bakım, onarım  (8443 defa okundu)

Osman Turgut Evcimen

• Üye
  • *
bakım, onarım
« : 05 Şubat 2015, 14:58:13 »
Merhabalar, forum katılımcılarına ve özellikle ustalara teşekkür ve  selamlarımı sunarım.Uzun zamandır çözemediğim sorunum; aile yadigarı iki adet kılıç ve bir adet kamanın, onarım ve bakımını yapamamış olmak.Özellikle  çabalarını ve üretimlerini yüksek beğeniyle izlediğim ustalardan fikir ve rehberlik rica edeceğim.Teşekkür ederim.

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: bakım, onarım
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2015, 20:52:06 »
Osman bey, size ilk söyleyeceğim tarihi eserlerin en büyük tahrip olma nedeninin yanlış yapılan bakım ve onarım olduğudur. O yüzden ne yaptığınızdan %120 emin değilseniz hiç elinizi sürmeyin derim. Yapacağınız en basit ve doğru iş, kılıçları ve kamayı ince makine yağı(bütün nalburlarda satılan singer dikiş makinası yağları gibi) emdirilmiş temiz bir bezle silip temizlemek ve hafif yağlı bırakmak, ve bunu çok sık olmamak kaydıyla tekrar etmektir. Yağ mevcut aktif (kırmız renkli)pası durdurur ve hava ile temasını keserek ilerde daha çok paslanmayı engeller ve olduğu gibi muhafaza eder. Bu rutin, lerde restorasyon ve konservasyon konusunda daha çok deneyim ve bilgi edinene dek fazlasıyla yeterli olacaktır. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2015, 21:22:39 »
Sancara  tamamen katılmakla  birlikte  yine de  birer  fotoğraf paylaşmanızı   öneririm   belki de  farklı yönde yardımımız olabilir .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Osman Turgut Evcimen

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2015, 18:44:47 »
Sayın üyeler, yanıtıza teşekkür ederim.Forum katılımını ilk kez denediğimden , olası kusurlarımı bağışlayınız.
Becerebilirsem fotoğraf sunacağım.Sancar bey'in de uyardığı gibi; kama hariç bir müdahelede bulunmadım.Bahse mevzu malzemeler yıllarca farklı şartlara maruz kaldığından,kabze sökülmesi, kında hafif vuruk izleri vb.mevcut.Benim onarım marifetim henüz bulunmadığından,bilinçli bir onarım için yol göstermenizi rica edeceğim.Teşekkür ederim.

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2015, 14:55:55 »
detay fotoları eklerseniz ne yapılabileceğini/yapılması gerektiğini görme şansımız olabilir. saygılar...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2