satır..  (15978 defa okundu)

Durukan Türe

• Üye
  • *
satır..
« : 02 Mayıs 2009, 00:24:22 »
arkadaşlar,
sureklı alışverişimi yaptıgım kasap bir arkadaşımın istegi uzerine dövme bir satır yaptım.
kalın bir makas çeliginden iki kişi ugraşarak açabildik.   2 sene once kurban bayramından once başlamıştım ama pek çok proje gibi oda kendi zamanını bekledi    :) .
bu çalışmada pek çok nokta istedigim gibi olmadı ama artık bir an önce elimden çıksın istedim. demek ki çok fazla beklememek gerekiyormuş.
benim için ilginç olan ise harika bir meneviş rengi ortaya çıktı. dikkatli bakılırsa görülecektir. hediye ettigim usta ise dükkanının en güzel yerine astı ki en güzel hediye benim için bu oldu.

Durukan Türe

• Üye
  • *
Ynt: satır..
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2009, 00:28:37 »
ha bu arada sefa,
bana gösterdiğin o harika kukri yi forumdaki arkadaşlarla da paylaşmalısın. yoksa senin yerine ben gönderecegim çektigim fotografları.
(gecenlerde antalya gittigimde sefa beyin nazık davetini kıramadım. iyi ki de oyle yapmışım. harika insanlarla tanıştırdı. buradan kendisini teşekkür ediyorum. )

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2009, 00:49:25 »
Durukan Antalyaya iyikide geldin ve biz de senin gibi bir insanı tanıdık, ayrıca bunu saymıyoruz daha önce de söylediğim gibi yine söylüyorum. Kukri nin fotoğraflarını çekmedim daha ::) ( aslında kukride sayılmaz sende biliyorsun ama öyle diyelim )sen foruma gönderirsen sevinirim, daha sonra detaylı fotoğraf çekersem bende ayrıca gönderirim. Sonra söyleyecektim ama şimdiden söyleyeyim, damascusların birinden artan parçayı Boğaziçi Üniversitesinden bir arkadaşım istedi çekme deneyine, mikro yapı incelemesine, sertlik kontrolüne vs vs sokacak sağolsun, bu aslında hepimiz için çok iyi olacak, en azından ne yaptığımızı bilimsel anlamda görebileceğiz, sonuçları paylaşırım( satır alamet bir şey olmuş bakınca insanı korkutuyor)
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2009, 00:55:28 Gönderen: Sefa Çabuk »

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2009, 01:11:40 »
o zaman bendeki fotografı yolluyorum ama kalitesi iyi degil. bir an önce sen kendin cekde görelim. bilimsel deneyede çok sevindim. ayrıca bende bir parça göndermek isterim. bu arada 1070 ler de sanırım bir sorun var ki su almıyorlar bir türlü....

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2009, 01:41:17 »
Elinize sağlık Sefa bey; çok güzel bir bıçak. Form olarak bana kukriden çok maşet(machete) tabir edilen uzun bıçak türünü hatırlattı.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2009, 01:50:19 »
 fotografta tam ölçülerini kestirmek zor. uzun bir bıçak olabilmesi için oldukça etli, enli ve agır. sanırım normal bir bıçagın yanına resmi olsa arada ki fark net anlaşılacaktır. bende ara sıra büyük bıçak yaarım. özellikle amerikan bowie sini. ama inanın bu  onlardan da büyük. bu bir pala. agırlıgı bu iş için ideal . dengeli bir tutuşu var. tabi şekil verilme aşamasında biraz değişik dövülmüş olsa idi çok güzel bir kukri olurdu. sanırım 1095 karbon çeligi. ama emin de değilim. uzerinde de çok hoş bir meneviş mavisi var ancak bu resimde net çıkmamış maalesef.

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2009, 02:17:00 »
o zaman bendeki fotografı yolluyorum ama kalitesi iyi degil. bir an önce sen kendin cekde görelim. bilimsel deneyede çok sevindim. ayrıca bende bir parça göndermek isterim. bu arada 1070 ler de sanırım bir sorun var ki su almıyorlar bir türlü....
Durukan 1070 çeliğin sendeki parçasından bende var pazartesi günü zaman bulursam hemen bir su verip denerim bakalım durum ne. ( 1070 kare kesitli olanmıydı  ???)
Elinize sağlık Sefa bey; çok güzel bir bıçak. Form olarak bana kukriden çok maşet(machete) tabir edilen uzun bıçak türünü hatırlattı.
Sancar bey aslında macheteye benzemiyor gerek form gerekse ağırlık açısından çok farklı Durukan da belirtmiş zaten. Aslına bakarsanız yapıma başlarken Kukri yapmak için başlamıştık ama biraz doğaçlama oldu bu form ortaya çıktığında tekrar eğmek istemedik formu, bu daha hoşumuza gitti anlayacağınız, menevişi net gösteren bir fotoğraf çeker gönderirim.

