Kaşık oyma bıçağı  (55441 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Ynt: Kaşık oyma bıçağı
« Yanıtla #15 : 19 Kasım 2011, 23:25:02 »
Bir aralar bu bıçakları yapmıştım.

Diğer fotoğraflar için bakınız: http://www.eylemcengiz.com/workshop/carving_knives/
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 20 Kasım 2011, 05:24:25 »
Eline sağlık Eylem. -^b Bu bıçakların formlarına göre özel (kaşık oyma gibi) işlevleri ve isimleri var mıdır?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 23 Kasım 2011, 06:10:09 »
Sağol. Bunların özel adları var mıdır bilmiyorum. Bu bükük bıçakları yapmadan önce internette fotoğraf araması yapıp bunlardan yararlanarak bir iki prototip yapmıştım. Sonra da bu iki tanesini yaptım. Yaptıklarımın iki yanı da keskin, uçları ise kör.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 23 Kasım 2011, 15:45:57 »
Bilgi verdiğin için sağol. Tekrar eline sağlık :)

Şeyh Galip

Fatih KARAKAPLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 24 Kasım 2011, 13:08:26 »
Ellerinize sağlık Eylem hocam , çok güzel görünüyorlar.

Ben de geçenlerde özel bıçaklara örnek olarak kestane çizme bıçağı düşündüm mesela :D Bıçağı tuttuğum elimin baş parmağı ile kestaneye destek verdiğim için bıçağı sapından değil de gövdesinden tutarak kullandım. Sonuç olarak bıçağın sırtı (ince mevye bıçağı) parmaklarımı kesmese de iz bıraktı , acıttı. Bunun üzerine , ucu kısa kestane çizmek için bir bıçak olsa ne güzel olurdu dedim doğrusu. Kestaneciler sanırım maket bıçağı kullanıyorlar. Bıçağı fazla dışarı çıkarmadan.

Kaşık oyma bıçağı konusunda ise Bekir hocam sağolsun çok güzel bir prototip hazırlayıp , Hadi abiye gönderdi. Bu prototip denendi ve beğenildi. Son durum olarak siparişleri kesinleştiriyorum şu anda ve arkadaşların adres bilgilerini topluyorum. Kısa bir süre içerisinde oyma bıçaklarımıza kavuşacağız sanıyorum.  Bu arada bir üyemiz sabredemeyip, bit pazarından aldığı kepçenin kıvrık uçlu sapından kendisine bir bıçak yaptı :D

Son durum böyle. Ben bir kez daha Bekir beye ve Cebehane forumuna teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Böyle gelişmeler karşısında ülkemiz hobiciliğinin daha iyiye gideceği yönündeki düşüncelerim kuvvetleniyor. Sağolun, herkese çalışmalarında kolaylıklar , başarılar dilerim...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 25 Kasım 2011, 08:05:00 »
Eline sağlık Eylem. -^b Bu bıçakların formlarına göre özel (kaşık oyma gibi) işlevleri ve isimleri var mıdır?

Şu işlev kelimesini atlamışım Sancar. Evet bunları kaşık oymak amacıyla yapmıştım. Bunlar da geçen sene yaptığım ilk iki örnek ve ilk kullanım denemesinin fotoğrafları:

Sonradan bu sivri uçların faydasızlığını görüp tasarımı değiştirmiştim.

bkz.: http://www.bicaksanati.com/forum/istekler-ihtiyaclar/spoon-knife/

« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 08:19:55 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

Orhan Ercili

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 29 Kasım 2011, 11:12:46 »
Ellerinize sağlık Eylem hocam , çok güzel görünüyorlar.

Ben de geçenlerde özel bıçaklara örnek olarak kestane çizme bıçağı düşündüm mesela :D Bıçağı tuttuğum elimin baş parmağı ile kestaneye destek verdiğim için bıçağı sapından değil de gövdesinden tutarak kullandım. Sonuç olarak bıçağın sırtı (ince mevye bıçağı) parmaklarımı kesmese de iz bıraktı , acıttı. Bunun üzerine , ucu kısa kestane çizmek için bir bıçak olsa ne güzel olurdu dedim doğrusu. Kestaneciler sanırım maket bıçağı kullanıyorlar. Bıçağı fazla dışarı çıkarmadan.

Kaşık oyma bıçağı konusunda ise Bekir hocam sağolsun çok güzel bir prototip hazırlayıp , Hadi abiye gönderdi. Bu prototip denendi ve beğenildi. Son durum olarak siparişleri kesinleştiriyorum şu anda ve arkadaşların adres bilgilerini topluyorum. Kısa bir süre içerisinde oyma bıçaklarımıza kavuşacağız sanıyorum.  Bu arada bir üyemiz sabredemeyip, bit pazarından aldığı kepçenin kıvrık uçlu sapından kendisine bir bıçak yaptı :D

Son durum böyle. Ben bir kez daha Bekir beye ve Cebehane forumuna teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Böyle gelişmeler karşısında ülkemiz hobiciliğinin daha iyiye gideceği yönündeki düşüncelerim kuvvetleniyor. Sağolun, herkese çalışmalarında kolaylıklar , başarılar dilerim...

