İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:  (129685 defa okundu)

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Ynt: İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:
« Yanıtla #60 : 07 Kasım 2009, 01:18:20 »
emre bey size numune gönderecem ama acele etmeyin cünkü şu kurban önü malum ben burda denizlide cevre köylere kurban bayramı dolasıyla bıcak bileme ve satışlarına gidiyorum yani işin kısacası biraz ticari amaçlı kurbana kadar çalışıyom sizin emanetleri kurbandan göderebilcem gecikme için özür dilerim

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #61 : 07 Kasım 2009, 01:26:49 »
emre bey paslanmaz çeliği işleme sırasında sulama dediğimiz kısımda yani su vermede hangi yağı kullanıyorsun bilmiyorum ama istersen  birde zeytin yağında sulamayı dene sonucu hoşuna gidecek eminim kolay gelsin

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #62 : 07 Kasım 2009, 05:56:20 »
emre bey size numune gönderecem ama acele etmeyin cünkü şu kurban önü malum ben burda denizlide cevre köylere kurban bayramı dolasıyla bıcak bileme ve satışlarına gidiyorum yani işin kısacası biraz ticari amaçlı kurbana kadar çalışıyom sizin emanetleri kurbandan göderebilcem gecikme için özür dilerim

Kolay gelsin efendim. Numune için çok teşekkürler, ben de zaten akraba ziyaretine çıkıyorum pek ben de ilgilenemem. Aralık Ayında diyelim yine konuşuruz...

Abdurrahman Bey, bendeki çelikler hava çelikleri, yağ kullanmıyorum, ama forumdaki diğer arkadaşlar yağ çelikleri kullanıyor, belki Sefa ya da Durukan denerler 52100'de...

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #63 : 07 Kasım 2009, 11:12:31 »

abdurrahman bey, tavsiyenize teşekkür ederim. ama güzelim seytin yağını su vermede kullanmak beni üzer açıkcası. zeytın yagının bu konuda ek katkısının olacagını zannetmiyorum.  herhangi bir yag olabilir. bende kullanılmış makine yagını tercih ederim.  banada numune gonderirseniz sevinirim.

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 07 Kasım 2009, 18:49:31 »
durukan bey emre bey bir denesin numuneler proplem değil ama kurban bayramından sonra emre bey hava çeliğini dedim gibi zeytin yağında bi su ver dene  bak nasıl oluyor

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #65 : 08 Kasım 2009, 20:05:10 »
Ayrıca illaki 52100 olmayabiliyor, çoğu karbürize dış katmanlı sementasyon çeliği oluyor, karbon oranı ortalama .2 civarı...
Emre yazdıklarında eminmisin! eğer öyleyse sementasyon uygulanmış bir dış katmanda karbon oranı %2 ye nasıl çıkartılıyor çok merak ettim doğrusu, teknik olarak sementasyon işlemi ile yüzeye bu kadar karbonu emdirmek olanaksız ( eğer dış katman kabuk şeklinde döküm olarak yapılmamışsa)
Durukan bu yakınlarda 52100 kalınca bir parça döveceğim, şimdiye kadar bu kadar kalınca bir parçayla hiç çalışmamıştım ( 52100 için söylüyorum ) dövme sırasında ya da ısıl işlemde ne tür sorunlar çıkarsa ayrıntılarıyla yazacağım, çok sorunlu olacağını sanmıyorum çünkü kompozisyonda vanadyum var, bilindiği gibi vanadyumun zaten yapıya katılmasının ana nedeni tane yapısını küçültmek ve kaba taneleşmeye engel olmak 52100 de %035 vanadyum da hiç yabana atılır bir oran değil, bu bir çok riski ortadan kaldıracaktır, bakalım göreceğiz.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #66 : 08 Kasım 2009, 21:29:05 »
Emre yazdıklarında eminmisin! eğer öyleyse sementasyon uygulanmış bir dış katmanda karbon oranı %2 ye nasıl çıkartılıyor çok merak ettim doğrusu, teknik olarak sementasyon işlemi ile yüzeye bu kadar karbonu emdirmek olanaksız ( eğer dış katman kabuk şeklinde döküm olarak yapılmamışsa)
...
:-\ Yazdıklarımda .2 dedim, kastım %0.2 tabiiki... Çeliğin orijinini söylemiştim. Siz bildiğinizi yapınız, ben karışmıyorum.. :-X

