Yatagan icin 1,5 milyon Avro..  (12215 defa okundu)

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
Yatagan icin 1,5 milyon Avro..
« : 17 Şubat 2009, 17:47:00 »
Degerli arkadaslar, 2007 yilinin son aylarinda basinda cikan haberlerde ( asagida verdigim örnekler gibi ) Denizli Yatagan Belediyesi´nin, Avrupa Birligi fonlarindan 1,5 milyon avro gibi bir para yardimi aldigini ögrenmistik.

Bu parayla, sitemizin ana konusu olan Türk kilici tekrar tarih sahnesine cikarilmaya calisilacakti. Cok sevinmistim. Yurt disindan ustalar getirilecegi, bir atölye binasi kurulacagi gibi haberler yer almisti.
Daha sonra hicbir haber cikmadi, hicbirsey duymadim. Yatagan belediyesine yazilar yazdim, yanit alamadim. Bu konu hakkinda bilgisi olan arkadaslar varmi acaba??

Mademki Türk kilici ile ilgiliyiz. Bu konuyu biraz irdelemeliyiz derim. Hazir yerel secimler yaklasmisken vatandas olarak, bunu sorma hakkimizi kullanalim. Türk kilicina ve Türk tarihine saygimizdan dolayi, bu sanatin yeniden yesermesi adina bu konuyla ilgili neler yapabiliriz acaba??
Bu para alindimi ??
Alindiysa ne yapildi ?
Yatagan kilic atölyesi kuruldumu ?

Saygilarimla

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1,5 milyon Avro’ya yakın AB hibesi alan proje önümüzdeki aylarda başlatılacak. Selçukludan Osmanlıya, Osmanlıdan Günümüze Türk Kılıcı Yatağan başlıklı proje bu anlamda umut veriyor. İki yıllık çalışma kapsamında 150 kişiye demir dövmeden işlemeye kadar geniş bir sahada eğitim verilmesi söz konusu.

http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=28364
------------------------------------------------------------------------
Osmanlı kılıcı AB fonuyla canlanacak 
Osmanlı'nın düşmanlarına korku salan ünlü "Yatağan Kılıcı", Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla tekrar tarih sahnesine çıkıyor. 
Yatağan'ın unutulmaması ve yeni kılıç ustaları yetiştirilmesi için AB fonlarından 1 milyon 487 bin 707 avro geliyor. Bu parayla uygulanacak program sayesinde yeni kılıç ustaları yetiştirilecek. http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=585380&bolgeno=259

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Ynt: Yatagan icin 1,5 milyon Avro..
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2009, 16:12:46 »
bende duydum öyle paranını geleceğini ama geldiğini duymadım ben kendim aslen yatağanlıyım türk kılıcını yabancı ustalarla değil yerinde imal eden yüreği ile bilgeliği ile işe sarılan ustanın elindn tutma ile olur sen ustanın yaptığı ürünü satamaz isen usta kılıç imalalini bırakıp gecinmek için çakı bıcak ile uğraşıyorsa gerisini sen düşün tama her şey para değil diyoruz lafa geldiğinde eura ya gelince  bu para gelse köyde kime gelir kooparatf belediye şahıs kime gelir bankayamı gelir ne şartlarda kullanılacak yada kim kullanacak kültür bakanlığı nın belirlediği yatağan ustalarımı yoksa köyde ben ustayımdiyen herkesmi onun için bir komisyon gerekiyor araştırma komisyonu çeliğin temininden tutun da pazarlamasına kadar gecen sürecte konuyu bilen inceleyen ustasını bilen kimin usta olduğunu bilen bir araştırma komisyonu gerekiyor

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2009, 16:46:49 »
Sevgili hükümetimizin bu parayı (daha birçok milyar dolarlarla birlikte) iç ettiğine kesin gözüyle bakıyorum. Türkiye gibi asalak siyasetin olduğu ülkelerde (yani hizmet amaçlı değil, güç edinme amaçlı) iyi işler yine vatandaşın elinden çıkarsa çıkar. 1.5 milyon avro iyi olurdu ama Yatağan onu alamazsa hiç şaşırmam. Haa!!! alsa da büyük ihtimal o iş için değil başka işler ve birilerinin cebini doldurmak için kullanılır idi, o da ayrı mesele...

Bir araya gelip Yatağan gibi yerlerde çalıştaylar yapacağımız günleri iple çekiyorum. Boşuna Şam yumurtası yapmaya çalışmıyorum, tek amacım bu işi öğrenip Yatağan gibi yerlerdeki işin ustası olan kişilere yeni ufuklar açabilmek için bazı birikimler oluşturmak. Umarım bu büyük hayalimi gerçekleştirebilirim. Dünyaca ünlü ustaları getirmek, orada atölyeler kurmak, seminerler düzenlemek hiç de 1.5 milyon avroya filan ihtiyaç duymaz. Bu tamamen bir kaç kişinin özverili çalışmasına bakar. Amerika'daki bir ustanın, mesela Kevin Cashen'in Türkiye'de Yatağan'da bir seminer vermesi hiç pahalı bir proje değil (eminin kendisinden rica etsek, sadece yol masrafı vs. karşılığında bu işe girişir). Ya da tüm ustaların birleşip bir dernek oluşturmaları, burada ortak çalışmalar çıkarmaları masraflı şeyler değildir. Şöyle silkinip üstümüzdeki ölü toprağını üstümüzden bir atsak yeter....

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Ekim 2009, 00:23:34 »
emre kardeşim yerden göğe kadar haklı siyasetin güç olarak kullanıldığı ülkemizde biz neleri başarabiliriz onu düşünyorum şimdi işin ehlini bulmak ayrı birdert  ehlini yaptığı ürünleri değerledirebilmek ayrı dert gelecek euralar  bu işi yapan ustalara uğramaz bile  amerikadan gelecek değerli konuğuduysalar hemen siyasi rant peşine koşarlar onun için biz kendimizi bir tartalım elimizdeki imkanlar bizi nereye götürür onu görelim

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Ekim 2009, 00:30:47 »
aydın arkadaşım bu gelecek olan eura ları kimden duydunuz bilemiyorum eğer benim aklımda bir isim var o kişi ise tamam derim zaten bu gelecek olan paranın peşine düşenlerin düşünceleri ortaya çıkrılgı için bu kökten iptal edildi yani tağanı geliştirme adı altında yapılan prejeler iptal edildi

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2