Osmanlı savaş kalkanları  (141558 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Ynt: Osmanlı savaş kalkanları
« Yanıtla #15 : 05 Eylül 2010, 22:43:02 »
Mızrak temrenlerini Topkapı'da görmek mümkündü...

Oradakilerin bazıları buna benziyordu
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #16 : 06 Eylül 2010, 11:18:16 »
Kemankeş dostlarımızdan Adnan Bey'in temrenler üzerine bir ortak çalışma-araştırma önerisi olmuştu, sanırım Gökmen Bey'in de ilgisini çekecektir bu konu.  Hazır Bekir Bey de ocağın başına geçmeye talip olmuşken, bence konuyu gündeme getirmenin tam zamanı şimdi...    ;D

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #17 : 07 Eylül 2010, 10:24:35 »
 böyle  bir gurup çalışması gökte ararken yerde bulduğum hazine olur benim  için   Kayahan  bey . Adnan  ve  Gökmen beyin katkılarını  çekiç  sapını sımsıkı tutmuş  örs başında bekliyorum  :) :)
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 11 Eylül 2010, 02:34:45 »
Böyle hasbihalleri görünce hakikaten çok seviniyor ve umutlanıyorum. İnşallah zaman içinde kılıçtan başlayarak her tür Türk silahının yapımı, kullanımı, kolleksiyonu v.s. alanına el atacağız forumcak. :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #19 : 16 Şubat 2011, 23:12:01 »
Akıncı kalkanı  konusunu  bu başlıkta  tartışmıştık .
Hem  batılı hem de osmanlı ordusunda   kullanıldığını  gösteren bir  minyatür   ve  viyana müzesinden de   bir  osmanlı  örneği  çok  ilginç  geldi  paylaşıp üzerinde tartışalım mı .? ,  
 Yeterli  bilgiye  ulaştığımızda  bir  örneğini de yapabiliriz böylece . -^b

kaynak :http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=18577&postdays=0&postorder=asc&start=20
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 23:37:10 Gönderen: Bekir Çankırı »
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 16 Şubat 2011, 23:58:58 »
Iyi Aksamlar Bekir Bey,

Bakiyorum bayahi "derin" konulara  dalmis üzerinde Minyatür arastirmaci olmussunuz.... Begendim -^b bende cok severim böyle "perde Arkasi" ölaylari bulmayi ve arastirmasina.. hadi Bismillah bende bi bakinayim o zaman... :D ;D :D
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 17 Şubat 2011, 00:27:01 »
Harika! Minyatürlerde akıncıların elinden düşmeyen bu asimetrik kalkanların ilk kez gerçek bir örneğini görmek nasip oldu sonunda satyenizde Bekir usta. Bunlara "Balkan kalkanı" deniyor ve bizim akıncılar ve balkan milletleri kullanıyor. Akıncıların kullandıkları bu tip kalkanların üstünde kanat motifi, zülfikar veya üç hilal çiziliyor genellikle. Artık bizden mi onlara geçmiş onlardan mı bize belli değil ancak Türk silahları içinde istisnai bir yeri var bu kalkanların.

Bu arada yukarıdaki resim Süleymanname'den Nakkaş Osman'ın bir minyatürü; Macaristan seferi sırasında şövalye Eugene ile Akıncı Beyi Sinan arasındaki düelloyu gösteriyor. Nakkaş Osman ahbabı olan Sinan Bey'i Süleymanname'nin birçok resminde tasvir etmiş. Bu minyatürlerde akıncılar genellikle kartal tüyü sorguçlu tilki postu börk, pars benekli kaftan giyip, balkan kalkanları ve balçaksız Tatar kılıçları kullandıkları gösteriliyor.

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 17 Şubat 2011, 00:40:59 »
Harika! Minyatürlerde akıncıların elinden düşmeyen bu asimetrik kalkanların ilk kez gerçek bir örneğini görmek nasip oldu sonunda satyenizde Bekir usta. Bunlara "Balkan kalkanı" deniyor ve bizim akıncılar ve balkan milletleri kullanıyor. Akıncıların kullandıkları bu tip kalkanların üstünde kanat motifi, zülfikar veya üç hilal çiziliyor genellikle. Artık bizden mi onlara geçmiş onlardan mı bize belli değil ancak Türk silahları içinde istisnai bir yeri var bu kalkanların.

