Atölye - Toz toplama ???  (17610 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Atölye - Toz toplama ???
« : 23 Ekim 2009, 23:30:33 »
Atölyemde biriken ve sonra elle yada elektrik süpürgesiyle toplamak zorunda kaldığım ahşap ve mikarta tozundan çok sıkıldım. Özellikle bant zımpara ve şerit testeremin ürettiği toz tüm rafları ve aletleri kaplıyor, her bıçakla işim bittikten sonra bir gün boyunca temizlik yapmak canıma yetti...

Yurtdışındaki hemen hemen tüm atölyelerde bulunan toz toplama ünitelerinden lazım bana, ama hiç bir yerde bulamadım... Bir bileniniz var mı?
Alet şunun gibi birşey:

Bunun giriş kısmına akerdeon tip baca borusu ekleyip çalışan aletlerin toz üreten bölgesine iliştirince gerçekten atölye tozdan oldukça iyi bir şekilde kurtuluyor....

Aydin Yüksel

• Üye
  • *
Ynt: Atölye - Toz toplama ???
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2009, 01:40:17 »
Emre bey, resmini yolladiginiz toz toplama aletinin etrafi sanirim textil kumas ve bunu bildigim kadariyla mobilyacilar kullaniyor, oysa metal tozlari icin alacaginiz aletin metal ve dayanikli bir gövdesi olmasi gerekir. Ben Almanya Ebay de bir kac birseyler buldum. Özellikle kullanilmis olan oldukca ucuz gözüküyor. Bir bakin eger istediginiz gibi birseyse burdan belki temin edilebilir. Alalim birgün arabayla gelirken arabaya atar getiririz. Yada güclü bir süpürge ile yine kendiniz bir mucitlik yapacaksiniz.
Bir fikir olusabilir diye, burdaki fiyatlari görmeniz acisindan linkleri yolluyorum. Ama sanirim Türkiye´de bulunur bunlar.
Model ve cesit görmek icin Alman mallarini ararsaniz, almancasi -Absauganlage Absaugung Staubsauger-

http://business.shop.ebay.de/Metallbearbeitung-Schlosser-/11804/i.html?_nkw=staubsauger&_catref=1&_fln=1&_trksid=p3286.c0.m282

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Absauganlage+Absaugung+Staubsauger&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=staubsauger&_osacat=4659

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2009, 21:54:53 »
Merak ettim bizim sanayi bölgelerinde toz sorunu nasıl çözülüyor acaba? Mutlaka akla gelmeyecek şaşırtıcı pratik bir yöntem bulmuşlardır. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2009, 22:14:56 »
Genelde çırakla gördüğüm kadarıyla  :D ;D
Ya da genelde çözmüyorlar, tozla yaşamayı öğreniyorlar  :D ;D :P

Şaka bir yana, genelde sadece marangoz atölyelerinde gördüm bazı toz emme sistemleri...

Bu arada aradığımı yeni buldum:
http://www.sasmaz.com.tr/index.php?p=list&k_id=139&kn=Toz+Emme+%DCniteleri&pk_id=78
http://www.mavipense.com/catinfo.asp?slmt=1&mrk=&cid=126
http://www.burla.com/makina/index.asp?catid=3&CATEGORYID=41&MODELID=130

Çok çeşitli modeller var. Ama benim düşündüğüm bu işi daha güvenli yapacak. Emme ünitesi dışarda olacak. Torbayı çıkarıp Amerika'daki bıçakçıların yaptığı gibi toz emme çıkışını su dolu bir varile yönlendireceğim. Böylece emilen tozun torba tarafından tutulamayan kadar küçük partiküller de atölye dışına şutlanmış olacak  :D ;) Toz emme makinelerinin torbaları ancak 15-30 mikron civarını yakalayabiliyor. Ancak benim ürettiğim tozların bir kısmı 3 mikron civarında. Bu torba tarafından yakalanamayıp atölyeye geri salınırdı eğer olduğu gibi makineyi atölyede kullansam...
Ayrıca sık sık torba değiştirme derdinden kurtulacağım, sadece arada bir suyu değiştireceğim, bir de varilde yakalanamayan partikülleri tutması için çıkış deliğine koyacağım filtreyi yıkayacağım. Dört gözle bekliyorum tozsuz çalışacağım günleri. Atölyeye bugünlerde gaz maskesiyle girer oldum, her yer temizle temizle bitmeyecek ince toz ile kaplı ve bu toz akciğerler için aşırı tehlikeli...

