Antika Osmanlı Silah & Restore  (77261 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Antika Osmanlı Silah & Restore
« : 03 Aralık 2009, 23:00:43 »
Merhaba Arkadaşlar,

Eski bir Konuyu tekrar gündeme taşımak dilegiyle...
Son seferlerde yeni bir Yatagan aldım İrlandadan ama Sabı yani Kabza kırık demistim. Sökeceğım ama eski ustalar 'gizli percin' kullanırlarmış dıye anlatmıştım herhalde. Hatırladınızmı?
ilk önce güzelce bir temizledim. (Özel bir ıgne ve Isıklı büyütec altında 3 gün temizledim...)
Herhalde benden yaşlı pisligin altından çıcek motifleri ve yapraklar cıktı.....
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
Ynt: Antika Osmanlı Silah & Restore
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2009, 23:06:06 »
Harika birşey bu Mergup bey,
Kabzanın da yakın resimlerini gönderebilirmisiniz.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2009, 23:36:08 »
Sonra başladım Kabzazı sökmeye...
Ne diyeyim kortugum başıma geldi, zedelemiyeyim diye geri cakmak istedim oda olmadı, Kan ve ter icinde söktüm ama gelin bana sorun... Kılıncı mav edıcem diye bir hayli korktum ama evveallah...
(Arkadaşlar bana şimdi gülecek biz seni uyardık diye ama ne yapayım dayanamadım işte...)
Beni daha iyi anlamanız için bir cizim ekliyorum, güzel olmadı ama anlatmak icin yeterli sanıyorum...

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2009, 23:42:41 »
Kabza parçalarının resimlerinide gönderecekmisiniz.Birde kabzanın metal halini gönderirseniz sevinirim.Çünkü ilk gönderdiğiniz resimde kabza sonundaki çıkıntı dikkatimi çekmişti.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2009, 23:42:41 »
Tabii söktükden sonra asırların pis ve pası bir selam aleyküm dediler...
Hadı birde onlarla ugraştım deydi ama...kabazaları daha fazla Zedelemeden söktüm yeni kabza işini beceremiyecek olursam geri takıcam.... SÖZ.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2009, 23:46:28 »
Ben mesaj yazana kadar resimleri göndermişsiniz. Evet Mergup bey bu yatağana koçbaş kabza yapmaktan başka çareniz yok.İşiniz yoksa boynuz arayın artık.Kemikte olur ama o büyüklükte zor.Boynuz daha kolay.Ben uğraşmak isterdim.Harika bir şey.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2009, 00:02:22 »
Cengiz bey,

Ah evet haklısınz ama nerede öyle şans bende...Neyse Alternatıf hazır tabiki.

Meşe ısmarladım ama normal bir meşe degil,  Almanyada 'Mooreiche' yani 'Bataklıkmeşesi' diye bilinen ve bataklıklarda özel yetiştirilen bir Ağac türü. Özelligide senelerce kum ve camur arasında kalıp odunun derın bir renk ve ayrıca damar resimleri oluşması. İşin en ılgınc tarafıda bataklıkda batık kaldıgı halde aşırı
dercede neme karşı dayanıklı olması. Odun parcası diyeceksiniz ama bir haylı ugraştım keratayı bulana kadar ve 3 Haftada zor geldi...İnşallah bitince resimleri eklicem tabii...

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2009, 00:22:53 »
Allah nasip eder, becerebilirsem sonunda böyle olucak inşallah....

(Resım Amerikada bir Antikacıdaki aynı Yatağan türü daha dogrusu Usta emeğini gösteriyor...)

