İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:  (126135 defa okundu)

Tolga Arıkan

• Üye
  • *
Ynt: İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:
« Yanıtla #15 : 19 Ekim 2009, 10:31:02 »
Eylem Bey çok teşekkür ederim. Size sıkıntı olacak ama gönderebilirseniz çok sevinirim.

Ejder Uçar

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 19 Ekim 2009, 18:15:05 »
Selamlar herkese,
http://tuzlacelik.com/index.php/anasayfa.html
linkteki şirketin İstanbul ve İzmir'de şubeleri var. Ben kendileriyle telefonla görüştüm, istenilen her ölçüde ve miktarda ürün satışı yapıyorlar. D-2, O-1... gibi pek çok sitemizde de adı geçen bıçak yapımına uygun çeliklerin Böhler firmasının ürettiği eşdeğerlerini satıyorlar.Çubuk ve levha halinde satışlarının mevcut olduğunu belirttiler.
Umarım yararı olur....

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 19 Ekim 2009, 19:48:05 »
Arkadaşlar merhaba,
Başlık ve konu benimde ilgimi çekti.Bende Ankara'da kılıç yapmak için çelik arıyorum.Ostimi dolaştım ama istediğim gibi çelik bulamadım.Daha doğrusu,istediğim ebatlarda çelik bulamadım.Genelde levha veya boy olarak satıyorlar.Bu miktarlarda benim için fazlaydı.Bir yerde parça satıyorlardı oradakilerde 5mm kalınlıktaydı.Benimse 1m boyunda 4cm genişlikte ve 3-4 mm kalınlıkta çeliğe ihtiyacım var.Çelik kalitesini çok önemsemiyorum aslında.Savaşa gitmeyeceğim nasılsa :))) Aksesuar olarak yapacağım.Bu ay miğfer yaptırıyorum.Önümüzdeki ay deri zırh yapacağım.Kılıcı kendim yapacağım ama ne ocak var nede çelik.Arayıştayım.Bu hafta içinde hurdacıları gezeceğim.
Manda ve koç boynuzundan bahsetmişsiniz.Ben iki çift manda boynuzu buldum.Bir tanesi 35 cm diğeri 58 cm boyunda.Ankara Çubuktaki mezbahadan birkaç kasapla ahbaplık kurdum uygun boynuz çıktığında haber veriyorlar.Aslında manda kesimi kış aylarında yapılıyormuş,önümüzdeki aylarda daha çok bulunabilirmiş.Alıp gönderebilirim demiyorum çünkü hayvandan kesilmiş haliyle veriyorlar.Kanlı ve kokulu bir halde.Eve gizlice soktum,tuzlayıp balkona koydum ama etraf sinek doldu.Bende bıçak sapı yapılabilecek boynuz plakalar olması lazım.İhtiyaç duyan arkadaşlara gönderebilirim(iki bıçaklık diye hatırlıyorum.)

Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #18 : 19 Ekim 2009, 21:35:33 »
Kılıç için en azından 5mm iyidir diye düşünüyorum, benim gördüğüm, ölçülerini çıkardığım çoğu kılıçlar 6-7 mm arasında et kalınlığına sahipti. Döverek mi talaşlı mı üreteceksiniz. CK50-40 gibi bir çelik fazlası ile işinizi görür. Ankara'da olduğunuza göre bir Ostim'de rahatlıkla yaylık çelik bulabilmeniz lazım. Hatta hiç işlevsel olamsına gerek yoksa en yakındaki demirciden bir parça demir (aslında düşük karbonlu çelik) alınız, işinizi görür.

Manda boynuzu arıyordum uzun zamandır. Eğer elinizde fazla varsa bana yollayabilir misiniz? Maliyeti neyse bana özel mesajla geçerseniz çok sevinirim...