sevgili fatih , bu oyma bıçağı konusunda girişimlerin için çok teşekkür ediyorum , bekir hocama da biz hobicileri kırmadığı ve kaşık oyma bıcağı konusunda yardımcı oluşundan ve imal etmek istemesinden dolayıda çok çok teşekkür ediyorum ,
bitpazarında 2.tl.,ye aldığım swiss made çelik kepçenin sapından kendim yaptığım  kaşık oyma bıcağı şimdilik işimi görmesine rağmen siz ustaların elinden çıkmış kaliteli hava çeliğinden yapılmış ürünün yanından bile geçemez ,

hoşça kalın

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 29 Kasım 2011, 20:37:29 »
Hoşgeldiniz Orhan bey; şu kepçe sapından oyma bıçağını merak ettim doğrusu, bir resmini çekip başlığa eklemek mümkün mü? :)

Şeyh Galip

Orhan Ercili

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 30 Kasım 2011, 10:45:55 »
günaydın arkadaşlar

hoşbulduk sancar bey , daha önceki  mesajıma resim ekleyecektim ama beceremediğim , şimdi nasıl yükleneceğini çözdüm , hoşça kalın

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #24 : 30 Kasım 2011, 21:57:37 »
Bir kepçe sapından  böyle işlevi olan bıçak  çıkartan  ustalığınız  , çelikleri biraz tanıyıp birde  ısıl işlemi tamamladığında  , forumumuz  yeni bir  bıçak ustası  daha kazandı demektir  Orhan bey elinize sağlık  :)
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 01 Aralık 2011, 02:29:47 »
Bekir ustaya tüm kalbimle katılıyorum; Orhan bey bıçakçılık konusuna da eğilmelisiniz  -^b -^b

Şeyh Galip

Orhan Ercili

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 02 Aralık 2011, 15:45:02 »
bekir ustaya ve sancar ustaya çook eşekkür ederim ,  örs çekiç ve ateşi bir arada görmeden ölürsem gözlerim açık gider , ortaokulda okul çıkışında izmir tepecikte demirci ustasının demiri nasıl kızdırıp dövdüğünü seyrederdim hala gözlerimin önüne geliyor fakat ikametgahım bu işi yapmaya müsait değil ,
kendime ait müstakil bir ev hayali kuruyorum , kepçe sapına ışıl işlem konusunda liseden kalma doğru-yanlış bildiğim yöntemi uyguladım , ilk önce ısıtıp soğuttum sonra tekrar ısıtıp kızınca suya daire çizerek soktum , sitemizde bu konuda bilgilerin olduğu gördüm , inceledim teknik konular olduğu için biraz zorlanıyorum , sizlerden ricam çok kısada olsa basit dilde ışıl işlemi anlatmanız.şimdilik tüm ustalara sonsuz sevgiler.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #27 : 02 Aralık 2011, 20:45:11 »
 :)  Cebehanede  ilgili konuları okudukça  daha  sağlıklı  bilgi  sahibi  olacaksınız  ama  Orhan bey , ben  başlangıç olarak,  bugün   çelik başlığında  homojen bir  tek  metal  ve bu metale  ait  bir  tek  ısıl işlem uygulamasının  olmadığını  söyleyerek  başlayabilirim .
Modern çelik türleri sanayinin çok çeşitli kullanım  ihtiyacına göre geliştirilmiş , içeriğindeki  farklı katkı malzemelerine  göre de ısıl işlem yöntemleri  bulunmuş ve uygulanmıştır .
Bugün her çelik çeşidinin ısıl işleminin , hangi  ısılarda ve hangi yöntemle yapılması gerektiği  üretici firmalarca  müşterilerine  bildiriliyor önerilen işlem aynen yapıldığında da  önerilen  sertlik derecelerine  kolayca ulaşılıyor.  Selamlarımla
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Fatih KARAKAPLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 03 Aralık 2011, 14:45:52 »
Orhan abi hoş geldin :) seni burada görmek ne güzel. Cebehane forumunda çok kıymetli ustalarımız var , hem ustalarımızdan hem de forumdaki bilgilerden çokça istifade edeceğini düşünüyorum.  Dün bir çalışanımız manikür pensini düşürüp ağzını bozmuş , Biley işleri yapan bir ustaya götürdüm , sağolsun düzeltti , onunla epeyce lafladık , forumdan bahsettim , uğrayacağını düşünüyorum. Herkese kolaylıklar dilerim , hoşça kalınız. Bekir abi sipariş kısmını bitirdik , Necdet ile Osman bizzat ziyaretinize gelmek , tanışmak istiyorlar , bu sırada bıçaklarını elden teslim alabileceklerini söylediler. Hadi abi de gelecekti ziyaretinize. Bunun dışındaki siparişler bitti. Hadi abi size ulaşıp bildirecekti dün itibariyle. Sanırım meşguldünüz dün , Bugün tekrar ulaşmaya çalışacaktı , ben bir de buradan yazayım. Daha fazla üyelerimizi bekletmeyelim istiyorum sanırım şimdilik daha fazla sipariş gelmeyecek gibi. Forumda sipariş adetleri var , ben size bana ulaşan adres bilgilerini de göndereyim özelden. Bana hesap numaranızı gönderirseniz , sipariş verenlerin hepsine gönderirim.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 03 Aralık 2011, 21:15:26 »
Nazik sözleriniz için çok sağolun Orhan bey ama kendi nam-ı hesabıma küçük bir düzeltme yapayım: ben usta değilim,çırak dahi sayılmam. Zira elimden örs başında ya da ahşap tezgahında hiçbir iş gelmez. Bizim işimiz kalem ve kağıtla, ve dahi eskinin olmuşlarıyla... ;)

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2