İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:  (129217 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:
« Yanıtla #45 : 04 Kasım 2009, 22:13:53 »
emre bey çelik temini monusunda denizli yatağan da demircilikle uğraşan esnafın ihtiyaclarını karşılamak için bir kooparatif var belki aradığınız çeliklerin bazılarını bulabilirsiniz

Müthiş güzel bir bilgi bu, ancak Yatağan esnafı olmadığımdan belki yararlanamayabilirim. Siz bizim adımıza oradan bilgi alabilir misiniz? Gerçekten çok makbule geçer. Özellikle karbon çelikleri konusu baya problemli ülkemizde. Paslanmazlarda yurtdışından getirtmek sorun olmuyor genelde çünkü zaten genelde Türk firmaları da bizim gibi getirtiyorlar, bize hemen hemen aynı maliyete geliyor, ancak Türkiye'de üretilen yüksek karbonlu yaylık çelik ya da 5160 gibi dövmeye yatkın güzel çelikler bizim alabileceğimiz boyutların dışında tonlarla satılıyor genelde.. Eğer kooperatifin elinde varsa ya da getirtebiliyorlarsa belki bizim gibi küçük miktarlarda hobi/amatör işi yapanların ihtiyaçları için müthiş bir açılım olabilir.

Hatta "CEBEHANE" için genel alım yapılıp bir çelik kumbaramız olabilir. Buradan ihtiyacı olan çelik elde edebilir. Ben olmazsa yakınlarda mali durumum düzelince yüklü miktarda alabilirim, sonra isteyen benden sadece maliyetine benden alabilir... Bir sürü seçenek var aslında biraz düşününce. Siz belki bir esnaf olarak ya da demirci tanıdığınız aracılığıyla bir miktar edinebilir biz de sizden alabiliriz...

Teşekkürler düşünceniz için. Eğer dışardan birilerine vermeye sıcak bakarlarsa kooperatifle temasa geçebilirim. Sizde telefonu var mı kooperatifin?

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 04 Kasım 2009, 23:11:30 »
sefa bey emekleriniz için üzgünüm:( bende oldukça zor (2-3 gün sürmüştü) ulaşmıştım ellerindeki bu fiyata ve sonuca, biraz dağınık bir işleyişi var ve zamanlama konusunda zayıf sayılabilirler. ama ellerinde vardı en son:( çok üzgünüm, gerçekten...
Emin bey üzülmeyin lütfen, Sizin yaptığınız bir paylaşımdı ve de çok güzeldi ancak ülkemizdeki ticari kuruluşlar firma isimlerinin altına toplam kalite yönetimini çağrıştıran kalite simgeleri koydukları halde buna yönelik bir davranış sergilemiyorlar, kurumsal kimlik dediğimiz sanıyorum böyle bir şey. Selamlar
AEB-L ve RWL-34  getirtmeyi düşünüyordum. Ayrıca biraz UHB20C (1095) almayı planlıyorum, dövme ve hamon denemeleri için.
1 metre 50 milim X 3mm RWL34 yaklaşık 105 YTL. Bu çeliği çok sevdiğimden değer bence.

AEB-L ise 440C ayarında bir çelik, belki biraz daha üstün.. Fyiyatı çok ucuz bence: 3.5 X 340 mm plakanın 1 metresi 140 YTL civarı. Tek plakayı 4 kişi paylaşsak kişi başına 80 mm lama düşer 35 YTL çivarı paraya. Bence süper fiyat... Bu arada kargo yaklaşık 50-60 YTL tutacaktır. Bu yüzden bence birikimlerinizin kesesini biraz açıp, manda boynuzu, deri filan ne aklınıza gelirse yüklü bir alım yapıverelim derim...
Emre dövme ve hamon denemeleri için neden yay çeliği kullanmıyorsun anlamadım ??? ülkemizde bol miktarda var ve para değil, 440c çeliğin ölçüleri yazdığın gibi 3.5X340X1000 mm, fiyatı 140 TL  doğrumu anladım? daha kalını varmıdır örneğin 4-4.5 mm ( tembellik yapıyorum sen incelemişsindir diye sana sordum ;) )

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #47 : 04 Kasım 2009, 23:19:30 »
Ahh Sefa, Ck 101 ya da W2 bulsam tamam da, yıllardır arıyorum daha bir parça bile bulamadım. Ck80 ve altındakiler çarpıcı hamon olmasına engel olan yüksen Mn oranları ile pek istemediğim çözümler. Düşük mn oranı sadece bildiğim kadarıyla CK101 ve W serisinde... Belki sonunda büyük eğelerde denemeler yapmak zorunda kalacağım...