Bu arada yukarıdaki resim Süleymanname'den Nakkaş Osman'ın bir minyatürü; Macaristan seferi sırasında şövalye Eugene ile Akıncı Beyi Sinan arasındaki düelloyu gösteriyor. Nakkaş Osman ahbabı olan Sinan Bey'i Süleymanname'nin birçok resminde tasvir etmiş. Bu minyatürlerde akıncılar genellikle kartal tüyü sorguçlu tilki postu börk, pars benekli kaftan giyip, balkan kalkanları ve balçaksız Tatar kılıçları kullandıkları gösteriliyor.

Iyi Aksamlar Sancar,

Evet konuyla bende birazcik "ucundan" ugrastim. Benim kaynaklarada ayni senin telafüzün yönünde bildiriyor. Hatta Macarlarda bu tip Kalkan kullanmislar ama 15. ve 16 yüzyildan sonra birden kesiliyor. ya tarz olarak tutulmadi veya Yuvarlak cember olani At üstünde daha iyi performans gösterdi diye düsünebilinir... Ve tekrar her bizim unuttugumuz veya bilemedigiz kaynak yurtdisinda mevcut, hattaki tekrar böyle tarzlar yapilip kullanilmaya baslanmis bile. Alta birkac resim ve örnek koyuyorum...

Tabikii senin " Akinci  Beyi Sinan" tekrar karsimiza cikiyor bu seferde.... ;D 

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 17 Şubat 2011, 00:44:04 »
Osmanli ve Macaristan tarzlari... ve en alta yeniden yapilmis ve kullanilan tarzdan bir örnek...

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 17 Şubat 2011, 11:28:20 »
Aslında bu kalkan koruma amacını çok iyi yerine getiriyor gibi görünüyor.Ama pratikte nasıldır kullanana sormak lazım.Dizayn olarak baş dahil ciddi bir alanı koruyor.At üstünde sırtlarında sabitliyorlar galiba.Bu sayede hem arkadan gelen ok vs ye karşı korunuyor hemde çapraz kesimli bölgeden rahatlıkla geriye ok atabiliyor olmalılar.Akıncıların vur-kaç taktiği ile savaştığını düşünürsek çokta kullanışlı olmalı.Kalkanın kullanımdan kalktığı dönem ile Osmanlı akıncılarının dağıldığı dönem arasında bağlantı olabilir mi acaba.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 17 Şubat 2011, 14:55:36 »
Cengiz bey, kalkan ile akıncıların dağılması arasında doğrudan bir bağıntı kurmak ne kadar doğru olur bilemiyorum zira bu kalkan tipi akıncılar arasında görülse de akıncıların yegane kalkanı budur demek mümkün değil, yuvarlak kalkanın da taşındığı bir çok tasvir görüyoruz zira. Aslında bu tip kalkan yuvarlak Türk kalkanına göre nadir sayılabilir. Akıncıların tercih sebebi bu savaşçıların Balkan merkezli konuşlanması olmalı sanırım. O dönem aklıncıların giyiniş ve silahlarına bakılınca Deşt-i Kıpçak ve Balkan etkileri yoğun olarak görülmekte. Nogayların bu bölgede Osmanlıya bağlı olarak akıncılık yaptığı da düşünülürse Tatar kılıçları, kalpaklar ve leopar postu giyimler daha mana kazanıyor. Bir husus da akıncılarda yağmadan elde edilen silahların da kıullanılması. Mesela Bekir ustanın gönderdiği Süleymanname minyatüründe Akıncı Sinan Bey'in belinde bir Avrupa bastard kılıcı görüyoruz Daha önceki düello minyatüründe ise Sinan Bey'in atının terkisinde uzun bir Avrupa rapier kılıcı seçilebiliyor. Bu tip kalkanlar da bu şekilde akıncılar arasında kullanıma girmiş olabilir.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 14:57:56 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 18 Şubat 2011, 12:01:10 »
Ben sadece sesli düşünüp acaba dedim... Ama kalkanın kullanışlı olması ve sizin söyledikleriniz daha akla yatkın şeyler.Teşekkürler

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 18 Şubat 2011, 12:55:27 »
Ben teşekkür ederim, tabiki teoriler öne sürüp üstünde tartışacağız, bu forumun amacı bu zaten ;)

Şeyh Galip

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 18 Şubat 2011, 21:29:11 »
Akıncı Sinan Bey'i tuttum -^b

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 22 Şubat 2011, 14:25:32 »
Arkadaşlar,DK yayınevinin piyasaya yeni çıkan "DELİLER"isimli bir kitabı var.Osmanlı akıncıları ve Deliler denilen grubu minyatür ve Avrupalıların çizimleriyle gösteriyor.Bu kalkanlardan pekçok minyatür ve resimde var.25 TL fiyatı var... İlgilenenlere.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2