DIMIŞKI YAPMAK  (72305 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: DIMIŞKI YAPMAK
« Yanıtla #75 : 27 Mart 2009, 21:18:16 »
Durmak yok Durukan, devam…  ;)
Her şey için teşekkür ederim, bir gün içinde bitirmek zorunda olmasaydım daha güzel işlerde çıkartabilirdim de, zaman konusunda yapabileceğim bir şey yok,

Durukan’nın sorularına gelince bu çeliğin tam içeriğini bilmiyorum babam getirmişti, uzun zamandır duruyordu körüğün kenarında kısmet bu zamanaymış, yuvarlak paslanmaz çelik bir mildi.
Su verme işlemi tabi ki yaptım, önce yağda ilk tavlamayı verdim ve sonra eğe ile sertliğine baktım, Yeterli sertliğe ulaştığını düşündüğüm için ikinci bir tavlama işlemine gerek görmedim.
Sap kısmında Durukan’ında tahmin ettiğin gibi ceviz kullandım ve sap kısmına henüz bir şey sürmedim, aslında doğal kalmasından yanayım ye neyse..

Dostum Durukan, ben bıçak yapmadan önce, yapacağım bıçağın resmini çiziyorum ve mümkün olduğu kadar ona sadık kalarak işimi bitirmeye çalışıyorum ve emin olabilirsin ki bu bıçak işe başlamadan önce çizdiğim resmin aynısıdır.
Aslında bunlarda ayrı bir konu değil mi? Bıçak yapım teknikleri olarak belki daha ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı tartışırız.  ;)
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #76 : 28 Mart 2009, 13:37:51 »
Elinize sağlık Gökhan Bey, gerçekten çok güzel bir bıçak olmuş.  Ben formu da çok özgün buldum; vurgulu bir "ricasso" nun olmayışı bence daha bir "bizden" yapmış bu formu...

Bu arada, "Dımışki Yapmak" başlığının altında devam edip gidiyoruz; farklı konular için farklı başlıklar açarsak ileride takibi daha kolay diye düşünüyorum.   ;)

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #77 : 30 Mart 2009, 02:21:48 »
Gökhan bey elinize sağlık, yaptığınız bıçak çok estetik görünüyor, temiz ve duru bir işçilik... tebrik ediyorum.

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
« Yanıtla #78 : 12 Mayıs 2009, 19:51:42 »
Model olarak belki bilgi edinebilecegimiz bir site. Gereksiz ise silebilirsiniz.

http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=572572

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2