Kirpichev Usta'dan: "Varsayımlar ve Denemeler"  (7639 defa okundu)

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
Kirpichev Usta'dan: "Varsayımlar ve Denemeler"
« : 04 Eylül 2009, 17:49:19 »
Rusya'da "bulat" adıyla bilinen pota çeliği, 1850'lerde Anosov'la yeni bir çıkış yapmış ve fabrikalarda bu çelikten üretilen kılıçlar, o dönemde büyük bir şöhret edinmişti. Pota çeliğine duyulan ilgi ve merakın günümüzde yeniden artmasıyla birlikte, Rusya'da bu konu üzerinde çalışanlar arasında öne çıkan Ivan Kirpichev, çıtayı daha da yükseltmek için modern metalbilimin de desteğiyle sürekli araştırıyor, denemeler yapıyor. Kirpichev Usta, Cebehane'mize gönderdiği Varsayımlar ve Denemeler başlıklı makalesinde, bize konu ile ilgili kendi kişisel yaklaşımını aktarırken, çalışmalarından da örnekler sunuyor; mutlaka okumalısınız.

Hızlı erişim için makalenin linki: http://www.cebehane.com/a_varsay.html

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Kirpichev Usta'dan: "Varsayımlar ve Denemeler"
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2009, 20:17:32 »
Mükemmel bilgilendirici bir makale! Özellikle bu konudaki sisleri dağıtmak ve gerçekle karışmış efsaneleri ayıklamak, kavram karmaşasına bir nebze de olsun açıklık getirmek için birebir. Görsel malzeme ile de çok iyi desteklenmiş. Böyle bir kaynağı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim Kayahan bey :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: Kirpichev Usta'dan: "Varsayımlar ve Denemeler"
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2009, 12:43:30 »
emeğiniz için teşekkürler kayahan bey, Kirpichev ustanında ellerine sağlık. güzel bir makale ve benim gibi dımışkı meraklılarına ışık tutacak bilgiler var.

umarım bir gün bizde türkiyede dımışkı yapmayı başarırız :)

ayrıca fark ettinizmi bilmiyorum ama her gün siteye katılım ve imalat işine meraklı arkadaşlar çoğalıyor, bu da beni umutlandırıyor. bundan birkaç yıl sonra yüzlerce üyesi olan bir topluluk olmamız hiç hayal değil.

Kirpichev gibi büyük ustalarında yardımlarıyla iyi bir yöne doğru gittiğimizi düşünüyorum. :)

herkeze tekrar teşekkürler...
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2