Sence doğal olarak rulman çeliklerinin hepsi 52100 müdür? Yani gerçekten eminim sizin sanayi koşullarını bildiğinizden, ama genel geçer bir bilgiyi burada paylaşıp yeni başlayacak insanların ellerinden geldiğince bilinen çeliklerle çalışmasını salık vermeye çalışıyorum, bunun üzerine yanlış mı anlıyorum ama savunmaya geçiliyor genel olarak. Aslında hava çeliğini zeytinyağında su vermeyi düşünsem alkışlanırım herhalde. Kusura bakmayın, burada keyfinizi ben kaçırmayayım, hadi ben yoluma gideyim...
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2009, 21:46:22 Gönderen: Emre Kipmen »

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #67 : 08 Kasım 2009, 23:08:00 »
Ben % 2 kastettiğini düşünmüştüm, ama %0.2 olsa o zaman da zaten rulman dış yatak malzemesi olarak uygun olmazdı ???
İkinci olarak rulman çeliklerinin hepsi 52100 değildir. Zeytinyağıyla su verme konusunda deneyimim yok ama alkışlanırmısın bilmiyorum ( en azından ben alkışlamazdım).
Kişisel olarak söylemem gerekirse bilmelisin ki benim keyfimi kaçırmıyorsun bunu da nerden çıkardın anlamadım doğrusu. Bilgiyi paylaşıyoruz, tartışıyoruz, deniyoruz vs vs. Ben bundan rahatsız değilim, anladığım kadarıyla kimse de değil. " savunmaya geçme " konusunu anlamadım kim savunmaya geçiyor, neyin savunması?  ???

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 09 Kasım 2009, 00:10:18 »
emre bey sizi üzmek kırmak benim hiç haddim değil zannedersem hava çeliğini suya karşı  alerjisi var çünkü ben susta çeliğinden yaptığım kuzu pirzola satırını zetin yağında suladım çok mükemmel bir sonuç aldım talaşlı bilemede olsun kullanımda olsun sonuç benim acımdan iyi idi bunları söylerken sizin ustalığınızı eleştirmek veya sizi üzmek değildi sadece bilgi paylaşım acısından söylemiştim eğer bilgim yanlış ise sözlerimi geri aldım

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #69 : 11 Kasım 2009, 00:51:11 »

nerden başladıysa bir rulman çeliği konusudur gitmekte. yeni başlıyanlar için soylemek gerekir sanırım. burada kastedilen yabancı yayınlarda 52100 olarak gecen türkiyede 100 crom 6 . tabi ki başka çeliklerde rulmanlarda kullanılabilir. 440 c mesela. bu celiğin ozelligi ise uygun ısıl işlem yapıldıgı takdırde en ideal bıçak çelikleri arasında bahsedilmesi...  tabi ki pekçok çelik var bu şekilde. örnegin emre beyin kullandıgı RWL 34, sonra CPM 10V, 15V biraz pas tutsada L6, uygun ısıl işlemle W-2... gibi

ben bir ara bu 52100 un peşine düşmüştüm.  hatta 4,5 cm lik yuvarlak bar halini buldum.  1,5 cm lik dilimler halinde kestirdim . ama bir tek bıçak bile yapmak için olaganustu ugraştım. baktım olmadı biraz araştırdım. çelik tüccarları ile konuştum. istanbuldan bir fırma şimdi adını uuttum bursadan bir bıçakcı için eskiden kalıplar halinde getirdiklerini soyledi bıcakcıya ulaşmaya çalıştım ulaşamadım en son ORS firmasının rulmanlarının bu çelikten yapıldıgını ogrendim. başladım rulman parçalamaya.... 
 hatta yeri gelimişken bir anektodumu paylaşmak isterim zira herkes beni fazlası ile ciddi sanacak
  " ilgili ile görüşüyorum derdim bir iki kilo çelik almak zira ne oldugunu nasıl oldugunu bilmedigim için ilk önce denemek istiyorum . hem bir kişi kaç kilo dövebilir ki?
    - Beyefendi biraz  çelik alacaktım 52100..
    - ne kadar ?
    -1-2 ...
    - ton degil mi?
    -yok yok kilo. kilo ile satmıyormusunuz?
    - maalesef . en az bir ton satıyoruz.
   - peki tonu ne kadar ?

deyip kapattım"

yani amaç aslında ne oldugu bilinmeyen çeliklerle ugraşmak degil tam tersi ismi belli çeliklerden bıçak yapmaktı.   