AEB-L çok ucuz, doğru anladın :) Daha kalını yok maalesef Nordellknives.com'da . Eğer illaki daha kalın gerekiyorsa başka yerleri deneriz.. Sonuçta 3.5 mm talaşlı üretim için çok güzel bir kalınlık, özellikle mutfak bıçakları zaten 2mm ve aşağısında oluyor genelde...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #48 : 04 Kasım 2009, 23:32:37 »

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 04 Kasım 2009, 23:36:37 »
Özellikle hamon için aslında pratik bir çözüm var ve seni çok daha az yorar, özellikle rulmanların dış yatakları tam da senin istediğin malzeme, C 1.0, Si 030 Cr 1.50 Mn 035 denemende yarar var, büyük olasılıkla ben önümüzdeki hafta bir rulman yatağını düzeltip bir bıçak yapacağım duruma göre hamon da deneyebilirim.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #50 : 04 Kasım 2009, 23:46:28 »
Merakla bekliyorum, Ancak keyfini bozmayayım, pek hamon için işe yaramıyor, http://www.crucibleservice.com/eselector/prodbyapp/carbon/52100.html
Göreceğin üzere bu sefer diğer alaşım malzemeleri yüzünden derin sertleşen bir çelik. Bu sefer krom miktarı işi bozuyor :-[
http://forums.dfoggknives.com/index.php?showtopic=10245

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #51 : 04 Kasım 2009, 23:54:03 »
Ayrıca illaki 52100 olmayabiliyor, çoğu karbürize dış katmanlı sementasyon çeliği oluyor, karbon oranı ortalama .2 civarı... Son zamanlarda en makbul çelik rulmanlarda CBS1000 gibi ya da CBS600 gibi çelikler, bazı rulmanlarda 440C kullanılabiliyor, daha büyük olanlarda M1, M2 gibi çelikler de olabiliyor değişik kaynaklardan öğrendiğim bilgilere göre...

Ayrıca 52100 ise ısıl işlem için östenizasyonda 20-30 dakika kadar demleme istiyor...

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 04 Kasım 2009, 23:57:06 »
Şaşırdım,bir tahminde bulunursun diye ummuştum ;D ;D ( kompozisyonu bozmayı deneyeceğim)neyse sonucu alınca paylaşırım.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #53 : 05 Kasım 2009, 00:01:13 »
Kolay gelsin  ;D
Ben sipariş geçmeden 1 hafta kadar önce bir mesaj atarım buraya, isteyenler katılır, bi sürü malzememiz olur oynayacak  :D

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #54 : 06 Kasım 2009, 00:47:34 »
emre bey koparatif her ne kadar ortaklarına çelik satıdadas üye olayan larda alabiliyor  eğer yanlış bilmiyorsam çeliklerin numarsını bilmem ama iki türlü çelik kullanılıyor köyde, birisi tabak çelik dediğmiz diğeri ise şerit çeilik dediğimiz kailte yönünden özellikle şerit çeliğin kalitesi tabak fazla olduğunu biliyorum bıçak için özel olarak hazırlanmış şeritler enine ve kalılığına göre çeşitleri var mesala en  20 mm başlıyor 42 mm kadar var kalınlık ise sırt kalınlığı  1.8 mm den 3.2 mm kadar sırt kalınığı var. bu gün köyde idim aklıma gelse girer sorsdım  en yakın zamada size tefon numalarını bulayım

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #55 : 06 Kasım 2009, 01:08:40 »
Sağolun Abrurrahman Bey, ilk olarak bu çeliklerden küçük birer parça numune isterim aslında, metalurjik inceleme ve ısıl işlemini test etmek için. Eğer gerçekten işe yarar ise hepimiz için ilginç bir kaynak olabilir. Ne dersiniz, küçük bir iki parça örnek alabilir misiniz tanıdıklarınızdan? Şöyle birer sigara paketi boyunda filan parça gerekli testleri yapmak için yeterli olurdu..