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2009, 23:50:35 »
O zaman size de bir çırak lazım Emre bey; hem sanatı öğrensin, hem toz alsın  ;D
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #5 : 25 Ekim 2009, 00:13:43 »
Ahh ahh, aslında hep istiyorum bir çırak ama, ne yeterli para verebilirim ona ne de sorumluluğunu alırım. Elini bir makineye filan kaptırır, ayıkla pirincin taşını  :-\ . Bazen bazı işler tek başına çekilmiyor, birisini istiyorsun yanında. Bazen ağır bir şeyi tek başına hareket ettirmeye çalışırken, üçüncü bir el olmadan yapılamayacak bir işi tek başına yapmanın yollarını ararken yalnızlık tak ediyor.
Bir de tabii günümüz insanı genelde kısa yoldan "köşe dönme" derdinde olduğundan gençlere el emeğinin keyfini aşılamak çok zor...

Bu arada toz emme, wootz, disk zımpara, mikarta, yeni perçinler tasarlama vs. projeleri derken sıfırı tüketmişim  :D. Eh gelecek ayı beklemek zorundayım artık: Yeni başlamayı düşünen arkadaşlara sesleniyorum, eğer gece gündüz bir makine tasarımıyla ya da bir materyali bulmayla, sabahtan akşama deliler gibi sanayi sanayi, tedarikçi tedarikçi dolaşıp aradığınız birşeyi bulamayıp sonunda gidip bir tornacıda filan kendiniz imal ettirmekle, akşam dönüp sabahlara kadar kafanıza takılan bir sorunu nasıl halledebileceğinizi araştırmak için internet forumları ve kitapları okumakla uğraşmak istiyorsanız, bunun sonunda kendiniz için bir gazoz parası bile ayırmadığınızı, tüm gelirinizi bu sanata döktüğünüzü anlamak size keyifli geliyorsa, 6 saat hiç durmadan tek bir hareketi tekrarlayarak 10 santimlik bir bıçağın sadece yarısının perdahını bitirdiğinizi görüp "bugün hızlı bitirdim" diyerek sevinebiliyorsanız, günün sonunda elinizde kesilmedik, yapış yapış olmamış bir yerinin, kolunuzda traş edilmemiz bir tek tüyünüzün kalmadığını farketmeyebiliyorsanız.... Hımmm: O zaman belki bu sanatla uğraşabilirsiniz. Değilse, aman vakit varken bir an önce kendinizi çıkarın bu bataktan derim  :D ;D

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2009, 00:24:43 »

Sayın Meslektaşım,
Çok acı çekiyorsanız belli bir ara bırakmayı denemeni oneririm. yada kızılcık şerbeti içtim diyebilmeniz-miz  lazım.  yoksa ne için ugraşıyoruz....

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2009, 00:38:41 »
Dertli yazıyorum bazen farkındayım, ama acı çekmiyorum aslında, sadece biraz kendi halimle gırgır geçiyorum. Bu toz meselesiyle uğraşırken şöyle bir durup baktım kendime,  normalde çok kişi için acı verici olabilecek deneyimleri yaşayıp sonunda hala keyifle ve hevesle işe sarılışıma hayret ettim sadece. Yukarda söylediklerim aslında tüm el işi sanatları için geçerli şeyler.
Normal hayat temposunda yaşayan kişiler için garip derecede yoğun yaşanan üretim temposunun aslında içinde olduğunuzda ne kadar keyifli ve eseri ortaya çıkarma çabaları sonrasında uğraşının ne kadar tatmin edici olduğunu anlatmaya çabalamıştım... (haklısınız biraz yakınma gibi görünüyor ama aslında amacım  komik olmaktı  :-[  ..   :))

