Tez konum 16.yy dan günümüze YATAĞAN KILICINDA kuyum süslemeleri  (9403 defa okundu)

Yunus Tuncer

• Üye
  • *
Merhaba , Adım Yunus Tuncer. D.E.U.G.S.F. Aksesuar Tasarımı öğrencisiyim. Çok küçük yaştan beri kılıç kalkan ok-yay ve zırhlara karşı bir ilgim var . Tezimde  yatağan kılıçlarını özellikle de İzmir'de yaşadığım için EFE Yatağanlarını inceliyorum. Kaynak sıkıntısı çekmekteyim, tez formatında alıntı yapmak zorunda olduğum için bu konudaki kitapların pdf veya fotoğraflarına ihtiyacım var. Elinde yatağan kılıçları ile ilgili kaynak olanlardan yardım istiyorum. ???

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
Merhaba Yunus Bey; aramıza hoşgeldiniz.  Akademik çevrelerin ilgisini bu konulara çekmek ve yapılacak araştırmalara akademik bir disiplin kazandırmak en başından beri her ortamda tekrarladığım bir arzu, bir ihtiyaç...

Yatağanlar konusunda genel olarak bir kaynak sıkıntısı varken, özellikle kuyum işçiliği ve süslemeler konusunda sizin bu sıkıntıyı daha da şiddetli hissedeceğinizi öngörmek mümkün maalesef.

Size önerebileceğim tek özgün çalışma, sayın Gözde Yaşar'ın "Askeri Müze Yatağan Koleksiyonu" (İstanbul, 2009) isimli eseri; ama sanırım bu eser zaten sizin bilginiz dahilindedir.

Bir de, daha genel bir çalışma olmakla birlikte yatağanlar konusunda da önemli bilgiler içeren, E. G. Astvatsaturyan'ın "Турецкое оружие" = "Türk Silahları" (St. Petersburg, 2002) isimli kitabını öneririm.

Kolay gelsin...    -^b

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
Kullanabileceğiniz bir başka kitap ise ROGER ELGOOD tarafından yazılmış olan The Arms of Greece  and her neighbours in the Ottoman period  .Bu kitabı İstanbul Nişantaşında (teşvikiye tramvay durağı ) Reassurans handa faaliyet gösteren PAPRİKA isimli kitapçı da bulabilirsiniz.
selamlarımla

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2