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 06 Kasım 2009, 11:11:00 »
rulman çelikleri rulmanın sanayıde kullanım alanına göre içerik değiştirmekte. yüzey sertleştirme yapılmış olanları da var, seramik olanları veya bilyalı veya silindirik veya tek yonlu veya sıcak dayanımı olanlarda var.

bir de 100 cr 6 olarak bilinen yabancıların 52100 olarak bildigi bir yuksek karbon-crom çeligi var. benzeri 440 c lede var. bazen iç ve dış gömlek de farklı olabilir.

ORS firması ki türkiyenin en büyük rulman ureticisi 52100 kullanmakta. o yüzden ors markasını tercih edebilirsiniz.

bıcak yapımı için harika bir çelik olmasına ragmen ısıl işlemi biraz ugraştırıcı olabilir. carbid yapısı 850 nin üzerinde hızla buyumekte ve kırılgan hale gelmekte. yüksek tokluk amaclanıyorsa cok yüksek ısılarda dövmemek gerekiyor ancak buda bu çelik için bir başka zorluk. cünkü sert. dovmesi kısmen zahmetli. ısıl işlemde yag veya su kullanılabilir ancak su tercih etmenizi şahsen onermiyorum. çok çok kontrollü derecerde dovmuşseniz ve karbid yapısı görece küçük kalmışsa olabilir. 3 lü ısıl işlem oneriliyor.  mutlaka sonrasında tavlamafırınında beklemeli.  su verme 845-815 arasında olmalı. 875 ddrece üzerine tanecik yapısıda aşırı kablaşma olmakta.  ben hamon- suverme hattını hiç denemedim. bu iş için çok ideal olmayabilir. yüksek krom oranları yüzünden ancak su verme hatlı olanları gördüm. bunun için basit karbon çeligi daha ideal degilmi....

ayrıca abdurrahman bey ilginiz için teşekkür edeirm. bilgiler netleşmesini bekliyorum

emre bey siparişlere beni de ortak edersen sevinirim. 

durukan

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #57 : 06 Kasım 2009, 11:55:10 »
Selam Durukan,
Mutlaka bildiririm sipariş öncesinde...

Bir hatalı sayılabilecek bilgiyi düzelteyim yukardaki yazdıklarında. Bu çelikle çalışan ustaların ve çelik fabrikalarının teknik bilgilerine göre dövme ısısı 1050 derece ile 850 derece arası. Dövme işleminde tane büyümesi çok önemli değildir. Tane büyümesinden dövmede kaçış pek yok. Önemli olan her dövme işleminden sonra normalizasyon ve yumuşatma yapılması ve dövme ortamının oksidasyon ortamı olmaması. Bu çelikte asıl sorun açık alevle karşılaştığında yanması (dekarbürize olması). Bunun için propan fırınında alevlerin mavi şekilde fırın kapısından hafif çıkması, yani fırının içinde tüm gazı yakacak kadar oksijenin olmaması. Bu redüksiyon ortamında ısıtıldığı sürece, 1100 dereceyi geçmediğin sürece ve açık alevle parçayı karşılaştırmadığın sürece rahatlıkla 52100 çeliği dövebilirsin. Aslında düşük ısılarda dövmek sakıncalı çünkü stres kırıkları ve mikro çatlaklara neden olursun. Bırak tane büyüsün. Dövme işi bittikten sonra iyi bir normalizasyon, yumuşatma döngüsü ile kolaylıkla yine parçanın tane büyüklüğünü iyi duruma getirebilirsin...

Aşağıda bir alıntı yapacağım, güzel bir bilgi - ingilizce ama istenirse özetleyebilirim.

