibi diğer teknik bilgiler.

Bizim ilk hedefimiz bu çeliği şimdiki teknoloji ile yapmayı başarmak.. ama eski ustaların bu çeliği nasıl yaptığını bilmeden bunu başarmamız da imkansız.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2009, 11:19:22 Gönderen: Gökhan Bakla »

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 19 Mart 2009, 12:52:11 »
Gökhan bey öncelikle belirtmem gerekir ki kesinliği olmayan bir konuda ancak bir fikir yürütebilirsiniz, bu hatalıdır ya da değildir, konuştuğumuz konuda buna benzer bir konu zaten bu nedenle bende fikrimi söyledim. "Dımışkı pota çeliği ve eski ustalar" yazısını çok önceden okumuştum zaten o yazı da yine kesin bilgilerden oluşmuş bir yazı değil orada da yazar fikrini söylemiş tıpkı bizim gibi. Dentrit oluşumu dediğimiz olay aslında yapısal  soğuma sonucu ortaya çıkan bir anlamda döküm kusurudur.
Elbette geleneksel yöntemlerle üretim yapmayı denemek mümkün ama günümüz koşullarında ne olduğu belli olmayan herhangi bir kaydı olmayan malzemeleri ve üretim yöntemini bulup biraraya getirip ortaya bir ürün çıkarmak çok zor.

Bizim bulmamız gerekenler
•   kil potanın hazırlanışı ve kullanılan malzemeler
•   içine konulan saf demirin türü
•   içine konulan döküm demirin içeriği
•   kullanılan ocak şekli
•   kullanılan kömür
•   içine konulan cam
•   içine konulan yeşil yaprak
•   eritme sonundaki potanın nasıl soğutulduğu
•   elde edilen pota çeliğinin tavlanması
•   işlenmesi ve su verme işlemleri
vb. gibi diğer teknik bilgiler.

örneğin yukarıda sıraladığınız maddelerin hiç biri konusunda emin değilsiniz olsanız bile o malzemelerin bir çoğunu bulmanız ( hele de bizim ülkemizin koşullarında ) neredeyse olanaksız. biz daha saf nikel konusunda eski 25 kuruşlardan yararlanmaktan bahsederken saf demiri yada vanadyumu !! nasıl elde edeceğinizi düşündünüzmü?
Herşeye rağmen umarım bu yöntemlerin hepsini bir araya getirerek ortaya bir şey çıkarırsanız ilk başta ben inanılmaz mutluluk duyarım. Selamlar
Sefa
« Son Düzenleme: 19 Mart 2009, 12:54:28 Gönderen: Sefa Çabuk »

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 19 Mart 2009, 15:17:29 »
Arkadaslar, site uyumuyor.. Ben bir amatör olarak bu isin imalatindan anliyan biri degilim, dolayisiyla bir katkida bulunamiyorum ama yazilarinizi heyecanla takip ediyorum. Bunu bilin istedim.

Burada yani Nürnberg´de gecen hafta büyük bir uluslararasi silah fuari vardi. Fuarda Hindistan, Pakistan, Japon ve Rus firmalari basta olmak üzere cok sayida firmanin gözalici güzellikte ve -eski  formda- kiliclar ve bicaklar sergiledigini gördüm. Tabii ben imalattan anlamadigim icin adamlarin imalat ile ilgili söylediklerini öylesine dinledim. Sizin burada bahsettiginiz maddelerle ilgili pek cok terimi kullanarak aciklamalar yapiyorlardi.
Bizim Türk firmalari sadece atesli silahlar bölümünde katiliyorlardi. Şöyle Türk kilici, yatagan imal edipde bu fuarlara katilan bir Türk firmasi neden yok??

Bu isi bir becersek, burdaki fuarlara katilim icin destekde buluruz. Bundan sonra bu konuyla ilgili fuarlari takip edecegim ve sizlere daha detayli bilgileri ulastirmaya calisacagim.
Saygilarimla
Aydin Yüksel

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 19 Mart 2009, 15:45:38 »
Bu firmada cok ilginc ürünler vardi, belki ilginizi ceker.

http://www.bulatgrad.ru/stal.html

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 19 Mart 2009, 20:20:09 »
Sefa bey budan 4 yıl önce damascusun ne olduğunu bile  bilmiyordum, araştırmamın asıl amacıda bilmediğimiz gerçeklere ulaşmaktır sanırım. Ben bunlar kesindir demiyorum ki wootz yapımı veya Polat veya dımışkı bunların hepsi farklı özelliğe sahip materyallerden yapılmış çeliklerdir. Her birinin içindeki maddeler farklı, kullanılan potaları farklı, eritildikleri ocaklar farklı olması çok doğal. Bu işlemde bir tek gerçek tarif yok ki.

Kimsenin itiraz edemeyeceği bir gerçek var ki o da şu, bu çelik
-kil potada,
-biri korbonca zengin diğeri demirce zengin iki farklı materyal ile,
-üzerine hava ile temasını engellemek ve curuf yapmasını azaltmak için cam konularak,
-içine yeşil yaprak konularak( ki yeşil yapraklar yanarken kabürazasyonu hızlandıran hidrojen çıkarır)
 yapılan bir çelik türüdür.

her tarifte bu işlemler ve materyaller, ana hatları ile bu şekilde işleme tabi tutuluyormuş.
Örnek bir link;
http://www.dfoggknives.com/photogallery/wootzprocess_files/wootzprocesscontent.htm

Ben size bu bilgileri verirken kendim fikir yürütmüyorum, bu konuda gerçekten ciddi olarak araştırmalar yapmış, bilim dergilerinde yazıları olan kişilerin söyledikleri söylüyorum. Tüm bu yazıları ve araştırmaları olan bu ustaların ortak olarak durdukları noktalarda bence doğrudur.
iki tane örnek link veriyorum,
http://www.forging.org/FIERF/pdf/Damascus_Steel.pdf
http://www.tms.org/pubs/journals/JOM/9809/Verhoeven-9809.html

aslında  bu işle alakalı birkaç usta daha var;  ric furrer, greg t. Obach, achim vitz gibi.bu ustalarda wootz çeliğini yaparken yukarıda yazdığım ana hatlarıyla bu işlemleri yapıyorlarmış.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2