atölye için tezgah yapma  (19616 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
atölye için tezgah yapma
« : 19 Kasım 2009, 18:56:13 »
Bir atölyede tezgahsız çalışmayı düşünemiyorum.

Tezgah yapmayı düşünenler için kendi tezgahımı nasıl yaptığımı aktarayım.

Tezgah yapımı

Öncelikle tezgahın amacını düşünerek bir plan yapmalıyız. Bu planı yaparken tezgahın sağlam olması gerektiğini ve bu tezgaha ağır yükler koyabileceğimizi, mengene bağlayacağımı hesaba katmalıyız. Masanın gereken büyüklükte olması, buna karşılık sağlamlıktan ödün vermeyecek boyutta kalması gerekir.

Parçaların, aldığınız yapı market yada hızarcıdan getirilebilecek boyda olması da önemlidir. İki metrelik kalaslar arabada taşımak için bir derece kötüdür ama 200 x 100 lük bir OSB yada MDF başınıza ciddi bir bela olabilir.

Öncelikle bana gereken kalas ve OSB'yi düzgün bir şekilde kesiyor olduklarından dolayı ahşap temini için bir yapı marketini tercih ettim.

Kaba taslak bir şekilde masamı planladıktan sonra yaptığım planı elde edebildiğim kalasların boyutlarını öğrenip detaylandırdım ve bunlardan yola çıkarak gereken civata boylarını ve adetlerini belirledim.

Toplam üç farklı malzeme kullandım. Ayaklar için kare kalas kullandım. Kasa, kiriş ve varsa kayıtlar için dikdörtgen kalas ve zemin için ise OSB kullandım. Maalesef kalasların yeterince kalınını bulamadığımdan masanın esnemesine karşı alınacak önlemleri daha ciddi planlamak zorunda kaldım.

Civata olarak gereken boylarda sekizlik kasa civatası kullandım.

Bu ilk adımda kestirdiğiniz parçaların montajdan sonra neye benzeyeceğini görebilir, civatalar için açılacak delikleri planlayabilirsiniz. Bu adıma gelmeden önce umarım bacakları doğru boylarını doğru boyda kestirmişsinizdir.  ;D

Bu noktadan itibaren el aletlerine sıra geliyor. Cetvel - şerit metre - kumpas, el matkabı, civatalara uygun boyda matkap ucu, civataları sıkmak için lokma takımı, civataları deliğe oturtmak için tokmak, sığaça vs. gerekebilecektir.

Delikleri her seferinde cetvel ile ölçmek yerine bir şablon hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayaklar ve kasayı sabitlemek için kullanılacak vidalar için köşelerde açtığım deliklere dikkat ediniz. Ayaklar ile kasayı sabitlemek için aklıma gelen yol bu olmuştu. Tabi bunun dışında da yöntemler var ve kimileri çok iyi sonuç verebilecektir.

Bize yakın olan köşe, masanın ön sağ köşesidir. Görünen diğer köşe olan arka sağdan özellikle farklı yaptım bunu. Mengeneleri tezgaha bağlamak için önde pay bırakmayı planladım.

Ayak - kasa kirişleri

Ayak - kasa kirişinin detayı. Civatayı sonradan söküp başını masanın dış tarafına verdim, somunu içte bıraktım.

Masanın oynamasını, esnemesini önlemek için farklı yönlerde kirişler yapmak gerekiyor. Civatanın sıkılığına güvenerek iş yapmamanızı tavsiye ederim. Kirişlerin 45 derecelik kesimleri ve sonradan planladığım kesimler için sığaçayı kullandım.

Ayaklar arası kirişler

Eğer masanın, ortasına konulacak bir yük ile bel vermesini istemiyorsanız uzak bacakları da birbirine birleştirmelisiniz. Ben ayaklar arasındaki iki kirişi birbirlerine uzun bir kuşak (düzeltme: kiriş - > kuşak) ile birleştirdim. Aluminyum kullanmayı denedim ama maalesef esnek bir malzemeden iyi kuşak olmadığını gördüm. Siz dikdörtgen kalasınızdan kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Bundan sonra zemini masanın üstüne monte etmelisiniz. Ben zemini iki parça halinde OSB kullanarak oluşturdum. Bunları da kasaya civataladım.

İki parça OSB kullandığımdan desteklemesi için ortaya bunların altına birer kayıt attım. Kayıtları kasaya ahşap vidası ile sabitledim.

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2009, 09:09:58 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
Ynt: atölye için tezgah yapma
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2009, 21:00:47 »
Unutmadan...

Sığaça ile dik açıda yahut 45'lik kesimleri düzgün yapabilmeniz için gönye kutusu denilen araç gereklidir.

Gönye kutusu

Bunu kullanırken hem işi hem de kutuyu işkence ile tutturmak işinizi kolaylaştıracaktır.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2009, 17:50:24 »
Sağolasın Eylem, marangozluk yeteneklerin takdire şayan. Ben beceremediğimden tezgahımı tanıdık bir marangoza yaptırıyorum, haftaya takılıyor...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2009, 00:47:19 »
Estağfurullah, sadece birkaç civata sıktım, gerektiğinde de birkaç tahta kestim.  ::)
Eylem Cengiz

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2009, 20:27:24 »
Eylem bir eline sağlık daha ;) atölye ciddi ciddi oluştu sanki kolay gelsin (  ayaklardaki destek için birleştirme çok akıllıca tebrik ediyorum bir şey daha öğrenmiş olduk sayende)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2009, 10:25:19 »
Sağolun

Atölye, zımpara makinesi ile uğraştığımdan dolayı uzun süre torna atölyesi gibi çalıştı maalesef. Yoksa tezgahı Haziran başında bitirmiştim. Tabii bir de fırın projesi tamamlanmayı bekliyor.
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2