52100 BALL BEARING STEEL
Besides using ball and roller bearings, races/balls/rollers, it can be obtained in bar stock.
In comparison to 5180, 50100B and O-1, it has more Carbon and more Chromium.
Carbon heightens the abrasion resistance and Chromium hardeners deeper with simpler heat treatments and makes the blade stronger. It does not take much Chromium, even 0.5% is enough.

Typical Analysis:
Carbon   Manganese   Chromium   Vanadium   Tungsten   Silicon
52100   1.10%   0.35%   1.50%   -   -   0.35%
5180   0.60%   0.80%   0.80%   -   -   -
50100B   0.95%   0.45%   0.45%   0.20%   -   -
O-1   0.90%   1.60%   0.50%   -   0.50%   -

Heat treatment recommended by Crucible Specialty Metals:

Forging: Forge at 2000 degrees F, cool in still air afterwards.
Normalizing: Temperature at 1850 - 1700 degrees F.
Annealing:
Heat to 1440 degrees F and soak for 8 hours, cool at the rate of 15 degrees F per hour to 1200 degrees F, hold at that temperature for 6 more hours, than cool in still air.
Hardening:
Oil quench from 1550 degrees F should give a hardness of 67 Rc. Water quenching is said to be risky, introducing too much stress.
Tempering:
Assuming that the blade reached full hardness in the quench, tempering temperature of:
350 degrees F...............................60 - 61 Rc
450 degrees F...............................58 - 59 Rc
500 degrees F...............................56 - 57 Rc.

The heat treatment of 52100 is different than that of many of the other alloy steels, including 5180, in that the hardening temperature controls the amount of Carbon that dissolves in the austenite - the condition of steel at high temperature where it is a solid solution of Iron and Carbon.
This gives a finished blade that has lower banite - a transformation product that forms at the lower temperature than martensite rather then tempered martensite - the hardest form of steel.
When overheated for the quench, most alloy steels simply have coarser grain, but 52100 will develop a week structure.

Triple quench / triple draw method: (as done by Ed Fowler)
-The theory behind the triple quench is that by bringing the blade rapidly up to the hardening temperature, the grain size remains smaller then when the usual soak time is used. The soak time allows all the transformations to be made within the steel, yet the grain grows with the additional time at the soak temperature. With the rapid quench the transformation is not complete, however the second and third quenches complete the necessary transformation.
-This method seems to produce the best cutting and stronger blades with more edge holding ability than a single quenched blade of the same hardness
-After proper forging, normalizing and annealing, use magnet to judge the critical temperature and quench the blade in Texaco type "A" oil heated to 180 degrees F.
Cool the blade and let sit for 24 hours. Repeat the identical process 2 more times.
Now put the blade for 8 - 10 hours into the freezer and follow by 3 tempering cycles at 375 degrees for 2 hours each.
Note: Blades hardened at 24 hour intervals cut better and demonstrate greater strength and toughness, than the blades hardened 3 times in one day.

Molten salt quench method: (as done by Al Pendray)
After forging and rough grinding, heat the blade to 1850 n-1900 degrees F, hold 3 - 5 minutes, then quench in molten salt at 500 degrees F, hold 3 minutes, then air cool.
Place back in the salt at 500 -98% degrees F and hold for 2 - 3 hours. Then heat to 1550 degrees for 30 seconds for thin blades, 60 seconds for thick blades and quench in 475 - 500 degree salt.
450 degrees F..............................60 - 61 Rc
500 degrees F..............................59 - 59 Rc
Hold the blades in the salt quench at temperature for 2 - 4 hours. The longer time produces tougher blade that is 1 - 2 points Rc softer.
How to determine the type of steel in the bearing:
-Not all ball and roller bearings and races are made out of 52100 steel.
Forge a bar out of the ball or roller, heat till it becomes nonmagnetic, and quench in oil.
If the tip breaks like glass when flexed, it is most likely 52100.
If the drawn piece of race stays springy, the material was just case hardened and most likely was made of 4815 steel - good for pattern welded billets. The Nickel content will give a nice layer contrast.
A high percentage of larger roller bearings seem to be case hardened. The smaller ones are mostly 52100. If you find ball bearings resistant to hammer, form little scales and do not rust when left in the bucket of water for a few days, they are probably 440C.

