Şimşir balçağı  (16421 defa okundu)

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
Şimşir balçağı
« : 25 Ağustos 2009, 22:43:50 »
Herkese merhaba,
Arkadaşlar Osmanlı Şimşir kılıç için balçağa ihtiyacım var. Kılıcı yeni aldım,karadeniz  yatağanı şeklinde eğilmişti düzelttim. Balçak eksik, epey araştırdım ama bulamadım.Bilen,duyan ,gören varsa yardım rica ediyorum.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Şimşir balçağı
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2009, 05:05:37 »
Cengiz bey,

Her ne kadar turist pazarı için üretilen aliminyum veya paslanmaz çelik namlulu, ahşap kakma kın ve kabzalı kılıç biçimli süs eşyaları tarihi gerçekçilikten olabildiğince yoksunsa da, bunların(en azından benim gördüklerimin)bronz veya pirinç balçakları genellikle kabacada olsa orjinal osmanlı kılıç balçağı formuna benzerlik gösteriyor. Eğer bu süs eşyalarının imalatçıları ile temasa geçerseniz belki istediğiniz gibi birşey bulabilri veya yaptırabilirsiniz. Genellikle Antep'te üretildiklerini biliyorum bu süslerin lakin İstanbul Kapalıçarşı içinde bir iç bedestende bunların monatajının yapıldığını da görmüştüm. Yerini tarif edemem, bir kere tesadüfen girdim lakin ararsanız bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

Diğer daha basit bir yol ise işinize yaracak ebatta olan bir balçağa sahip böyle bir süs eşyası almak, ve parçalarına ayırarak balçağını kullanmak olabilir. Tabii her ne kadar genel forma uysalar da bu balçakların da birazdüzeltilmesi gerekir zannederim.

Veya torna tezgahında böyle bir parça yontturabilirsiniz belki. Veya bakırcı ustalarına yaptırtabilirsiniz.

Başka bir alternatif de tarihi üsluba da daha uygun olarak böyle bir balçağı bir demirci ustasının çelikten dövmesi olabilir.

Aklıma gelen seçenekler bunlar. Lakin yine de antika bir esere yeni bir parça eklemenin onun orjinalliğine zarar verebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmanızı da hatırlatmak isterim. Bu tip tamir ve eklemeler çok uzmanca yapılmadığı sürece esere faydadan çok zarar getirir. Belki de olduğu gibi konserve etmek en uygunu olacaktır. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2009, 21:06:46 »
Sancar bey ilginize teşekkür ederim.Aslında elimde bir arkadaşımın ait balçak var ama arkadaş kullanmama izin vermiyor. :((( Ondan kalıp çıkarttırıp pirinç döküm yaptırmak son seçenek olarak aklımda.Antep işi balçak ve kılıçlara ise bakmak dahi istemiyorum.Aslında bu kılıçları üretenlerle diyaloğa geçip yanlış kılıç ürettiklerinin anlatılması gerekiyor.Tarih bu şekilde çirkinleştirilemez diye düşünüyorum.
Balçaklarıda çok kötü namlularıda.Sedef işçilik güzel olabilir ama sandıktada var o işçilikten.Burada önemli olan tarihi silah kültürümüzün korunması diye düşünüyorum.
Balçak için mesaj atmamın sebebi gören ,bilen birileri olabilir diye düşünmüştüm.Haber beklemeye devam edeceğim.Bu arada ben Osmanlı tarzı ve Hun tarzı yay yapmayı başardım.Şuanda kuruyorlar.Birkaç ay içinde kullanıma açacağım.Allah utandırmasın .AMİİN
    yine bilen duyan varsa 40-50 cm lik manda boynuzuna ihtiyacım var.Nerden bulabileceğimi bilenlerin yardımını rica ediyorum.
Herkese hayırlı Ramazanlar.Sağlıkla kalın.

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2010, 17:25:31 »
Cengiz Bey selamlar,

Balçak arayışınız zaman aşımına uğramamışsa eğer rastladığım bir örneği dikkatinize sunuyorum.

http://urun.gittigidiyor.com/OSMANLI-KILIC-BALCAGI_W0QQidZZ18135230

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2010, 01:41:40 »
Mesut bey ilginize teşekkür ederim.Balçak konusundaki sorunumu çözdüm.Pirinçten döküm yaptırdım.Zaten uzun zamandır kılıç ve bıçakla ilgilenmiyorum.Bu aralar yay yapımına yöneldim.Geleneksel yay yapımıyla zaman geçiriyorum.İnşallah yakında resimleri paylaşacağım.

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2010, 20:11:22 »
Sorununuza çözüm bulmuş olmanız çok güzel Cengiz bey. Üzerinde çalıştığınız yay osmanlı yayımı.Eğer öyleyse yapılış aşamalarıyla ilgilide görüntüler eklerseniz sevinirim.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2010, 22:03:01 »
Osmanlı yayına henüz başlayamadım.Daha doğrusu başladıklarımı çalıştıramadım.ŞUan moğol yayla ilgileniyorum.Osmanlı için boynuzu yeni buldum.İnşallah zamanla olacak.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Temmuz 2010, 23:42:47 »
Merhaba Cengiz bey,

dolasirken bu siteyi buldum:

http://www.ottoman-turkish-bows.com/

taniyormusunuz? Ok ve yay yapim asamasi bastan sona kadar aciklaniyor bu kitapta zannedersem.
isterseniz bir girip arastirin :)

selam ve saygilar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Temmuz 2010, 21:02:36 »
İlginize teşekkürler  Mergup bey,
Siteyi biliyorum.Benim tek sorunum atölyem olmaması.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 26 Temmuz 2010, 10:04:29 »
Üzülmeyin, bir gün o da olur insallah...
"bekleyen dervis muradina ermis" demezlermi böyle durumda... :)
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2