Çeliğin sertliğini test etmek için alternatif yöntemler..???  (20385 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Çeliğin işlenmesi ve bir bıçak formuna getirilmesi kadar, işin sonucunda sahip olduğu ağız dayanımı ve sertliği de önemlidir.

Peki yaptığımız ışıl işlemden sonra bıçağımızın istediğimiz ağız sertliğine ulaştığını nasıl anlarız.??? Bir süredir bunun üzerine düşünüyorum.

Ben genelde su vermeden sonra eğeyi bıçağın yüzüne sürterim ve eğer eğe işlemiyorsa istediğim sertliğe gelmiş demektir.

Peki etkin bir ölçüm nasıl yapılabilir.??

Rocwell testi yapamayacağıma göre, yaptığımız bıçak yüzünün sertliğini tam olarak nasıl öğrenebiliriz.????
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: Çeliğin sertliğini test etmek için alternatif yöntemler..???
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2009, 13:16:19 »
Bakın burada rulman çeliğinden yapılmış bıçak yüzü var, 52100’de hamon oluşumu konusundaki tartışmalar üzerine bir test yapma gereği duydum. Durukan denemeden konuşmam demişti ya..  ;) bende denedim… ;) Sonuç olarak belli belirsiz bir hamon oluştu.

Yalnız asitleme sonucunda hamon çizgisinden çok daha farklı bir yerde diğer av bıçağında olduğu gibi başka bir hat oluştu. Bu çok belli ki çeliğin iç yapısının değişmesiyle alakalı.

Peki temperlemede olduğu gibi asitleme ile oluşan renk skalası bize sertlik konusunda bilgi verebilir mi?

Yoksa bilmediğimiz çeliklerle hiç bulaşmadan, adı belli ışıl işlemi ve serlik değerleri test edilmiş çelikler üzerinde mi çalışmak zorundayız….

Ne dersiniz.??
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2009, 15:17:11 Gönderen: Gökhan Bakla »

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2009, 18:56:48 »
çeliğin ne kadar sulandığını yani sert olduğunu anlamanın en basit yollardan biride bileme taşında talaşlı çalışmada taştan çıkan kıvılclımın rengi mesala bir matkap ucunu bilerken çıkan kıvılcım rengi çok kızıl kırmızı olur  normal bir demirin kıvılcımı ise kaba olur yani sarı bir renktir 

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2009, 19:16:41 »
kesinlikle çok doğru abdurrahman bey,

yanlız bitmiş ve su verme işlemi yapılmış bir bıçakta kıvılcımlar çıkartarak taşa veya zımparaya tutmak pekte doğru bir işlem olmasa gerek.

bir usta sürekli olarak kullandığı çelikte bu gibi testler yaparak net bir sonuç alabilir. ama türkiyede numaralı ve standart çelik bulmak gerçekten zor. ayrıca numaralı bir çelik olsa bile bu çeliğe gerçekten yeterli miktarda su verdiğini nasıl anlayabilr ki.

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2009, 01:43:25 »
gökhan bey bizler yatağanlı olarak yıllardır cakı bıcak gibi kesici aletler yapmaktayız tarihimiz çok eski selcuklular dönemine dayanmaktatır tabiri caiz ise bizler demirci dükkanlarında dünyaya geldik su verilmiş çeliği işllemek bizler için sıradan bir iş 4030 cr paslanmaz çelik sulanıp menevişlendikten sonra suyu kolay kolay kaçmaz talaşlı metal ısındıkca sertleşir mesala kasapla kücülen bıcağı daha sever çok güzel çalıştığı için bilemede birde elimizde bir alışkanlık demeyimde bir meleke var sizler gibi teknik terimden anlamayız ama yılların verdiği bir el alışknalığı var bizler için talaşlı bileme suyunu kacırmadan hiç proplem değil

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #5 : 12 Kasım 2009, 12:45:52 »
Su verdikten sonra yapılacak bir zımparalamada parçayı fazla ısıtmamaya gayret ettikten sonra bir problem olmaz zaten. Şahsen, çalışırken yakına bir su kabı koyup el yakacak sıcaklığa getirmeden parçayı soğutuyorum.

