Bıçak yapmak için mengene  (18501 defa okundu)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Bıçak yapmak için mengene
« : 24 Kasım 2009, 02:25:20 »
Bıçağı ve sapını şekillendirirken alışılageldik mengeneler yada işkence kullanmak rahat bir çalışma ortamı yaratmak için yeterli gelmiyordu. Oldu olacak şu "knife making vise" zımbırtılarından ben de yapayım dedim.

Bıçak mengenesinin yapımı

Metali ufak parçalar olarak hem de seçerek tedarik etmek için benim tercihim hurdacı. Metal satıcıları parça kesmek istemiyorlar, kesseler de hurda parça gibi hesaplı olmuyor.

Hurdacıdan çeşitli çapta boru parçaları bulup bunlar ile mengenemi yapmaya karar verdim. Oradayken buna uygun parçaların paslanmazların arasında olduğunu görünce tüm parçaları paslanmazdan seçtim. Şimdi bakıyorum da, güzel de oldu...

Aldığım parçalara delik açıp kılavuz çektim, zımparaladım. Argon kaynağını dışarıda yaptırdım. Daha sonra elimdeki pirinç bir çubuk ile vidaları ürettim. Vidaları işi ucuza getirmek için böyle yaptım ama bir ara da şık bir çözüm bunların yerini alabilir.

Bu yaptığım bir kaç yerden ayarlanabilen, bıçağın hem ağzı hem de sapına şekil verirken kullanabileceğim bir mengene.

Sonuç olarak, üç parça paslanmaz parçadan oluşan, pirinç vidalar ile sabitlenen bir mengene bu.

Genel görünüm

Bu lama yardımıyla bıçağın ağzını eğelemek kolaylaştı.

Bu alt parçayı hurdacıda hazır buldum. Mengeneyi zemine iki vida ile tutturmaya olanak tanıyor.

Mengene ile çalışırken...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2009, 08:57:32 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
Ynt: Bıçak yapmak için mengene
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2009, 08:56:42 »
Eeeeeeğ... Ufak bir mantık hatamı keşfettim arkadaşlar. Metal lamayı ortadaki silindire kaynaklattırmayı planlamışken son anda cayıp T parçaya kaynaklatmıştım. T parçada bıçağın diğer tarafını nasıl eğeleyeceğimi anlaşılan etraflıca düşünmemişim...  ???
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2009, 12:00:46 »
Hoş bir uygulama Eylem, ancak ben olsam o eğeleme yardımcısını alete hiç koymazdım. Sonuçta kabza ile uğraşırken elinin iki tarafta da serbest olmasını isteyeceksin. En iyisi eğeleme yardımcısını başka bir üç ayak üstüne sabitlemen ve yüksekliği ayarlanabilir yapman. Bu sayede her taraftan eğeleme yapabilirsin.

Sonuçta çok güzel olmuş. Hurdacıda bu kadar iyi durumda paslanmaz bulman da güzel bir şans. Ben ne zaman gitsem hurdacıya ellerine gelen paslanmazı çoktan preslemiş oluyorlar  >:(...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2009, 21:53:43 »
Kabza ile çalışırken aşağıdaki vidaları gevşetip üst gövdeyi döndürüp ve T'nin öteki tarafını kullanabiliyorum. Eğeleme yardımcısı bu yüzden problem yaratmıyor.

Gerçi bu eğeleme yardımcısını baştan düşünüp farklı yapacağım...  :-\
Eylem Cengiz

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2009, 22:41:43 »
Hımm, ben bir de bıçağı nasıl sabitlediğini merak ettim, iki düz lama arasına sıkıştığını görebiliyorum resimden ama o plakaları nasıl oraya oturtup sabitlediğini anlayamadım. Hoş bir proje, ben de en yakında bir benzerini yapsam hiç fena olmayacak...

Bu arada eğeleme yardımcısı olarak kullanılan malzemeler genelde sertleştirilip menevişlenmemiş (65 veya üstü rockwell sertliğinde) çelik kullanılır bildiğim kadarıyla. Bu sayede eğe üstünde kayarken yardımcıyı eritip bitirmemiş olursun, açı sabit kalır. Belki ilerde işine yarayabilir bu detay....

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2009, 01:18:00 »
Bıçağı nasıl sabitlediğimi söylemeyi unuttum, pardon.

T'nin içinden geçen boru, bıçağı sabit tutmak için kullandığımız boru. Bunun içine yarım daire şeklinde törpülenmiş bir tahta koydum. Tahtanın üzerine bıçağı ve bunun üstüne de arayı dolduracak başka bir parçayı (yine bir tahta, yada bir metal çubuk...) koyup vidalar ile sıktım.

Eğenin yardımcı parçayı aşındırmaması gerektiğini akıl edince eğenin bir yarısını bantlayıverdim.  ;D
Eylem Cengiz

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #6 : 25 Kasım 2009, 09:09:07 »

Eğenin yardımcı parçayı aşındırmaması gerektiğini akıl edince eğenin bir yarısını bantlayıverdim.  ;D

Güzel fikir, bravo  :D

Sağolasın Eylem açıklama için, bir de ben yapıvereyim bakalım nasıl olacak...

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 25 Kasım 2009, 20:23:55 »
Eylem eline sağlık çok güzel fikir, işleri çok kolaylaştıracak bir mengeneye benziyor, ilk fırsatta yapmak lazım. ( bantladığında bu sefer de bant aşınacaktır gibime geliyor, sanki metalden bir eye külahı daha mı iyi olur)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 26 Kasım 2009, 10:18:49 »
Sağolun  :)

Bant aşınıyor ama sonuçta bant bu, yenilemek dert değil. Eğer bantın sürteceği yüzeyin köşelerini, pürüzlerini alırsanız iş biraz daha rahatlaşır.

Bant olarak beyaz maske bandını denedim. Bir dahaki sefere, tek kat bir maske bandı üzerine duck tape yapıştırmayı deneyeceğim.
Eylem Cengiz

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Kasım 2009, 00:25:00 »
 bu işin cozumu sanırım o da degil arkadaşlar. egenin sapının dayandıgı metal bir şekilde daha geride duracak ve egeye tutturulan metal maşa esasen bu yüzeye dayanacak.  aksi taktirde adı üstünde ege bu. bant veya duck tape olmaz.  hem o yüzeyi aşındırır hemde iki katı efor sarf edersiniz. zaten ege ile iş çıkarmak göründügünden çok daha zor bir de bu işi zorlaştıracaktır.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2009, 00:33:01 »
Görünen o ki, yaptığım nesne 128 Dolara satılan bir ürünün muadili olmuş.

http://www.usaknifemaker.com/store/knife-vise-swivel-base-p-1715.html?zenid=5a1cc6b3636e9e134a7d7bc99c65fd59
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2