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #19 : 21 Ekim 2009, 01:47:08 »
cengiz iyi günler kılıç yapmak için paslanmaz çelik ardığınızı okudum isterseniz yardımcı olurum istediğiniz ebatlarlarda kestirip size gönderebilirim 4 veya 5 mm kalınlığında zannedersem bulurum

Emin Albayrak

• Üye
  • *
  • ... / hiç / ...
« Yanıtla #20 : 21 Ekim 2009, 11:49:58 »
merhaba,

ben de istanbuldaki http://www.saglammetal.com/tr/ firması ile parça çelik konusunda görüşmüştüm. Dursun Bey var orada, yardımcı olabileceğini söylemişti. 4,5 mm kalınlığında 35 x 50 cm 440c çeliği 137 lira giibi bir rakama veriyorlardı yanlış hatırlamıyorsam. ilgilenenler görüşebilir, bu bilgiyi burada kayıt altına almış olalım:)

selam ile..
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #21 : 21 Ekim 2009, 14:35:20 »
Emin Bey,
Çok sağolun, hemen irtibata geçiyorum sağlam metal ile, 440C hep aradığım bir çelik türü, bu fiyata bu kadar çelik gerçekten çok hoş. Hayatımı kurtardınız :). 20 santim namluya kadar 440C mükemmel bir çelik türü. 4.5 mm ise hayal edebileceğim en mükemmel kalınlık....

Tolga Arıkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 21 Ekim 2009, 14:49:15 »
1060-1084 gibi çelikleri CK kodu ile aramak lazım Türkiyede. CK70 konusunda Eylem Bey bir firma bulduğunu söylüyordu.
 Aydınlar Makina-Metal'den bir zamanlar 1060-1070 (CK67) almıştım. Telefonla istek ile yolluyorlar. Özellikle CK85'i öneririm (1084). Tam ötektoid çelik olmasından dolayı çok kolay ısıl işlemi ve dövmesi, bulabilirseniz ben de arıyorum, bugün hatırladım burayı. Pazartesi arayacağım firmayı. Adresi: "11. Sokak No : 30-32-34 Ostim/ANKARA"
Tel: Tel : 0 312 354 10 07 - 354 10 09

Bulabilirsem size de bildiririm.
Aydınlar Metal ile irtibata geçtim, fakat parça olarak gönderemiyorlarmış. Ellerinde bulunan ürün CK75. 48x200 mm ebatlarında 3 ve 4 mm olarak ellerinde mevcut.  4 mm lik olan plaka 53 kg civarı geliyormuş. Mevcut ölçüler biraz büyük benim için.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #23 : 21 Ekim 2009, 15:38:55 »
Ck75 genelde piyasada sulu olarak bulunuyor. Bu haliyle kesmek ve işlemek problem yaratacağından "Sulu mu, susuz mu?" sorusunu sormayı da ihmal etmeyin derim. Aslında her çelik için bu soruyu yine de her ihtimale karşı sormakta fayda görüyorum.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #24 : 21 Ekim 2009, 16:19:32 »
Ben de bu hafta telefonla bir dolu çelik firmasını rahatsız ettim, Maalesef CK67 sadece bulabildim. CK75 sulu plakalar bulunuyor, ancak sulu olduğundan üstünde çalışması çok zor. Plaka halinde olduğundan kesmek çok zahmetli olur. Anlaşılan hamon denemesi hayalim için yurtdışından sipariş etmem gerekecek  >:( . Düşük mn oranları sanayide pek kullanılmadığından .85 ve üzeri karbonlu düz karbon çelikleri anlaşılan Türkiye'de yok...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #25 : 29 Ekim 2009, 14:40:01 »
Peki, şimdi benim malzememi nereden aldığımı buraya listeleyeyim, işe yarayabilir (neden daha önce yapmadıysam  :-[ )

1 - Çelik : D2 - Osmanlı Çelik  (nedense web sitesi açmıyor bugünlerde). Telefonu yanılmıyorsam Tel: 0 (216) 420 21 95 (teşekkkürler Eylem Bey düzeltme için) . Ben geçen yıl 100 X 100cm 4.5 mm kalınlıkta plaka almıştım buradan, yaklaşık 360 YTL gibi birşey tutmuştu (bu miktar çelik ile yaklaşık 30-40 bıçak çıkar  ;D )
RWL34 - UHB20C (uddeholm tarzı 1095) - 15N20 - AEBL - UHB15LM (1080 yani)
Bunların hepsini Nordell Knives'dan alıyorum. Yüklü miktarda alırsanız kargo ve gümrük o kadar etkilemiyor: Adresleri : https://www.nordellknives.com/portal/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1&language=se&lang=en&language=en... Fiyatları çok makul. Ayrıca burada her türlü deri işleme ekipmanları, deri boyaları, perçinler, kabza malzemeleri bulunabilir. Örneğin herkesin aradığı manda boynuzu : https://www.nordellknives.com/portal/index.php?option=com_oscommerce&osMod=product_info&cPath=95_14&products_id=350&language=en iki parça düzlenmiş olarak 13 YTL  ;D.. Tüm boynuz: https://www.nordellknives.com/portal/index.php?option=com_oscommerce&osMod=product_info&cPath=95_14&products_id=355&language=en 30 lira  ;).... Bence çok makul fiyatlar....

