Metal Yüzeylerin Renklendirilmesi  (33982 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Metal Yüzeylerin Renklendirilmesi
« Yanıtla #15 : 01 Aralık 2009, 14:28:37 »
Elle atılan imza için en uygun malzeme olarak bir tür plastik boya kullanıyorum. 4-5 yıldır çeşitli denemelerden sonra hızlı kuruyan plastik boyanın, balmumu, parafin vb. bisürü denediğim malzemeden çok daha uygun olduğunu buldum. İmzayı ise bildiğin mürekkebi bitmiş bir tükenmez kalem ile atıyorum. Kalın olmasını istediğimde de 0.9mm kurşun kalem kullanıyorum. Daha fazla detay için resimli, açıklamalı bir konu açacağım. Şu anda atölye tamamen boşaltıldı, yeni tezgah ve dolaplarla uğraşıyorum...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Press-n-Peel kullanımı
« Yanıtla #16 : 01 Aralık 2009, 15:17:35 »
Bu, biraz pahalı ancak başarılı olduğunu gördüğüm bir yöntem...

Eğer ütünüz varsa bilgisayarda çizilenleri lazer printer yardımıyla press-n-peel kullanarak metale aktarabilirsiniz.

Esasen PCB için olan bu yöntem burada anlatılmakta: http://www.eidusa.com/Theory_PnP.htm

Bıçağa yakmak istediğiniz desenin negatifinin ayna görüntüsünü lazer printer ile mavi kağıdın pürüzlü yüzüne basın.

Basılı kısmı artanından kesin. Temizlenmiş metalin üzerine konumlandırın. Üzerine beyaz kağıt falan koyup gezdirerek ütüleyin.

Soğumasını bekleyip mavi kağıdı metalden dikkatlice ayırın.

Mavi maskenin dışındaki alanı da bantlayarak yada başka bir şekilde maskeleyin.

Bundan sonra asit yada elektrik yardımıyla bıçağı dağlayabilirsiniz.

En son olarak kalıntıları temizliyoruz ve mutlu son!
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #17 : 01 Aralık 2009, 15:38:05 »
Sağol Eylem, hoş bir yönteme benziyor, nerden bulabiliriz peki P-n-P kağıtları? Türkiye'de satılan biryere rastlayamadım?

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 01 Aralık 2009, 15:59:39 »
Okuldaki çocuklar kuşe kağıda laser printerle şekli çıkartıp bunu baskı devre plakasına ütülüyorlar, bu da aynı işi görüyor ama Eylemin söylediği kağıt süpermiş. Emre ayrıca marker kalem veya cd kalemi diye de geçer, bununla metalin yüzeyine yazıp çizdiğin bir yer asitten etkilenmeden kalıyor ;)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #19 : 01 Aralık 2009, 16:06:30 »
Karaköy'de elektronikçilerin olduğu bir iki pasaj var. Buralarda bulunabilir. Esasen elektronik hobi malzemeleri ve düz PCB satan yerlerde bulma şansın var.

Yaprak başına fiyatı yüksek ama senin logon gibi hep tekrarlanan bir deseni tek bir yaprağa bolca ve gerekebilecek birkaç boyutta basman maliyeti dibe çekecektir.

Tavsiyem, bu kağıtları ikiye bölüp A5 olarak kullanmaktır. Ters ve negatif basmayı unutunca insanın canı yanıyor.

---

CD kalemleri ile çok vasat sonuçlar aldığımı söyleyeyim. Hem PCB üretmek için hem de bıçak için kullandım. Mürekkebin düzgün ve kalın bir şekilde akmaması işi bozuyor. Aynı yerden bir daha geçmek de kâr etmiyor.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #20 : 04 Aralık 2009, 10:14:08 »
Scribd'ye elimdeki bir kitabı koydum, 1914 yılı basımlı, Metallerin perdahı ve renklendirilmesi ile ilgili ilginç bir el kitabı: http://www.scribd.com/doc/23652521/metalcoloringfin00kauprich

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2