Ham (kaba) damast celik isleyen var mi?  (8483 defa okundu)

Ali Hikmet GÜL

• Üye
  • *
Ham (kaba) damast celik isleyen var mi?
« : 20 Kasım 2011, 02:12:12 »
Almanlarin 2. Dünya Savasinda batirilan Tirpitz Destroyeri nin celiginden yapilmis damast ham (kaba-suyu verilmis) bicak celigi var elimde, sap yaptirmadan önce taslanmasi ve zimparalanmasi ve asit karartma isleminin yapilmasi gerekli, acaba Istanbul da bu islemleri yapabilacek iyi bir usta var mi?

bilgisi olanlar yardim edebilirse cok makbule gecer, bu degerli celigin ziyan olmasin gönlüm elvermiyor yoksa kendim yapacagim ama bir amatörün yapacagi is degil gibi!

Saplarini Sinop ta Özekes Usta baba-ogul beraber yapacaklar.Ama simdi asil sorun celigin islenmesinde!

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: Ham (kaba) damast celik isleyen var mi?
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2011, 20:36:34 »
Çeliğin bir  fotoğrafını  yayınlasanız  belki daha  fazla  yardımcı oluruz  Ali  bey .
Özekes  yalnız  kabzayı değil  çeliği de  hakkını vererek   işleyebilir . Neden  istanbulda  arıyorsunuz  ki  ustayı ?
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Ali Hikmet GÜL

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2011, 18:02:35 »
Haftasonu Sinop taydim daha önce getirdigim islenmislere zaten Özekes kabzalari yapmisti, fakat bu seferki celikler icin yardimci olamadilar. Istanbul da oturdugum icin buradan bir usta aradim hem yüzyüze görüsüp detaylica anlatmak daha iyi olur ne istedigimi diye düsündüm.Celiklerin fotolarini en kisa zamanda koyacagim , cep telefonuyla cektiklerim pek güzel olmadi.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2011, 06:57:10 »
Almanlarin 2. Dünya Savasinda batirilan Tirpitz Destroyeri nin celiginden yapilmis damast ham (kaba-suyu verilmis) bicak celigi var elimde, sap yaptirmadan önce taslanmasi ve zimparalanmasi ve asit karartma isleminin yapilmasi gerekli, acaba Istanbul da bu islemleri yapabilacek iyi bir usta var mi?

bilgisi olanlar yardim edebilirse cok makbule gecer, bu degerli celigin ziyan olmasin gönlüm elvermiyor yoksa kendim yapacagim ama bir amatörün yapacagi is degil gibi!

Saplarini Sinop ta Özekes Usta baba-ogul beraber yapacaklar.Ama simdi asil sorun celigin islenmesinde!

Bu bahsi geçen çelik ya sonradan işlenmiştir ya da "wrought iron"dır. (Buna galiba "ham demir" diyorduk.) Ancak çok yarım yamalak ve kulaktan dolma olarak bu tür bir çelik 2. Dünya savaşı Alman destroyerleri için çok eski gibi geliyor bana. 1. Dünya savaşı Fransız denizaltıları böyle bir çelikten diye sanıyorum ama Tirpitz'in yapılmaya başlandığı 1936'da (google sağolsun) bu çalik hâlâ kullanımda mıydı bilmiyorum.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Ali Hikmet GÜL

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Aralık 2011, 13:26:20 »

Ali Hikmet GÜL

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2011, 13:30:23 »

Ali Hikmet GÜL

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 26 Aralık 2011, 13:33:05 »

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2