- Stabilize egzotik ahşap: http://www.galleryhardwoods.com/. Burayı işleten Larry adlı kişiyle irtibata geçerseniz (sitedeki formu kullanarak) kendisi çok yardımcı oluyor...

- Stabilizasyon kimyasalı: Paraloid B72 ve 5 litre aseton solusyonu, 81 lira. Yakında almayı düşünüyorum...

- Bant zımpara: Ege Zımpara'dan zirkonyum bantlar sipariş ediyorum. Tanesi yaklaşık 5 lira civarında. Ancak yakında http://www.usaknifemaker.com/'dan norton'un blaze bant zımparlarından almayı planlıyorum. Elimdeki zirkonyum zımparalarla her kum için 1 ya da 2 bant gibiyor bıçak başına. Blaze bantlar daha pahalı olmasına rağmen bir blaze bant ile 10 - 20 bıçak çıkabiliyormuş kullananların yalancısıyım... Sonuçta çok daha ucuza gelmiş olacak. Bu site her türlü malzemeyi bulabileceğiniz bir yer. Tracy Mickley tarafından işletiliyor. Kendisi çok iyi bir bıçakçıdır. Buradan bişeyler alabilmek için paypal hesabınızın olması lazım...

- Portatif Bant Testere: Son zamanlarda aldığım bir makina, kesinlikle herşeyiyle maliyetine değiyor. http://www.hepsiparis.com/makita-2107fk-metal-kesme-makinasi,pid26834

- Refrakter Malzeme: http://www.kiltas.com/main.php . Burada hem düşük çimentolu refrakter çimento hem de seramik battaniye var. Fiyatlar oldukça makul gibi. Fırın ya da ocak yapmak için gereken herşey...

- Boraks : Tam hatırlayamıyorum. Bir ara almıştım, internette aranırsa bulunabilir. 20 Kg'lik bir torbaya 30 ytl filan vermiştim...

Şimdilik aklıma bunlar geliyor. Başka şeylere ihtiyacı olanlar burada sormaktan çekinmesin. Mutlaka yardım edecek birileri çıkacaktır...

« Son Düzenleme: 30 Ekim 2009, 14:55:23 Gönderen: Emre Kipmen »

Yalçın Savaş

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 29 Ekim 2009, 18:48:17 »
Manda boynuzu sağlayabilirim, çok aceleci olmazsanız. Mevsim önemli değil. 
yalcin@mey.gen.tr

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #27 : 29 Ekim 2009, 18:53:35 »
Ben bir numune alabilirim, daha denemediğim malzeme olduğundan hoşuma gidecek mi bilemiyorum? Teşekkürler teklifiniz için...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #28 : 30 Ekim 2009, 01:39:55 »
...
1 - Çelik : D2 - Osmanlı Çelik  (nedense web sitesi açmıyor bugünlerde). Telefonu yanılmıyorsam 902122552123 . Ben geçen yıl 100 X 100cm 4.5 mm kalınlıkta plaka almıştım buradan, yaklaşık 360 YTL gibi birşey tutmuştu (bu miktar çelik ile yaklaşık 30-40 bıçak çıkar  ;D )
...

Özür dileyerek düzeltmemi yapıyorum...

Osmanlı Çelik - Tel: 0 (216) 420 21 95
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #29 : 30 Ekim 2009, 14:54:28 »
Teşekkürler düzeltme için Eylem Bey, ben de bi türlü emin olamammıştım...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2