Ama tabii ustası parçayı kolaylık açısından, eğe ile çalışabilmek için vb. nedenlerle son şekline su vermeden önce olabildiğince getirince artık bıçağı çarktan sakınmaya başlıyor. ufak bir kaza ile parça berbat olabiliyor.

Bu konuda Rockwell eğeleri makul bir çözüm olabilir. Ama sonuçta bunlar da eğe ve sonuçlar da yine rockwell ölçüm cihazları kadar hassas olmayacaktır.

(Ref.)

Bir yöntem daha: Hurdacıdan herhangi bir amaçla demir alırken sesine bakarak sertliğine karar veriyorum. Daha hassas bir ölçüme o esnada gerek olmuyor.  ;D
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2009, 12:50:09 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2009, 22:03:22 »
 eylem beye rockwell egeleri için teşekkür ederim. gerçekten çok pratik ve bence hassas olabilecek bir yontem. sormak istedigim acaba eylem bey sizde bunlardan var mı? bende bunların peşindeydim.  deneyimle 1-2 Rc hassasiyeti ile sertlik olçülebilmkte.
  normalde her bir ege arasında 5 Rc fark var. egenin metali alabilme gücü ile giderek daha detaylı olçüm geliştirilebiliyor.

tını konusuna gelince ben kendim acısından emin olamıyorum çünki metalin dış hatları tınıyı direkt etkilemekte. yuvarlak hatlar daaha uzun sureleri cınlama yapıyor.  ben bir kaç sey yapıyorum. su vermişsem ege testi yapıyorum. su vermemişsem soguk olarak dövüyorum. tabi bu insanı yanıltabiliyor.
    ama unutmamak gerkir ki uygun yapılmamışsa rockwell cihazıda tam olcum yapamamakta.

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Kasım 2009, 00:18:06 »
eylem bey krom nikeli talaşlı bileme esnasında fazla ısıtmayacan ısnırsada hemen uya batırmıyacan nedenmı sıcakken suya batırdığın zaman malzeme sertleşiyor hemde  bileme yaptığın ağız kısmı normelden fazla sertleşiyor birde krom nikelde ağız da çatlaklar oluşıyor belki ilk etapta görünmüyo ama sonradan cikıyo

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #8 : 13 Kasım 2009, 00:38:08 »
Bereket benim parmaklarım çok kolay yanıyorlar da fazla ısıtmıyorum metali.  :) Zaten ilk ıslatmadan sonra daha su kurumadan tekrar ıslatmaya başlıyorum. Üzerinde su var iken metal 100 dereceden daha soğuk demektir ne de olsa. Ama çok ısındıysa çeliğine göre hemen ıslatmamak önemli bir tavsiye.

eylem beye rockwell egeleri için teşekkür ederim. gerçekten çok pratik ve bence hassas olabilecek bir yontem. sormak istedigim acaba eylem bey sizde bunlardan var mı? bende bunların peşindeydim.  deneyimle 1-2 Rc hassasiyeti ile sertlik olçülebilmkte.
  normalde her bir ege arasında 5 Rc fark var. egenin metali alabilme gücü ile giderek daha detaylı olçüm geliştirilebiliyor.

tını konusuna gelince ben kendim acısından emin olamıyorum çünki metalin dış hatları tınıyı direkt etkilemekte. yuvarlak hatlar daaha uzun sureleri cınlama yapıyor.  ben bir kaç sey yapıyorum. su vermişsem ege testi yapıyorum. su vermemişsem soguk olarak dövüyorum. tabi bu insanı yanıltabiliyor.
    ama unutmamak gerkir ki uygun yapılmamışsa rockwell cihazıda tam olcum yapamamakta.

Bu eğelerden bende yok.

Az önce Amazon'da setini 85 dolardan sattıklarını gördüm. Kırktan altmış beşe kadar olan değerler için beşer artımlı değerlerde altı adet eğeden ibaret bir set bu. Yani aralıklar biraz geniş.  :(

http://www.amazon.com/Flexbar-Hardness-Testing-File-Set/dp/B001CTI7TE/ref=sr_1_32?ie=UTF8&s=industrial&qid=1258063900&sr=1-32

Ses testini bıçaklık metal için değil de basit bir iş için alacağım çeliğin işlenebilir bir yumuşaklıkta olduğunu görmek için yapıyorum. Susuz çeliğin sesi çabuk sönüyor, sulu iken iyi çınlıyor.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2