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2009, 06:23:15 »
Amerikada olduğunu söylediğiniz bu yatağanın kabzası bence tamir görmüş.Kabza kulakları çok ince ve üzerindeki bombe simetrik değil.Bunu tam olarak açıklayamıyorum ama kabza benim içime sinmedi.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2009, 06:32:21 »
Birde Kabzaların genelde üç preçinle birleştirilirdiğini gördüm.En sonda bir perçin daha olabiliyor ama bu ,koçbaş kabzalarda başı gövdeye sabitlemek için kullanılırmış gibi geldi bana.Hatta neden buna ihtiyaç duyulduğunu bile düşünmüştüm.
Amerikada olduğunu söylediğiniz yatağanın kabzasıda dört perçinle sabitlenmiş,biraz uzun görünüyor ve son perçin kulaklar çok yakın.Aslında resim gönderecektim ama bulamadım.www.oriental-arms.com da tam istediğiniz gibi yatağanlar bulabileceksiniz.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2009, 20:10:05 »
Merhaba Cengiz bey,

Vallahi haklısınız, bugüne kadar percin sayısının altında bir Özellık yatacagını düşünememiştim. Bundan sonra daha Uyarlı olucam. Sağ olun beni bu konuda biraz daha hislendirdiğiniz icin.
(Hani derler ya Kız isteme esnasında Müstakbel Kayınvalide adayı icin) artık  bende bundan sonra 'Alıcı Gözüyle' bakarım ;D

Tavsiye ettiginiz siteyi tanıdım, bu Foruma katılmadan önce böyle sayfalar peşindeydim. Neyse fazla uzatmıycam, sizin dediginiz gibi aynı Yatağanı buldum , Kabza ile beraber aynı yapı. Haklısınız.  Benim olan (1) ve sitede buldugum kabze (2) resim kısmına ekliyorum. İnşallah aynısından becerebilirim yapmaya. Ama dogruyu söylemek gerekirse icime'de fazla sinmedi yeni kabza formu. Kaza gecirmiş gibi duruyor kerata...

(3) Resimi başka bir Antikacıda buldum, bir Yatağan ve başka bir Kabza formu. Buna ne dersiniz? buda yakışmazmı?

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2009, 22:17:38 »
   Bence bu yatağana koçbaş çok güzel olur.Aslında bu gün bir manda boynuzu kestim yay için.Tam koçbaş kabzalıktı.Kesen arkadaş bıçak imalatıyla ilgileniyor.Söylene söylene kesti.Boynuz 58 cm di abartısız 25 cm i doluydu. Kalan kısımlarından şimşir kabzası çıkar.Tam sizin yatağana uygunmuş.
   Siteden gönderdiğiniz resimdeki kabza gergedan boynuzumu?

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 07 Aralık 2009, 21:12:01 »
Ph 7 no lu resimdeki kabza gergedan boynuzudur.Özellikle bu form da kabzası olan yataganlar Kuzey Afrikada hizmet gören Türk Denizcileri  tarafından benimsenmiş,bu şekil kabzalarda sırası ile koç boynuzu,
fildişi, mors dişi ve gergedan boynuzu kullanılmıştır.bak resimler ekte ilk resimdeki kabze koç boynuzu,
ikincisi fildişi ve üçüncüsü gergedan boynuzu.K.Afrikadan kasııt Cezayir Fas ve Tunus.Bu yataganlarıın yapıım tarihi 1815 bir tanesi Turkish Ribbon (Türk Kurdelası olarak bilinen Damaskus çeliği) İİyi seyirler

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 08 Aralık 2009, 22:03:33 »
Merhaba Cengiz bey,

Kusura bakmayın cevapla biraz geciktim. (İş icabı yogunum bu aralar)
Resımde gördüğünüz Kabza benim bir Antıkacı dostumdaydı, herhalde gergedan olması lazım diye düşünüyorum. Ama kesın bilemıyecegım.
Ama gel gelelim bırakın gergedanı, bır Kocbaş bile olsa yeterli olurdu.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 08 Aralık 2009, 22:10:57 »
Merhaba Altay bey,

Memnun oldum tanışdıgımıza. Paylaşımlarınız icin teşekürler. Çok güzel ve harika eserler var elinizde, görebildiğim kadar. Acaba kabzaların önden ve arkadan resimlerini ekleme imkanınız varmı acaba?

Kınılarda burdayım diyor maşallah. Hele üstü mercan olan icimi yaktı valla....

selam ve saygılar

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2