Ed fowler'ın yöntemi şöyle:

Dövülmüş parçadaki tane yapısını düzeltmek ve hatta daha küçültmek için:
 * Dövmeden sonra normalizasyon ve yumuşatma yapılır.
 * Sertleştirmek için 843 dereceye ısıtılan parça bir miktar (5-10 dakika yeterli olmalı) bekletildikten sonra ısıtılmış yağda sertleştirilir. Sonra bu parça hiç birşey yapmadan 24 saat bekletilir. Sonra bu işlem 2 kez daha tekrarlanır.
* Üç kez sertleştirilmiş çelik 8 -10 saat kadar buzlukta bekletilir.
*  190 derecede 2 saatlik 3 kez menevişleme döngüsü yapılır (her iki saat sonunda oda ısısına soğutarak)

Bu şekilde dövülmüş sertleştirilmiş bıçaklar Ed Fowler'ın deneyimine göre çok yüksek performanslara ulaşabiliyor...

Umarım yardımcı olabilmişimdir....

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 06 Kasım 2009, 13:21:59 »
 iyi niyetin ve detaylı cevabın için teşekkür ederim ama yardımcı olamadın ne yazık ki..

ilgili bilgileri ed fowlerinki lerde dahil olmak uzere bende okumuş idim. verdigin teknik bilgi ve benzerlerini link e ekleyerek sunarsak sanırım teknik bilgi yükü oluşturmamış oluruz.

foruma katkılarımı kişisel tecrubelerimden edindiklerimle sınırlı tutmaya calışmaktayim.  yani sadece okuduklarımdan degil bizzat yaptıgım çalışmalarıma dayanarak yazıyorum .  ve yenilere mesajım kolay dovebilmek icin cok yüksek isilara cıkılmamması yonunde. ben dövmelerimi kritik ısının hemen üzerinde yapmaya calısıyorum. tane buyumesi ne gelince her ısıtma taneyi buyutur ama eger elimizdeki çeligi kullanacaksak ve talaşlı imalat yapmıyacaksak dovme suresini en aza indirmeli, elimiiz çabuk tutmalı ve cok yüksek derecelerden kacınalıyız. turuncu bir renk idealken sarı-beyaz renk dovme icin ideal degil. 

verdigin bilgiler çelik farıkalarının uretim hattı teknik bilgileri. dolayısıyla senin kendi kişisel onerilerin benim ve arkadaşlarımiz icin en azından bu teknik bilgiler kadar degerli. şahsen benim gozumde oyle...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #59 : 06 Kasım 2009, 14:26:52 »
Durukan, tabii ki senin pratik bilgin çok önemli, aslında ben de 3 yıllık dövme ile çalışmalarımın bilgileri ile tutarlı şeyleri buraya yansıtmaya çalışıyorum. 52100 dövmüş olmasam da karanlıkta turuncu rengin 900 - 1050 derece arası olduğu bilgimden yararlanıyorum ve benden daha deneyimli ustaların senin gibi forumlarda paylaştıkları bilgilerle desteklemeye çalışıyorum. Tabii ki haklısın sarı renklere çıkmak (1150 - 1350 derece civarı) çeliği kullanılmaz hale getirebilir. Ancak açık kırmızı - koyu turuncu gölgesi (deneyimime ve termokupluma göre  ;D) 850 derece civarı, bu bölgede ben şimdiye kadar dövmeye devam etmedim eğer sadece ağız kısmı ile uğraşmıyorsam... Senin kadar dövme konusunda deneyimli olduğumu söyleyemem ama benim de az çok örs başında eğlendiğim oldu canım  :D
Yine kendi deneyimime ve internetten de okuduklarıma göre düşük ısılarda çalışmak da yüksek ısılar kadar tehlikeli çeliğin salahiyeti için. Ben de bu konuya değinmeye çalışıyordum. Eğer dövme ile uğraşıyorsak doğru ısılar arasında çalışmamız icab eder, ısı konusunda elimizi de çok korkak alıştırmayalım demeye çalışıyorum.
(bu arada link vermedim çünkü o sayfa biraz karmançormandı, sayfanın içinden küçük bir paragrafı alıntı yaptım ...)

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2