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2009, 00:53:09 »
komik olmanıza hic gerek yok dostum. bu ülkedeki en ileri bir kaç ustalık seviyesinden birine sahipsiniz benim gözümde...
incitmek veya yermek amacı hiç gütmedim ama inandıgım tek bir ogreti var bu konuda

"iyi bir iş yapmanın mükafatı onu yapmış olmaktır"....

not: BŞİV      bir ara yüz yüze konuşurşak açıklayabilirim ...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2009, 01:04:34 »
komik olmanıza hic gerek yok dostum. bu ülkedeki en ileri bir kaç ustalık seviyesinden birine sahipsiniz benim gözümde...
incitmek veya yermek amacı hiç gütmedim ama inandıgım tek bir ogreti var bu konuda

"iyi bir iş yapmanın mükafatı onu yapmış olmaktır"....

not: BŞİV      bir ara yüz yüze konuşurşak açıklayabilirim ...

Bu işi daha yeni öğrenen birisi olarak bu sözleriniz benim için çok değerli... Ne kadar usta olduğum çok tartışılır gerçi... Asıl gerçek ustalar bence sizin gibi çeliği katlayıp ocak kaynağı yapabilenler (hem de D2 ile  :o )...

BŞİV kısaltmasını çözebilmek için kafa patlattım. Eh, öyle diyorsanız bir araya gelmek şart oldu... 

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 16 Mayıs 2010, 11:21:18 »
Ahh ahh, aslında hep istiyorum bir çırak ama, ne yeterli para verebilirim ona ne de sorumluluğunu alırım. Elini bir makineye filan kaptırır, ayıkla pirincin taşını  :-\ . Bazen bazı işler tek başına çekilmiyor, birisini istiyorsun yanında. Bazen ağır bir şeyi tek başına hareket ettirmeye çalışırken, üçüncü bir el olmadan yapılamayacak bir işi tek başına yapmanın yollarını ararken yalnızlık tak ediyor.
Bir de tabii günümüz insanı genelde kısa yoldan "köşe dönme" derdinde olduğundan gençlere el emeğinin keyfini aşılamak çok zor...

Bu arada toz emme, wootz, disk zımpara, mikarta, yeni perçinler tasarlama vs. projeleri derken sıfırı tüketmişim  :D. Eh gelecek ayı beklemek zorundayım artık: Yeni başlamayı düşünen arkadaşlara sesleniyorum, eğer gece gündüz bir makine tasarımıyla ya da bir materyali bulmayla, sabahtan akşama deliler gibi sanayi sanayi, tedarikçi tedarikçi dolaşıp aradığınız birşeyi bulamayıp sonunda gidip bir tornacıda filan kendiniz imal ettirmekle, akşam dönüp sabahlara kadar kafanıza takılan bir sorunu nasıl halledebileceğinizi araştırmak için internet forumları ve kitapları okumakla uğraşmak istiyorsanız, bunun sonunda kendiniz için bir gazoz parası bile ayırmadığınızı, tüm gelirinizi bu sanata döktüğünüzü anlamak size keyifli geliyorsa, 6 saat hiç durmadan tek bir hareketi tekrarlayarak 10 santimlik bir bıçağın sadece yarısının perdahını bitirdiğinizi görüp "bugün hızlı bitirdim" diyerek sevinebiliyorsanız, günün sonunda elinizde kesilmedik, yapış yapış olmamış bir yerinin, kolunuzda traş edilmemiz bir tek tüyünüzün kalmadığını farketmeyebiliyorsanız.... Hımmm: O zaman belki bu sanatla uğraşabilirsiniz. Değilse, aman vakit varken bir an önce kendinizi çıkarın bu bataktan derim  :D ;D

Çırağını buldun emre abii :) :P
Şaka bi yana senin oralarda olsam cidden düşünürdüm hemde çook düşük ücret karşılığı;)

Soytürk Dönmez

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 28 Mayıs 2010, 06:00:31 »
Emra ustam , bahsettiğiniz alettin benzerlerini buldum ;D sedef el aletleri(bursa) burada zımpara makineleri bölümünü içinde resmini verdiğiniz aletin benzerleri var,saygılar.http://www.sedef.com.tr/index-t.htm

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2