velhasılı tek dert çeliğin ne oldunu bilmek istemekti. aslında ne oldugunu bilemdigim celiklerle de ugraşmak heyecan verici. suprizler ortaya cıkıyor. iyi veya kötu olabiliyor. 

ayrıca söylemek isterim ki rulmanların dış gömleğinin iç yüzü bilyalara uyacak şekilde kavisli. bunu çekiçle düzeltmek zahmetli oluyor. sıcak demirle ugraşmak zaten ZAHMETLİ. 
abdurrahman beyin tavsiyesi için teşekkür ederim. iyi niyetle yapıldıgına hiç süphe yok. 

zaten çok az sayıda gönüllüyüz. bazen yüz yüze konuşamamanın handıkaplarını yaşayabiliyoruz. Emre ustanın da alındıgını zannetmiyorum :)

bu arada düz karbon çelikleri özellikle 1095 bulamıyoruz degil mi arkadaşlar??

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #70 : 12 Kasım 2009, 14:19:39 »
Abdurrahman bey ve Eylem bey; büyük oranda benim yüzümden sohbetimiz başlık konusundan bayağı uzaklaşmıştı. Başlığın işlevini yitirmemesi ve online satış konusunda daha uzun ve ayrıntılı tartışabilmemiz için konuyu böldüm ve mesajlarımızı yeni bir başlığa taşıdım. Buyrun http://cebehane.com/forum/index.php?topic=89.0 dan sohbetimize devam edelim ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #71 : 25 Kasım 2009, 11:59:24 »
Bugün İzmir'deki Petrofer isimli firma ile görüştüm. Çok sıcak ve yardımcılar. Hemen beni teknik danışmana bağladılar, derdimi anlattım. Alaşımsız  yüksek karbonlu çeliklerle uğraşmayı planladığımı anlattım, perlit burnunun düşük olduğu çeliklerde su veya tuzlu su çözeltisi yüksek deformasyon riski taşıyor, rahatlıkla bulunabilen mineral veya bitkisel yağlar ise martensit oluşumuna izin vermeyecek kadar yavaş. Onları kullandığınızda elinizde sert bir bıçak olabiliyor ama yüksek oranda martensit + perlit karışımı bir yapı oluşuyor. Yani %100'e yakın bir martensit dönüşümü için yeterli değil.
Ellerinde bu sorunu aşmamıza yarayacak bir ürün var: İsorapid DK diye, İzeltaş gibi firmalarca da kullanılan çok hızlı bir endüstriyel ısıl işlem yağı. Şu anda ellerinde yok ve minimum sipariş miktarı 180 kilo  :o . Neyse ben derdimi anlattım, önümüzdeki ilk üretimde bana 50 kiloluk bir varil yollayacaklar. Fiyatı şu anda meçhul. 50 kilo benim için biraz fazla. Sanırım 5-10 kilo her birimize yeterli. İsteyen olursa (1095, W2 gibi çeliklerle çalışanımız olursa) benden alabilir...

Taner Salar

• Üye
  • *
« Yanıtla #72 : 25 Kasım 2009, 23:33:02 »
arkadaslar işim gereği sakaryada ikamet ediyorum.  talaşlı imalat yapabıleceğim ck 75 / ck 67 kalıte malzeme aradım , sanırım bakmadığim yer kalmadı ama maalesef  8mm tam boy ck 67,den başka bırsey bulamadım. malzeme alırken bu acemıyıde hatırlarsanız  ;)   veya toplu alım yapılıyorsa bende iştirak edebilirim.. 

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #73 : 26 Kasım 2009, 20:55:30 »
Merhaba Arkadaslar,

Cokten beri bir zaman bulup "Sitemize" gelemedim. Kismet bugüneymis...
Son defasinda yeni bir yatagan alip, sapi kirik demistim. (resmini ekliyorum)
Kendim sap yapma konusunda yola ciktim, amavelakin bayagi zor is oldugunu anladim. Boynuz ve Disden vaz gectim zaten cünkü:

1. Bulmasi zor (susuz dereden su getirme bundan daha kolay olacak herhalde...)
2. Buldun diyelim, Alman Gümrük ve Hayvan-Severlar dernegi evin önünde Kamp kurmus durumda var say.
Yani uzun lafin kisasi, tek odundan yapma sansim kaldi. Bir Site buldum, görüsme icindeyim.
Acaba bana bir konuda yardimci olurmusunuz?
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #74 : 26 Kasım 2009, 21:09:40 »
Mergup bey resimdeki, bahsettiğiniz sapı kırık olan yatağan mı?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2