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2009, 08:01:22 »
evet. kare kesit. ben su verme testi yaptım olmadı. hatta o kadar bi haber di ki bunun kare lama oldugunu dusundum bir ara :)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2009, 10:23:40 »
durukan satırdaki meneviş rengi çok hoş duruyor, çeliğin üzerindeki çekiç izleri her zaman hoşuma gitmiştir, işin körükten çıktığının ve üzerindeki emeğin delili gibi, belkide o yüzde öyle parlak bıçaklar pek hoşum gitmez.

bir diğer konuda damascuslarıda pürmüzle ısıtırsanız, iki farklı çelik kullanıldığı için biri diğerinden önce meneviş rengi olacağından mavi beyaz bir bıçak elde etme olasılınız var, o da çok güzel oluyor mesela.

sefa bey elinize sağlık, güzel bir bıçak olmuş, uzun parçaları işlemedeki zorlukları bilirim istediğin forma sokmak biraz zordur.
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Selim Atalay

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2009, 10:52:09 »
Hem bıçak hemde satır çok güzel ama meneviş rengi daha bir güzel ;D Ellerinize sağlık.
"Who dares wins"

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Mayıs 2009, 21:46:46 »
Ellerinize sağlık satır çok güzel görünüyor.Çok zahmetli ve sabır gerektiren bir süreç.Emeğinize sağlık.Genelde yanık yağda su veriyorlar bu tür aletlere daha bi güzel görünüyor bence.
Meneviş rengini bende çok severim ve hep babamı hatırlarım o renkte. Beraber körük çektiğimiz zamanlarda meneviş rengini anlatır ve renk değişimlerinden sertliğini anlardı.yaptığı her işte çekiç izi bırakırdı.Özellikle çekiç izi bırakır "nazardan korunmak lazım" derdi.Birde ekleme  yaptığı aletler olduğunda ek izini asla kaybetmezdi.Müşterinin görmesi gerekir derdi.Demir dövmenin  bir ustalığı olduğu gibi birde sunum kültürü varmış.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Mayıs 2009, 00:10:22 »
Dünyanın en eski demirci milletinde bu kültürün olmaması düşünülemez zaten; acı olan nerdeyse izlerini kaybetmek üzere olmamız. Sadece yapım tekniklerinin değil bu sanat etrafında oluşmuş jargon, adap ve göreneğin de diriltilmesi için çalışmak lazım.

Şeyh Galip

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Mayıs 2009, 19:15:04 »
Sn Gokhan  ve Kayahan Beyler,
bellı bir suer için ıstanbuldayım. Hazır burada ıken ve eger ıstanbulda yasayan başka arkadaşlar da var ıse bır buluşma ayarlayamazmıyız?

damascus için denemedim. aslında denemek lazım. ilk fırsatta bakarım. ayrıca sayın moderatorlerden bir talebim olacak. gercekten arasıra detaylı resim göndermek gerekebiliyor. gelecekteki güzel calısmaları 120 kusur Kbyte sıkıstırmadan göndermenin yolu yordamı var mıdır. ?

istanbulda yaşayan arkadaşlarla mesela onumuzdeki pazar merkezi bir yerde buluşma imkanımız olur mu ? sanırım bu iş kayahan beye uygun :)

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 05 Mayıs 2009, 23:19:28 »
forumun teknik detaylarına hakim değilim; Kayahan bey sizi daha iyi aydınlatabilir bu hususta ancak bir öneride bulunmam gerekirse: çok büyük veya çok sayıda resim paylaşmak istiyorsanız photobucket, imageshack gibi sitelere bu resimleri yükleyip buraya linklerini koyabilirsiniz. ;)

Şeyh Galip

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #14 : 06 Mayıs 2009, 13:41:52 »
Hoşgeldiniz Durukan Bey, pazar buluşması çok iyi bir fikir.  Gelebilecek arkadaşlar bana mesaj göndersin, yeri-saati ona göre belirleyelim.

Resim ekleme konusunda, paylaşım sitelerinin bir süre sonra bu dosyaları silme olasılığı nedeniyle ben (en azından şimdilik) forumumuzun eklenti kapasitesini artırmayı tercih edeceğim.  Eğer bu da yeterli olmazsa, o zaman başka bir çözüm düşünürüz.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2