İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:  (126177 defa okundu)

Mehmet Ali Yurttürk

• Üye
  • *
Ynt: İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:
« Yanıtla #120 : 09 Aralık 2010, 20:20:43 »
ben size yollayabilrdim boynuz ama şu anda askerdeyim...keşke msj ı attığımda yazsaydınız...:(

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #121 : 09 Aralık 2010, 20:58:23 »
Siz  nöbetteyken  ben  yatağana  başlamışım  demekki  :D  Mehmetali bey .
      Bir  başka dostumuzdan   temin  edemezsem    sizin  şafağı  beraber  sayacağız   :D :D  öyleyse .
Hayırlı teskereler.
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #122 : 09 Aralık 2010, 21:03:35 »
      ;D  Mesajınızı  şimdi  okudum  Mergup  bey   :D :D :D :D
   yardımınız  için  teşekkürler  :D :D ;D
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2010, 21:05:07 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Mehmet Ali Yurttürk

• Üye
  • *
« Yanıtla #123 : 09 Aralık 2010, 21:04:29 »
teşekkürler...:)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #124 : 12 Aralık 2010, 17:33:19 »
Bir  aralar  Cengiz  çetin  bey de  elinde  kabzalık bir  boynuz  olduğunu  yazmıştı  yanlış hatırlamıyorsam  ama  hala   elindemidir  acep ? .
  ya da  Mehmetali  beyin   teskeresinden  önce  yatağanlı  dostlarımız   yardımcı  olamazlarmı ?
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #125 : 12 Aralık 2010, 18:22:20 »
Keşke elimde boynuz olsa da yatağanınıza ufak bir katkı da ben yapabilsem Bekir usta, ancak elimden gelen naçizane fikir vermeye çalışmak: mezbahanelerden temin edilebilir mi acaba manda boynuzu?
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2010, 18:38:18 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #126 : 12 Aralık 2010, 19:12:06 »
Traktörle  manda sayısı  arasında   bir  ters orantı varmış  Sancar. :D
Traktör çoğalınca da gücü  için beslenen manda  sayısı  azalmış .  Eti    farklı bir lezzet verdiğinden şimdilerde   sucuğa  bir miktar  katılır olmuş  yalnızca .  Herhalde   fazlaca sucuk  üreten bölgelerde  bulma  şansımız  var . Bu da o bölgelerdeki  dostlarımızın  yardımıyla  olacak   ancak .
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #127 : 12 Aralık 2010, 21:38:14 »
Bakın şu işe... :-\ Boynuzu için manda beslemeye mi başlasak acaba?  :D

Latife bir yana inşallah tez zamanda temin edebilirsiniz manda boynuzunu da çalışmanız yarıda kesilmek zorunda kalmaz  :)

Şeyh Galip

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #128 : 15 Aralık 2010, 21:36:46 »
Afyon'da bulunur mu acaba, oradaki arkadaşlardan soruşturayım ben de. Gerçi orada da popülasyon düştü deniyordu.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #129 : 16 Aralık 2010, 23:20:17 »
Yatağanımın kabzası  için  yeterli ölçüde  bir manda boynuzunu  henüz  bulamadım .
 İşlem sırası kabzaya gelmedi ama  elinde  böyle  büyük  boy  boynuz  olan   arkadaşların  yardımına   bugünden    fena  halde   ihtiyacım var  :)

Iyi Aksamlar Bekir Bey,

Manda Boynuzu Problemi cözüldümü? Ne yaptiniz?
Burada yakinlarda otursaniz kesin yardim edebilirim..Örnek Su Internet adresi gibi

http://www.nadeco.de/kuhhoernerwatussihoerner/bueffelhornwasserbueffelhornnatur.php

Devamli Dogu asyadan yani Thailandan taze Mal getirip satiyor ve Mallari söyle:
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #130 : 16 Aralık 2010, 23:50:17 »
Bekir usta, bir gazete haberindeki ayrıntıdan işinize yaraması muhtemel  şöyle bir bilgiye ulaştım:

"56 yıldır manda boynuzundan tarak yapıyor

Ordu'nun Aybastı ilçesinde yaşamını sürdüren 72 yaşındaki tarak ustası, 56 yıldır manda boynuzundan tarak yaparak geçimini sağlıyor.

Toygar köyünde yaşayan evli ve sekiz çocuk babası Mehmet Eşit (72), ailesinin geçimini 56 yıldır manda boynuzundan yaptığı tarakların satışından elde ettiği gelir ile sağlıyor. Eşit, 56 yıl önce babasından öğrendiği mesleği yaşatmaya çalıştığını, ancak daha önce 350 tarak ustası bulunan köyde gençlerin artık bu mesleği tercih etmediğini söyledi.

Sekiz çocuğu olduğunu ve hepsini yaptığı tarak satışlarından elde ettiği gelir ile büyütüp, iş sahibi yaptığını dile getiren Eşit, şöyle konuştu: "Ben bu mesleğe başladığım zaman köyde 350 tarak ustası vardı. Ben mesleği çocuklarıma da öğrettim. Ama onlar yapmıyor. Oysa tarak satışından elde ettiğim gelirle onları okuttum, askerliklerini yaptırdım. İstanbul'da önce yer aldım daha sonra dört katlı bina yaptırdım. Yine tarakçılıktan kazandığım para ile köyde kendime fındık bahçesi aldım."

Eşit, yaptığı tarakların tanesini kalitelerine göre 10 ile 25 TL'den sattığını da belirterek, "Genelde toptan satıyorum. Yaptığım tarakları kalitesine göre tanesini 10 ile 25 TL arasında satıyorum" dedi.

MANDA BOYNUZUNDAN TARAK

Geçmişte bir manda boynuzundan on tarak yapabildiğini ama şimdi 40 santimlik manda boynuzundan 4-5 tane tarak yapabildiğini anlatan Eşit, "Eskiden büyük mandalar olurdu. Onların boynuzundan on tane tarak yapardım. Şimdi onların nesli tükendi. Mesela artık 40 santimlik manda boynuzundan 4-5 tane tarak yapıyorum" dedi.

Manda boynuzlarını Samsun ve İstanbul'daki sucuk fabrikalarından aldığını kaydeden Eşit, manda boynuzundan yapılan tarakların baş ağrısı yapmadığını inanıldığını kaydederek, "Atalarımız bu tarakların baş ağrısı yapmadığını söylerlerdi bize. Bu tarağın ikinci özelliği saç kepeklerini dibinden söker alır'' diye konuştu. ORDU AA

Manda boynuzundan tarak nasıl yapılır?

Tarak ustası Mehmet Eşit, nasıl tarak yaptığını ise şöyle anlattı: "Manda boynuzlarını önce yuvarlak testere ile 10 santimlik boyutlarda kesiyor ve kıskaç dediğimiz alet ile ateşte boynuzları açıyorum. Daha sonra ateşte açtığım boynuzları kalıplarına koyarak düzeltiyorum. Düzelttikten sonra da bıçakla kazıyarak uçlarını inceltiyorum. Tarak makinesi dediğimiz makinede dişlerini açtıktan sonra desenini yapıp, son bir kez cilasını yaptıktan sonra satışa hazır hale getiriyorum.'' ZAMAN

10 Ekim 2009, Cumartesi"

Çok birşey değil ama bir umut belki sucuk fabrikalarından manda boynuzu temini mümkün olabilir.  :-\

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #131 : 17 Aralık 2010, 20:59:15 »
Zahmet ve  gayretiniz için  teşekkür  ederim  Mergup  bey . Yurtdışından  temin etmek  daha tafsilatlı olacak gibi gibi görünüyor  şimdilik.
  Sancar dostumuzun  verdiği fikri  hiç düşünmemiştim  :D . gerçektende  istanbulda da sucuk  üreten firmalar var ve  benim aklıma  hep manda besiciliği yapılan  şehirler gelirken kesimi yapılanlar neden gelmemiş bilmem . 
 Hemen istanbuldaki firmaları soruşturmaya  başlıyorum  . Teşekkürler Sancar -^b
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #132 : 17 Aralık 2010, 21:04:00 »
İnşallah müspet bir sonuca ulaşırsın Bekir usta :)

Şeyh Galip

Nedim Yıldız

• Üye
  • *
« Yanıtla #133 : 09 Aralık 2011, 15:41:17 »
araya girmiş gibi olacağım fakat ben manda boynuzu bulabilirim sürmeneli bir arkadaşım var sürdövbisanın sahiplerinden bu konuda konuşurken laf eçıldı da geyik boynuzu lazımmış ona da takas edebilir miyiz ya da makul bir ücrete anlaşabilir miyiz acaba emre bey ve ya diğer forumdaşlar yardımcı olabilirler mi? ayrıca çelik temininde de yardımcı olabileceğini düşünüyorum ve diğer malzemeler için de keza yardımcı olur inşallah :)

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2